پین‌ورک درخواست آنلاین خدمات منزل

بهترین روش برق انداختن و جرم گیری شیشه آکواریوم که دنبالش بودید!

7 ماه پیش
جرم گیری شیشه آکواریوم

یکی از علت‌های اصلی خرید آکواریوم زیبایی خاصی است که به محیط اطراف می‌دهد. اما اگر تمیز کردن و پاک کردن رسوب روی شیشه آکواریوم را جدی نگیرید به مرور زمان آکواریوم تان جذابیت خود را از دست خواهد داد. تمیز کردن و پاک کردن رسوب روی شیشه آکواریوم کار چندان سختی نیست و فقط کافیست شما با روش های صحیح این کار آشنا باشید. اگر شیشه آکواریوم‌تان احتیاج به تمیزکاری دارد اصلا نگران نباشید، پین ورک راه‌حل‌های مختلفی برای جرم گیری شیشه آکواریوم به شما ارائه می‌دهد تا شیشه آکواریوم تان همیشه برق بزند.

الف) تمیز کردن و پاک کردن رسوب روی شیشه آکواریوم به روش دستی 

۱- پاک کردن شیشه آکواریوم با استفاده از اسفنج

برای این کار از یک اسفنج تمیز استفاده کنید. اسفنج جلبک‌ها را به خود جذب کرده و سطح شیشه را از لجن‌ها و آلودگی‌ها پاک می‌کند. یادتان باشد از هیچ‌گونه مواد شیمیایی و مواد شوینده و پاک‌کننده‌ها استفاده نکنید. همچنین اگر نمی‌خواهید که آستین‌هایتان خیس شود از اسکرابر استفاده کنید.

پاک کردن شیشه آکواریوم با استفاده از اسفنج

۲- پاک کردن شیشه آکواریوم با استفاده از اسکرابر

گر با اسفنج نتوانستید جلبک‌ها و رسوب‌ها را از بین ببرید، اصلا ناامید نشوید، از ابزارفروشی یک اسکرابر و برس‌هایی که مخصوص این کار هستند را تهیه کنید و به آرامی بر روی سطوحی که جلبک و رسوب بسته بکشید. در صورتی‌ که رسوب روی شیشه درون آکواریوم افتاد اصلا نگران نباشید چرا که در پایان کار شما می توانید با تخلیه آکواریوم تمامی این رسوبات را خارج کنید. در کمال ناباوری مشاهده می‌کنید که جلبک‌ها از سطح شیشه‌ای جدا شده و سپس آن‌ها را تمیز نمایید. یادتان باشد برای انجام این کار مخزن را خالی نکنید. حذف بیش از ۲۵٪ از آب آکواریوم باکتری‌های مفیدی که در آن زندگی می‌کنند را از بین برده و می‌تواند موجب مرگ ماهی‌هایتان شود.

پاک کردن شیشه آکواریوم با استفاده از اسفنج استفاده از اسکرابر

۳- پاک کردن شیشه آکواریوم با استفاده از شیشه شوی مغناطیسی

اگر از فرو بردن دستتان در شیشه آکواریوم حس ناخوشایندی دارید، یک آهنربای آکواریوم را امتحان کنید. بله آهنربای آکواریوم یا شیشه‌شوی مغناطیسی به شما این امکان را می‌دهد تا دوطرف شیشه خود را پاک کنید، بدون اینکه حتی دستتان خیس شود.کارکردن با آن بسیار راحت است، این شیشه پاک‌کن ، دو طرفه می‌باشد که در هر کدام از دسته‌های آن، یک آهنربای بسیار قوی به کار رفته و این امکان را برای شما مهیا می‌کند تا به صورت همزمان، دو طرف شیشه را شستشو و در نهایت پاک کنید. بخشی از مغناطیسی با پد پاک کننده در داخل شیشه قرار می‌گیرد و قسمت با دسته در خارج قرار می‌گیرد. همانطور که قسمت خارجی را در اطراف حرکت می‌دهید، قسمت داخلی در داخل مخزن، شیشه را تمیز می‌کند. البته حواستان باشد تا پد را خیلی به کف آکواریوم نزدیک نکنید تا رسوبات کف به زیر پد نرود و شیشه را کثیف‌تر نکند.

پاک کردن شیشه آکواریوم با استفاده از اسفنج استفاده از شیشه شوی مغناطیس

۴- برق انداختن سطح خارجی شیشه آکواریوم با سرکه

به خاطر داشته باشید که تمیز کردن سطح بیرونی شیشه آکواریوم  به اندازه‌ی سطح داخلی آن مهم است. برای اینکار شما می‌توانید یک دستمال نرم را به کمی سرکه آغشته کرده و با آن لکه‌های قسمت بیرونی را پاک کنید. هرگز برای تمیزکاری از پاک کننده‌های شیمیایی استفاده نکنید چرا که باعث مسمومیت ماهی هایتان می‌شود.

همین حالا بخوانید!
ترفند تمیز کردن شیرآلات خانه با لیموترش و سرکه

تمیز کردن سطح خارجی شیشه آکواریوم با سرکه 

مقاله مرتبط:

 

ب) روشهای طبیعی برای جرم گیری رسوب روی شیشه آکواریوم 

۱- تمیز کردن و پاک کردن رسوب روی شیشه آکواریوم با استفاده از استفاده حلزون ها و ماهی های لجن خوار

یکی از بهترین روشها برای از بین بردن رسوب جلبک بر روی شیشه، استفاده از جانوران لجن خوار و جلبک خوار است. شما می‌توانید با یک تحقیق کلی، این گونه ها را شناسایی کرده و آنها را خریداری کنید. حلزون‌های مخصوص آکواریوم نیز می‌توانند عرصه را برای جلبک‌ها تنگ کرده و از رشد آن‌ها جلوگیری کنند. اما باید بدانید که چه گونه‌هایی با شرایط آکواریوم‌تان سازگار است و این به نوع آب مخزن، اندازه و سایر گونه‌های درون آکواریوم بستگی دارد.

تمیز کردن و پاک کردن رسوب روی شیشه آکواریوم با استفاده از ماهی‌های لجن خوار

۲-تمیز کردن و پاک کردن رسوب روی شیشه آکواریوم با استفاده از گیاهان

برای پیشگیری از تشکیل رسوب بر روی شیشه آکواریوم از گیاهان آکواریومی غافل نشوید. داشتن گیاهان در آکواریوم می‌تواند از رشد جلبک‌ها جلوگیری کند، چرا که آنها نور و مواد مغذی مشابه جلبک را مصرف می‌کنند و در نتیجه مواد غذایی کمتری در اختیار جلبک‌ها قرار می گیرد و رشد آنها کاهش می‌یابد. هنگام انتخاب گیاهان برای آکواریوم تان، حتما به شرایط رشد گیاه دقت کنید. تمیز کردن و پاک کردن رسوب روی شیشه آکواریوم با استفاده از گیاهان

۳- جرم گیری شیشه آکواریوم با استفاده از پاک کننده های اتوماتیک

یکی از روش های بسیار موثر برای جلوگیری از تشکیل رسوب درون آکواریوم استفاده از پاک کننده های اتوماتیک شیشه است. البته به علت قیمت بسیار بالای آنها خیلی مقرون به صرفه نیستند اما نسبت به گیاهان و موجودات لجن خوار تاثیر بیشتری خواهند داشت.

ستفاده از پاک کننده های اتوماتیک شیشه آکواریوم

ج) جلوگیری از تشکیل رسوبات بر روی شیشه آکواریوم

۱- جلوگیری از تشکیل رسوبات بر روی شیشه آکواریوم به وسیله میزان غذای مناسب

هنگامی که فسفات و نیتروژن بیش از حد در مخزن شما وجود داشته باشد رشد جلبک ها نیز افزایش می یابد. چرا که این دو جزو مهم‌ترین منابع غذایی جلبک‌ها هستند. بنابراین از غذا دادن بیش از حد به ماهی‌هایتان خودداری کنید. همچنین یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای رشد جلبک‌ها نور است. از قرار دادن آکواریوم‌تان در معرض نور مستقیم و زیاد بپرهیزید. درضمن اگر از آب شیر برای پر کردن مخزن خود استفاده می‌کنید، سعی کنید با دستگاههای تصفیه میزان مواد مغذی آن را تنظیم کنید.

جلوگیری از تشکیل رسوبات بر روی شیشه آکواریوم به وسیله میزان غذای مناسب

 

۲- جلوگیری از تشکیل رسوبات بر روی شیشه آکواریوم به وسیله سیفون کردن آکواریوم

اگر با روش‌های بالا نتوانستید از شر جلبک‌ها و رسوبات خلاص شوید بهترین کار اینست که آب آکواریوم را عوض کنید. شما می‌توانید از سیفون برای تخلیه آب استفاده کنید. اگر سیفون کردن آب آکواریوم‌تان را بصورت ماهانه انجام دهید به زودی متوجه تغییر قابل توجهی در میزان تولید جلبک و رسوبات خواهید شد و بنابراین کار تمیزکاری آکواریوم برایتان خیلی راحت‌تر خواهد بود.

جلوگیری از تشکیل رسوبات بر روی شیشه آکواریوم به وسیله سیفون کردن آب آکواریوم

دوستای عزیزم اگه آکواریوم تون خیلی بزرگ هستش و نمیتونین تنهایی از پس تمیز کردنش بر بیاین،  پین ورک  خوشحال میشه که کمکتون کنه!!

5/5 ( 3 نظر )
۸
نویسنده مطلب فریبا کیتویی
سلام من فریبا کیتویی هستم! یک آذرماهی صبور و مقاوم... عاشق نوشتن، سفر و ادبیات. برای رسیدن به هدف‌هام تلاش می‌کنم و معتقدم که زندگی آسون نمیشه این تویی که سرسخت میشی ... از پین ورک عزیزم برای اعتمادی که بهم کرده ممنونم.

۸ دیدگاه

 • عباس
  3 ماه پیش

  سلام.واقعا ازتون ممنونم.مطالبتون عالی بود و خیلی بهم کمک کرد.تشکر

  • فریبا کیتویی
   2 هفته پیش

   سلام دوست عزیز😊 خوشحالم که این مطلب از پین‌ورک براتون مفید بوده!

 • شهرام عباسی
  2 ماه پیش

  خیلی عالی بود یک سوال داشتم میشه جواب بدی ممنون میشم

 • ناشناس
  1 ماه پیش

  سلام ممنون بابت همه اطلاعات تون سپاسگذارم

  • فریبا کیتویی
   2 هفته پیش

   سلام! ممنون از نظر لطفتون😊

  • فریبا کیتویی
   2 هفته پیش

   سلام دوست عزیز😊 خوشحالم که از این مطلب راضی بودید.

 • احسان
  3 هفته پیش

  خیلی عالی

  • فریبا کیتویی
   2 هفته پیش

   ممنون از نظر لطفتون😊