چگونه فرزندانتان را به پذیرش همسر جدیدتان ترغیب کنید

کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین: با اینکه مراسم ازدواج برای همه جزو بهترین لحظات زندگیشان محسوب می‌شود ولی اگر فرزند شما همسر جدیدتان را نپذیرد، می‌تواند به یک لحظه‌ی پرتنش و استرس زا برای شما تبدیل ‌گردد. اگر می‌خواهید ازدواج مجددتان عالی آغاز شود ادامه‌ی این مقاله پین ورک را بخوانید.

الف) کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین : با فرزندتان راجع به ازدواج مجددتان صحبت کنید

۱) فرزندتان را نسبت به علاقه‌تان مطمئن کنید:

بچه‌های شما همسر جدیدتان را تهدیدی برای خود می‌بینند و فکر می کند او باعث می‌شود که علاقه‌تان نسبت به آن‌ها کاهش یابد. شما باید به آن‌ها اطمینان دهید که ازدواج مجدد در میزان علاقه‌ی شما نسبت به آن‌ها تاثیری ندارد.

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 1

۲) به او اطمینان دهید که در رابطه تان مشکلی پیش نخواهد آمد:

فرزند شما  ممکن است احساس کند قرار است همسر جدیدتان جایگزین وی می‌شود. شما باید به او نشان بدهید که رابطه‌تان مستحکم است و هیچ چیز روی آن تاثیر نخواهد گذاشت.

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 2

۳)  به آن‌ها اطمینان دهید که فرزند خوانده‌تان قرار نیست جایشان را بگیرد:

ابتدا باید فرزندتان مطمئن شود شما بیشترین علاقه و توجه را نسبت به او دارید. سپس با برنامه ریزی فرصت‌هایی مثل سفر و دورهمی، او را با فرزند خوانده‌تان آشنا کرده و سعی کنید رابطه‌ای دوستانه بین آن‌ها ایجاد کنید. البته در نظر داشته باشید نزدیک شدن آنها به یکدیگر احتیاج به زمان دارد.

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 3

۴) در مورد احساساتتان با وی صحبت کنید:

با اینکه شما قبلا ازدواج کرده‌اید و فرزند هم دارید ولی این حق شماست که خوشحال باشید و ازدواج مجدد داشته باشید. برایش توضیح دهید که رفتارش به شما آسیب می‌رساند. به او بگویید که لازم نیست همسر جدیدتان را دوست داشته باشد بلکه فقط کافیست به او احترام بگذارد. برایش توضیح دهیدکه بی‌احترامی نسبت  به همسرتان بی احترامی به شماست.

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 4

ب) کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین : بر روی نکات مثبت تمرکز کنید

۱) خوشحالی خود با ورود همسر جدیدتان را به فرزندتان یادآوری کنید:

برایش توضیح دهید که همسرتان شما را خوشحال می‌کند و تنها نگرانی شما از بابت اوست. به عنوان مثال می‌توانید بگویید “با اینکه همسر جدیدم باعث خوشحالی من شده اما تا زمانی که تو ناراحت باشی من نمی‌توانم کاملا خوشحال باشم. او هم می‌تواند به جای اینکه شما را تحت فشار و استرس قرار دهد باعث خوشحالیتان شود.”

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 5

۲) به آن‌ها بگویید که همسر جدیدتان می‌تواند از شما مراقبت کند:

 افراد مسنی که مجرد هستند بیشتر به فرزندانشان متکی می‌شوند. از آنجایی که آن‌ها درگیر زندگی خانوادگی خودشان هستند ممکن است این مسئولیت برایشان سخت و همراه با مشکل باشد. با ازدواج شما باری از روی دوش آنها برداشته می‌شود. چون شما دیگر تنها نیستید و زمانی که به مشکلی برخوردید همسرتان می‌تواند از شما مراقبت کند.

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 6

۳) اجازه دهید آنها بدانند که ازدواج شما به معنای مسئولیت کمتر برای آنهاست:

زمانی که شما تنها هستید برای کارهایتان به فرزندتان تکیه می‌کنید. احتمالا شما دوست ندارید بیش از این به او تکیه کنید. فرزند شما هم مسئولیت‌های زیادی بر دوشش است که اگر از میزان آنها کم شود خوشحال می‌شود. برایش توضیح دهید که با ازدواج مجددتان ازمیزان مسئولیت‌های وی کاسته می‌شود.

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 7

ج) کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین : از نگرانیهای آنها بکاهید:

۱) آنها را از انتخابتان مطمئن کنید:

فرزندتان ممکن است فکر کند همسر جدیدتان قصد سواستفاده از شما را دارد. به او نشان دهید که نگرانی آن‌ها را درک می‌کنید ولی شما با تجربه‌اید و قادر به مراقب از خودتان هستید. او باید به تصمیم گیری شما اعتماد کند و به انتخابتان احترام بگذارد.

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 8

۲) اگر همسرتان فوت کرده به احساسات فرزندتان احترام بگذارید:

فرزندانتان نسبت به والدینی که فوت شده‌اند حساس هستند. شاید شما بتوانید همسر جدیدی برای خودتان انتخاب کنید و او را بپذیرید ولی او نمی‌تواند پدر و یا مادر جدیدی را قبول کند.

شما نباید طوری رفتار کنید که انگار همسر قبلیتان اصلا وجود نداشته است. می‌توانید در مراسم سنتی از او یادی کنید و خاطرات جالب گذشته را مرور کنید.

به فرزندتان یادآوری کنید که انتظار ندارید همسر جدیدتان جای پدر و یا مادر او را پر کند و همانطوری که شما را دوست دارد او را هم دوست داشته باشد. مخصوصا اگر ازدواج مجددتان به سرعت پس از دست دادن همسرتان است.

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 9

۳) مدیریت پس از طلاق را بیاموزید:

اگر شما مطلقه هستید احتمالا هنوز هم با همسر قبلیتان برخورد دارید.. در تعاملاتی که با او دارید با همسرتان جدیدتان همراه شوید. همواره برای او احترام قائل شوید و اجازه دهید که به نقش والدینی خود ادامه دهد.

به فرزندتان نیز بگویید که ” ما برای ارتباط تو با پدر و یا مادرت احترام قائل هستیم و در آن دخالت نخواهیم کرد. همسر جدیدم قرار نیست که جای او را پرکند. او فقط می خواهد به عنوان دوست بخشی از زندگی تو باشد”.

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 10

۴) در مورد امور مالی صحبت کنید:

هر چند خودخواهانه به نظر می‌رسد اما ممکن است در صورت ازدواج مجدد شما، فرزندانتان در مورد ارثیه خود نگران شوند. احتمالا آنها تصور می‌کنند همسر جدیدتان تمامی اموال شما را به ارث خواهد برد. شما باید در این مورد صحبت کرده و به توافق برسید. صحبت کردن در این مورد باعث احساس بهتر آنها نسبت به ازدواجتان خواهد شد.

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 11

۵) برای آنها وقت بگذارید:

یکی از دلایلی که ممکن است فرزندتان همسر جدید شما را قبول نکند این است که آن‌ها دیگر نمی‌توانند با شما وقت بگذرانند. زمانی که با همسرتان ازدواج کردید به آنها نشان دهید که به رابطه شما لطمه ای وارد نشده است.

پذیرش و کنار آمدن فرزندان با همسر جدید والدین 12

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش فریبا کیتویی

درباره نویسنده

سلام من فریبا کیتویی هستم! یک آذرماهی صبور و مقاوم... عاشق نوشتن، سفر و ادبیات. برای رسیدن به هدف‌هام تلاش می‌کنم و معتقدم که زندگی آسون نمیشه این تویی که سرسخت میشی ... از پین ورک عزیزم برای اعتمادی که بهم کرده ممنونم.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.