کابینت های آشپزخانه با مرور زمان و استفاده، دچار استهلاک و آسیب می شوند. چربی، گرد و خاک و خرده­های غذا به مرور بر روی آنها شکل گرفته و تمیز کردنشان را سخت می کنند. پس خوب است در هر بار تمیز کردن آشپزخانه، تمیزکردن کابینت چوبی را مد نظر داشته باشیم. زیرا کابینت های چوبی معمولا گران تر هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. استفاده از شوینده های خانگی و طبیعی مانند جوش شیرین از آسیب دیدن و جدا شدن لعاب آنها جلوگیری می کند. عمل تمیز کاری را با پولیش کردن کابینت ها به پایان برسانید تا دوباره ظاهری نو داشته باشند. با پین‌ورک همراه باشید و ۰ تا ۱۰۰ تمیزکردن کابینت چوبی را یاد بگیرید:

روش اول تمیزکردن کابینت چوبی : تمیزکاری روزانه 

 • یک شوینده با سرکه درست کنید. یک لیوان سرکه و یک لیوان آب را با هم ترکیب کنید. این شوینده ی ملایم برای تمیزکاری روزانه ی کابینت های چوبی ایده آل است. این محلول باعث تاب برداشتن و از بین بردن جلای کابینت ها نمی شود.
 • اگر نمی خواهید از محلول سرکه استفاده کنید، آنرا با یک شوینده ملایم جایگزین کنید. یک قاشق چای خوری مایع ظرفشوئی را با یک لیوان آب ترکیب کنید. شما همچنین می توانید از شوینده های ملایم و معمولی نظافت آشپزخانه استفاده کنید.
 • از شوینده های چندکاره و قوی استفاده نکنید. آنها باعث رنگ زدائی و تاب برداشتن چوب کابینت شما می شوند.

تمیزکردن کابینت چوبی با سرکه

نظافت منزل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

 • پس از هر بار پخت و پز، سطوح خارجی کابینت چوبی را دستمال بکشید. چربی و باقی مانده ی غذا پس از هربار پخت و پز بر روی کابینت آشپزخانه شما می نشیند. هربار دستمال کشی پس از پخت و پز ظاهر کابینت شما را همیشه تمیز و مرتب نگاه می دارد. یک دستمال نظافت و یا پارچه را به محلول سرکه آغشته کرده و بر روی درب ها و سایر سطوح کابینت بکشید.

تمیزکردن کابینت چوبی با دستمال مرطوب

 • حواستان باشد، برای اینکه چوب ها مرطوب نگردند، خیلی کابینت را خیس نکنید. پارچه ی شما باید مرطوب باشد، نه خیلی خیس.
 • بوی سرکه بلافاصله پس از خشک شدن کابینت ها از بین خواهد رفت.
 • اگر محلول سرکه برای تمیز کاری کافی نبود، از محلول رقیق شده ی شوینده های خانگی استفاده کنید.
 • از یک پارچه تمیز برای خشک کردن کابینت ها استفاده کنید. برای اینکه از آسیب دیدن و تاب برداشتن کابینت ها به خاطر رطوبت ایجاد شده، جلوگیری کنید. تمامی کابینت ها را خیلی سریع با یک دستمال تمیز خشک کنید.

تمیزکردن کابینت چوبی با دستمال خشک

 • بصورت منظم داخل کابینت ها را تمیز کنید. مواد خوراکی و ادویه ها گاها در داخل کابینت ها می ریزند. پس هر چند هفته یکبار داخل آنها را دستمال بکشید. تمام اقلام را از آنها خارج کنید و به وسیله ی محلول سرکه یا شوینده ملایم داخل آنها را تمیز کنید. کابینت را با یک حوله ی تمیز خشک کرده و اقلام را به سر جای خود باز گردانید.
 • اگر حجم مواد غذائی زیادی در کابینت ریخته بود، بهتر است از یک ظرف نگاه دارنده ی مواد غذائی در کابینت استفاده کنید. استفاده از ظرف های شیشه ای و یا آهنی، علاوه بر اینکه از مواد غذائی و ادویه ها در برابر حشرات محافظت می کنند، ریختن آنها بر روی سطح کابینت را هم به حداقل کاهش می دهند.
 • استفاده از کف پوش کابینت، تمیز کردن آنها را بسیار راحتتر می کند. کف کابینت خود را با یک کف پوش پلاستیکی کاور کنید. با این عمل در هنگام نظافت تنها کافی است، کف پوش را خارج کرده، آنرا آب کشیده و خشک کنید؛ و سپس به راحتی آنرا به جای خود بازگردانید.
 • بصورت منظم کابینت خود را گردگیری کنید. برای گردگیری و برق انداختن معمول از یک پارچه تمیز و خشک برای فضای داخلی و خارجی کابینت استفاده کنید. بهتر است بصورت منظم فضای بیرونی کابینت خود را تمیز کنید. زیرا چربی و بخار غذا به مرور بر روی سطح آن شکل گرفته و تمیز کردن کابینت را سخت تر می کنند.

تمیزکردن داخل کابینت چوبی

روش دوم تمیزکردن کابینت چوبی : تمیز کردن جدی تر

 • یک شوینده چرب برای سطوح چوبی تهیه کنید. این محلول می تواند بدون آسیب زدن به سطوح چوبی چربی ها و مواد غذائی نشسته بر روی کابینت ها را پاک کند. شوینده روغنی از سرکه و یا محلول ظرفشویی قوی تر است. پس برای زمانی که می خواهید تمیزکاری اساسی در کابینت ها انجام دهید به کار خواهد آمد. زمانی که سطح کابینت ها مملو از چربی یا غذاهای باقی مانده است، شوینده روغنی بهترین انتخاب است.
 • اگر بازهم احساس کردید به شوینده ی قوی تری نیاز دارید، باید از یک شوینده ی صنعتی قوی تر استفاده کنید.

تمیزکردن کابینت چوبی با شوینده چوب

 • شوینده را بر روی یک نقطه ی کوچک امتحان کنید. اگر لعاب سفید شد و یا شروع به محو شدن نمود؛ شوینده ی دیگری را استفاده نمائید.

تمیزکردن کابینت چوبی با حرکات دایره ای

 • شوینده ی روغنی را بروی کابینت بمالید. با یک حرکت چرخشی و به وسیله ی یک دستمال نرم آنرا بر روی سطح کابینت بمالید. این عمل را تا پاک شدن کامل چربی ها و مواد غذائی باقی مانده ادامه دهید.
 • با یک پارچه ی تمیز به سراغ کابینت بیائید. تمامی باقی مانده ها از شوینده ی روغنی و چربی ها پاک کنید تا کابینت شما کاملا تمیز شود.
 • از جوش شیرین برای تمیز کردن مواد چسبیده استفاده کنید. مواد غذائی باقی مانده پس از گذشت زمان به سختی تمیز می شوند. جوش شیرین به عنوان یک لکه زدای ملایم، بدون آسیب زدن به کابینت چوبی شما، این لکه ها را از بین می برد. یک خمیر غلیظ از ترکیب جوش شیرین و آب درست کنید. یک دستمال را به آن آغشته کرده و بر روی سطوح مورد نظرتان بکشید.
 • اگر آلودگی جدا نشد، برای ۱۵ دقیقه خمیر را بر روی آن بگذارید و سپس مجددا آن را بسابید.
 • اگر از کاردک استفاده می کنید، بسیار توجه کنید که کابینت خود را خط نیاندازید.

تمیزکردن کابینت چوبی با جوش شیرین

روش سوم تمیزکردن کابینت چوبی : برق انداختن و پولیش کردن 

 • یک پولیش مبلمان یا واکس براق کننده انتخاب کنید. یک کابینت پولیش شده می تواند گرما و درخشش را با نمایش کاراکتر واقعی چوب اش به آشپزخانه ی شما هدیه دهد. پولیش ها و واکس های گوناگون، درخشش های مختلفی دارند. پس با توجه به ظاهر آشپزخانه خود، نوع دلخواه را انتخاب کنید.

پلیش کردن کابینت چوبی

 • از تمیز بودن کابینت ها قبل از پولیش کردن آنها اطمینان حاصل کنید. پولیش کاری روی گرد و خاک و چربی، کثیفی زیادی به بار می آورد. پس قطعا قبل از پولیش کردن، کابینت های خود را تمیز کنید. تمامی چربی ها و غذاهای باقی مانده را پاک کرده و سپس با یک دستمال تمیز کل کابینت را از هر باقی مانده ای پاک کنید.
 • پولیش را به یک دستمال تمیز و خشک بزنید. از یک حوله نرم و یا دستمال های نانو استفاده کنید تا کابینت شما دچار خط و خش نشود.
 • پولیش را بروی یک قسمت کوچک از سطح خارجی کابینت بکشید. بیست سانت به بیست سانت این کار را انجام دهید تا خیالتان از پولیش شدن یکسان کابینت ها راحت باشد. پولیش را با حرکت چرخشی و نرم، بر روی کابینت بمالید.
 • اگر از واکس های براق کننده بر روی کابینت استفاده می کنید؛ بگذارید چند دقیقه بر روی کابینت باقی بمانند و سپس گام بعدی را آغاز کنید.

تمیزکردن پولیش

 • سطح را با دستمال تمیز دوم برق بیاندازید. این کار باقی مانده ی مواد پولیش را هم پاک می کند. که این امر باعث برق افتادن کابینت می شود.
 • به پولیش کردن و برق انداختن ادامه دهید. همین طور به پیش بروید و هر بار یک منطقه کوچک را برق بیاندازید تا کل سطح خارجی کابینت آشپزخانه ی شما براق شود.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

11 ماه پیش زهرا طباطبایی

درباره نویسنده

زهرا طباطبایی هستم! از روز های اول فعالیت "مجله پین ورک" دست به قلم شدم و نوشتم و یاد گرفتم و با بزرگ شدنش من هم بزرگ تر شدم... و توی این مدت، به قول " آنتوان کلیما " همیشه برام خود نوشتن مهم بوده; خیلی مهم تر از انتشارش!!! امیدوارم قلمم رو دوست داشته باشید :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Hamid 15-01-2020

  خوب و جامع بود

   زهرا طباطبایی 04-02-2020

   ممنون از نظر لطفتون