02187700770
02165979900

به نقل از مجله سلامت «گیتی لایف» متخصصین می‌گویند بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، شستن دست‌ها با آب و ترکیبات شوینده صابونی است و در صورتیکه به آب و صابون دسترسی نداشته باشیم، می‌توانیم از الکل یا محلول و ژل‌ ضدعفونی‌کننده دست استفاده کنیم. بنابراین باید بدانیم چه نوع ضدعفونی‌کننده‌ای مناسب مااست و تاثیرگذاری بیشتری دارد. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با بهترین مواد ضدعفونی‌کننده دست آشنا ‌شوید.

ضدعفونی‌کننده دست (Hand sanitizer)

ضدعفونی‌کننده دست (Hand sanitizer)، معمولا با هدف حذف و رفع پاتوژن‌ها یا عوامل بیماری‌زا از سطح پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد و به اشکال مایع (محلول)، ژل یا کف (فوم) قابل دسترس است که کاربرد اصلی آن کاهش تجمع عوامل عفونی خطرناک و بیماری‌زا از روی پوست دست می‌باشد.

ارزش ماده ضدعفونی‌کننده دست به عنوان یک ماده موثر در جهت رفع آلودگی‌های میکروبی از سطح دست‌ها در این روزهایی که اکثر مردم دنیا در حال مبارزه با ویروس کرونا هستند، بیشتر نمایان شده است.
به خصوص زمانی‌که برای شستن دست‌های خود به آب و صابون دسترسی نداریم و یا شستن مکرر دست‌ها موجب از بین رفتن لایه‌های پوست و سبب ایجاد خشکی، ترک‌های پوستی و یا زخم شده باشد، استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست اهمیت بیشتری می‌یابد.

اهمیت استفاده از ضدعفونی‌کننده دست

اگرچه تاثیر مواد ضدعفونی‌کننده با توجه به انواع آن، متفاوت است، اما در نگاه کلی این ماده به عنوان یک روش ساده و مفید برای کنترل عفونت و پاکسازی دست در محیط‌های گوناگون از میکروارگانیسم‌ها و پیشگیری از ابتلا به کرونا در خارج از منزل، محل کار و بیمارستان، سازمان‌ها، ادارات، شرکت‌ها، مدارس، خانه‌ها، مراکز خرید و… معنا پیدا کرده است.

ممکن است این سوال در ذهن اکثر ما به وجود بیاید که آیا واقعا استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده دست، ضرورت دارد؟! حتما در اخبارهای مختلف این مطلب را شنیده و خوانده‌اید که بهترین روش ضدعفونی‌کننده دست، شستن دست‌ها با آب و صابون است، اما در مواقع اضطراری که امکان دسترسی به آب و صابون وجود ندارد،  چه باید کرد؟!

بله، می‌توان از روش جایگزین یعنی استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده دست بهره برد. فقط در هنگام استفاده از این مواد در نظر داشته باشید که کاملا سطح دست‌های خود را به این مواد آغشته کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

فروش ماده ضدعفونی کننده دست

در اوایل سال ۲۰۲۰ همزمان با شیوع ویروس کرونا ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) در تاریخ ۱۱ ام ماه مارس سال ۲۰۲۰ (۲۱ام اسفند ۱۳۹۸) طی بیانیه‌ای درباره خطر شیوع ویروس کرونا به عنوان یک بیماری فراگیر جهانی، هشدار داد.

سازمان بهداشت هر کشوری موظف شد تا اطلاعات لازم درباره نحوه پیشگیری از  بیماری کرونا را در اختیار مردم قرار دهد و بیشتر بر عدم تماس دست‌های آلوده با صورت تاکید کردند، بخصوص زمانی‌که دست فرد در مکان‌های عمومی همچون وسایل حمل و نقل عمومی به‌طور ناخودآگاه با سطوح مختلف همچون دستگیره‌ها، نرده و… در تماس باشد. به همین دلیل فروش ماده ضدعفونی کننده دست، به یکباره افزایش چشمگیری پیدا کرد. اما چگونه؟!

افزایش تقاضای مواد ضدعفونی‌کننده

با گذشت مدت زمان کوتاهی، شیوع ویروس کرونا در سطح جهان به طور قابل توجهی گسترش یافت و مردم از ترس احتمال ابتلا به این بیماری به سراغ خرید مواد ضدعفونی‌کننده رفتند و در نتیجه تقاضا برای خرید این محصول به شدت زیاد شد و از طرفی عرضه کاهش پیدا کرد، در نتیجه نه تنها مواد ضدعفونی‌کننده در بازار به زحمت یافت می‌شد بلکه همان مقدار کم نیز با قیمت‌های سرسام‌آور به دست عده‌ای از مردم می‌رسید.

در این زمان، شرکت و برندهای مختلف فعال در زمینه تولید محصولات بهداشتی برای رفاه حال مردم و جهت پیشگیری از ابتلای افراد به این بیماری، تصمیم گرفتند که تولید مواد ضدعفونی‌کننده را افزایش دهند و حتی سعی کردند که ماده‌ای جدید و با کیفیت را ابداع و به بازار ارائه دهند.
یکی از این شرکت‌ها، گروه پژوهشی و تولیدی “گیتی‌آرا” بود که یکی از خوش‌نام‌ترین گروه‌های فعال در حوزه بهداشت، سلامت و درمان کشور می‌باشد.

هم اکنون “گیتی آرا” با تکیه بر تیم تحقیقاتی و پژوهشی خود توانسته برای پیشگیری از ابتلای افراد به بیماری کرونا، ماده ضدعفونی‌کننده‌ دست و سطوح با اثربخشی سریع بر پایه مواد طبیعی را تولید و در اختیار مردم قرار دهد.

مقاله پیشنهادی:  چسب کاغذ دیواری چیست؟ و بهترین نصاب کاغذ دیواری کیست؟

مزایای استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده دست

از گذشته یعنی حتی سالیان دراز پیش از شیوع ویروس کرونا، پزشکان همیشه بر رعایت نکات بهداشتی تاکید می‌کردند و مکررا در جهت رعایت بهداشت دست هشدار می‌دادند، زیرا باور داشتند که حفظ نظافت دست رابطه مستقیم با سلامت هر فرد دارد.

در دهه ۱۸۴۰ یعنی ۲۰ سال قبل‌تر از مطلب انتشار یافته از سوی دانشمند بزرگ به نام لویی پاستور درباره میکروارگانیسم‌ها و راه مبارزه با آنها، دانشمندان به رابطه بین عدم رعایت بهداشت دست و شیوع بیماری‎های عفونی مختلف اشاره کرده بودند.

با توجه به تاکید و توصیه پزشکان بر رعایت نکات بهداشتی و اهمیت تمیز بودن دست‌ها، استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده به عنوان روشی برای نظافت دست‌ها و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف مورد توجه افراد در سراسر جهان قرار گرفت. البته ابداع مواد ضدعفونی‌کننده دست با مزایای بی‌شماری همراه بوده است که در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده به زمان کمتری نسبت به شستن دست‌ها نیاز دارد.
  • به سرعت میکروارگانیسم‌های آلوده کننده را از سطح پوست پاک می‌کند.
  • همیشه در دسترس است.
  • از تجمع و تکثیر موجودات ریزمیکروبی بر سطح پوست جلوگیری می‌کند.
  • در ترکیب اکثر مواد ضدعفونی‌کننده از مرطوب کننده استفاده می‌شود که برخلاف استفاده از صابون، مانع خشکی پوست دست می‌شود .
  • امکان اضافه کردن مواد موثر و مفید برای حفظ سلامت دست به ترکیبات مواد ضدعفونی‌کننده وجود دارد.

هشدار استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده بی‌کیفیت

حالا که با مزایای استفاده از مواد ضد عفونی‌کننده آشنا شدیم، باید تاکید کنیم که هر چیزی در کنار مزایا، معایبی نیز دارد و باید قبل از خرید و استفاده، آنها را مدنظر قرار دهیم. در این قسمت در نظر داریم معایب احتمالی استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده را برای شما بیان کنیم:

۱٫ نابودی باکتری‌های مفید موجود بر سطح پوست

استفاده از مواد ضدعفونی کننده همانطور که باعث از بین رفتن میکروارگانیسم‌های خطرناک می‌شود، ممکن است به علت نداشتن پایه ساختاری درست و اصولی باعث نابودی باکتری‌های مفید موجود بر سطح پوست دست شده و مقاومت بدن را در برابر بیماری‌ها کاهش دهد.

۲٫ ایجاد آلرژی و حساسیت پوستی

همچنین استفاده بی رویه از مواد ضدعفونی‌کننده بی‌کیفیت به دلیل عدم تعادل و توازن در ترکیبات آن، منجر به مسمومیت ناشی از مواد شیمیایی، ضعیف شدن سیستم عصبی و دفاعی پوست شده و نه تنها مسیر درمان بیماری‌ها را مشکل‌تر می‌سازد، بلکه سبب ایجاد حساسیت پوستی نیز می‌شود.

بهترین محلول ضدعفونی کننده دست

لازم است در انتخاب مواد ضدعفونی‌کننده علی‌الخصوص ضدعفونی‌کننده دست، حساسیت و دقت بیشتری به خرج دهیم، زیرا اگر در انتخاب نوع مناسب ماده ضدعفونی‎کننده دچار اشتباه شویم با عوارض جبران ناپذیر و خطرناکی روبرو خواهیم شد.

از آنجاکه که کیفیت ماده ضدعفونی‌کننده، نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت و به طبع آن پویایی جامعه خواهد داشت، شرکت “گیتی آرا” با آگاهی از این مسئله با مطالعات دقیق و در نظر گرفتن تمام جوانب و شاخص‌های کیفی بهداشت و سلامت، استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست بدون الکل را با فرمولاسیون جدید و تاثیری طولانی را به شما توصیه می‌کند.

ضدعفونی‌کننده دست بدون الکل

بیشتر محصولات ضدعفونی‌کننده دست بدون الکل، بر پایه آب و مواد طبیعی دیگر هستند و برخلاف ماده ضدعفونی کننده الکل‌دار که حاوی حجم بالایی از الکل هستند، ماده ضدعفونی‌کننده بدون الکل، شامل درصد خیلی ناچیزی از ترکیبات ضدعفونی‌کننده شیمیایی مانند بنزالکونیوم کلراید است، اما سطح محافظتی بالایی را برای پوست فراهم می‌آورند.
از طرفی امکان اضافه کردن ترکیبات با ارزش و مفیدی همچون ویتامین‌ها و مواد گیاهی به ساختار این محصول وجود دارد تا حین مصرف رطوبت و لطافت پوست نیز حفظ شود.

مزایای استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده بدون الکل

  • غیرسمی و دوستدار محیط‌زیست
  • بی‌خطر برای دستگاه گوارش
  •  بدون خوردگی سطوح
  • اثربخشی سریع

مواد ضدعفونی کننده دست بدون الکل با اثربخشی سریع و طولانی و همچنین قدرت حفاظتی بالا حتی بعد از خشک شدن روی سطح پوست، به عنوان بهترین نوع مواد ضدعفونی‌کننده دست توصیه می‌شوند.

حالا که با مزایای مواد ضدعفونی‌کننده بدون الکل آشنا شدید. هنگام خرید ضدعفونی‌کننده‌های دست دقت کنید که نوع بدون الکل آنها را انتخاب کنید. به امید اینکه در پی استفاده هموطنان عزیزمان از محلول ضدعفونی کننده دست بدون الکل “مد‌رزا «MedRoza» ویروس کرونا برای همیشه از بین برود.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

2 ماه پیش محمد رسول بهاری

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.