با شروع فصل تابستان و گرمای غیر قابل تحمل آن، قطعا بدون استفاده از کولر دوام نمی‌آوریم. پس بهتر است در روزهای تابستان از نعمت کولر ماشین بهره ببریم و با استفاده‌ی درست از آن با نشستن در ماشین حس خوشایندی را به دست آوریم. با مطالعه مطلب زیر می‌توانید با کسب دانش لازم از سالم بودن کولر ماشین‌تان مطمئن شوید. اما شارژ گاز کولر ماشین افراد متخصص در این زمینه را می‌طلبد. در هر صورت با بهره‌گیری از این نوشته می‌توانید نکات ارزشمندی را در مورد گاز کولر ماشین کسب کنید.

در این مطلب از پین‌ورک نحوه‌ی شارژ گاز کولر ماشین را فرا می‌گیرید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

دودی کردن شیشه در محل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

نوع گاز کولر ماشین

ابتدا در این مطلب می‌خواهم شما را با انواع گاز کولر ماشین آشنا کنم. تا الان گازهای مختلفی برای کولر ماشین استفاده شده است. شروع آن را می‌توان استفاده از گاز R11 دانست. پس از آن خودروسازان گاز R12 را مناسب دانستند. این گاز دیگر تاثیرات منفی بر روی فلزات داخل خودرو را نداشت و هم می‌توانست به خوبی با روغن‌های معدنی داخل خودرو مخلوط شود. ویژگی منفی این گاز تنها اثر مخرب آن بر محیط زیست بود. به همین دلیل پس از مدتی خودروسازان گاز R134a را مناسب برای گاز کولر ماشین دانستند. این گاز علاوه بر ویژگی‌های مثبت گاز R12، برای محیط زیست نیز خطری را به دنبال نداشت. تنها در اثر آزاد شدن این گاز همچون گازهای دیگر باعث گرمایش زمین می‌شود البته میزان آن کمتر از گذشته است.

گاز کولر ماشین

اجزای کولر ماشین

کمپرسور

این قطعه یکی از اجزای اصلی کولر ماشین است که شبیه به قلب عمل می‌کند. به این صورت که گاز مورد نظر را در اجزای سیستم می‌گرداند. کمپرسور گاز را از اواپراتور به داخل کندانسور و سپس به کپسول خشک کننده و مجدد به داخل اواپراتور به گردش در می‌آورد.

شارژ گاز کولر ماشین

کندانسور

وظیفه‌ی کندانسور انتقال گرمای گاز مبرد توسط اواپراتور به محیط خارج از کابین ماشین است. در واقع این قطعه کار تبادل هوا را از داخل به محیط خارج از کابین خودرو انجام می‌دهد.

گاز کولر ماشین

کپسول خشک‌کننده

این کپسول گاز مبرد را در خود ذخیره می‌کند. دریچه‌ای شیشه‌ای برای دیدن مقدار گاز داخل آن وجود دارد. همچین این کپسول یک سوئیچ ایمنی دارد تا اگر فشار گاز از مقدار تعیین شده بیشتر شد، جریان برق کمپرسور را به طور خودکار قطع کند.

اواپراتور

از دیگر قطعات اصلی کولر ماشین، اواپراتور است که گرمای داخل کابین ماشین و رطوبت هوا را جذب کرده و به محیط بیرون انتقال از کابین ماشین انتقال می‌دهد. از این طریق این قطعه گرمای داخل ماشین را کاهش می‌دهد و باعث خنک شدن هوای داخل کابین می‌شود.

شارژ گاز کولر ماشین

شیر انبساط

این قطعه بین هوای گرم و خنکی کنندگی داخل ماشین یک تعادل برقرار می‌کند و باعث می‌شود مقدار صحیحی از گاز مورد نیازی که اپراتور لازم دارد را از طریق کندانسور به وسیله‌ی فیلتر آن برساند. زمانی که کمپرسور شروع به کار می‌کند، شیر انبساط باز شده و مبرد مایع با عبور از صافی مربوط به ورودی مایع پرفشار به گاز پرفشار تبدیل می‌شود.

وسائل مورد نیاز برای شارژ گاز کولر ماشین

شارژ گاز کولر ماشین یک کار تخصصی است که باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. اما اگر خودتان قصد دارید که مراحلی از آن را انجام دهید و دلیل خنک نبودن کولر خودرو را بفهمید باید طبق یک اصول و آموزش اولیه این کار را انجام دهید. برای شروع کار باید ابزارهای زیر را تهیه کنید و از آن‌ها برای رفع این مشکل خودرو کمک بگیرید. این ابزارها عبارت‌اند از شلنگ، رابط شلنگ، گیچ منیفولد، کپسول یک کیلویی گاز.

شارز گاز کولر ماشین

آموزش نحوه شارژ گاز کولر ماشین

در صورتی که متوجه شدید که کولر ماشین به خوبی خنک نمی‌کند، باید به دو موضوع شک کنید. اول اینکه ممکن است کولر ماشین با کمبود گاز مواجه شده باشد، دوم اینکه ممکن است گاز کولر ماشین به طور کامل تمام شده باشد. در این مرحله ابتدا باید بررسی کنید که در لوله‌های ماشین نشتی رخ نداده باشد. در صورت وجود نشتی آن را برطرف کنید. بعد به شارژ گاز کولر ماشین بپردازید. به این نکته توجه کنید که گاز کولر ماشین سمی است و حرکت با فشار زیاد آن ممکن است به لوله‌ها آسیب بزند، برای همین بهتر است که کار را دست کاردان بسپارید تا با استفاده از دستگاه‌های به روز این کار را برای شما انجام بدهند.

در ابتدای کار برای متوجه شدن اینکه گاز داخل سیستم موجود است یا نه، ابتدا درپوش آبی را بردارید و با استفاده از انگشت یا فشار دادن والف کولر، اگر گاز با فشار بیرون زد، مشخص می‌شود گاز داخل سیستم موجود است و در صورتی که گازی بیرون نزند متوجه می‌شویم که سیستم فاقد گاز است و باید شارژ شود.

 • زمانی که کولر خودرو فاقد گاز است، ابتدا باید سیستم را وکیوم کرده و از رطوبت و هوا خالی کرده و پس از آن شارژ گاز کولر را انجام دهید.
 • زمانی هم که کولر کمبود گاز دارد باید ابتدا علت کمبود و نشتی گاز مشخص شود. پس از رفع مشکل نشتی، شارژ گاز خودرو انجام می‌گیرد.

پس از اینکه مطمئن شدید کولر گاز ندارد و یا نیازمند تزریق گاز بیشتر است می‌توانید شلنگ گیج را به والف متصل و پس از آن شیر کپسول را باز کنید تا مقداری گاز وارد سیستم شود. پس این مرحله باید شیر گیج را بسته و خودرو را استارت بزنید. مرحله بعدی روشن کردن کولر ماشین و قرار دادن فن روی دور تند است.

حال دوباره گیج را چک و عدد آن را بررسی می‌کنیم. باید بدانیم معمولا عددی در میانه ۳۵ تا ۴۰ PSI مدنظر ماست. اگر عدد کمتر از آن مقدار موردنظر باشد، باید اندک اندک شیر گاز را باز کرد تا به عدد ایده‌آل برسیم. نمایش عدد مد نظر روی گیج نشان دهنده پر شدن گاز کولر و تجربه یک تابستان خنک و دلپذیر خواهد بود. از یک کولر گازی قدرتمند لذت ببرید.

علت نشتی گاز

در صورتی‌که احساس کردید کولر ماشین به خوبی فضای داخل کابین ماشین را خنک نمی‌کند باید به این نکته شک کنید که ممکن است گاز کولر ماشین ممکن است از لوله‌ها نشتی داشته باشد.

گاز کولر ماشین

علت نشتی گاز و کاهش سرمای داخل ماشین می‌تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد و هر کدام از این عومل موجب سوراخ شدن لوله‌ها و نشتی گاز بشود. با خواندن ادامه‌ی این مطلب تمام از تمام این عوامل آگاهی پیدا می‌کنید.

 • عمر مفید کولر ماشین

همانند سایر قطعات ماشین پس از گذشت مدت زمان مشخصی ممکن است کارکرد کولر ماشین نیز افت پیدا کند. با گذشت زمان ممکن است لوله‌های سیستم خودرو ترک بردارد، همچنین بعضی از گازهای مبرد فرار هستند و پس از گذشت زمان یکی دو سال، مقدار آن‌ها کاهش میابد.

 • رطوبت

در صورتی که لوله‌های کولر ماشین به هر دلیلی نشت پیدا کنند و رطوبت وارد شده با گاز مبرد مخلوط شود یک اسید خورنده تولید می‌شود و که باعث خرابی در سیستم کولر ماشین می‌شود.

 • خسارت ناشی از تصادف‌های جاده‌ای

عامل دیگر نشت لوله‌های کولر ماشین ممکن است بخاطر تصادف و برخورد با یک عامل خارجی، لوله‌ها و شلنگ‌ها و سایر اجزای سیستم کولر سوراخ شود و آسیب ببیند.

راه های تشخیص نشت گاز کولر ماشین

اگرچه بهتر است عیب یابی کولر توسط یک فرد متخصص انجام شود با این حال تعدادی از روش‌های تشخیص نشتی کولر را در این مقاله به شما پیشنهاد می‌دهیم.

 • استفاده از لامپ فرابنفش

در این روش شما با استفاده از لامپ فرابنفش می‌توانید به راحتی نشتی گاز کولر را تشخیص دهید. در کارخانه‌ها معمولا گازهای مبرد را با یک رنگ قابل تشخیص مخلوط  می‌کنند.

 • شناساگر الکترونیکی

این وسیله بسیار تخصصی و دقیق استرت و بوکننده نام دیگر آن است به طوری که می‌تواند گازهای هالوزن را تشخیص دهد و کوچکترین نشتی‌ها را برطرف کند.

 • استفاده از گاز نیتروژن

استفاده از گاز نیتروژن روشی ساده برای تشخیص نشتی در لوله‌های سیستم کولر ماشین می‌باشد. ابتدا تمام گاز مبرد را توسط نیتروژن از سیستم خارج می‌کنیم و سپس آن را از نیتروژن پر می‌کنیم. در این روش با خارج شدن گاز نیتروژن صدای هیس طوری به گوش می‌رسد که می‌توان وجود ترک و نشتی و سوراخ را تشخیص داد.

 • استفاده از محلول مخصوص تشخیص نشتی

این روش برای نشتی‌های بزرگ استفاده می‌شود. محلول مخصوص که دارای عامل تشخیص نشتی بوده را بر روی سیستم کولر اسپری کنید. در نقاطی که کف تولید شد نشتی سیستم تشخیص داده می‌شود.

رفع نشتی گاز کولر ماشین

برای از بین بردن رفع نشتی در صورتی که سوراخ یا ترک بزرگ باشد، باید اپراتور را تعویض کرد زیرا اکثرا نشتی گاز کولر به اپراتور مربوط می‌شود. اما اگر نشتی گاز مربوط به یک لوله یا یک بست بود، می‌توانید با داشتن دانش لازم، قطعه‌ی مورد نظر را تعویض کنید.

رابطه مصرف سوخت با روشن کردن کولر

استفاده از کولر ماشین با مصرف سوخت رابطه‌ی مستقیم دارد به این صورت که سیستم تهویه خودرو با یک تسمه به کمپرسور موتور وصل است. هر چقدر که فشار بیشتری به موتور وارد شود میزان مصرف سوخت نیز افزایش می‌باید. با کار کردن کولر ماشین، توان خودرو کاهش میابد. بهتر است در این شرایط با سرعت بالا رانندگی نکنید تا هم به موتور خودرو فشار وارد نشود و هم مصرف سوخت بیش از حد افزایش پیدا نکند.

شارژ گاز کولر ماشین

نکاتی که باید برای استفاده از سیستم کولر ماشین بدانید

 • بهتر است فیلترهای تصفیه هوای سیستم تهویه را برای کاهش ابتلا به بیماری‌های پوستی و ریوی و همچنین استفاده بیشتر از سرمای کولر، آن‌ها را تعویض یا تمیز کنید. استفاده از کولر در فضای داخل ماشین میزان آلودگی‌ها را تا ۸۰ درصد کاهش می‌دهد.
 • بلافاصله پس از نشستن در ماشین کولر را روشن نکنید. در این مواقع بهتر است شیشه‌ها را پایین بکشید و دستگاه تهویه را بدون روشن کردن کولر روشن کنید. پس از حرکت کردن ماشین و متعادل شدن هوای داخل ماشین، شیشه‌ها را بالا بدهید و کولر ماشین را روشن کنید.
 • بهتر است کولر را هنگام رانندگی در سربالایی‌ها و در ترافیک جدید چند دقیقه‌ای خاموش کنید تا به موتور خودرو بیش از حد فشار وارد نشود.
 • زمان شارژ گاز داخل کولر مطمئن شوید گاز مبرد با گاز دیگری مخلوط نشده باشد و به سیستم کولر آسیبی نرساند.
 • دقت کنید سیستم کولر ماشین را بدون گاز یا با گاز کم روشن نکنید و قبل از روشن کردن حتما آن را شارژ کنید.
 • دقت کنید که لوله فاضلاب اواپراتور مسدود نباشد. در این صورت آب جذب شده توسط اواپراتور به داخل کابین ماشین نشت می‌کند.

 


مقالات مرتبط :


در این مطلب از پین‌ورک به معرفی گاز کولر ماشین و نحوه‌ی شارژ گاز کولر ماشین پرداختیم. امیدوارم این مطلب به اندازه‌ی کافی برای شما مفید بوده باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.