بلبرینگ‌های چرخ بخش مهمی از سیستم تعلیق اتومبیل هستند که به چرخ کمک می‌کنند تا حین حرکت به آرامی بچرخد. یکی از نشانه‌های خرابی بلبرینگ‌ها تغییر صدای چرخ‌هاست. بلبرینگ قطعه‌ای بسیار کوچک اما مهم و کاربردی است که با تعویض به موقع آن می‌توانید به سلامت ماشین‌تان کمک بسیاری کنید. در این مطلب از مجله پین‌ورک به آموزش تعویض بلبرینگ چرخ خودرو می‌پردازیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

پارک خودرو روی یک سطح مسطح

برای تعویض بلبرینگ چرخ خودرو بدترین اتفاقی که حین تعویض بلبرینگ ممکن است اتفاق بیفتد اینست که اتومبیل شما حرکت کند و یا چرخ‌های آن بچرخد. بنابراین قبل از انجام هرکاری اتومبیل را بر روی یک سطح صاف پارک کرده و ترمز دستی آن را نیز بکشید. اگر بعد از تعمیر و یا تعویض بلبرینگ چرخها دچار تردید و یا مشکل شدید، کمک گرفتن از یک مکانیک حرفه‌ای کاری بسیار عاقلانه‌ای است و باعث صرفه جویی در وقت و جلوگیری از دردسرهای بعدی می‌شود.

تعویض بلبرینگ چرخ خودرو

قرار دادن آجر پشت چرخ‌های خودرو

برای اطمینان از عدم حرکت اتومبیل آجری را در پشت چرخ ها قرار دهید. اینکار به افزایش ایمنی و پایداری بیشتر کمک می‌کند. البته بدیهی است که شما اینکار را باید برای چرخ‌هایی که قصد تغییر آنها را ندارید انجام دهید چرا که تایر چرخی که میخواهید بلبرینگ آن را عوض کنید، خارج می‌شود.

تعویض بلبرینگ چرخ خودرو

بلند کردن ماشین بوسیله جک

خودرو را به کمک جک، مقدار بسیار کمی بلند کنید و سپس شروع به شل کردن پیچ و مهره‌های تایر کنید. برای جلوگیری از لغزش خطرناک، قبل از شروع به کار مطمئن شوید که ماشین به درستی بر روی جک قرار گرفته است. برای اینکه حتما از قبل کتابچه‌ی راهنما را مطالعه کنید و از بهترین مکان قرار دادن جک مطلع شوید.

تعویض و شستشوی بلبرینگ ماشین

قرار دادن مهره‌های چرخ در جای مشخص

سپس مهره‌ها را برداشته و در مکانی مشخص قرار دهید تا گم نشوند و در ادامه لاستیک را خارج کرده و سیبک فرمان را باز کنید.

تعویض و شستشوی بلبرینگ

برداشتن کولیس ترمز

کولیس ترمز را بردارید. به کمک آچار و پیچ گوشتی پیچ‌های کولیس را باز کرده و سپس این قطعه را جدا کنید. البته مراقب باشید که کولیس را در جایی مطمئن قرار دهید و آن را آویزان نکنید چرا که اینکار به شلنگ ترمز آسیب وارد می‌کند.

تعویض و شستشوی بلبرینگ

باز کردن مهره‌ها

پوشش و مهره‌ها را باز کنید. در مرکز روتور یک پوشش فلزی و یا پلاستیکی وجود دارد که از اجزای نگهدارنده روتور در محل محافظت می‌کند. از آنجایی که روتور باید جداشود در نتیجه باید سرپوش و اجزای محافظت شده از آن نیز باید شوند که برای اینکار میتوانید از ضربه زدن بوسیله چکش کمک بگیرید. سپس مهره ها را باز کنید.

تعویض بلبرینگ

برداشتن روتور

ابتدا بلبرینگ خارجی را جدا کرده و سپس یکی از دست های خود را در پشت و دیگری را در جلوی روتور قرار داده و آن را به آرامی خارج کنید. در صورتی که روتور گیر کرد می‌توانید با استفاده از یک پتک پلاستیکی به آرامی به آن ضربه بزنید.

تعویض بلبرینگ

خارج کردن گوی چرخ

پیچ‌های گوی‌شکل چرخ را جدا کرده و گویی را خارج نمایید. بلبرینگ چرخ، داخل گوی چرخ است و با چندین پیچ از پشت نگهداری می‌شود. زمانیکه پیچ‌ها را جدا کردید می‌توانید گوی را به راحتی خارج کنید. اگر قصد دارید که گوی چرخ را بطور کامل تعویض کنید در این مرحله کافیست فقط گوی جدید را نصب کرده و تایر را مجددا ببندید اما در صورتی که قصد دارید فقط بلبرینگ را تعویض کنید باید سایر مراحل را نیز انجام دهید.

تعویض بلبرینگ خودرو

دسترسی به بلبرینگ

برای تعویض بلبرینگ چرخ خودرو ، برای دسترسی به بلبرینگ باید گوی چرخ را کامل جدا کنید و با استفاده از چکش و قلم دوسو بلبرینگ را که بخشی از توپی محسوب می‌شود را جدا کنید.

نحوه تعویض بلبرینگ خودرو

تمیز کردن بلبرینگ

قسمت چرخان را جدا کرده و قسمت داخلی بلبرینگ را تمیز کنید. در این قسمت اکثرا روغن و گریس زیادی جمع می‌شود که بهتر است کامل تمیز شود.

نحوه تعویض بلبرینگ خودرو

جا انداختن بلبرینگ

در تعویض بلبرینگ چرخ خودرو بلبرینگ جدید را گریس کاری کرده و سپس جا بیندازید. برای اینکار می‌توانید از چکش کمک بگیرید. برای بلبرینگ‌ها از گریس زیادی استفاده کنید.

نحوه تعویض بلبرینگ خودرو

در نهایت تمامی قسمت‌ها را به ترتیب معکوسی که باز کردید مجددا نصب کنید تا به مرحله پایانی که بستن تایرهاست برسید. پس از بستن تایرها ماشین را بوسیله جک پایین بیاورید.


مقالات مرتبط :


در این مطالب از مجله پین‌ورک به موضوع تعویض بلبرینگ چرخ خودرو پرداختیم. تمامی این مراحلی که ذکر شد برای هر چهار چرخ‌ خودرو قابل اجرا می‌باشد امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.