حتما تا به حال نام اسطوره‌های یونان باستان به گوشتان خورده‌است. این اسطوره‌ها اکثرا از خدایان و خدابانوان حکایت می‌کنند. طبق ادعای روانشناسان هرکدام از خدابانوان (الهه‌های) یونان را می‌توان نماد یکی از تیپ‌های شخصیتی خانم‌ها دانست. ۷ الهه آرتمیس، آتنا، هرا، آفرودیت، پرسیفون، دیمیتر و هستیا نمادهایی از زنان دارای شخصیت‌های غالب مختلفی مانند زیبایی‌دوستی، آرامش، عقل، حجب و حیا، خانواده‌‌دوستی و یا افراد مستقل و سرخود و… هستند.

اولین کسی که میان اسطوره‌ها و مفاهیم روانشناسی ارتباط برقرار کرد کارل گوستاو یونگ بود. پس از ویآزمون کهن الگوی اسطوره‌ای زنانتوسط جین شینودا بولن نویسنده روانپزشک امریکایی معرفی شد که به کمک آن می‌توان تشخیص داد شخصیت هرکسی با کدام اسطوره یا اسطوره‌ها همخوانی بیشتری دارد.

ما در این نوشته قصد داریم شما را با تیپ شخصیت آفرودیت آشنا کنیم. با ما در پین‌ورک همراه باشید تا درباره این شخصیت و ویژگی‌های آن بیشتر بدانیم.

افرودیت که بود و چه ویژگی‌هایی داشت؟

آفرودیت در اسطوره‌های یونان یک زن جوان، زیبا و جذاب بود که لباس‌های ظریفی به تن می‌کرد و علاقه زیادی هم به استفاده از جواهرات داشت. مژه‌هایی فر و لبخندی همیشگی در چهره دوست داشتنی او دیده می‌شد.

چشمانی آبی، پوستی به سفیدی کف دریا و موهایی به رنگ طلایی اشعه خورشید در هنگام غروب داشت. گفته می‌شود زمانی که او از آب خارج می‌شد و پا به خشکی می‌گذاشت، بعد از هر قدم زیر جای پاهایش گل‌هایی می‌شکفتند و در زمان‌هایی که در جلسات خدایان حضور داشت همه به او عشق ورزیده و تحسینش می‌کردند. از وی در اسطوره‌های روم با نام “ونوس” یاد شده است.

آفرودیت

آفرودیت را با ویژگی‌هایی مانند جذابیت (او زیباترین کهن‌الگوست)، عشق به زندگی و زیبایی‌ها، خلاقیت، خودنمایی و اغواگری و همچنین اهمیت به تمایلات جسمی و به عنوان نماد عشق و زیبایی و شور جنسی می‌شناسند.

او با وجود داشتن چنین خصوصیاتی خودخواه و حسود است و همین امر نیز شخصیتش را تضعیف کرده و او را مغرور، تندخو و درعین حال ترسو نموده است. او ترکیبی از ویژگی‌های زنانه و مردانه را باهم دارد و در مواقع نیاز از هرکدام به تناسب استفاده می‌کند. با الهام از این خدابانو، شخصیت‌های دارای ویژگی‌های مشابه را نیز آفرودیت می‌گویند.

تیپ شخصیتی آفرودیت چیست| چگونه آفرودیت باشیم؟

هرچند بخش زیادی از شخصیت افراد توسط ژنتیک و محیط و دوران کودکی آن‌ها شکل می‌گیرد ولی در صورتی که خودشان تصمیم بگیرند قادر خواهند بود تغییراتی را در خود ایجاد کنند؛ ما در اینجا ویژگی‌های افراد دارای تیپ شخصیتی آفرودیت را برای شما بیان می‌کنیم:

شخصیت الهه های یونانی

آفرودیت‌ها افرادی هستند که شوق زندگی‌کردن دارند و به معنای واقعی کلمه عاشق زندگی و لذت‌های کوچک و بزرگ آن می‌باشند؛ آنها حتی کارهایشان را با تمرکز و آرامش تمام انجام می‌دهند تا از لحظه‌لحظه آن نهایت استفاده را برده‌باشند.

این تیپ شخصیتی روحیه پرشور خود را با با انتخاب رنگ‌های شاد و سرزنده در پوشش و ظاهر خود به دیگران نیز انتقال می‌دهند؛ یکی از دلایل (و نه قطعا تنها دلیل) اینکه همیشه در مرکز توجه هستند نیز همین نکته است.

این افراد هرگز از خود ایراد نمی‌گیرند و هر آنچه که هستند را تحسین می‌کنند. مانند کودکان روحیات شادی دارند و خوش‌زبان هستند؛ معمولا روابط اجتماعی متعدد و موفقی دارند و همه آنها را دوست داشته و می‌ستایند (شخصیتی اجتماعی محسوب می‌شود و معمولا اهداف شخصی خاصی ندارد).

آنها به ظاهر و زیبایی خود و محیط اطرافشان اهمیت فراوانی داده و عاشق شعر و نفاشی و هنر می‌باشند؛ همچنین به امیال درونی خود اهمیت فراوانی داده و در مسائل عشقی نیز مهارت خاصی دارند.

این نکته را نباید فراموش کرد که افرودیت‌ها از قدرت خلاقیت بالایی برخوردارند و به همین دلیل تا حدودی تنوع طلب محسوب می‌شوند. بعلاوه همانطور که بیش‌تر گفتیم جدای از ویژگی‌های مذکور، غرور و حسادت ایشان را نیز نباید از قلم انداخت.

مقاله مرتبط:

  1. چرا بعضی آدمها رو باید کنار گذاشت و حذف کرد؟
  2. رسیدن به شادی یا حرکت به سمت دنیای ایده‌ال خود؟
  3. چطور به حرف مردم اهمیت ندهیم؟
  4. چگونه لوند و جذاب باشیم ؟

نکاتی درباره اطرافیان آفرودیت‌ها

هر شخصیتی بهترین خودش را زمانی بروز می‌دهد که در بهترین محیط باشد. ما در اینجا توصیه‌هایی برای اطرافیان آفرودیت‌ها داریم که با رعایت آنها بتوانند بهترین رفتارها را از وی دریافت کنند.

تا زمانی که در آغوش خانواده هستند:

بهترین والدین برای این شخصیت‌ها کسانی هستند که بر پرورش جنبه خلاقیت و هنر این افراد از کودکی اهتمام می‌ورزند و در آن دوران تنها بر جنبه ظاهری زیبایی آنها تاکید نکرده، باعث تقویت بیش از حد ویژگی خودنماییشان نمی‌شوند. پس اگر در کودکی فرزند خود متوجه بروز پررنگ شخصیت آفرودیت در وی شدید تلاش کنید آن را به سمت درستی هدایت کنید.

کودکی آفرودیت

همچنین باید برای مشکلات خاص دوران بلوغ آنها آماده باشید، اولا خیلی مراقب درگیر شدنشان در روابط احیانا نادرستی باشید که ممکن ‌است در این دوران و کمی بعدتر با جنس مخالف داشته باشند؛ همچنین احتمال می‌رود این شخصیت بدلیل اهمیت فراوانی که به ظاهر خود می‌دهد با برخی تغییرات جسمی خود مانند بالارفتن وزن یا بروز جوش‌های جوانی اعتماد‌به‌نفس خود را از دست داده و منزوی و گوشه‌گیر شود. البته این مسئله معمولا در آینده و در میانسالی آفرودیت نیز اتفاق می‌افتد.

آفرودیت‌ها در دوران مدرسه ترجیح می‌دهند بیشتر از فعالیت‌های اصلی و درس درگیر حواشی و برنامه‌های جانبی شوند، این تمایل می‌تواند علاوه بر خلاقیت و تنوع‌طلبی آنها از ویژگی علاقه به خودنماییشان نیز ریشه گرفته‌باشد.

در محیط کار نیز به همین‌صورت از فعالیت‌های یکنواخت دوری می‌جویند و به کارهای هنری -جایی که بتوانند خلاقیت خود را به نمایش بگذارند- علاقه بیشتری نشان می‌دهند.

در رابطه با خانواده آینده:

شریک عشقی و بطور کلی جنس مخالف آفرودیت‌ها جذب قدرت تنظیم و استفاده متناسب ایشان از بعد زنانه و مردانه آنها شده و از همراهی زنی با زنانگی تمام در کنارشان و در عین حال قوی و با ویژگی‌های مردانه در اجتماع لذت وافری می‌برند. به همین خاطر اگر کمی ویژگی‌های وفاداری و عشق به خانواده و زندگی مشترک (شخصیت هرا) را در خود داشته باشند ازدواج موفقی خواهند داشت.

البته همواره تنوع در زندگی برایشان حرف اول را می‌زند و همسر آینده آفرودیت باید بررسی کند آیا توانایی این را در خود می‌بیند که همواره تازگی موردنیاز وی را برای او تامین کند یا خیر؟ و در غیر این‌صورت احتمال جدایی‌های حتی مکرر برای آفرودیت وجود دارد.

همچنین آفرودیت‌ها فرزندان خود را با خلاقیت و محبت خاصی تربیت کرده و باعث شکوفایی استعدادهای آنها می‌شوند. به این ترتیب اعتماد به نفس آنها افزایش پیدا می‌کند و احساس سرزندگی و مفید بودن خواهند داشت.

 

هشدار: باید توجه داشت این جنبه از شخصیت خانم‌ها اگر در محیط متناسب و در حیطه رابطه زناشویی و یا در فعالیت‌های سازنده‌ای مانند هنر جلوه کند بسیار ستودنیست؛ ولی متاسفانه امروزه می‌بینیم که دختران جوان جلوه‌گری‌ها و جذابیت‌های خود را بیرون از چارچوب خانواده نمایان کرده و استعدادهای ارزشمندشان ناآگاهانه در جهت انحطاط جامعه صرف می‌گردد.

آفرودیت

 

هرچند مسلما تناظر یک به یکی با ویژگی‌های ذکر شده از این خدایان با موارد موردنظر روانشناسان وجود ندارد ولی این آگاهی از مسئله تا حدی به ما کمک می‌کند به یک خودآگاهی مناسب رسیده و با نقاط قوت و ضعف و قابلیت‌های خود آشنا شویم و تا جایی که ممکن است نقاط ضعفمان را به قوت تبدیل کنیم و پتانسیل‌های خود را به واقعیت مبدل نماییم.

امیدواریم از مطالب ارائه شده درباره تیپ شخصیتی آفرودیت استفاده برده باشید؛ از اینکه با ما در پین‌ورک همراه هستید از شما متشکریم.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش پردیس بیژن زاده

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.