پین‌ورک درخواست آنلاین خدمات منزل

تمیز کردن تشک تخت از لکه ها در ۷ مرحله

روش تمیز کردن تشک تخت

بهترین روش تمیز کردن تشک تخت

در نظافت های هفتگی معمولا نظافت و تمیز کردن تشک تخت و خوشخواب ها فراموش می‌شوند. درحالیکه این وسیله ها به دلیل استفاده ی مداوم و ارتباط مستقیم با انسان باید نظافت اساسی شوند. به خصوص اگر از تشک تخت بدون روکش استفاده می کنید. “پین ورک” قصد دارد در این مقاله روش تمیز کردن تشک تخت را بدون استفاده از مواد سمی و در خانه به شما آموزش دهد. البته ما در مقاله ای جدا به صورت مفصل در مورد نحوه‌ی شستشوی تشک و پاک کردن انواع لکه صحبت کرده‌ایم. حتما زمان بگذارید و مطالعه آن را از دست ندهید!

۱. جارو کردن تشک تخت:

گام اول برای تمیز کردن تشک جارو کشیدن آن است. از سر بزرگ جارو برقی استفاده کنید و کاملا روی تشک را جارو کنید. برای گوشه ها، زوایا و شیار های روی تشک، سریِ جارو را برداشته و از لوله ی آن استفاده کنید.

لکه زرد روی تشک تخت و تمیز کردن آن

۲. پاک کردن لکه زرد روی تشک تخت:

در گام بعدیِ روش تمیز کردن تشک تخت ، لکه های جدید را تمیز کنید. لکه ی نوشیدنی که به تازگی روی تشک ریخته شده و هنوز مرطوب هستند باید فورا پاک شوند. یک پارچه تمیز را با آب سرد خیس کنید. لکه را با پارچه مرطوب لکه گیری کنید. هرگز روی لکه را با دستمال نکشید. زیرا این کار می تواند لکه را پخش کند. سعی کنید با ضربات دستمال، لکه را جذب دستمال کنید.

2 روش تمیز کردن تشک تخت

۳. تمیز کردن تشک تخت فومی

۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) پراکسید هیدروژن و ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) مایع ظرفشویی را در یک کاسه کوچک بریزید. با استفاده از یک قاشق آن هم بزنید تا کف ایجاد شود. یک مسواک قدیمی بردارید و آن را به کف آغشته کنید. به آرامی مایع و کف را روی مناطق کثیف تشک بمالید. سپس با یک دستمال مرطوب روی آن را بکشید.

  • نکته: برای تشک های فومی، فقط مقدار کمی از کف استفاده کنید. زیرا فوم نباید بیش از حد مرطوب شود.

این راه حل برای نظافت انواع لکه های گرد و خاک، خون، مواد غذایی، نوشیدنی و … موثر خواهد بود.
همانطور که یکی از برند‌های خوشخواب این نکته را مطرح کرده است، باید بدانید که هیچ‌گاه نباید تشک را به طور افقی لکه‌زدایی کنید. بلکه تشک را به حالت عمودی قرار داده و لکه را بامحلول ذکر شده تمیز کنید و بگذارید در همان وضع خشک شود

3 روش تمیز کردن تشک تخت

۴. پاک کردن و تمیز کردن لکه تخت با اسپری لکه بر:

با لکه بر می توانید از شر لکه های سخت تری که در مرحله قبل موفق به تمیز کردن آن نشده اید بر بیایید. روی یک دستمال تمیز لکه بر را اسپری کنید. سپس دستمال را روی لکه ها بکشید. اجازه دهید لکه‌بر ۱۵ دقیقه روی تشک باقی بماند. سپس همان منطقه را با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید.
دقت کنید که لکه‌بر را به طور مستقیم بر روی تشک اسپری نکنید. تشک ها، به خصوص تشک های فومی، برای خیس شدن طراحی نشده اند.
لکه بر، می تواند لکه‌ی خون، ادرار، عرق، استفراغ، روغن و دیگر لکه ها به راحتی تمیز می کند.

همین حالا بخوانید!
برق انداختن و تمیز کردن ظروف مسی با مواد خانگی

4 روش تمیز کردن تشک تخت

۵. از بین بردن بوی بد تشک با جوش شیرین

اگر مدتی است که تشک شما بوی بدی به خود گرفته است و نمی توانید آن را تحمل کنید، کافی است این ترفند پین ورک را یاد بگیرید. جوش شیرین را روی سخاوتمندانه روی تمام سطح تشک تخت بریزید. اگر بخواهید می توانید به آن چند قطره اسانس هم اضافه کنید تا معطر شود. بگذارید جوش شیرین حداقل نیم ساعت روی سطح باقی بماند. هرچه این زمان طولانی تر باشد بوی بیشتری از بین میرود.

روتختی یا روکش تشک را باید به صورت جداگانه داخل ماشین لباسشویی بیاندازید.

5 روش تمیز کردن تشک تخت

۶. دوباره جارو کردن تخت

برای از بین بردن جوش شیرینی که در مرحله قبل روی تشک ریختیم، باید برای بار دوم تشک را کامل جارو کنیم. مانند مرحله ی اول جارو را با سریِ پهن و لوله‌ی آن انجام دهید.

6 روش تمیز کردن تشک تخت

۷. مرحله ی آخر نظافت تشک خوشخواب :

شاید این ایده خوبی باشد که اجازه دهید پس از تمیز کردن تشک، برای مدتی آن را در هوای آزاد قرار بدهید. با این کار رطوبتی که داخل تشک باقی مانده است از بین می رود و احتمال بو گرفتن آن از بین می رود. در طول فصل گرم، یک پنجره را در اتاق باز کنید تا هوای تازه وارد محیط اتاق شود و تشک سریع تر خشک شود.

 

7 روش تمیز کردن تشک تخت

نکته: می توانید پرده ها را در روز کنار بزنید. چرا که اشعه های UV خورشید، باکتری ها را می کشد بوی بیشتری را از بین می برند و تشک را سریع تر خشک می‌کند. توجه کنید تمیز کردن تشک و لکه های آن نیازمند وقت و حوصله است.

درصورتی که برای نظافت منزل و اتاق خواب به کمک نیاز دارید روی لینک زیر کلیک کنید:

نظافت منزل

 

3/5 ( 2 نظر )
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا طباطبایی
زهرا طباطبایی هستم! از روز های اول فعالیت "مجله پین ورک" دست به قلم شدم و نوشتم و یاد گرفتم و با بزرگ شدنش من هم بزرگ تر شدم... و توی این مدت، به قول " آنتوان کلیما " همیشه برام خود نوشتن مهم بوده; خیلی مهم تر از انتشارش!!! امیدوارم قلمم رو دوست داشته باشید :)

بدون دیدگاه