حمام معمولاً فضای کوچکی از خانه را اشغال می‌کند اما معنی آن این نیست که تزئین حمام کار آسانی است. اگر حمام شما نیاز به یک پرده دارد، پرده‌هایی با مدل‌های مختلف در بازار وجود دارد. پردهٔ حمام معمولاً برای این استفاده می‌شوند که از تماس آب با محیط بیرون از حمام جلوگیری کنند اما جدا از آن ظاهر حمام را نیز زیبا می‌کنند. پردهٔ حمام را باید با توجه به رنگ‌ها و وسایلی که در حمام وجود دارد انتخاب کنید. در این مطلب از مجله پین‌ورک با راهنمای انتخاب پرده دوش حمام همراه شما هستیم.

 

روش اول | جنس موردنظر را انتخاب کنید

 جنس پرده دوش حمام

۱ . در صورت امکان جنس نخی را انتخاب کنید.

بااینکه قیمت این جنس بالاست اما بهترین انتخاب برای پردهٔ حمام است. نخ به‌خوبی آب را به خود جذب کرده و قابل شست‌وشو هستند. همچنین این جنس فضای خوبی در حمام ایجاد می‌کند.

 • نخ به‌راحتی رطوبت را به خود جذب می‌کند. اگر پردهٔ نخی تهیه کردید حتماً یک آستر مناسب هم همراه آن بگیرید.
 • در نظر داشته باشید که پردهٔ نخی باید ماهی یک‌بار شسته شود تا زیبا و تمیز بماند.

جنس پرده دوش حمام

۲ . جنس وی نیل که ارزان‌تر با نگهداری ساده‌تر است را امتحان کنید.

اگر نمی‌خواهید که زمان زیادی را صرف نگهداری از پردهٔ حمامتان کنید جنس وی نیل انتخاب مناسبی است. این جنس قابل شست‌وشو بوده، رنگ‌های متنوعی دارد و به‌راحتی با دکور حمام هماهنگ می‌شوند.

 • به‌غیراز وی نیل، می‌توانید از جنس‌های ترکیبی مثل نایلون یا پلی‌استر استفاده کنید.
 • ازآنجایی‌که پرده‌هایی با جنس وی نیل به نسبت ارزان هستند، می‌توانید دکور حمام را هرچند وقت یک‌بار عوض کنید.

راهنمای انتخاب پرده دوش حمام

۳ . یک جنس ارگانیک را امتحان کنید.

اگر به طبیعت اهمیت می‌دهید احتمالاً پرده‌ای را انتخاب می‌کنید که به آن آسیبی وارد نکند. به دنبال پرده‌هایی باشید که مواد سازنده آن به طبیعت آسیب نزند. برای مثال کنف که مقدار کمی مواد شیمیایی در آن وجود دارد.

 • در نظر داشته باشید که پرده‌هایی با جنس ارگانیک گران بوده و نگهداری از آن‌ها مشکل است.

تمام نکات مربوط به پرده دوش حمام

۴ . پرده‌های میکرو فیبر را امتحان کنید.

این جنس پرده در مقایسه با جنس نخ در برابر رطوبت مقاوم‌تر است و نسبت به جنس وی نیل و پلی‌استر لطیف‌تر است. پرده‌های پلی‌استر سنگین‌تر هستند و اگر فشار آب بالایی دارید انتخاب مناسبی برایتان هستند. همچنین قابل شست‌وشو در ماشین لباس‌شویی هستند درنتیجه نیازی به صرف زمان زیاد برای شستن آن‌ها نیست.

 • ازآنجایی‌که پرده‌های میکرو فیبر وزن زیادی دارند باید دقت داشته باشید که میله آن به‌اندازه کافی محکم باشد تا پرده را نگه دارد.

راهنمای انتخاب پرده دوش حمام

۵ . برای آستر از جنس محکمی استفاده کنید.

تقریباً تمام انواع پرده‌ها نیاز به آستردارند پس آستر را از قلم نیندازید. باید آستری را انتخاب کنید که مقاوم باشد و از پرده در برابر رطوبت محافظت کند.

 • پرده‌هایی با رنگ روشن انتخاب کنید تا حمام نور بیشتری داشته باشد.
 • اکثر آسترها از جنس وی نیل هستند. اگر دوستدار طبیعت هستید پیدا کردن یک جایگزین برایتان مشکل خواهد بود. اما اگر خواستید می‌توانید آستر بدون وی نیل از فروشگاه‌ها و یا آنلاین پیدا کنید اما دقت داشته باشید که نگهداری آز آن‌ها دشوارتر خواهد بود.
 • آسترهای سنگین‌وزن مناسب‌تر هستند چراکه به‌خوبی درجایشان قرار می‌گیرند.
 • به دنبال آسترهای ضد قارچی باشید. شاید قیمت بالایی داشته باشند اما نیازی نیست زودبه‌زود آن‌ها را تعویض کنید.

مقالات مرتبط :


روش دوم | راهنمای انتخاب پرده دوش حمام بر اساس سبک

 نکات مربوط به پرده دوش حمام

۱ . پرده‌های طرح دار را امتحان کنید.

اگر می‌خواهید فضای حمامتان زیبا باشد می‌توانید از پرده‌های طرح دار استفاده کنید. این پرده‌ها دارای نقش‌ها و بافت‌هایی هستند و معمولاً ز مواد باکیفیت‌تری تشکیل‌شده‌اند. این پرده‌ها برای اتاق مهمان هم مناسب‌اند. همچنین ازآنجایی‌که این پرده‌ها در مقابل رطوبت حساس هستند اگر از دستشویی بیشتر از حمام استفاده می‌کنید دوام بیشتری خواهند داشت.

 • پرده‌های تزئینی گران‌تر بوده و نگهداری از آن‌ها دشوارتر است. درنتیجه این پرده‌ها تنها برای کسانی مناسب است که به هر دلیلی می‌خواهند حمام بسیار شکیلی داشته باشند و برای استفاده معمولی کاربردی نخواهند بود.
 • می‌توانید پرده‌های تزئینی را در حمام‌هایی نصب کنید که استفاده زیادی از آن‌ها ندارید مثل حمام اتاق مهمان.

نکات مربوط به پرده دوش حمام

۲ . پرده‌هایی با رنگ یکدست انتخاب کنید.

اگر حمام شما دکوری مینی مال دارد می‌توانید از پرده‌های ساده استفاده کنید. یک پرده ساده برای اکثر حمام‌ها با هر دکور و رنگی مناسب هستند.

 • برای مثال پرده‌هایی با تناژ قهوه‌ای مناسب حمام‌هایی بارنگ‌های خنثی هستند.

پرده دوش حمام

۳ . رنگ‌های موجود در حمام را باهم هماهنگ کنید.

احتمالاً می‌خواهید که رنگ پرده ضد رنگ وسایل حمامتان نباشد. اگر وسایلتان از رنگ‌های طبیعی هستند باید رنگ پرده کمی روشن‌تر باشد. به‌هرحال حمامتان هر تم رنگی که دارد سعی کنید پرده را با آن هماهنگ کنید.

 • برای مثال فرض کنید که حمام کاشی و ظرف‌شویی زرد دارد. در این صورت رنگ پرده باید از رنگ‌های مکمل مثل طوسی و یا سبز باشد. همچنین می‌توانید از رنگ‌های ضد زرد مثل بنفش استفاده کنید.

جنس پرده دوش حمام

۴ . وسایل فلزی حمام را در نظر داشته باشید.

پرده نباید فقط بارنگ‌های موجود در حمام هماهنگ باشد. شما باید به چراغ‌ها، وسایل جانبی، آینه‌ها توجه داشته باشید. این وسایل معمولاً مشخص هستند. بااین‌حال اگر آینه‌های بسیار بزرگ و یا لامپ‌های زینتی دارید باید از پرده‌های ساده‌تر استفاده کنید در غیر این صورت طرح پرده صلا به چشم نمی‌آید.

 

روش سوم | ویژگی‌های خاص را در نظر بگیرید

 راهنمای انتخاب پرده دوش حمام

۱ . پردهٔ بدون گیره تهیه کنید.

این نوع پرده‌ها از میلهٔ موجود در سقف حمام آویزان می‌شوند. اگر به دنبال سبک مردن‌تری هستید این انتخاب مناسبی خواهد بود. همچنین این پرده‌ها به‌صورت مرتبی در جای خود قرار می‌گیرند و از مخارج شما می‌کاهند چراکه نیازی نیست به دنبال حلقه‌های مخصوص باشید.

تمام نکات مربوط به پرده دوش حمام

۲ . به وزن و آهن‌ربا توجه داشته باشید.

اگر فشار آب خانه زیاد است ممکن است در طول دوش گرفتن پرده از جایش دربیاید. برای جلوگیری از این اتفاق از آهنربا و یا پرده‌هایی با وزن بیشتر استفاده کنید. این پرده‌ها را می‌توانید در اکثر فروشگاه‌ها و یا به‌صورت آنلاین تهیه کنید.

پرده دوش حمام

۳ . اگر لازم بود یک پرده عریض تهیه کنید.

اگر حمامتان بزرگ است به یک پرده با عرض بیشتر نیاز دارید. ممکن است قیمت بالاتری داشته باشد اما ارزشش را دارد زیرا به‌طور کامل از فضای حمام در برابر رطوبت محافظت می‌کند.

 • قبل از اقدام برای خرید پرده فضای حمام را انداز بگیرید. با این کار متوجه می‌شوید که به پرده بزرگ احتیاج دارید یا خیر.
 • همچنین می‌توانید از ۲ پرده با اندازه‌های معمولی استفاده کنید و از وسط آن‌ها را از هم جدا کنید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

1 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.