جرمی که درزهای کاشی و سرامیک را می پوشاند می تواند از تخریب شدن مواد درزها توسط آب جلوگیری کند اما در عین حال آلودگی ست و موجب کثیفی و چهره ی بد سرویس بهداشتی یا اشپزخانه می شود. جرم گیری کاشی و سرامیک کار سختی ست زیرا معمولا هرچند سال یکبار انجام می شود و پاک کردن جرم های انباشته شده کار راحتی نیست. با این حال پین ورک سعی کرده بهترین روش ها را برای شما اینجا جمع کند:

الف) جرم گیری کاشی و سرامیک با روش های خانگی

جرم گیری کاشی با بخارشو

۱)یکی از بهترین راه های جرم گیری کاشی و سرامیک استفاده از بخارشو است که با ان میتوانید به راحتی درزها را تمیز کنید. ممکن است با این روش کاشی ها بطور کامل تمیز نشوند اما کار را برای مراحل بعدی راحت تر می کنند.

تمیز کردن کاشی با سرکه و جوش شیرین

۲)دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در ظرفی بریزید و تا جایی آب اضافه کنید که حالت خمیری پیدا کند. با استفاده از این خمیر و یک مسواک، درز کاشی ها را بسابید. پس از آن محلول آب وسرکه را روی کاشی ها و محل های سابیده شده بپاشید و اجازه دهید برای ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت باقی بماند. مجددا کاشی ها را بسابید و با آب بشویید.
*روش دیگر این است که جوش شیرین را با هیدروژن پراکسید مخلوط کنید و کاشی ها را با این خمیر جدید بسابید و سپس با آب گرم را بشویید. هرگز هیدروژن پراکسید و سرکه را با هم ترکیب نکنید.
*در یک ظرف یک چهارم پیمانه بوراکس را با نصف قاشق چایخوری آب لیمو و مقداری مایع ظرفشویی ترکیب کنید. با این ترکیب کاشی ها را سابیده و سپس با آب گرم بشویید.

ب)پاک کننده های قوی تر برای جرم گیری کاشی و سرامیک

سفیدکننده برای تمیزکردن کاشی 

۱)ترکیب سدیم پرکربنات و هیدروژن پر اکسید هم یک پاک کننده ی قوی ست که اگر مثل من شیمی دوست ندارید می توانید پاک کننده ی اکسیژن دار صدایش بزنید. این پاک کننده ها را با مقداری آب مخلوط کنید و کاشی ها را سابیده و سپس با آب بشویید.
حتما از دستکش استفاده کنید و راهی برای جریان هوا باز بگذارید. برای کاشی های رنگی و طرح دار به نوع پاک کننده ها دقت کنید. سعی کنید ابتدا در محلی کوچک پاک کننده ای مانند وایتکس را امتحان کنید و اگر آسیبی به کاشی نرساند از آن استفاده کنید.
اگر پاک کننده ای که خریده اید جواب نداد، کاشی ها را بشویید و یکی دو روز صبر کنید تا اثر پاک کننده از بین برود و سپس نوع دیگری را امتحان کنید. زیرا ترکیب پاک کننده ها میتواند به کاشی ها آسیب بزند.
اگر جرم ها خیلی سرسخت اند و از بین نمی روند، میتوانید از اسپری های رنگ مخصوص کاشی برای رنگ کردن درزها استفاده کنید.

ج) حفظ تمیزی و کیفیت کاشی و سرامیک

 خشک کردن کاشی و سرامیک

۱)هفته ای یکبار کاشی ها را با الکل تمیز کنید تا جرم ها انباشته نشوند.
با ترکیباتی مانند سرکه و آب، روغن درخت چای و آب و یا استفاده ی جدا از هیدروژن پراکسید میتوانید کاشی ها را دستمال بکشید تا جرم نگیرند. اگر زیادی روی تمیز نگهداشتن کاشی و سرامیک حساس هستید میتوانید پس از هربار حمام کردن ان ها را خشک کنید تا کمتر آسیب ببینند. روشن کردن هواکش و خشک نگهداشتن محیط نیز به دوام کاشی ها کمک می کند.
فراموش نکنید که هرچند سال یکبار درز کاشی ها نیاز به تجدید عایق بندی دارد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

10 ماه پیش ریحانه یزدانی

درباره نویسنده

كولي هاي اسپانيايي وقتي از سفرشون به اقيانوس آرام جنوبي برمي گشتن، بهت سلام رسوندن و گفتن: "ما كل دنيارو گشتيم و ديديم كه آدماي كمي حاضرن به هر قيمتي شده به روياشون برسن" حالا شايد من كه براي پين ورك مطلب مينويسم در راه رسيدن به افسانه ي شخصي خودمم.. شايد تويي كه ميخوني يه افسانه ي شخصي داري... ازش نگذر، مال خودته

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.