به جرات می‌توان گفت از رایج ترین کلماتی که در آرایشگاه‌های زنانه استفاده می‌شود واژه “شینیون” است. ما برای شما توضیح می‌دهیم که این اصطلاح دقیقا به چه معنا بوده و شما را با انواع شینیون مو آشنا می‌کنیم، در آخر نیز مراحل انجام یک مدل ساده شینیون را به شما آموزش خواهیم داد.

شینیون

شینیون یک واژه فرانسوی است که به مدل موی مورد استفاده توسط یونانیان باستان بازمی‌گردد و به معنای جمع کردن و آراستن موهای خانم‌ها به کمک سنجاق (گیره) در پشت سرشان می‌باشد؛ با این حساب حق داشتید بخاطر کاربرد گسترده آن برای حالت‌های مختلفی مثل بسته شدن موها در بالا، پایین یا یک طرف سر، جمع یا نیمه باز بودن موها، استفاده شدن یا نشدن گیره های تزئینی، تور یا… متعجب شوید؛ سلیقه شما و انتخاب هرکدام از این حالت‌ها توسط آرایشگرتان مدل موی انتخابی شما را از حوزه کلمه شینیون خارج نخواهد کرد.

به طور کلی دلیل محبوبیت شینیون را می‌توان زیبایی و راحتی همزمان آن دانست. این روش برای موهای نسبتا بلند مناسب بوده و به پرپشت‌تر نشان داده‌شدن آنها شما کمک شایانی می‌کند. اگر به دنبال درخشش هرچه تمام‌تر در مراسم پیش رویتان هستید از یک رنگ‌موکار حرفه‌ای برای هماهنگی هایلایت و رنگ موهایتان با مدل شینیون انتخابی مشاوره بگیرید. همچنین انجام میزانپلی موها قبل از انجام خیلی از انواع شینیون به آن زیبایی دوچندان خواهد بخشید. 

ابزار شینیون مو:

 • سشوار، اتو مو، ویو (بابلیس)
 • شانه معمولی، شانه پوش
 • سنجاق (گیره‌های فلزی مشکی)، گیره‌ پلاستیکی
 • اسپری تافت مو، ژل یا کرم مو، موس (برای موهای فر)
 • قیچی در صورت نیاز به تنظیم قد مو یا چتری‌ها
 • تاج، تور، گیره های تزئینی مو و یا اکلیل

ابزار شینیون

انواع شینیون مو

۱ . کلاسیک

همان شینیون ساده است که آرایشگر موها را به روش سنتی و تنها با مهارت دست و با استفاده از سنجاق (گیره) تزئین و محکم می‌کند. به شینیون کلاسیک مدل اروپایی نیز می‌گویند که از ساده‌ترین انواع شینیون هستند. امروزه افراد زیادی برای شینیون عروس از میان انواع شینیون مو این مدلها را انتخاب می‌کنند.

شینیون ساده

۲ . شینیون با تور

در این مدل بخشی از موها پس از تزئین شدن توسط حرارت یا روش‌های دیگر شینیون داخل تور کوچکی قرار می‌گیرد. این شینیون با استفاده از تاج مناسب بسیار زیبا جلوه می‌کند.

شینیون مو با تور

۳ . کاغذی

در این مدل شینیون موها را به شکل ورقه‌ای و خیلی ظریف و نازک و معمولا به شکل انواع گل در آورده و آنها را بوسیله تافت یا ژل مو به حالت دلخواه کاملا خشک نگه می‌دارند.

شینیون کاغذی

۴ . حرارتی

این مدل ترکیبی از شینیون کلاسیک و کاغذی بوده و توسط سشوار، بابلیس (ویو) یا اتوی مو قابل انجام است. در مدل حرارتی کمترین تعداد سنجاق استفاده می‌شود (گاها بدون سنجاق هم روی سر فیکس می‌شود).

شینیون موی حرارتی

۵ . خطی

در این مدل آرایشگر به کمک انگشت‌های دست خود یا به کمک شانه و یا سنجاق چند خط هم راستا روی موها ایجاد کرده و به کمک تافت فیکس می‌کند.

شینیون موی خطی

۶ . مواج

برای ایجاد موج، موها توسط گیره های پلاستیکی بزرگ به شکل موردنظر فیکس شده و تافت زده می‌شوند، سپس گیره‌های پلاستیکی را برداشته و مو‌ها را توسط گیره های فلزی تثبیت می‌کنیم.

شینیون موی مواج

۷ . شینیون با بافت

در این شینیون یک رشته موی بافته از کناره سر شروع شده و به دسته اصلی موها در پشت سر می‌پیوندد. این مدل‌ به شینیون رومی نیز معروف است.

شینیون بافت

تفاوت شینیون با مدل موی پیچی (گره یونانی)

در مدل‌های موی پیچی همانطور که از اسمش مشخص است معمولا موها را ابتدا دور خود پیچیده و سپس مجددا در یک نقطه به دور گیره های مخصوصی و یا حتی به دور خودشان جمع و سپس با گیره محکم می‌شوند؛ اما در شینیون لزوما این پیچش انجام نمیشود و مخصوصا در مدل های قدیمی‌تر سعی می‌شده موها مرتب و صاف، حالت گوجه‌ای به خود بگیرند، در مدل های جدیدتر، انتهای موها آزاد بوده و توسط گیره و تافت به حالت بی‌نظم‌تری روی سر تزئین می‌شود.

هرچند محدودیتی نیز در پیچیدن موها برای شینیون وجود ندارد. در واقع می‌توان گفت در شینیون از گره (پیچ) هم استفاده می‌شود ولی تعداد کمی از مدل‌های گره‌ای شینیون محسوب می‌شوند.

مقالات مرتبط:

 

گره یونانی

همچنین اگر بخواهیم دقیق تر باشیم، گره های مدل پیچی را در هر قسمتی از سر و به هر تعدادی می‌توان درست کرد، حتی می‌توان یک دسته از موها را دور گوش‌ها پیچید یا ادامه موها را بعد از گره آزاد گذاشت؛ اما بطور سنتی شینیون به بستن موها در پایین سر اطلاق می‌شده که اکنون تعریف آن گسترده‌تر شده است. همچنین حالت رسمی‌تری داشته و معمولا توسط افراد متاهل و با سن‌ بالاتر و بیشتر در مراسمات استفاده می‌شود. ضمنا در اکثر مواقع برای انجام شینیون روی تمام طول مو کار می‌شود، نه فقط قسمتی از آن.

 

مراحل انجام یک شینیون ساده و جذاب:

 1. سرتان را با شامپو و نرم کننده شسته و آنها را به خوبی شانه کنید. مطمئن شوید موها وز نداشته باشد. سپس یک اسپری محافظت از گرما (ترجیحا کراتینه) روی آنها زده و سشوار بکشید.
 2. موهایتان را به کمک شانه مخصوص کمی پوش دهید تا حجمشان افزایش پیدا کند.
 3. دسته موهای پشتیتان را در راستای فرق سر به دو قسمت مساوی تقسیم کرده و هرکدام را به دور خود بپیچید، سپس مانند شکل آنها را به هم گره بزنید.
 4. انتهای هرکدام از دسته های مویتان را به طرف دیگر سر برده و آنها را پیچیده و با سنجاق (گیره های مشکی) محکم کنید.
 5. موهای چتری خود را به صورت دلخواه مرتب کرده درصورت تمایل آنها را پوش داده یا با اتو و بابلیس حالت دهید.
 6. در صورت رضایت از شکل کلی موها، روی آنها را با فاصله ۱۵-۲۰ سانتی‌متری اسپری تافت بزنید تا شکل خود را مدت طولانی‌تری حفط کنند.
 7. برای زیبایی بیشتر می‌توانید از گیره های تزئینی مو در جاهای مختلف شینیون خود استفاده کنید. این گیره ها در ابعاد و رنگهای متفاوت و به شکل‌های گل، ستاره و.. موجود بوده و به موهای شما زیبایی و درخشندگی فراوانی خواهند بخشید.

آموزش شینیون

یک مدل شینیون زیبای دیگر:

 1. موها را طبق روش گفته‌شده در بالا براشنیگ (سشوار) کنید و کمی پوش دهید.
 2. نیمه جلویی موهای سر را جدا کرده و موهای پشتی را توسط یک کش ساده در وسط سر یا کمی پایین‌تر از آن به شکل دم اسبی ببندید.
 3. برای طبیعی جلوه دادن حالت موها، برخی از رشته ‌های دور تا دور آنرا کمی آزادتر کنید.
 4. موهای بالای کش را با دست از وسط جدا کرده و دسنه موهای بسته‌شده را از رو درون فضای ایجادشده برگردانید.
 5. ادامه موهای بسته‌شده را کمی شانه زده و پوش دهید.
 6. دسته موها را گرفته و آرام آرام آنها را از انتها به سمت بالای مو لوله می کنیم و تا رسیدن به سر ادامه می‌دهیم. سپس با ستجاق سر (گیره مشکی) موها را محکم می‌کنیم.
 7. موهای بلند جلو را که با کش نبسته بودید پوش دهید و دسته موی هر طرف را دور خود پیچانده و از روی دسته موهای پشتی رد کنید و آنها را در طرف دیگر سر با گیره به کنار موهای بسته‌شده محکم کنید (می‌توانید آنها به هر حالت دلخواه دیگری دور موهای پشتی تزئین کنید.) ممکن است کمی از ادامه موها آزاد باقی بماند.
 8. برای بقیه موها می‌توانید ته دسته مو را درون گیره سیاه قرار داده و آنها را دور گیره بپیچید؛ سپس گیره را نیز درون دسته موها فرو کرده و فیکس کنید.
 9. اگر مدلتان چتری‌های کوتاه داشت آنها را نیز به شکل مناسبی حالت داده و کل موها را تافت بزنید.

در این نوشتار سعی شد نکات جالبی درباره انواع شینیون مو و آموزش سریع آن برای شما ارائه شود. امیدوارم این مطالب برای شما مفید بوده باشد. از اینکه با ما در پین‌ورک همراه بودید از شما متشکرم.

 

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش پردیس بیژن زاده

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.