در رانندگی منظور از نقاط کور چیست؟ در رانندگی محل‌هایی خارج از خودرو وجود دارند که راننده قادر به دیدن آن‌ها نیست، به این مناطق اصطلاحاً نقطه کور خودرو گفته می‌شود. قاب پنجره خودرو، پشت سری صندلی‌ها، سرنشینان و سایر عوامل می‌توانند باعث ایجاد نقاط کور گردند. آینه‌های مخصوصی وجود دارند که باعث کاهش و یا حذف کامل نقاط کور می‌گردند. همچنین با کمک تکنولوژی سیستم‌هایی جهت تشخیص نقاط کور نیز ساخته‌شده‌اند که هر زمان وسیله نقلیه، عابر پیاده و یا هر شی‌ء بزرگ دیگری در یکی از نقاط کور راننده قرار بگیرد اخطار می‌دهند.

در این مطلب از پین‌ورک به نقطه کور خودرو می‌پردازیم و با این نقاط در خودرو آشنا می‌شویم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

چه چیز باعث ایجاد نقاط کور در خودروها می‌شود؟

تمامی قسمت‌های فاقد شیشه در ماشین موجب ایجاد نقاط کور می‌شوند. بر این اساس خودروهایی که دارای قاب‌های پنجره بزرگ‌تر و یا شیشه عقب کوچک‌تر هستند نقاط کور بیشتری دارند، همچنین سرنشینان و یا بار موجود در ماشین نیز می‌توانند نقطه کور خودرو را ایجاد نمایند.

در اکثر مواقع موانع ایجاد نقاط کور در خودرو اندازه کوچکی دارند ولی همین موانع کوچک، مانع دیدن بخش وسیعی از مناطق دور می‌شوند. در یک فاصله متوسط، نقطه کور به وجود آمده توسط یکی از ستون‌های خودرو می‌تواند باعث دیده نشدن یک شی بزرگ مثل یک ماشین و یا عابر پیاده شود.

هنگامی‌که راننده در آینه به عقب خود نگاه می‌کند، نسبت به اطراف خودرو دیدش را از دست می‌دهد و به همین دلیل است که هنگام تعویض لاین باید به آینه‌های بغل نیز توجه داشت.

حذف نقطه کور خودرو با تکنولوژی

آینه‌های خودرو نقاط کور پشت سر راننده را حذف می‌کنند، ولی معمولاً نواحی زیادی در اطراف خودرو در نقاط کور باقی می‌مانند. اضافه کردن آینه‌های محدب به راننده کمک می‌کند نقاط کور اطراف خود را رصد کند ولی از آنجایی‌که اندازه تصاویر در این نوع آینه‌ها متفاوت است تشخیص فاصله و زمان عکس‌العمل مناسب در این شرایط دشوار است. همچنین در برخی از مناطق استفاده از این نوع آینه‌ها غیرقانونی است.

نقطه کور خودرو

سیستم تشخیص نقطه کور خودرو برای مطلع کردن راننده نسبت به اشیاء خارج از دید او از حسگرها و دوربین‌های مختلفی استفاده می‌کند. با وجود دوربین‌ها راننده می‌تواند بدون وجود هیچ نقطه کوری تصاویر دور تا دور ماشین را مشاهده کند. همچنین دوربین‌های پشت ماشین هنگام دنده‌عقب رفتن و پارک دوبل بسیار کاربردی هستند.

سیستم‌های دیگری نیز وجود دارند که برای تشخیص وجود ماشین، عابر پیاده و یا هر چیزی در اطراف خودرو از حسگر استفاده می‌کنند و برای مطلع کردن راننده از شیوه‌های متفاوتی بهره می‌گیرند.

بعضی از سیستم‌های تشخیص نقطه کور قادرند که تفاوت بین اشیاء بزرگ مثل ماشین و اشیاء کوچک‌تر مثل انسان را نشان دهند و به‌سادگی به راننده در مورد اینکه یک ماشین یا عابر پیاده در یکی از نقاط کور او قرار دارد هشدار ‌دهد.

زمانی که سیستم‌های تشخیص نقطه کور، ورود یک وسیله نقلیه، عابر پیاده و یا یک شی بزرگ به نقطه کور را تشخیص می‌دهند از راه‌های متنوعی برای هشدار به راننده استفاده می‌کنند. بعضی از آن‌ها از اخطار صوتی استفاده می‌کنند و برخی دیگر با نمایش علامتی در گوشه آینه عقب و یا آینه‌های بغل راننده را مطلع می‌سازند.

چه ماشین‌هایی از سیستم تشخیص نقطه کور استفاده می‌کنند؟

با افزایش تمرکز شدید بر روی سیستم‌های پیشرفته کمک‌راننده، تعداد زیادی از شرکت‌های خودروسازی به نحوی از سیستم‌های تشخیص نقاط کور استفاده می‌کنند. ولوو و فورد، هر دو از سیستم‌های مبتنی بر حسگر استفاده می‌کنند و در زمان تغییر لاین درصورتی‌که خودرویی وارد نقطه کور راننده شود به او اخطار می‌دهد. مرسدس، نیسان، کرایسلر و خیلی دیگر از شرکت‌های خودروسازی سیستم‌های تشخیص نقطه کور مخصوص خود را ارائه کرده‌اند.

نقاط کور خودرو

برخی از خودروها از قابلیت‌های بیشتری برخوردارند، مانند ماشین‌های سری M اینفینیتی که دارای سیستم مداخله در نقاط کور هستند. سیستم مداخله در نقاط کور، علاوه بر اخطار در مورد وجود ماشین دیگری در نقاط کور راننده، در صورت عدم توجه راننده کنترل فرمان را در دست گرفته و اجازه تغییر مسیر خودرو را نمی‌دهد. در صورت عملکرد نامناسب این نوع سیستم‌ها، امکان لغو این قابلیت نیز وجود دارد.

به غیر از سیستم‌هایی که کارخانه‌ها روی ماشین قرار می‌دهند، محصولات بی‌شمار دیگری برای تشخیص نقاط کور در بازار وجود دارند که قابلیت نصب روی انواع خودروها را دارند. این سیستم‌ها در انواع مختلف از ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین نوع مبتنی بر دوربین و یا مبتنی بر حسگر موجود هستند.

آیا سیستم‌های تشخیص نقاط کور واقعاً کارآمد هستند؟

اطلاعات به‌دست‌آمده توسط موسسه Highway Loss Data باعث شد چند سؤال مهم دراین‌باره که آیا واقعاً سیستم‌های تشخیص نقاط کور در کاهش تصادفات تأثیر داشته‌اند یا خیر، مطرح شود. نتایج مطالعه دیگری که توسط NHTSA انجام شده است، ضعف برخی از سیستم‌های تشخیص نقاط کور را نشان داد، زیرا در شرایطی که سایر ماشین‌ها حتی با سرعت کم در جهت ماشین مجهز به سیستم تشخیص نقاط کور در حال حرکت، باشند این سیستم به‌خوبی عمل نمی‌کند و نمی‌تواند آن را به اطلاع راننده برساند.

نقاط کور ماشین

اما به طور کلی نسبت به تکنولوژی تشخیص نقطه کور خودرو اینگونه احساس می‌شود که این سیستم‌ها باید در جلوگیری از تصادفات به راننده‌ها کمک کند ولی اطلاعات و شواهد موجود نشان داده است که عملکرد این سیستم‌ها مطابق انتظارات نبوده است.


مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک با نقطه کور خودرو آشنا شدیم. همچنین در مطالعه‌ای که توسط HDLI انجام شده است، مشاهده شد که با افزایش تعداد سیستم‌های اخطاردهنده در هنگام تغییر لاین، تعداد مطالبات از بیمه‌ها افزایش پیدا کرده است. با در نظر گرفتن این موضوع، اگر شما از یکی از این سیستم‌ها استفاده می‌کنید باید این موضوع را به یاد داشته باشید، بااینکه این سیستم‌ها می‌توانند به شما در مورد چیزی که نمی‌بینید اخطار ‌دهند، ولی نمی‌توانید مطمئن باشید که بر اساس عملکرد این سیستم‌ها به‌هیچ‌وجه با هیچ مشکلی روبرو نخواهید شد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

2 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.