هرچه سن شما بالا می‌رود و به‌قول‌معروف پیرتر می‌شوید، ظاهر و شکل چهره شما به دلیل تغییرات عادی مرتبط با سن تغییر خواهد کرد. پوست شما قدرت الاستیک خود را ازدست‌داده و شل می‌شود و چربی‌های برخی از نواحی صورت شما کاسته می‌شود و در برخی از نواحی افزایش پیدا می‌کند که تمامی این تغییرات درباره صورت شما به علت افزایش سن شما هست که با لیفت صورت ممکن است کاهش پیدا کند. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع لیفت صورت می‌پردازیم.

چطور لیفت انجام می‌گیرد؟

لیفت صورت یک عمل جراحی زیبایی برای جوان‌سازی صورت شما صورت می‌گیرد. این روش باعث کاهش چین‌وچروک‌های صورت و افتادگی پوست در نواحی گونه‌ها، فک و سایر نواحی صورت در روند افزایش سن می‌شود. در لیفت صورت یک‌لایه از پوست از هر دو طرف صورت به عقب کشیده می‌شود و بافت‌های زیرپوست جراحی می‌شوند تا فرم کلی صورت یا به‌اصطلاح میمیک صورت به حالت جوانی برسد. قبل از اینکه فلپ پوستی به اتمام برسد پوست‌های اضافی برداشته می‌شوند.

لیفت صورت

لیفت گردن (پلاسماپلاستی) که به‌عنوان بخشی از لیفت صورت انجام می‌گیرد برای کاهش ساییدگی‌ها و اضافات پوست گردن انجام می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که لیفت صورت نمی‌تواند باعث کاهش چین‌وچروک‌ها و آسیب‌های حاصل از نور خورشید شود، برای این کار باید از سایر جراحی‌های زیبایی استفاده نمایید.

 • افتادگی‌های روی گونه‌ها
 • پوست اضافی در ناحیه فک پایینی یا به‌اصطلاح غبغب
 • چین‌خوردگی‌های پوست از ناحیه بینی تا گوشه دهان
 • پوست و چربی‌های اضافی در ناحیه گردن (این روش مربوط به لیفت گردن است)

لیفت صورت روشی برای درمان چین‌وچروک‌های سطحی، آسیب‌های نور خورشید و چین‌وچروک‌های اطراف بینی یا بی‌نظمی‌های رنگ پوست نیست.

خطرات لیفت صورت

لیفت صورت هم مانند برخی از جراحی‌های دیگر می‌تواند باعث بروز عوارضی هم باشد، برخی از این عوارض با مراقبت و مصرف دارو قابل‌درمان است این عوارض ممکن است به‌طور موقت یا دائمی باشد که عوارض دائمی به‌ندرت رخ می‌دهد. البته باید با برخی از خطرات این جراحی آشنا شوید که شامل:

هماتوم

جمع شدن خون در بخشی از بدن ولی بیرون از رگ‌های خونی هماتوم گفته می‌شود. هماتوم جز شایع‌ترین عوارض لیفت صورت است که معمولاً در جراحی‌های طولانی‌مدت رخ می‌دهد، سریعاً پس از رخ دادن هماتوم برای جلوگیری از آسیب به بافت و رگ‌های بدن باید آن را جراحی کنید.

زخم

زخم حاصل از برش لیفت صورت جز عوارض دائمی هستند که توسط موها و خطوط صورت پنهان می‌شود. به‌ندرت رخ‌داده است که زخم حاصل از برش منجر به قرمزی پوست و سایر آسیب‌ها شود، برای بهبود ظاهر زخم از داروهایی مثل کورتیکواسترئید استفاده می‌کنند.

آسیب عصبی

آسیب به رگ‌های عصبی که به‌ندرت رخ می‌دهد ممکن است بر روی کنترل اعصاب ماهیچه‌ها به‌صورت دائمی و یا موقت باشد. فلج‌های موقت ماهیچه‌ای منجر به حالت صورت ناهنجاری شوند، یا فلج‌های موقتی که منجر به بی‌حسی در صورت شوند ممکن است حدود یک سال به طول بیانجامد که در این صورت باید به سراغ عمل‌های جراحی بروید.

ریزش مو

ممکن است ریزش مو را در محل‌های برش صورت به صورت‌های دائمی و یا موقت تجربه کنید، ریزش مو دائمی را می‌توان با عمل جراحی و پیوند مو با فولیکول‌های مو رفع کرد.

شل شدن پوست

به‌ندرت لیفت صورت باعث این می‌شود که جریان خون به بافت های شما مختل شود ولی اگر این مشکل برای شما پدید آمد باعث شل شدن پوست می‌شود. لاغری با دارو، مراقبت از زخم روش‌هایی برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به این مشکل هستند.

مانند هر عمل جراحی دیگری لیفت صورت، خطراتی همچون خونریزی، عفونت واکنش‌های منفی به بیهوشی را در پی دارد. برخی از شرایط پزشکی و بدنی شما هم می‌توانند این خطرات را افزایش دهند، عوامل زیر ممکن است خطرات این عمل را بیشتر کنند و منجر به عوارض بدی در دوران بعد از عمل برای شما بشوند.

داروها یا مکمل‌های رقیق‌کننده خون

داروها و یا مکمل‌هایی که خون را نازک و رقیق می‌کنند می‌توانند خطر ابتلا به لخته شدن خون و هماتوم را بعد از عمل افزایش دهند. این داروها ها شامل رقیق‌کننده همچون (کومدین، پلاویکس) آسپرین، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، جینسینگ، جینکوبیلوبا و روغن ماهی هستند.

لیفت صورت

شرایط پزشکی

اگر شرایط پزشکی خاصی دارید که نمی‌تواند از لخته شدن خون جلوگیری کند، نمی‌توانید لیفت صورت را انجام بدهید. سایر شرایط پزشکی مانند دیابت یا فشارخون بالا خطر عدم ترمیم زخم را افزایش داده و منجر به هماتوم و بیماری‌های قلبی می‌شود.

مصرف دخانیات

استعمال دخانیات خطر عدم ترمیم زخم، هماتوم و سست شدن پوست را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

نوسان وزن

اگر سابقه افزایش و کاهش وزن‌های مکرر دارید، عواملی که در شکل صورت و وضعیت پوست تأثیرگذار هستند ممکن است نتیجه عمل جراحی آن‌چنان رضایت‌بخش نباشد.

چگونه آماده عمل جراحی شوید؟

در ابتدا باید به جراح پلاستیک مراجعه کرده و درباره این عمل با او مشورت کنید این مراجعه به‌احتمال‌زیاد شامل موارد زیر خواهد بود:

سوابق پزشکی و بیماری

در این مراجعه باید تمام اطلاعات اعم از سابقه عمل‌های جراحی و بیماری‌های خود و داروهایی که مصرف کرده و یا می‌کنید را به پزشک خود بگویید تا در صورت لزوم پزشک شمارا از امکان یا عدم جراحی شمارا آگاه سازد.

بررسی داروهای مصرفی

نام و مقدار داروهایی که مصرف می‌کنید چه آن‌هایی که با نسخه و چه بدون نسخه مصرف می‌کنید را به پزشک معالج خود اعلام کنید.

معاینه صورت

جراح پلاستیک، صورت شمارا از زوایای مختلف موردبررسی و معاینه قرار می‌دهد و عکس‌هایی هم از صورت شما تهیه می‌کند، پزشک همچنین ساختار استخوان‌های صورت، توزیع چربی در صورت و کیفیت پوست شمارا مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا بهترین تصمیم را برای عمل شما بگیرد.

انتظارات

جراح ممکن است از شما درباره این عمل و انتظارات شما و چرایی این عمل از شما سؤال‌های بپرسد، هدف از این سؤالات این است که شمارا با نتایج عمل لیفت آگاه سازد و اینکه لیفت صورت چگونه بر روی چهره شما تأثیر می‌گذارد.

قبل از لیفت صورت

 • دستورالعمل‌های دارویی را دنبال کنید: ممکن است از شما خواسته شود که مصرف داروهایی را تا قبل از عمل جراحی متوقف سازید و آن‌ها را مصرف نکنید مانند داروهای رقیق‌کننده خون را مصرف نکنید. البته باید در ابن باره بیشتر با پزشک معالج خود مشورت کنید تا در مورد مصرف داروها اطلاعات دقیق‌تری به دست آورید.
 • صورت و موی خود را بشویید: به‌احتمال‌زیاد در روز عمل از شما خواسته شود که موها و صورت خود را با صابون‌های ضدعفونی‌کننده بشویید.
 • اجتناب از خوردن غذا: مانند هر عمل جراحی دیگری از شما خواسته می‌شود از نیمه‌شب به بعد ناشتا باشید.
 • حتماً بعد از عمل همراه داشته باشید: اگر عمل لیفت صورت شما به‌صورت سرپایی بود باید یک نفر شمارا به خانه ببرد و از شما مراقبت کند.

آنچه شما از عمل لیفت صورت انتظار دارید!

عمل لیفت صورت هم در بیمارستان و هم در مطب خود پزشک قابل انجام است.

قبل از عمل

گاهی اوقات این عمل با آرام‌بخش‌ها و بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد اما ممکن است بنا به صلاحدید پزشک شمارا بی‌هوش کنند.

در طول عمل

به‌طورکلی لیفت صورت یعنی بالا بردن پوست و سفت کردن ماهیچه‌ها و بافت های زیرپوست است. چربی‌های پوست و گردن ممکن است از بین بروند و یا مجدد توزیع شوند، سپس دوباره پوست بر روی صورت کشیده می‌شود و پوست اضافی حذف می‌گردد. برش‌های مورد استفاده در این عمل با توجه به عمل جراحی ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد که از انواع آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برش سنتی صورت

از جایی که مو روید است شروع‌شده و تا پایین و اطراف جلوی گوش ادامه می‌یابد و در پشت سر و پشت گوش پایان می‌یابد. برش‌ها ممکن است در زیر چانه شما ایجاد شود تا ظاهر گردن شما بهبود یابد.

برش محدود

یک برش کوتاه است که در قسمت بالای گوش شما و جای خط رویش مو آغازشده و تا جلوی گوش شما ادامه پیدا می‌کند. در این برش به قسمت‌های پایین سر امتداد پیدا نمی‌کند.

برش لیفت گردن

از جلوی گوش شما آغازشده و در اطراف گوش ادامه پیداکرده و به قسمت پایین سر می‌رسد. یک برش کوچک هم در زیر چانه ایجاد می‌شود. لیفت صورت معمولاً دو الی چهار ساعت به طول می‌انجامد اما اگر عمل‌های زیبایی دیگری هم به آن اضافه شود مدت‌زمان عمل طولانی‌تر می‌شود.

بعد از عمل

بعد از عمل لیفت صورت ممکن است این حالت‌ها را تجربه کنید:

 • درد خفیف تا متوسط
 • سوزش در ناحیه برش‌ها
 • ورم
 • کبودی
 • بی‌حسی

که در صورت بروز هریک از مشکلات و مشکلات دیگر فوراً پزشک را مطلع کنید.

 • درد شدید در یک‌طرف صورت یا گردن پس از ۲۴ ساعت بعد از عمل
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم

برش‌ها شما ممکن است با باند بسته شوند تا کبودی و تورم را به حداقل برسانند و ممکن است لوله‌ای کوچک در زیرپوست پشت گوش‌های شما قرار داده شود تا خون و مایعات اضافی از آن خارج شود.

چند روز بعد از عمل می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • استراحت با سر بلند شده از بالش
 • طبق توصیه‌های پزشک می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید
 • برای کاهش درد و تورم می‌توانید از کیسه آب سرد استفاده کنید

پیگیری‌های بعد از عمل

در طی دو ماه بعد از عمل لیفت صورت باید به پزشک خود به‌طور مرتب مراجعه کنید.

 • روز بعد از عمل، جراح ممکن است لوله‌ای را که پشت گوش شما قرار داده است را خارج سازد. پماد آنتی‌بیوتیک را روی برش‌های شما قرار دهد و باند شمارا تعویض کند.
 • دو تا سه روز بعد از عمل جراحی ممکن است دیگر نیازی به بستن باند نداشته باشید.
 • حدود یک هفته پس از عمل جراحی پزشک بخیه‌های شمارا باز می‌کند و زخم را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

خود مراقبتی

باید شما حدود سه هفته از خودتان به‌خوبی مراقبت کنید تا بهبود پیدا کنید و عوارض جانبی کاهش پیدا کند:

 • دستورالعمل‌های مراقبت از زخم را طبق گفته پزشک خود انجام دهید.
 • انگشت خود را روی پوسته قرار ندهید تا زخم افزایش پیدا نکند
 • دستورالعمل‌های مربوط به استحمام را از پزشک خود درخواست کنید.
 • لباس‌هایی بپوسید که دکمه‌دار باشند و از جلو بتوان پوشید.
 • آرایش نکنید
 • روی زخم‌ها فشار وارد نکنید
 • از فعالیت‌های ورزشی شدید و هوازی خودداری کنید
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید و پس‌ازاین مدت حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • حداقل به مدت شش هفته موی خود را رنگ نکنید.

این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع لیفت صورت می‌پردازیم. لیفت صورت باعث می‌شود که چهره و پوشت شما جوان‌تر نشان داده شود، البته این را هم به یاد داشته باشید که لیفت صورت دائمی نیست و با افزایش سن ممکن است اثرات عمل جراحی از بین برود. البته این عمل برای ده سال ماندگاری است.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

10 ماه پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.