اگر می‌خواهید تو پُر تر شوید و در عین حال سالم بمانید باید این مقاله را بخوانید.

بگذارید کمی سورئال بازی در بیاوریم و عضله را لباس و چربی را کُت در نظر بگیریم. اگر شما بخواهید تو پُر تر به نظر برسید باید به یکی از این دو اضافه کنید. خیلی خب… حالا اگر زیر کت چند تا لباس بپوشید ضایع است یا روی لباس چند تا کُت؟ کُت روی کُت پوشیدن مثل این می‌ماند که بروید ساندویچی و سفارش یک ساندویچ بدهید که بجای نان اضافه دورش بربری پیچیده باشند!!! راه منطقی‌ای که برای‌تان باقی می‌ماند این است که لباس بیشتری داشته باشید. یعنی برای وزن اضافه کردن به روش سالم (منطقی)، باید حجم عضله را بالا ببرید.

در گوگل تایپ می‌کنید ” چطور حجم عضله را بالا ببرم؟ ” که هزاران مطلب بالا می‌آید و هر کدام‌شان را که ببینی خودش را تأیید کرده و قبلی را نقض. اما من در این‌جور مواقع به مطالبی رجوع می‌کنم که علمی‌تر و مستندتر باشند. این شما و این ۸ قدم برای وزن اضافه کردن (عضله حجیم کردن) و سالم‎تر شدن، که به هیچ وجه دری وری نیست.

توپر شدن بدن

توپر شدن بدن

توپر شدن بدن : مصرف کالری به اندازه

اشتباهی که بیشتر افراد لاغر می‌کنند این است که فکر می‌کنند اگر قبلاً یک بشقاب غذا می‌خوردند اکنون ۲ بشقاب بخورند و به این ترتیب طولی نخواهد کشید که چاق میشوند و یک عمر با خوبی و خوشی زندگی کنند. اما یادتان باشد که گفتیم می‌خواهیم شیوه‌ای را به شما معرفی کنیم که سلامتی‌تان را هم مد نظر داشته باشد، نه این‌که از چاله درتان بیاوریم و داخل چاه بیندازیم‌تان.

از آن‌جا که در این شیوه می‌خواهیم طوری تمرین کنیم تا عضله بیشتری بسازیم، خود به خود مصرف کالری را کمی افزایش خواهیم داد. بعضی از مربی‌ها توصیه می‌کنند در طول روز ۵۰۰ کالری، بیشتر از آن میزانی که وزن‌تان را ثابت نگه می‌دارد، مصرف کنید.

مارک مک مانوس در این‌باره می‌گوید: من به عنوان مربی هیچ‌وقت ندیدم که این شیوه مؤثر واقع شود و کسی را به صورت سالم چاق‌تر از قبل کند. ۵۰۰ کالری اضافه در روز می‌شود ۳۵۰۰ کالری در هفته، که به نظر من این مقدار خیلی زیاد است.

روزی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری به آن مقدار کالری‌ای که برای ثابت نگه‌داشتن وزن نیاز است، اضافه کنید. این‌طور گفته می‌شود که میزان کالری‌ای که برای ثابت نگه‌داشتن وزن یک آدم معمولی نیاز است ۲۵۰۰ کالری در روز می‌باشد. به این ترتیب شما قرار است روزی ۲۷۰۰ یا ۲۸۰۰ کالری مصرف کنید.

رعایت قانون لاگوم در لایف استایل

توپر شدن بدن : تمرینات استقامتی را با شدت انجام بدهید

مشخصاً ایروبیک برای‌تان ماهیچه نمی‌سازد. برای این‌کار باید به تمرینات استقامتی روی بیاورید. راحت‌تان کنم، باید وزنه بزنید.

برای وزنه زدن باید برنامه داشته باشید و بدانید در هر سِت چند بار باید وزنه بزنید تا عضله‌تان، تا جایی که جا دارد حجیم‌تر شود. (هایپروتروفی عضله)

 • ۱ تا ۵ حرکت در هر سِت : ۸۵ تا ۱۰۰ درصد تقویت عصب عضله اما هایپرتروفی خیلی کم
 • ۶ تا ۸ حرکت در هر سِت: ۷۵ تا ۸۵ درصد تقویت عصب عضله و تا حدودی هایپرتروفی
 • ۹ تا ۱۲ حرکت در هر سِت: ۷۰ تا ۷۵ درصد متابولیک و عصب عضله تقویت شده. بهترین حالت برای هایپرتروفی و همین‌طور قدرت عضلانی

چیزی که به کار شما می‌آید ۸ تا ۱۲ حرکت در هر سِت خواهد بود.

مقالات مرتبط:

چگونه سالم باشیم؟ چگونه سالم زندگی کنیم؟

توپر شدن بدن

اندازه وزنه چقدر باشد؟

باید انقدر سنگین باشد که بعد از هر ۱۲ بار بلند کردنش دیگر قادر نباشید که آن‌را بلند کنید. اما از آن‌طرف انقدر هم سبک باشد که قادر باشید ۸ حرکت را بدون مشکل انجام دهید.

حالا در این‌جا می‌خواهیم برنامه‌ای را مفت و مجانی به شما معرفی ‌کنیم که تمام فاکتورهای مربوط به حجیم کردن عضله را یک‌‎جا بهبود می‌بخشد. در طی این برنامه قرار است در سه روز نا متوالی (زوج یا فرد) کل عضلات بدن خود را تمرین دهید.

 شنبه

 دوشنبه

 چهارشنبه

 اسکات – ۲ ست اسکات – ۲ ست دِد لیفت
 پرس سینه – ۲ ست پرس سینه – ۲ ست پارالل
 ساق پا – ۲ ست ساق پا – ۲ ست سرشونه دمبل – ۲ ست
 کرانچ نشسته کرانچ نشسته پرس سینه با دمبل – ۲ ست
 سرشونه با هالتر از جلو – ۲ ست سرشونه با هالتر از جلو – ۲ ست پشت بازو سیم‌کش – ۲ ست
 زیر بغل قایقی دست جمع – ۲ ست زیر بغل قایقی دست جمع – ۲ ست سیم‌کش قایقی – ۲ ست
 جلو بازو لاری – ۲ ست جلو بازو لاری – ۲ ست جلو بازو هالتر –  ۲ ست
 پشت بازو سیم‌کش خمیده – ۲ ست پشت بازو سیم‌کش خمیده – ۲ ست ساعد – ۲ ست
 جلو پا – ۲ ست جلو پا – ۲ ست سیم کش زیر بغل دست باز از جلو – ۲ ست
 فیله کمر – ۲ ست فیله کمر – ۲ ست پرس پا – ۲ ست
 شراگ کول از جلو – ۲ ست شراگ کول از جلو – ۲ ست جلو پا – ۲ ست
 مچ و ساعد – ۲ ست مچ و ساعد – ۲ ست پشت پا – ۲ ست

غذای سگ

توپر شدن بدن : پروتئین بیشتری بخورید

گرفتن رژیم پروتئینی برای ساختن عضله الزامی است. بافت عضله از پروتئین تشکیل شده است و برای ساختن آن باید پروتئین بیشتری وارد بدن خود کنید.

چقدر بیشتر؟

خیلی راحت است. به جز آن مقدار همیشگی که می‌خورید و وزن‌تان ثابت می‌ماند، از الان به بعد در طول روز به ازای هر ۱ کیلو از وزن خودتان ۲ گرم پروتئین بخورید. یعنی اگر ۵۰ کیلوگرم وزن دارید ۱۰۰ گرم پروتئین اضافه بر سازمان بخورید.

 توپر شدن بدن : چربی بخورید

فکر کنم دیگر نیازی نباشد بگوئیم شعار قدیمی ” چربی خر است ” اکنون دیگر منسوخ شده است. حالا که قصد دارید وزن اضافه کنید باید این را بدانید که خوردن چربی برای شما جزو ملزومات است زیرا باعث تولید هورمون تستسترون می‌شود. البته منظور از چربی الزاماً دُنبه‌های شناور در آبگوشت نیست. در این‌جا لیستی از مواد غذایی که حاوی چربی بوده و خوردن‌شان مفید است را برای‌تان فهرست کرده‌ایم:

 • تخم مرغ
 • ماهی
 • انواع تخمه‌ها (فراوری نشده)
 • گردو و پسته و بادام و فندق و روغن‎های‌شان (فراوری نشده)
 • روغن زیتون
 • آووکادو
 • گوشت قرمز
 • کره طبیعی (کره مارگارین را بندازید دور)
 • روغن نارگیل (حاوی مقدار زیادی از زنجیره میانی تری‌گلیسیرید)

توپر شدن بدن : ویتامین D تان تأمین باشد

تستسترون به شما کمک می‌کند که عضله بسازید – علم در این قضیه هیچ تردیدی ندارد! با این حال، ما می‌خواهیم شما عضله را به صورت طبیعی بسازید تا تندرستی‌تان به خطر نیفتد. این‌جاست که تأمین ویتامین D به کمک می‌آید. در تحقیقی که بر روی ۱۶۵ شرکت کننده مرد بین ۲۰ تا ۴۹ ساله انجام شد، نتایج مشخص کرد کسانی که ویتامین D بیشتری جذب بدن خود کرده بودند، میزان ترشح تستسترون در بدن‌شان بیشتر بود و در نتیجه توانایی‌‎ بیشتری برای ساخت عضله داشتند. البته همانطور که مستحضر هستید، ویتامین D باعث استحکام استخوان‎ها نیز می‌شود.

چطور حجم عضله را بالا ببریم؟

افزایش حجم عضله قوی در مدت کوتاه قطعا به میزان تلاش زیاد و استقامت بالا نیاز دارد. گرچه داشتن برنامه‌ی تمرینی منظم به عضله سازی کمک خواهد کرد ولی این به تنهایی کافی نیست. ممکن است شما برای چندین ساعت در روز در باشگاه وزنه بزنید ولی اگر بقیه موارد مانند تغذیه را رعایت نکنید تلاش شما بی ثمر خواهد شد.
پیشنهاد ما این است که به گروه کربوهیدارت ها و سبزیجات بیشتر اهمیت دهید و برنامه خود را زیر نظر مربی تغییر دهید. همچنین استفاده از تمرینات هوازی و مصرف آب بیشتر را توصیه می‌کنیم زیرا استفاده از آب همانند مصرف چربی‌‌ها و فیبر باعث احساس سیری شما در طول روز خواهد شد.

به اندازه بخوابید

اگر تا الان تمام مراحل بالا را انجام داده باشید اما شب‌ها به اندازه نخوابید، کل کارهای‌تان بیفایده بوده است. (بماند که به تنبلی و کرختی هم دچار می‌شوید)

خواب آلودگی در اثر کیفیت نامناسب خواب

 چقدر بخوابیم؟

نتایج تحقیقاتی در دانشگاه سنگاپور نشان می‌دهد کسانی که شب‌ها ۴ ساعت یا کمتر می‌خوابند، به میزان ۶۰% کمتر از کسانی که ۸ ساعت می‌‎خوابند، هورمون‌های مربوط به رشد عضله در بدن‌شان ساخته می‌شود. در این تحقیق ۵۳۱ نفر مرد و زن تندرست بین ۲۹ تا ۷۲ ساله مورد آزمایش و پژوهش قرار گرفتند. پس اگر می‌گویند شب سر ساعت ۱۲ بخوابید الکی نیست.

کمتر حرص و جوش بخورید

هورمونی هست به نام کورتیزول که می‌تواند یک تنه تِر بزند به همه تلاش‌هایی که برای افزایش وزن و تندرستی انجام داده‌اید. این هورمون مثل یک آدم عصبانی است که دوست دارد چیزهای جلوی دستش را بزند و بشکند، از جمله هورمون‌های آنابولیک یا همان هورمون‌های مربوط به ساخت عضله. رابطه بین کورتیزول و هورمون‌های آنابولیک خیلی افتضاح است و بالا رفتن کورتیزول بدترین خبری است که می‌توانید به یک هورمون آنابولیک بدهید. با افزایش کورتیزول، هورمون‌های آنابولیک کاهش می‌یابند.

چیزی که باعث افزایش کورتیزول می‌شود حرص و جوش خوردن و استرس داشتن است. برای تمدد اعصاب، می‌توانید مراقبه (مدیتیشن) انجام بدهید، در پارک یا فضای سبز نزدیک منزل پیاده روی کنید، با عزیزان‌تان وقت بیشتری را بگذرانید، با رفقا جمع شوید دور هم و جوک بگویید و کمی بیشتر بخوابید. اما اگر دنبال کم کردن از استرس هستید وارد پنجره جستجوی مجله بامیلو شوید و کلمه استرس را تایپ کنید تا مقالات کامل‎‌تر ما را مشاهده کنید.

لب به الکل نزنید

ما تخصصی در مسائل مربوط به جهان آخرت نداریم اما از بابت این دنیا می‌دانیم که لب زدن به الکل برای سلامتی جسم شما مضر است و اگر می‌خواهید بدن پر و پیمان‌تری داشته باشید باید از مصرف الکل پرهیز کنید. الکل هم مانند کورتیزول هورمون‌های آنابولیک را می‌پراند. یک چیز بدترش این است که خوردن الکل باعث تولید بیشتر کورتیزول هم می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهند پس از مصرف الکل، هورمون‌های آنابولیک تا ۲۴ ساعت افسرده هستند و شُل و ول حرکت می‌کنند، در حالی‌که هورمون‌های کاتابولیک افزایش می‌یابند و تا ۱۲ ساعت پس از مصرف شاد و سرحال هستند. اگر جزو اقلیت‌های مذهبی هم هستید، بهتر است خیلی کم و در حد تَه پِک، آن‌هم شش ماه یک‌بار مصرف کنید. اما اگر می‌خواهید به وزن دلخواه خود دست پیدا کنید بهتر است این یک قلم را برای همیشه کنار بگذارید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

2 سال پیش ایمان علیشاهی

درباره نویسنده

نوشتن رو دوست دارم چون بهم امید و انرژی میده. بهم این قدرت رو میده که هرچی نتونستم بگم رو بنویسم

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  حمزه 28-10-2019

  عالی

   ملیحه احمدی 28-10-2019

   ممنون از نظر لطفتون?