پیشرفت در علم پزشکی روز به روز افزایش میابد و ما هر روز شاهد شگفتی‌های زیادی در این عرصه هستیم. پروتز صورت درمانی کاربردی است و دغدغه بسیاری از افرادی که به هر دلیل قسمتی از صورتشان را از دست داده‌اند را برطرف کرده است. در این مطلب پین‌ورک به بررسی یکی از پیشرفت‌های عرصه پزشکی یعنی پروتز صورت می‌پردازیم. امیدوارم خوندن این مطالب برای شما مفید باشد.

بررسی اجمالی پروتز صورت، مزایا و نتایج مورد انتظار این دستگاه

پروتز صورت وسیله‌ای است که به صورت و تا حدودی به سر، پوست سر و دهان متصل می‌شود تا فرم و عملکرد این قسمت از بدن که از دست رفته یا تغییر شکل پیدا کرده است را به حالت اولیه خود بازگرداند.

دستگاه پروتز صورت

فردی که در کار با این دستگاه تخصص دارد، آناپلاستولوژیست بالینی نامیده می‌شود. در مناطقی خاص از جمله انگلستان، این افراد به پروتز شناس و تکنسین‌های فک شناخته می‌شوند. در برخی مواقع، افرادی که در پروتزهای فک و صورت از قبیل اتصال ایمپلنت‌های دندانپزشکی تخصص دارند، به عنوان جراح آناسپلاستولوژیک نیز نامیده می‌شوند. در کشورهایی که تعداد کثیری افراد متخصص، در زمینه‌های مختلف دارند، وجه تمایز این تخصص‌ها بسیار واضح‌تر و مشهودتر است.

آناپلاستولوژی یک کار غیرپزشکی است، به این معنی که دوره آموزشی آنپلاستولوژیستها به اندازه مدت‌زمان تحصیل پزشکان متخصص نیست. بااین‌حال، در پزشکی و در درجه اول زیست‌شناسی، دانش و اطلاعات قابل‌توجهی دارند. همچنین از آن‌ها انتظار می‌رود که در آموزش‌های منظم و مداوم و به‌روز شرکت کنند تا تکنیک‌های جدید را فراگیرند.

پروتز صورت، چندین دهه است که مورد استفاده عموم مردم قرار گرفته و برخی برای زیبایی و جوان‌سازی از این تکنیک استفاده می‌کنند. تکنیک‌های اتخاذ شده برای این نوع درمان تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. بااین‌حال، یک دستگاه پروتز صورت طبق مسائل و روش‌های پزشکی شروع به بازسازی می‌کند و با روش‌های مرسوم بازسازی با استفاده لوازم آرایشی و بهداشتی متفاوت است. به همین ترتیب، اغلب بیماران، تحت پوشش بیمه پزشکی هستند. استفاده از این پروتز نیاز به تخصص جراح و آنپلاستولوژیست و مشارکت و همکاری کامل بیمار دارد.

چه کسی باید از پروتز استفاده کند و استفاده از آن چه نتایجی را در بردارد؟

در صورت استفاده از دستگاه پروتز صورت رعایت نکات زیر توصیه می‌شود:

پروتز صورت گزینه بهتری نسبت به جراحی پلاستیک است 

  • معمولاً اولین گزینه برای بیمارانی که قسمت‌های از صورت آن‌ها تغییر شکل پیدا کرده است، جراحی صورت است. به عنوان مثال، اگر صورت به شدت سوخته باشد، پیوند پوست گزینه‌ای است که در آن پوست سالم از ناحیه خاصی از بدن گرفته می‌شود و سپس به صورت فرد پیوند زده می‌شود؛ اما، در موارد خاص، ممکن است این کار امکان‌پذیر نباشد، مانند اینکه پوست کافی برای پیوند وجود نداشته باشد. پس از این روش بهترین کاری که، به بیمار توصیه می‌شود، استفاده از پروتزهای صورت است.

اگر فرد از اثرات آسیب‌های جسمی رنج می‌برد 

به‌ عنوان مثال بر اثر حوادث و انواع دیگر آسیب‌های جسمی که منجر به تغییر شکل یا از بین رفتن قسمت‌هایی از صورت مانند چشم یا بینی شده است، استفاده از پروتز صورت به عنوان راه‌حلی است که می‌تواند ظاهر صورت وی را کمی به حالت قبل برگرداند.

دستگاه پروتز صورت

چنانچه فرد به دلیل شرایط پزشکی دچار تغییر شکل صورت شود 

این شرایط می‌تواند مادرزادی و یا نتیجه یک بیماری باشد، استفاده از پروتز صورت مناسب است. به عنوان مثال، وقتی تومور روی قسمتی از صورت ایجاد شود، یا شخصی که از سرطان پوست رنج می‌برد، می‌تواند از این روش استفاده کند. در سرطان پوست اولین قدم معمولاً حذف هرچه بیشتر غدد سرطانی است. در این فرایند، ممکن است گاهی اوقات جای زخم‌ها و شکاف‌های بسیار بزرگ بر روی صورت باقی بماند. در ضمن، تومور می‌تواند بخش‌هایی را توخالی کند و همچنین ممکن است منجر به از بین بردن گوش‌ها شود.

بیماری که به انجام عمل جراحی تمایل ندارد و به دلیل خطرات و عوارض احتمالی نگران عمل جراحی است، می‌تواند برای مدتی از پروتز استفاده کند

این روزها، آناپلاستولوژیست‌ها می‌توانند پروتزهای صورت را به‌گونه‌ای ایجاد کنند که بسیار طبیعی به نظر رسند. چاپ سه بعدی، یکی از جدیدترین تکنیک‌های نوآورانه در پزشکی است که می‌تواند پروتزهایی دقیق‌تر تولید کند. با این حال، اگرچه پروتزها می‌توانند به بهبود عملکرد و فرم گرفتن قسمتی از بدن بیمار کمک کنند، اما به طور کامل نمی‌توان از این روش درمانی به عنوان جایگزین استفاده کرد.

با این وجود، دستگاه‌های پروتز صورت، به میزان قابل توجهی می‌توانند در بهبود ظاهر کلی، افزایش سطح اعتماد به نفس بیمار و فرصت زندگی بهتر و پر تحرک‌تر را برای بیمار بوجود آورد.

دستگاه پروتز صورت

فرآیند پروتز به چه صورت است؟

استفاده از دستگاه پروتز صورت یک تلاش مشترک است. این تلاش از پزشک شروع می‌شود، زیرا او می‌تواند بهترین توصیه‌ها را در مورد نوع پروتز موردنیاز به بیمار ارائه دهد. همچنین وی باید تعیین کند که آیا بیمار واجد شرایط چنین کاری هست یا خیر زیرا مسئولیت این کار با او است.

سپس متخصص آناپلاستولوژیست کار روی پروتزها را شروع می‌کند. او ممکن است برای دریافت راهنمایی بیشتر از نرم‌افزار رایانه‌ای مختص این کار استفاده کند تا قسمتی از بدن که تغییر شکل یافته یا از دست رفته را به دست آورد. از مواد مختلفی برای ایجاد پروتزها می‌توان استفاده کرد، اما انتخاب این مواد همیشه متناسب با بافت و رنگ پوست بیمار است و به میزان راحتی و خطرات و عوارض احتمالی پس از استفاده از پروتز بستگی دارد. پس از گذشت این مراحل، قالب‌ها به آزمایشگاهی که پروتز ساخته خواهد شد، فرستاده می‌شوند.

پس از ساخت قالب، بیمار برای دریافت پروتز نزد پزشک می‌رود. پروتزها به طور معمول به بیرون صورت متصل می‌شوند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را در انتهای روز برداشت. در برخی موارد، آن‌ها با استفاده از یک چسب دارای درجه سلامت یا از طریق استخوان متراکم، به بافت پوست متصل می‌شوند که در آن یک ایمپلنت به استخوان متصل می‌شود و به عنوان “نگه‌دارنده” پروتزها عمل می‌کند.

دستگاه پروتز صورت

خطرات و عوارض احتمالی

پروتزها خطرات و عوارض جدی کمتری نسبت به جراحی‌ها دارند که باعث جذابیت بیشتر استفاده از آن‌ها نسبت به حالت دوم یعنی جراحی می‌شود. با این وجود، این روش نیز چالش‌های خاص خود دارند. این واقعیت وجود دارد که دستگاه‌های پروتز برای همیشه ماندگار نیستند. معمولاً فقط طی سه تا پنج سال قابل استفاده هستند و نیاز به مراقبت منظم دارند. همچنین ممکن است به طور منظم نیاز به کالیبره شدن داشته باشند.

در برخی موارد ممکن است بیمار برای حرکت همواره با یک وسیله‌ی خاص نیاز داشته باشد و یا دچار آلرژی شود. این اتفاق تنها در صورتی رخ می‌دهد که متخصص جراحی آناسپلاستولوژیست با تجربه نباشد یا بیمار در طی فرایند با پزشکان همکاری نکند و یا اینکه پزشک برخی از مراحل را نادیده گرفته باشد و به آن‌ها توجهی نکرده باشد، مانند اینکه در مورد استفاده از پروتز و حساسیت به آن، از بیمار سؤال نپرسیده باشد.


مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع پروتز صورت و اینکه این عمل برای چه افرادی مناسب است پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.