برای همه ی ما پیش آمده که طلاها و زیورآلاتمان پس از مدتی کدر شده و درخشندگی سابق را ندارد. اگر شما هم به این مشکل برخورده ایید اصلا نگران نباشید. اگر در ادمه ی این مطلب با پین ورک همراه باشید به شما نحوه برق انداختن طلا و زیورآلات را به وسیله ی محصولات خانگی آموزش خواهد داد.

الف) نحوه برق انداختن و تمیز کردن طلا و زیورآلات با مایع ظرفشویی

چند قطره مایع ظرفشویی را درون یک کاسه آب گرم بریزید و به آرامی مخلوط کنید. توجه داشته باشید که هیچوقت از آب جوش استفاده نکنید، مخصوصا اگر جواهرتان دارای سنگ های قیمتی است. بعضی از سنگهای قیمتی مثل اپال تحت تاثیر حرارت آسیب می بیند. سپس جواهرتان را درون محلول قرار دهید و اجازه دهید برای ۱۵-۳۰ دقیقه درون محلول بماند. طی این مدت آب و صابون لکه های روی طلا و درون شیارها را کمرنگ می کند. در ادامه با یک مسواک نرم به آرامی آن را برس بکشید. توجه داشته باشید که هرچه مسواکتان نرم تر باشد بهتر است چرا که مسواک زبر باعث آسیب رساندن به ان می شود. بهتر است که از برس های مخصوص این کار و یا برس ابرو استفاده کنید. سپس با آب گرم آن را بشویید. شستشوی خوب باعث از بین رفتن تمامی آلودگیها از سطح طلا و جواهرتان می شود. برای اینکار جواهر را درون یک چای صاف کن قرار دهید که بطور تصادفی از دستتان نیفتد. آب نباید خیلی گرم یا سرد باشد این کار را با آب ولرم و با شدت کم انجام دهید. در نهایت جواهرتان را روی یک پارچه ی خشک قرار دهید تا بطور کامل خشک شود. حواستان باشد هرگز از جواهرتان زمانی که مرطوب است استفاده نکنید.

تمیزکردن طلا و جواهرات با مایع ظرفشویی

ب) نحوه تمیز کردن و برق انداختن طلا و زیورآلات با آمونیاک

آمونیاک از لحاظ شیمیایی یک تمیز کننده ی قوی است و می تواند تا حدودی خورنده باشد بنابراین از تمیز کردن مداوم طلا و جوهرات با آمونیاک بپرهیزید. اگر در جواهرتان پلاتین و یا مراوارید به کار رفته از به کارگیری آمونیاک جدا خودداری کنید چرا که آمونیاک به آنها آسیب جدی وارد می کند.

روش کار به این صورت است که یک پیمانه آمونیاک را به ۶ پیمانه آب اضافه کرده و مواد را مخلوط کنید. سپس قطعه ی طلا را درون یک صافی بگذارید و برای یک دقیقه درون محلول قرار دهید. حتما حین کار با آمونیاک دستکش بپوشید. و حواستان باشد که به دلیل خاصیت خورندگی آمونیاک اجازه ندهید که طلا و جواهر بیش تر از یک دقیقه درون محلول باقی بماند. در ادامه طلا و جواهر را کاملا زیر آب بشویید و آن را با پارچه نرم خشک کنید.

برق انداختن طلا و جواهرات با آمونیاک

ج) تمیز کردن جواهرت نگین دار و دارای سنگ های قیمتی

از آنجایی که سنگ های قیمتی با چسب به طلا چسبیده اند بنابراین آب می تواند چسب سنگ های قیمتی را از بین ببرد و باعث افتادن نگین های آن شود. بنابراین این نوع جواهرات نباید در آب غوطه ور شوند. روش کار به این صورت است که یک پارچه ی نرم را به کمی محلول آب و پودر صابون آغشته و به آرامی شروع به برس کشیدن کنید. سپس با یک دستمال آنرا پاک کنید.و آنها را روی دستمال کاغذی قرار دهید تا بطور کامل خشک شود.

تمیز کردن جواهرات دارای نگین

د) برق انداختن طلا و جواهرات با خمیردندان

از این روش باید به دقت استفاده کنید چراکه ممکن است باعث خراشیدگی طلا شود. همچنین مواد شیمیایی درون خمیر دندان اگر به مدت طولانی در تماس با آن باشد ممکن است غشای روی طلا را از بین ببرد. اگر خیلی شک دارید از سایر روشها استفاده کنید.

روش کاربه این صورت است که مقدار کمی خمیردندان را با دو قاشق سوپ خوری آب مخلوط کنید و با یک مسواک نرم (حتما خیلی نرم باشد) حدود ۳۰ ثانیه آن را روی طلا بمالید و سپس با دقت آن را با آب بشویید و روی دستمال قرار دهتید تا خشک شود. این روش یک روش بسیار سریع برای برق انداختن طلا است البته اگر میخواهید به نتیجه ی سریعتر برسید می توانید فقط از خمیر دندان استفاده کنید.

تمیز کردن و برق انداختن طلا با خمیردندان

ه)برق انداختن طلا و زیورآلات با استفاده از آبجوش

مهمترین نکته در این رابطه اینست که فقط در صورتی می توانید از این روش استفاده کنید که طلایتان فاقد سنگ قیمتی باشد. ابتدا  آب جوشیده خیلی داغ را به آرامی برروی جواهر خود بریزید تا به طور کامل غوطه ور شود. سپس صبر کنید تا آب خنک شود. بطوریکه شما بتوانید به راحتی دست خود را در آن قرار دهید. سپس آن را یک حوله ی نرم خشک کنید.

تمیز کردن طلا و جواهرات در منزل و با آب جوش

اگرشما هم از یک روش خاص برای برق انداختن طلا و زیورآلات خود استفاده می کنید. خوشحال میشم که ایده هاتون رو با ما به اشتراک بزارین. 🙂

 

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

10 ماه پیش فریبا کیتویی

درباره نویسنده

سلام من فریبا کیتویی هستم! یک آذرماهی صبور و مقاوم... عاشق نوشتن، سفر و ادبیات. برای رسیدن به هدف‌هام تلاش می‌کنم و معتقدم که زندگی آسون نمیشه این تویی که سرسخت میشی ... از پین ورک عزیزم برای اعتمادی که بهم کرده ممنونم.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.