کلاژن یکی از فراوان‌ترین پروتئین‌های موجود در بدن است و جزئی از ساختار پوست، تاندون‌ها، رباط‌ها و ماهیچه‌هاست. نقش اصلی کلاژن در ساختار ارتجاعی پوست و تقویت استخوان‌ها است. در سال‌های اخیر مصرف خوراکی مکمل‌های کلاژن محبوبیت زیادی پیدا کرده است همچنین از آن‌ها در ترکیبات لوسیون و شامپوها استفاده می‌شود. بعد از مصرف مکمل‌ها این پروتئین در بدن شکسته و هیدرولیز شده تا جذب آن آسان‌تر گردد.  از جمله فواید کلاژن می‌توان به شادابی پوست و مو و بهبود سلامت مفاصل اشاره کرد. در ادامه این مطلب از مجله پین‌ورک بطور مفصل به شرح فواید مصرف کلاژن و مواد غذایی حاوی کلاژن می‌پردازیم.

کلاژن چست؟

کلاژن پروتئینی است که شامل اکثر بافت‌های همبند بدن است. شامل مو، پوست، ناخن، استخوان، مفاصل، اندام‌ها و پوشش روده می‌شود. کلاژن یکی از اجزای اصلی بدن سالم است و ساختار سلول‌های بافت همبند را ایجاد می‌کند و به آن‌ها استحکام و انعطاف‌پذیری می‌دهد. اما بعد از سن ۲۵ سالگی افراد متوجه اثرات پیری مانند افتادگی پوست می‌شوند تغییرات و ناراحتی مفاصل تا حد زیادی به دلیل کاهش سطح کلاژن به‌طور طبیعی کاهش میابد به همین دلیل پیری با بروز خطوط ریز و چین‌وچروک در پوست ارتباط دارد.

مصرف کلاژن

انواع کلاژن

بالا نگه‌داشتن سطح مصرف کلاژن شما، یک روش عالی برای تقویت پوستی زیبا با افزایش ماندگاری آن است. بیشتر از ۲۸ نوع از کلاژن وجود دارد، اما سه نوع اصلی آن مشخص‌شده است که در مقادیر زیادی توسط بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نوع ۱ نوعی کلاژن است که اکثر موها پوست و ناخن را تشکیل می‌دهد.

نوع ۲ در مغز استخوان ورتیکول رخ می‌دهد و اغلب در کنار نوع ۱ ظاهر می‌شود. بنابراین برای رایج‌ترین مزایای پوست یک مکمل حاوی کلاژن نوع ۱ نیاز است.

بهترین منابع کلاژن

اگر تصمیم گرفته‌اید از مکمل حاوی کلاژن نوع ۱ استفاده کنید. باید در یک مکمل کلاژن خوب جستجو کنید. اولاً اینکه مطمئن شوید که کلاژن شما از یک منبع باکیفیت بالا تهیه می‌شود چون بسیار مهم است.

پروتئین‌های حیاتی پپتیدهای کلاژن از مراتع چمنزارهای گاوها تهیه‌شده است درحالی‌که کلاژن‌های دریایی از اسنپر قرمز سرخ‌شده وحشی گرفته می‌شود. درواقع تمام محصولات پروتئینی حیاتی با مسئولیت‌پذیری تهیه‌شده و با مواد غذایی واقعی ساخته می‌شوند. محصولات ما به‌طور مرتب ازنظر کیفیت آزمایش می‌شوند و بسیاری از آن‌ها با میوه و سبزیجات ارگانیک ساخته‌شده‌اند. در اینجا عناصر عجیب غریب یا قندهای اضافه‌شده وجود ندارد.

فواید مصرف مکمل غذایی کلاژن

مصرف کلاژن

بهبود سلامت و شادابی پوست

همانطور که می‌دانید کلاژن از خاصیت ارتجاعی و آب رسانی برخوردار بوده و بنابراین نقش مهمی در تقویت پوست دارد. با افزایش سن، بدن انسان کلاژن کمتری را تولید می‌کند در نتیجه شخص دچار خشکی پوست و چین و چروک می‌شود. مطالعات اخیر نشانگر اینست که زنانی که به مدت ۸ هفته‌ قرص‌های حاوی ۵/۲-۵ گرم کلاژن را مصرف کرده‌اند با کاهش روند پیری و چین و چروک مواجه شده‌اند و خشکی پوست آنها برطرف شده است. مصرف قرص‌های کلاژن علاوه بر تحریک تولید کلاژن در بدن فرد باعث تولید پروتئین‌هایی مثل الاستین و فیبریلین می‌شود که به ساختار پوست کمک کرده و از بروز آکنه نیز جلوگیری می‌کند.

نقش کلاژن در بهبود سلامت مفاصل

کلاژن باعث حفظ یکپارچگی بافت مفاصل می‌شود. با افزایش سن و کاهش میزان تولید کلاژن در بدن خطر ابتلا به بیماری‌ها و ورم مفصلی افزایش می‌یابد. مطالعات اخیر بیانگر نقش موثر مکمل‌های کلاژن در بهبود علائم روماتیسم و کاهش درد و التهاب مفاصل است.

جلوگیری از تحلیل استخوان با مصرف قرص کلاژن

بخش عمده ای از استخوان‌های شما از کلاژن ساخته شده که به حفظ ساختار آن کمک می‌کند. افزایش سن و کاهش مقدار کلاژن ممکن است منجر به پوکی و شکستگی استخوان شود. پیشنهاد می‌شود که مکمل‌های کلسیم برای تاثیر بیشتر همراه با قرص‌های کلاژن مصرف شوند.

افزایش حجم ماهیچه‌ها به وسیله کلاژن

حدود ۱۰ درصد از بافت ماهیچه را کلاژن تشکیل می‌دهد که باعث حفظ قدرت و عملکرد صحیح ماهیچه‌ها می‌شود. محققان ثابت کرده‌اند که استفاده از مکمل‌های کلاژن برای تقویت توده عضلانی در مبتلایان به سارکوپنی (بیماری کاهش حجم عضله) بسیار کمک کننده است. خوردن قرص های کلاژن همراه با ورزش باعث افزایش حجم قابل توجه عضله می‌شود.

سلامت قلب

با توجه به نقش کلاژن در ساختار رگ‌های خونی، این تئوری مطرح شده که مصرف کلاژن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. چرا که بدون کلاژن رگ‌ها ضعیف و شکننده خواهند بود و ممکن است فرد به بیماری آترواسکلروز (باریک شدن رگ‌ها) مبتلا شود.

سایر خواص کلاژن عبارت است از :

سلامت مو و ناخن

کلاژن باعث رشد بیشتر مو و ناخن شده و از شکنندگی آنها جلوگیری می‌کند.

سلامت روده

محققین معتقدند که مکمل‌های کلاژن در درمان سندروم روده بسیار موثر است.

بهبود روحیه و کاهش علائم اضطراب

بر اساس تحقیقات اثبات شده است که مصرف کلاژن باعث افزایش و بهبود روحیه و کاهش اضطراب و استرس می‌شود.

کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز

مصرف کلاژن باعث کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود.

مواد غذایی حاوی کلاژن

کلاژن در بافت پیوندی حیوانات یافت می‌شود بنابراین مواد غذایی مانند مرغ، گوشت گاو، ماهی و غذاهای دریایی منبع غنی از کلاژن هستند. البته برای ساخت کلاژن همراه موارد ذکر شده به مواد غذایی حاوی ویتامین C نیز نیاز است چرا که ویتامین C کلاژن را به یک پروتئین قابل استفاده برای بدن تبدیل می‌کند. از آنجایی که کلاژن موجود در مکمل‌ها هیدرولیز می‌شود اما کلاژن موجود در مواد غذایی توسط آنزیم‌های گوارشی به اسید آمینه و لیپید تبدیل می‌شود بنابرای تصور بر اینست که مواد کلاژن موجود در مکمل‌ها راحت‌تر جذب می‌شود و کارآمدتر است.

عوارض استفاده از کلاژن

در حال حاظر عوارض شناخته شده برای این مکمل‌ها وجود ندارد. اما در صورت مشاهده هرگونه واکنش‌های آلرژیک و حساسیت به نوع خاصی از این مکمل‌ها دارید از آنها با احتیاط مصرف کرده و انواع دیگر را امتحان کنید.  البته به ندرت عوارض جانبی دیگری مانند مشکلات گوارشی سوزش سردل و احساس پر بودن معده نیز دیده شده است.

چه کلاژنی برای پوست بهتر است؟

زمانی کلاژن بهتری برای پوست داریم اینکه بدانیم چگونه آن را شروع کنیم عموماً کلاژن برای پوست مفید است زیرا نقش مهمی در جوان نگه‌داشتن پوست دارد. اما کلاژن فقط برای پوست مفید نیست، بعضی از انواع کلاژن فوکوس بر بافت غضروفی دارند برای مثال به‌طور مشخص کدام کلاژن برای پوست بهتر است؟ و آنچه را که باید در محصولات کلاژن جستجو کنید چیست؟


مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک به فواید مصرف کلاژن پرداختیم. مصرف کلاژن برای سلامتی ضروری بوده و با عوارض بسیار کم و بی خطری همراه است. برای جذب کلاژن بهتر است که از مکمل های حاوی ویتامین C استفاده کنید تا کارآمدتر عمل کند. افزایش سن و عواملی مانند مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید در کاهش تولید کلاژن در بدن نقش دارند.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

10 ماه پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.