از بوتاکس بعضی‌اوقات برای از بین بردن چین‌وچروک‌های زیر چشم استفاده می‌شود. در روند تزریق بوتاکس تعدادی خطر قابل‌توجه وجود دارد. این را باید بدانید که بوتاکس سیاهی و پف زیر چشم را از بین نمی‌برد. وقتی سن بالا می‌رود، پوست و ماهیچه‌های صورت دستخوش یک سری تغییرات می‌شوند که می‌توانند باعث تغییر ظاهر چشم بشوند. خطوط و چین‌وچروک‌ها پدیدار می‌شوند، و ممکن است زیر چشم هم گود و سیاه بشود. بوتاکس روش خوبی برای درمان نشانه‌های پیری می‌آید، اما تزریق این ماده به زیر چشم خطراتی را هم به دنبال دارد. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع بوتاکس زیر چشم می‌پردازیم.

برای چه بوتاکس زیر چشم تزریق می‌شود؟

بوتاکس یک ماده سمی است که معمولاً به‌صورت بهداشتی برای درمان چین‌وچروک و خطوط پوست مصرف می‌شود. ماده فعال موجود در بوتاکس سم بوتولینوم نوع A است که وظیفه آن فلج کردن موقتی ماهیچه‌هایی است که باعث بروز خطوط روی پوست می‌شوند است. بوتاکس گاهی برای کاهش چین‌وچروک زیر چشم استفاده می‌شود اما به‌ندرت به‌عنوان درمان اصلی آن‌ها مصرف می‌شود. در عوض برخی ارائه‌دهندگان، ناحیه زیر چشم را هم در حین درمان خطوط اطراف چشم، درمان می‌کنند. اما مشکلات زیرچشمی که با تزریق بوتاکس حل نمی‌شوند.

نزریق بوتاکس زیر چشم

سیاهی زیر چشم

بسیاری از افراد با بالا رفتن سن زیر چشمشان گود می‌شود و این امری طبیعی است. پوست با افزایش سن نازک‌تر می‌شود که این باعث می‌شود رگ‌های زیرپوست نمایان شوند و زیر چشم سیاه شود. برخی افراد به‌طور ژنتیکی مستعد به داشتن گودی در زیر چشم خود هستند.

جایگزین‌های بوتاکس برای سیاهی زیر چشم

تزریق بوتاکس سیاهی زیر چشم را از بین نمی‌برد، اما پزشک ممکن است از ژل‌های پرکننده نظیر یو درم یا رستایلن برای پر کردن گودی زیر چشم و درنتیجه از بین بردن سیاهی آن استفاده کند. درمان با لیزر، که با زدودن رنگ‌دانه‌ها از محل موردنظر همراه است نیز روش دیگری است.

پف‌کردگی زیر چشم

همچنین ممکن است در سنین بالا یک ورم ملایم در زیر چشم به وجود آید. وقتی سن بالا می‌رود، ماهیچه‌های پلک به‌تدریج ضعیف می‌شوند و باعث می‌شوند چربی‌های اطراف چشم به پلک‌ها بریزند و این عامل اصلی پف و یا سیاهی زیر چشم است.

جایگزین‌های بوتاکس برای پف زیر چشم

درحالی‌که پف زیر چشم با بوتاکس درمان نمی‌شود، همچنان چند روش درمان دیگر وجود دارد. ژل‌های پرکننده برای پخش کردن ورم به سمت بالای گونه پنهان کردن آن مناسب‌اند. همچنین انتقال‌دهندگان چربی می‌توانند چربی اضافه زیر چشم را بین ببرند. می‌توان از لیزر برای سفت کردن پوست زیر چشم و کاهش پف آن استفاده کرد.

آیا تزریق بوتاکس به زیر چشم برای شما مناسب است؟

اگر قصد دارید چین‌وچروکی که هنگام اخم یا خنده در صورت پدیدار می‌شود را از بین ببرید، بوتاکس انتخاب مناسبی برای شماست. خطوطی که در حالت عادی که ماهیچه‌ها در حال استراحت‌اند در صورت وجود دارند با بوتاکس درمان نمی‌شوند.

تزریق بوتاکس دور چشم

به‌علاوه، برای این‌که بوتاکس بهترین انتخاب برایتان باشد باید واجد شرایط زیر باشید:

 • سنتان بالای ۱۸ باشد.
 • قبلاً بوتاکس را به خطوط کنار چشم تزریق کرده باشید.
 • ماهیچه‌های پلکتان سالم باشد زیرا بوتاکس بهترین عملکرد را در افراد جوان با ماهیچه‌های سفت و برخی افراد با سن بالاتر و بدنی سالم دارد.
 • به‌طورکلی سالم باشید و بیماری طولانی‌مدت و جدی عصبی و عضلانی و یا بیماری‌های خطرناک دیگری نداشته باشید.

تزریق بوتاکس زیر چشم برای افراد پیری که چین‌وچروک زیادی در پوست‌دارند و کسانی که ماهیچه‌های پلکشان ضعیف است، مناسب نیست. همچنین اگر باردار هستید و یا به بچه شیر می‌دهید از انجام این عمل خودداری کنید چراکه تأثیر بوتاکس در جنین و کودکان شیرخوار هنوز مشخص نیست.

در طول روند تزریق چه انتظاری داشته باشیم؟

تزریق بوتاکس، مثل عمل جراحی نبوده و معمولاً کم‌تر از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. تزریق در مطب دکتر و با کمک سوزن‌های کوچک انجام می‌شود. بوتاکس به مدار حلقوی، ماهیچه‌ای در صورت که مسئول باز و بسته کردن پلک‌ها است، تزریق می‌شوند.

اکثر پزشکان فقط از یک یا دو واحد بوتاکس برای هر چشم استفاده می‌کنند. این مقدار نسبت به برخی تزریقات دیگر بسیار اندک است، چراکه مقادیر زیاد احتمال عوارض بعد از تزریق را بالا می‌برند.

همان‌طور که در مطالب فوق گفتیم، بوتاکس به‌عنوان قسمتی از درمان خطوط کنار چشم، به زیر چشم تزریق می‌شود. افرادی که بوتاکس را هم به کنار و هم به زیر چشمشان تزریق کرده‌اند، نتایج بسیار بهتری نسبت به کسانی که فقط به زیر چشم تزریق کرده‌اند گرفتند.

آیا تزریق بوتاکس واقعاً تأثیرگذار است؟

در برخی موارد، بوتاکس زیر چشم ، چین‌وچروک‌های زیر چشم را کاهش می‌دهد. هرچند بسیاری از پزشکان هشدار می‌دهند که بوتاکس قادر به درمان چروک‌های زیر چشم نیست، زیرا اکثر آن‌ها به دلیل سستی و نازکی پوست ایجادشده‌اند و بوتاکس برای حل این دو مشکل روش مناسبی نیست. در این موارد، روش‌های دیگری نظیر ژل‌ها، پخش‌کننده چربی، و لیزر انتخاب بهتری هستند.

ماندگاری بوتاکس چه مدت است؟

بلافاصله بعد از تزریق، شاهد یک تغییر قابل‌توجه خواهید بود. برای دیدن نتیجه نهایی عموماً سه تا هفت روز زمان لازم است، هرچند در برخی موارد این مدت‌زمان به یک ماه نیز می‌رسد. برخی افراد معتقدند تأثیر بوتاکس در زیر چشم حداکثر سه تا چهار ماه باقی می‌ماند. اگر مایلید ظاهرتان به همان شکل بماند باید پس از طی شدن این مدت، تزریق خود را تمدید کنید.

عوارض تزریق بوتاکس به زیر چشم

درحالی‌که بوتاکس به بهبود ظاهر چین‌وچروک زیر چشم کمک می‌کند، بسیاری از متخصصان این روش را پیشنهاد نمی‌کنند چراکه خطر ضعیف شدن ماهیچه زیر چشم را افزایش می‌دهد.

بوتاکس زیر چشم

این امر ممکن است موجب مسائل مختلف سلامت و بهداشت بشود. برای مثال، یک پلک ضعیف باعث می‌شود که پلک به‌تدریج از تخم چشم فاصله بگیرد و این خود باعث خشکی چشم، تاری دید، دشواری در پلک زدن، و مشکلات شبیه به این می‌شود.

عوارض رایج دیگر تزریق بوتاکس عبارت‌اند از:

 • کبودی و ورم در قسمت موردنظر
 • جوش
 • سردرد
 • گردن درد
 • حالت تهوع
 • ضعف در ماهیچه‌ها
 • علائم شبیه آنفولانزا

اگر این علائم تشدید شدند و یا از بین نرفتند به پزشک مراجعه کنید.

آیا بوتاکس ارزش امتحان کردن را دارد؟

بوتاکس زیر چشم گاهی به‌عنوان بخشی از روند درمان خطوط کنار چشم، به زیر چشم هم تزریق می‌شود. هرچند اکثر پزشکان تزریق بوتاکس صرفاً به زیر چشم را پیشنهاد نمی‌کنند چراکه تأثیر آن کم و خطرات آن زیاد است. روش‌های درمانی دیگر نظیر لیزر و ژل‌های پرکننده می‌توانند انتخاب مناسبی برای درمان چین‌وچروک، گودی، و سیاهی زیر چشم باشند.


مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع بوتاکس زیر چشم پرداختیم. برای گرفتن بهترین نتیجه و کاستن از خطرات عوارض بوتاکس، بهتر است که به یک پزشک باتجربه مراجعه کنید، به‌خصوص زمانی که دارید از روش‌های جانبی مثل تزریق به زیر چشم استفاده می‌کنید. برای یافتن نزدیک‌ترین پزشک مجرب نزدیک به محل زندگی خود می‌توانید در اینترنت جست‌وجو کنید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.