کروناویروس‌ها، خانواده بزرگی از ویروس‌هایی هستند که ممکن است باعث بیماری در حیوانات یا انسان‌ها شوند. در انسان‌ها، چندین کروناویروس، شناخته شده‌اند، که باعث عفونت‌های تنفسی (شامل سرماخوردگی گرفته تا بیماری‌های شدیدتر) می‌شود. این مطلب از مجله پین‌ورک از سازمان جهانی بهداشت در مورد ویروس کرونا و راه‌های پیشگیری از ویروس کرونا می‌باشد. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

حالا COVID-19 چیست؟

این COVID-19 یک بیماری عفونی است که اخیرا از خانواده‌ی کروناویروس‌ها کشف شده است. این ویروس و بیماری جدید، تا قبل از شروع شیوع، در شهر ووهان چین در دسامبر ۲۰۱۹ ناشناخته بود. از شایع‌ترین علائم آن می‌توان به تب، خستگی مفرط، سرفه‌های خشک اشاره کرد.

پیشگیری از ویروس کرونا

برخی بیماران ممکن است دردهای عضلانی، گرفتگی و آبریزش بینی، گلودرد و اسهال نیز داشته باشند. این علائم معمولا خفیف است و به تدریج شروع می‌شوند. برخی از افراد آلوده می‌شوند، اما علائمی از بیماری را ندارند و احساس مریضی نمی‌کنند. بیشتر افراد حدود ۸۰% بدون نیاز به درمان خاصی، از این بیماری، جان سالم به در می‌برند. از هر ۶ نفری که مبتلا می‌شوند، تنها یک نفر دچار مشکلات حاد تنفسی می‌شود. افراد مسن و افرادی که دارای مشکلات پزشکی اساسی و حاد هستند، مثل فشار خون بالا، مشکلات قلبی و دیابت بیشتر احتمال دارد که به صورت جدی به این بیماری دچار شوند. تنها حدود ۲% مبتلایان به این بیماری فوت شده‌اند. افراد مبتلا به تب، سرفه و مشکلات تنفسی باید زیر نظر مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرند.

نحوه پخش این ویروس چگونه است؟

افراد از سایر مبتلایان به این ویروس دچار می‌شوند. این بیماری می‌تواند از قطرات آب بینی یا دهان، در هنگام سرفه یا عطسه، از فردی مبتلا شده به فرد سالم دیگر گسترش یابد. همچنین اگر این قطرات بر روی اشیاء و سطوح اطراف فرد، فرود آید و سپس فرد سالم، با لمس این اجساد یا سطوح و در نهایت دست زدن به بینی، چشم و دهانش بیمار می‌شود. همچنین فرد سالم با تنفس کردن هوای خروجی از سرفه یا عطسه فرد بیمار می‌تواند به کرونا مبتلا شود. به همین علت است که شما باید بیشتر از ۳ فوت یا ۱ متر، از فرد بیمار فاصله داشته باشید.

احتمال مبتلا شدن چقدر است؟

این بستگی دارد به جایی که زندگی می‌کنید یا جایی که اخیرا بهش سفر کردید. خطر عفونت در مناطقی که تعداد از افراد، مبتلا تشخیص داده شده‌اند، بیشتر است. در حال حاضر ۹۹% از مبتلایان در چین، دچار این بیماری شده‌اند که بیشتر آن‌ها در استان هوبنی ساکن هستند. در حال حاضر، اکثر نقاط دیگر دنیا، کمتر در خطر مبتلا شدن به کرونا هستند.

پیشگیری از ویروس کرونا

با این حال، خیلی مهمه که از اوضاع منطقه‌ایکه در آن ساکن هستید، باخبر باشید. اگر در جاییکه، کرونا گسترش یافته نیستید، اگر اخیرا به مناطق آلوده، سفر نداشتین و یا عدم ارتباط نزدیک با کسی که احساس ناخوشایندی داشته، احتمال کمی هست که مبتلا شوید. با این حال قابل درک هست که دچار اضطراب و وحشت از بیمار شدن داشته باشید. اما بهتر است که به دنبال آموزش‌های معتبر در این باره باشید در تعیین خطرات اطرافتون، آگاهی کامل داشته باشید و اقدامات احتیاطی را در نظر بگیرید. سازمان‌های بهداشتی محل زندگی شما، می‌توانند منابع خوبی برای دریافت اطلاعات دقیق، درباره کرونا باشند. خیلی مهم است که از وضعیت منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید باخبر باشید. اگر در منطقه شما، کرونا شیوع پیدا کرده، بهتر است که به شدت خطر ابتلا شدن را جدی بگیرید. اگر چه ممکن است خیلی از افراد به صورت خفیف مبتلا شوند.، اما عده‌ای نیز به شدت بیمار شوند. این بیماری به ندرت میتواند کشنده باشد، مگر افرادی که در پیام‌های قبل ذکر شدند باید مراقب باشند.

آیا آنتی بیوتیک‌ها در پیشگیری از ویروس کرونا موثرند؟

خیر، آنتی بیوتیک‌ها علیه عفونت‌های باکتریایی می‌توانند موثر باشند اما بر علیه ویروس‌ها اثری ندارند. از آنتی بیوتیک‌ها به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا درمان کرونا استفاده نمی‌شود. آنتی بیوتیک‌ها فقط باید به دستور پزشک و برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده شوند. آیا واکسن یا دارویی برای کرونا وجود دارد؟ هنوز نه، تا این لحظه، هیچ واکسن یا داروی خاصی، برای جلوگیری یا درمان کرونا وجود ندارد. با هر روی، مبتلایان به کرونا، برای رفع علائم، باید مراقبت کنند. افراد مبتلا که وضعیت جدی و وخیمی دارند، باید در بیمارستان بستری شوند چرا که بیشتر بیماران به لطف مراقبت‌های پزشکی بهبود می‌یابند. واکسن‌های احتمالی و برخی از داروهای خاص، در دست بررسی هستند و از طریق آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. سازمان سلامت جهانی، در تلاش است که این واکسن‌ها و داروها به زودی تولید شوند و به دنیا عرضه شود. موثرترین راه‌های مراقبتی از خودتان و دیگران، از ویروس کرونا، شستن مکرر دستها، استفاده از دستمال کاغذی یا خم آرنج (بین ساعد و بازو) هنگام سرفه و عطسه و در نهایت حفظ فاصله یک متری و بیشتر از کسانی که سرفه و عطسه می‌کنند.

ویروس کرونا همان سارس است؟

خیر، سارس و کرونا از لحاظ ژنتیکی مرتبط به یکدیگر هستند اما با هم فرق دارند. سارس کشنده‌تر هست اما نسبت به ویروس کرونا کمتر واگیردار می‌باشد. ضمنا از سال ۲۰۰۳ تا الان دیگه مورد مبتلا به ویروس سارس مشاهده نشده است.

برای مراقبت از خودم یا پیشگیری از ویروس کرونا باید ماسک بزنم؟

افرادی که علائم مشکلات تنفسی مانند سرفه کردن را ندارند، نیازی به زدن ماسک‌های پزشکی ندارند. سازمان بهداشت جهانی، زدن ماسک را برای افرادی که علائمی همچون سرفه و تب دارند، توصیه می‌کند. استفاده از ماسک برای کارمندان مراکز بهداشتی و افرادی که پرستار دیگران هستند، بسیار مهم است. اگر علائم تنفسی مثل سرفه و عطسه یا به علائم خفیف بیماری دچار هستید، یا از شخصی که نشانه‌های کرونا را دارد و از وی مراقبت می‌کنید، حتما از ماسک استفاده کنید. همچنین در برابر افرادی که تازه از سفری برگشته‌اند که در مناطق آلوده به کرونا بوده است و حتی بستگان آن‌ها که ارتباط نزدیک با ایشان دارند، از ماسک استفاده کنید.

پیشگیری از ویروس کرونا

 • به یاد داشته باشید، ماسک رو فقط کارکنان مراکز بهداشتی، مراقبین و پرستاران و افراد دارای علائم تنفسی مانند تب و سرفه استفاده شود.
 • قبل از لمس ماسک، دست‌هایتان را با دستمال حاوی الکل یا صابون (پد ضدعفونی کننده) و آب تمیز کنید.
 • مطمئن شوید که ماسک سوراخ یا پارگی نداشته باشد.
 • مطوئن شوید که سمت فلزی ماسک کجا قرار دارد که درست روی صورت قرار دهید.
 • از طرف مناسب ماسک به سمت بیرون اطمینان حاصل نمایید.
 • زمانی که ماسک را روی صورت قرار داده‌اید، نوار فلزی یا لبه سفت ماسک را بچسبانید تا به شکل بینی شما قالب شود.
 • کف ماسک را پایین بکشید تا دهان و چانه شما را بپوشاند.
 • پس از استفاده  ماسک را بردارید. حلقه‌های الاستیک را از پشت گوشتون دربیارین، بطوریکه با لباس و صورتتون برخورد نداشته باشد.
 • ماسک را در سطل در بسته بیندازید.
 • بعد از دور انداختن ماسک، بهتره بهداشت دست را رعایت کنید و با پد الکل یا با آب و صابون، دستان خودتان را بشویید.

دوره نهفتگی کرونا چه مدت است؟

دوره نهفتگی به معنای زمان ابتلا به ویروس تا شروع علائم بیماری است. بیشترین و کمترین تخمین دوره نهفتگی ویروس کرونا بین ۱ تا ۱۴ روز است، که معمولا در حدود پنج روز شایع است. این تخمین‌ها با دسترسی بیشتر، داده‌ها بروزرسانی می‌شود.

انسان‌ها از طریق حیوانات می‌توانند آلوده به کرونا شوند؟

کرونا ویروس‌ها خانواده‌ی بزرگی از ویروس‌ها هستند که در بین خفاش‌ها و حیوانات رایج است. افراد به ندرت به این نوع از ویروس‌ها مبتلا می‌شوند که ممکن است به سایر مردم منتقل شود. برای مثال ناقل ویروس سارس، نوعی گربه به اسم “گربه زباد” بود و ویروس مرس، از شتر عربی، گسترش یافت. منابع جانوری احتمالی ویروس کرونا، هنوز تایید نشده است.

برای محافظت از خود، از رفتن به فروشگاه‌ها یا بازار حیوانات زنده خودداری کنید. از تماس مستقیم با حیوانات و سطوحی که در تماس با آن‌ها بوده اکیدا خودداری کنید. ایمنی و بهداشت غذایی را رعایت نمایید. از خوردن غذاهای نپخته، گوشت خام، شیر یا سایر اندام‌های حیوانات خودداری کنید.

آیا ممکن است از حیوان خانگی خودم، مبتلا به کرونا شوم؟

خوشبختانه خیر. هنوز مدرکی دال بر اینکه حیوانات خانگی مانند سگ و گربه، آلوده یا ناقل ویروس کرونا شده باشند، در دسترس نمی‌باشد.

کرونا روی سطوح چقدر باقی می‌ماند؟

هنوز ثابت نشده است که ویروس کرونا چقدر روی سطوح زنده می‌ماند. اما به نظر میرسد مانند سایر اعضای خانواده‌ی این ویروس رفتار می‌کند. مطالعات اولیه نشان میدهد که امکان دارد، از چند ساعت تا چند روز، بر روی سطوح باقی بماند. البته این قضیه، ممکن است تحت تاثیر عواملی چون نوع سطح، دما و رطوبت محیط نیز قرار بگیرد. اگر فکر می‌کنید، سطحی آلوده است، آن را با مواد ضدعفونی‌کننده ساده، تمیز کنید تا ویروس را از بین ببرید. دستان خودتان را با پد الکل یا آب و صابون بشویید، یادتان نرود که از لمس کردن چشم‌ها، دهان و بینی خودداری کنید.

اگر بسته‌ای از منطقه‌ای که در آن کرونا گزارش شده بگیرم آلوده می‌شوم؟

خیر، احتمال آلوده شدن یک فرد به کرونا، توسط لمس محصولات تجاری، پایین است و همچنین ریسک مبتلا شدن به کرونا از یک بسته (محصول تجاری) که در شرایط و دماهای مختلف، جابه‌جا و مسافت طی کرده، کم است.

برای پیشگیری از ویروس کرونا چه کارهایی نباید انجام بدم؟

اقداماتی که در برابر ویروس کرونا موثر نیستند و حتی می‌توانند برای شما مضر باشند:

 •  مصرف دخانیات
 • مصرف داروهای گیاهی و سنتی
 • پوشیدن چند ماسک روی هم
 • مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها

در هر صورت، اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس‌تان دارید، حتما به دنبال مراقبت‌های فوری پزشکی، برای کاهش خطرات ناشی از عفونت شدیدتر باشید و پزشکان درمانگاه را از مکان‌‌هایی که در آن تردد یا سفر داشتید، مطلع کنید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

11 ماه پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.