امروزه عرصه فرش نسبت به چند دهه پیش که تنها به قالی‌های دستباف پنبه‌ای و پشمی و یا نهایتا فرش‌های ماشینی پشمی محدود می‌شد بسیار گسترده‌تر شده‌است. اگر در شرف رفتن به خانه بخت هستید یا می‌خواهید پیشاپیش برای تهیه جهیزیه خود اقدام کنید، و یا حتی اگر عروس دهه‌های قبل بوده‌اید و اکنون قصد دارید پس از مدت زیادی در دکوراسیون منزل و از جمله فرش‌های آن تغییری ایجاد کنید، به احتمال خیلی زیاد اگر بدون داشتن اطلاع از زیر و بم‌ دنیای فرش به بازار مراجعه کنید، دو احتمال وجود دارد: یا با توضیحات مختلف و گاها متناقض فروشندگان و همچنین انواع و اقسام متفاوت طرح‌ها و جنس‌های متفاوت قالی‌های موجود گیج خواهید شد و نمی‌توانید از میان انبوه آنها موردی را که برای نیازتان مناسب باشد انتخاب کنید و یا اینکه تنها از روی ظاهر فرش و شاید با توجه به صحبتهای مغازه‌داران محترم یک تصمیم ریسکی می‌گیرید. با ما در پین‌ورک همراه باشید تا شما را با انواع جنس فرش ماشینی و دستباف و روش‌های تشخیص آنها آشنا کنیم تا با چشمی بازتر بتوانید درباره جنس فرش موردنظر خود اظهارنظر کنید.

۱٫ ساختار فرش

برای اینکه به زبان مشترکی برسیم باید ابتدا یک سری اصطلاحات تخصصی را درباره فرش تبیین کنیم؛ انواع فرش سوای اینکه ماشینی یا دستباف باشد، قسمت‌ها و ویژگی‌های خاصی دارد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

ساختار فرش

۱) ابعاد فرش

اگر قالیچه‌های کوچک و بزرگ و فرش‌های کناره‌ ای که به‌صورت متری به فروش می‌رسند را کنار بگذاریم، ابعاد کلی قالی‌های دستباف و ماشینی از قرار زیر هستند:

  • فرش ۴متری: ۱/۵×۲/۲۵ متر
  • فرش ۶متری: ۲/۵×۳/۵ متر
  • فرش ۱۲متری: ۳×۴ متر
  • فرش ۲۴متری: ۴×۶ متر

*نکته ای که درباره فرش دستباف بنظر می‌رسد این است که احتمال مستطیل کامل نبودن در آنها زیاد است و ممکن است یک طرف آن در حد چند سانتی‌متر از طرف دیگر بلندتر باشد که این در صورتی که زیاد به چشم نیاید یک عیب محسوب نمی‌شود و حتی نشانه اصل بودن آن فرش نیز هست؛ تنها باید مراقب بود که رنگ نخ‌های استفاده‌شده در قسمتهای متقارن نقشه آن کاملا یکسان باشد و همه شکل‌های طرح کامل بوده و در جایی از آن بصورت نیمه رها نشده باشند.*

۲) قسمت‌های مختلف بافت فرش

در بافتن فرش به نخ‌هایی حداقل برای ۳ قسمت مختلف نیاز داریم (بجز نخ ریشه (که معمولا پنبه یا اکریلیک است) و نخ دوخت(که اکثرا نایلون است)):

تار و پود و خاب فرش

  • نخ تار یا چله یا بوم

نخ‌هایی هستند که بصورت عمودی در فرش قرار داشته و در چله‌کشی روی دار قالی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عموما در فرش‌های دستباف برای این منظور از پنبه (و در موارد ظریف‌تر از ابریشم) استفاده کرده و در فرش‌های ماشینی از پنبه، پلی‌استر و یا پلی پروپیلن استفاده می‌شود.

  • نخ پود

نخ‌های افقی هستند که عمود بر نخ‌های چله بافته‌شده و پرزهای قالی روی آنها سوار می‌شوند.

  • نخ پرز یا خاب

نخ‌های رنگی که به شکل “U” و یا با گره‌هایی بصورت “لا” بین تار و پودها گیر می‌شوند و طرح و حجم فرش را تشکیل می‌دهند. هنگامی که از جنس فرش صحبت می‌کنیم، در ۹۵% موارد به جنس نخ همین بخش از فرش اشاره داریم. طبیعتا عواملی مانند برگشت‌پذیری (انعطاف) فرش پس از وارد آمدن فشار و یا ثبات رنگ فرش در برابر عواملی مانند نور یا اشعه UV خورشید به جنس این قسمت از نخ‌های فرش بستگی دارد.

۳) شانه و تراکم و رج‌شمار

شانه، تعداد گره‌های فرش در یک متر عرضی آن و تراکم، تعداد گره‌ها در یک متر طولی فرش است (البته برای فرش‌های با تراکم بالای ۳۰۰۰، بصورت دو برابر تعداد گره‌ها در طول بیان می‌شود). هرچه این دو عدد بالاتر باشند، نشان‌دهنده زیادتر بودن فشردگی گره‌های فرش در آن است که به معنای ظرافت بیشتر طرح و محکم‌تر بودن بافت آن می‌باشد. فرش‌های ماشینی با شانه و تراکم بالاتر، به فرش دستباف شبیه‌ترند. می‌توان گفت از میان این دو عدد، شانه فرش نماینده بهتری برای ظرافت بافت آن بوده و بعنوان یکی از اصلی‌ترین پرسش‌ها برای فهمیدن کیفیت فرش محسوب می‌شود. در حال حاضر در بازار، قالی‌های ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و حتی ۱۵۰۰ شانه موجود است. ذکر این نکته برای خریداران فرش خالی از لطف نیست که معمولا با افزایش تعداد شانه‌، ضخامت فرش ( ارتفاع پرز یا خاب قالی) کاهش می‌یابد؛ یکی از علتهای آن می‌تواند این باشد که وقتی پرزها کوتاهتر باشند، نقوش روی فرش جلوه بیشتری پیدا خواهند کرد. بنابراین به افرادی که به نرمی فرش خود اهمیت زیادی می‌دهند توصیه می‌شود در میان قالی‌های ۵۰۰ و ۷۰۰ شانه به دنبال زیرانداز مطابق سلیقه خود باشند؛ همچنین این فرش‌ها وزن کمتری نسبت به تراکم‌های بالاتر دارند. ارتفاع خاب معمولا در فرش‌های ۷۰۰ شانه ۱۱ میلی‌متر، در ۱۰۰۰ شانه‌ها ۹ میلی‌متر و در ۱۲۰۰ شانه، ۸ میلی‌متر است.

شانه و تراکم فرش

عددهای شانه و تراکم فرش‌های معتبر بصورت چاپ شده پشت آنها و در لبه یکی از اضلاع فرش قابل مشاهده است (و نه صرفا بصورت برچسبی در پشت آن؛ زیرا مشاهده شده افرادی سودجو از برچسب‌های تقلبی و گمراه‌کننده برای بالاتر نشان‌دادن کیفیت فرش خود استفاده کرده‌اند). در صورتی که از اعداد بیان‌شده توسط فروشنده اطمینان ندارید، می‌توانید خودتان میزان تراکم و شانه را بدست بیاورید. برای این محاسبه نیازی به شمردن تمام گره‌های موجود در یک متر طولی و یک متر عرضی فرش ندارید؛ شما تنها می‌توانید با شمارش دقیق تعداد گره‌ها در یک سانتی‌متر و یا برای اطمینان بیشتر در ۱۰ سانتی‌متر و سپس ضرب تعداد گره‌های شمارش‌شده به ترتیب در اعداد ۱۰۰ و ۱۰، به عدد تراکم واقعی فرش دست یافته و با عدد نوشته‌شده روی برچسب پشت قالی و یا عددی که مغازه‌دار اظهار می‌کند مقایسه کنید.

شناسنامه جنس فرش

برای فرش‌های دستباف اما، برای نشان دادن فشردگی گره‌های فرش، بجای این دو مورد تنها از یک عدد رج‌شمار استفاده می‌کنند که برای طول و عرض قالی به یک اندازه بوده و نشان‌دهنده تعداد گره‌های آن در یک واحد طول (۶ونیم یا ۷ سانتی‌متر) است که این معیار در مناطق مختلف متفاوت است و برای تشخیص صحت ادعای فروشنده درباره عدد رجشمار، باید دانست فرش دستباف موردنظر، کار دست کدام استان است. در استان اصفهان، مبنا تعداد گره در ۶٫۵ سانت و در تبریز، ۷ سانتی‌متر است.

۲ . انواع جنس فرش

با وجود اینکه نخ‌های استفاده‌شده در تار و پود فرشها در استحکام آنها اهمیت زیادی دارد، اما حتی اگر بهترین نخ هم برای چله و پود قالی استفاده شود، در صورتی که نخ انتخابی برای خاب (پرز) قالی نامناسب و بی کیفیت باشد، این فرش ماندگاری و دوام زیادی نخواهد داشت.

انواع نخ‌های به‌کار رفته در بافت فرش‌های دستباف

برای تار و پود فرش‌های دستباف از همان الیافی که برای پرزهای آنها به‌کار می‌رود استفاده می‌شود که عبارتند از پنبه، پشم و ابریشم. امروزه به دلایلی که در ادامه گفته می‌شود، استفاده از پشم رونق چندانی ندارد. این فرش‌ها دوام بسیار بالایی داشته و شستشو و لکه‌بری آنها بسیار آسان انجام می‌گیرد.

۱٫ نخ پشمی

جنس فرش پشمی

فرش‌های بافته شده از پشم گوسفند و شتر جزء رایج‌ترین و قدیمی‌ترین زیراندازها هستند. قالی‌هایی که از این ماده اولیه بافته می‌شود، بسیار مقاومند و در صورت مراقبت مناسب سالهای طولانی ماندگاری خواهند داشت؛ همچنین نرم بوده و گرد و خاک را نیز به خود جذب نمی‌کنند. به‌ علت ضخیم بودن نخ‌های پشمی، رج‌شمار این فرش‌های دستباف حداکثر حدود ۴۰ گره است. بعلاوه، پشم گرما را به خود جذب می‌کنند و برای نقاطی از منزل که در زمستان سردترند مناسب است. با این حال این جنس فرش‌ها معایبی نیز دارند، از جمله پرزدهی وسنگینی زیاد، بطوریکه یک قالی ۱۲متری کاملا پشمی را یک فرد متوسط و حتی قوی به سختی می‌تواند به‌تنهایی از زمین بلندکند؛ همچنین به دلیل اینکه میزان جذب رطوبت آنها بالاست، نباید برای مکان‌های مرطوبی مثل آشپزخانه استفاده شوند زیرا در صورت ریختن مایعات بر روی این فرش‌ها، خیلی دیرتر از سایر انواع آن خشک می‌شوند. بعلاوه برخی از افراد نسبت به پشم حساسیت دارند.

۲٫ نخ پنبه

نخ‌های پنبه‌ای از دیگر مواد طبیعی هستند که در فرش‌های دستباف استفاده می‌شوند. فرش‌های دستباف نخ پنبه ای ارزانتر از سایر قالی‌های دستباف هستند و نسبت به رطوبت نیز حساسند؛ قرار داشتن این جنس فرش‌ها در فضاهای نمور و مرطوب، باعث پوسیدگی پنبه آنها با سرعت بیشتری خواهد شد. ضمنا به این علت که پنبه رنگ را خیلی خوب به خود جذب می‌کند و پس از رنگ‌شدن نیز جمع نمی‌شود، همچنین از پشم و ابریشم نیز به‌صرفه‌تر است، بیشتر از سایر مواد طبیعی برای پود فرش استفاده می‌شود، زیرا پود باید برای بهتر دیده شدن رنگ شود (معمولا با نیل به رنگ آبی در می‌آید).

۳٫ نخ ابریشم

گران‌ترین جنس فرش دستباف، فرش‌های با این نوع نخ خاب هستند که همانطور که می‌دانید از پیله کرم ابریشم گرفته می‌شود و قطر آن به نسبت سایر نخ‌ها نازک‌تر و بسیار ظریف‌تر و به همان نسبت نیز لطیف‌تر است؛ به همین علت بافت فرش دستباف با استفاده از این نخ‌ها بسیار سخت و زمان‌بر است. البته این نخ می‌تواند با درصدهای متفاوت در قسمت‌های مختلف فرش به کار برده شود؛ از جمله قالی‌های دستباف گل ابریشم، تمام ابریشم و سوف. به علت گران بودن آن امروزه بیشتر در برخی از قسمت‌های قالی‌های دستباف و برای براق‌ و برجسته‌تر نشان دادن و جلوه بیشتر آن مناطق استفاده می‌شود. این جنس فرش‌ها نسبت به آب حساس بوده و باید برای شستنشان خشک‌شویی انجام شود. فرش‌های ابریشمی به علت ظرافت ظاهریشان، رج‌شمارهای بالای ۶۰ داشته و بر همین اساس بسیار مستحکمند. همچنین رنگ‌پذیری بسیار خوبی داشته و در کنار درخشان بودنش، با رنگ‌های چشم‌نوازی، بینندگان را جذب خود خواهد کرد. پرزهای آن نسبت به دو جنس دیگر فرش دستباف (پشمی و پنبه‌ای) بیشتر حالت خوابیده روی زمینه فرش را داشته و نکته جالب توجه دیگر، تفاوت رنگ فرش در جهت و در خلاف جهت خواب پرزهای آن است.

جنس فرش ابریشم

*از ویژگی‌های جالب فرش‌های دستباف این است که به این علت که از مواد طبیعی تشکیل شده‌اند، در فصول سرد، گرم بوده و در فصل‌های گرم سال، خنک‌تر از محیط خواهند بود. همچنین هیچ‌گاه در آنها الکتریسیته ساکن ایجاد نمی‌گردد. و برعکس برخی از الیاف مصنوعی که در ساختار برخی فرش‌های ماشینی استفاده می‌شود، موجب حساسیت افراد نخواهد شد. ضمنا همانطور که می‌دانید با پاخوردن، شستشو و تابش نور به زیبایی و همچنین ارزش آن افزوده خواهد شد.

انواع نخ‌های به‌کار رفته در بافت فرش‌های ماشینی

۵ نوع اصلی نخ برای بافت فرش‌های ماشینی با عنوان نخ خاب استفاده می‌شود عبارتند از پشم، اکریلیک، پلی‌استر، پلی‌پروپیلن و نایلون که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم (جنس نخ‌های استفاده‌شده برای نخ تار فرش‌های ماشینی، پنبه، پلی‌استر و یا ترکیبی از آنهاست و برای نخ پود آنها، از پلی‌استر، پنبه یا جوت (کنف هندی: الیافی که بصورت رشته و نخ در می‌آید.) استفاده می‌شود که البته در صورت استفاده از کنف احتمال آب رفتن فرش وجود دارد؛ همچنین معمولا برای فرش‌های با پرز اکریلیک و پلی پروپیلن، از تارهایی با جنس خودشان استفاده می‌شود).

۱٫ نخ پشمی

این نوع نخ از اولین مواد بکار رفته در بافت فرش‌های ماشینی‌ است که ممکن است بصورت خالص و یا در ترکیب با موادی مثل نایلون یا پلی پروپیلن استفاده شود که در اینصورت به آن فرش پشمی ترکیبی گفته می‌شود. در بخش قبلی توضیحاتی در باره آن ارائه دادیم، درباره فرش‌های ماشینی این نکته نیز شایان ذکر است که قیمت فرش‌های بافته‌شده از پشم، نسبت به سایر الیاف موجود بالاتر است. بخاطر موارد گفته شده تولید فرش‌ ماشینی با این جنس با گذشت زمان و با توجه به روی کار آمدن مواد جدیدتر و ارزانتری مثل اکریلیک و پلی‌استر و با کیفیتهایی تقریبا مشابه با آن، کاهش چشمگیری یافته است.

جنس نخ تار: پنبه

جنس نخ پود: جوت یا کنف

۲٫ نخ اکریلیک

این الیاف مصنوعی که در واقع ترکیبی با مقدار بالای ۸۵درصد از یک پلیمر شیمیایی با نام پلی اکریلونیتریل است و ریشه طبیعی هم دارد، مدتی است بجای پشم (و البته در خیلی از موارد در ترکیب با آن) برای تهیه فرش‌های ماشینی و به‌ عنوان نخ خاب به‌‌کار برده می‌شود. ظاهر و برخی از خواص آن مشابه پشم است از جمله اینکه نرم و محکم بوده و بعلت اینکه به راحتی به خودش لکه نمی‌گیرد، شستشوی آن آسان است. ولی برعکس پشم، سبک بوده و حتی از جهاتی نیز به پنبه شباهت دارد (مخصوصا زمانی که پرزهایش را کوتاه کنند)، ارزان است و از سایر ویژگی‌های آن می‌توان به انعطاف و برگشت‌پذیری بالا، رنگ‌گیری مناسب و پایین بودن میزان جذب گرد و غبار و آلودگی و عدم تاثیرپذیری رنگ آن از نور اشاره کرد. همچنین این جنس فرش در برابر رطوبت، چربی، کپک‌زدگی، بید و حرارت غیرمستقیم مقاوم بوده و بطور کلی نور، اشعه UV و گرما را تا حد خوبی بازمی‌گردانند و از تاثیرات مخرب آنها در امانند. بعلاوه الیاف اکریلیک قابل بازگشت سریع به چرخه طبیعت نیستند و به همین جهت گفته می‌شود اگر مراقبت درستی از فرش‌های ۱۰۰% اکریلیک انجام شود، عمر خیلی زیادی (حتی در حد چند قرن) خواهند داشت.

نخ اکریلیک فرش

از معایب فرش‌های اکریلیک می‌توان به وارداتی بودن مواد اولیه آن اشاره کرد، همچنین انواع معمولی آن به علت پرز دادن، ممکن است در افراد ایجاد حساسیت کند (برای مدتی ادعا می‌شد که در اتحادیه اروپا، استفاده از این نخ برای خیلی از مصارف مانند فرش، لباس و پتو ممنوع است، ولی این مسئله تکذیب شد) و بعلت مصنوعی بودن در آن الکتریسیته ساکن ایجاد می‌گردد. ضمنا این جنس فرش نسبت به مواد و شوینده‌های قلیایی مقاومت کمی دارد و نمی‌توان برای شستشوی آن از ترکیبات بازی غلیظ استفاده کرد. نکته نسبتا مهم دیگر اینکه در صورتی که این نوع فرش بسوزد و مشتعل شود، از خود گاز سمی سیانید متصاعد خواهد کرد. مقاومت دمایی آن (تحمل گرمای غیرمستقیم) تا ۱۵۰درجه سانتی‌گراد است. که البته جدیدا اصطلاح “نخ اکریلیک هیت ست شده” رواج زیادی پیدا کرده که گویای کیفیت بالای جنس نخ‌های اکریلیک فرش است که بخاطر تاثیرات بخار و حرارتی که در مرحله ریسندگی در معرض آن قرار گرفته‌ در نخ ایجاد می‌شود. فرشی که از چنین نخ‌هایی بافته می‌شود، ماندگاری، مقاومت گرمایی بالاتر و ثبات رنگ بیشتری نسبت به نخ‌های معمولی اکریلیک دارد، همچنین پرزدهی آن بسیار کاهش یافته و به همین جهت نیز ضدحساسیت محسوب می‌شود.

در حال حاضر بهترین و مرغوب‌ترین و بهترین جنس فرش‌های ماشینی در بازار، اکریلیک هیت‌ست است که این جنس فرش نسبت به سایر فرش‌های ماشینی، قیمت بیشتری هم دارد. برای آشنایی با روش‌های تشخیص فرش اکریلیک می‌توانید به مقاله دیگر ما با عنوان راهکارهای تشخیص نخ فرش مراجعه فرمایید.

جنس نخ تار: اکریلیک، پلی‌استر، پنبه خالص یا ترکیبی از پنبه و پلی‌استر

جنس نخ پود: اکریلیک، پلی‌استر، پنبه، جوت یا کنف (البته جدیدا استفاده از این ماده کمتر شده است زیرا فرش‌هایی که کنف دارند پس از شستشو، آب می‌روند و یا نامتقارن می‌شوند.)

۳٫ الیاف پلی‌استر

این الیاف که به آنها ابریشم مصنوعی نیز گفته می‌شود از مواد پتروشیمی گرفته شده و در فرش‌های ماشینی، برای ایجاد یک حالت براقیت و درخشندگی (همانند نخ‌های ابریشمی در قالی‌های دستباف)، از الیاف پلی‌استر استفاده می‌شود. این الیاف در حالت عادی در برابر رطوبت مقاوم بوده، نرم و لطیفند، پرز نمی‌دهند و رنگ‌پذیری خیلی خوبی دارند، مشکلی که درباره فرش بافته‌شده از این ماده وجود دارد، این است که عمر کوتاه آن است که البته همین عامل در کنار دسترسی زیاد به مواد پتروشیمی در ایران، قیمت پایین این جنس فرش‌ها را موجب شده است. همچنین به علت نداشتن انعطاف بالا (بخاطر لطافت زیادشان)، ممکن است در صورت قرار گرفتن آنها در نقاطی که زیاد سابیده شوند، شکل ابتدایی خود را سریعا از دست داده و حتی بافتشان تخریب شود. همچنین فرش‌هایی با این جنس در برابر نور، شستشو، فشار و گرما مقاومت کمی دارند.

نخ فرش پلی‌استر

فیلامنت پلی‌استر که بصورت رشته‌های در هم تنیده و ریسیده پلی‌استر بوده، کاملا بدون پرز است و به همین علت برای افراد مشکلات آلرژیک ایجاد نمی‌کند؛ باکتری و قارچ نیز در آن رشد نمی‌کند. این الیاف به راحتی قابل شستشو هستند و مقاومت بالایی در برابر سایش و تابش نور دارند. همچنین فرش بافته‌شده با این الیاف، حرارت غیرمستقیم را تا ۲۴۰ درجه سانتی‌گراد بدون آسیب دیدن و حتی نرم‌شدن تحمل خواهدکرد و در شرایط اسیدی و قلیایی سخت آسیب زیادی نمی‌بیند، بعلاوه این الیاف بر سلامت افراد تاثیر منفی ندارند. به همین دلایل می‌توان آنها را بعنوان نخ تار، پود و پرز فرش‌های مختلف استفاده کرد. همه این نکات و امکان تولید در داخل کشور (قیمت و فراوانی مناسب) به استقبال فراوان از این جنس فرش و نخ منجر گردیده است.

جنس نخ تار: پلی‌استر، پنبه، جوت (کنف)

جنس نخ پود: پلی‌استر، پنبه، جوت

۴٫ پلی پروپیلن

این نوع نخ‌ها که از نوعی پلیمر شیمیایی ساخته می‌شوند، نسبت به سایر الیاف مصنوعی بکار رفته برای بافت فرش عمر کمتری داشته و به همان نسبت نیز ارزان‌ترند. از مزایای آنها می‌توان به نرمی آنها، رنگ‌پذیری و جذب رطوبت پایین در کنار مقاومت خوبشان در برابر کپک، لکه و آلودگی اشاره کرد که همین باعث می‌شود گزینه مناسبی برای فضاهای مرطوبی مثل آشپزخانه باشند. البته این فرش‌ها خاصیت انعطاف (برگشت‌پذیری) پایینی دارند: در صورتی که طولانی مدت تحت فشار قرار بگیرند یا در محلی باشند که زیاد ساییده شود (مانند زیر درب)، به راحتی آسیب می‌بینند. همچنین این جنس فرش‌ها در اثر تابش اشعه UV خورشید به بافتشان، پس از مدتی پوسیده و تخریب می‌شوند. ضخامت این فرش نسبت به فرش‌های نایلونی کمتر است و در برابر مواد شوینده قلیایی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

جنس فرش الیاف پلی پروپیلن

جنس نخ تار:  اکثرا پلی پروپیلن

جنس نخ پود:   پلی‌استر، پنبه، جوت

۵٫ نایلون یا پلی آمید

حجم زیادی از فرش‌های ماشینی موجود در بازار را این نوع فرش‌ها تشکیل می‌دهند. این ماده کاملا مصنوعی بوده و به همین جهت دوام زیادی دارد و در برابر رطوبت، کپک و گرد و غبار مقاوم است. ویژگی دیگر آن تحمل بالا و برگشت‌پذیری زیادی است که در مقابل وزن و فشار مبلمانی که روی آن قرار می‌گیرد از خود نشان می‌دهد. همچنین رنگ‌پذیری آن بالاست و در رنگ‌های بسیار متفاوتی عرضه می‌شود، ولی رفته رفته با قرار گرفتن در معرض نور پس از مدتی کمرنگ شده به اصطلاح رنگ‌‌پریده می‌شود. نکته دیگر اینکه الیاف این جنس فرش‌ها نسبت به سایر الیاف مصنوعی گران‌ محسوب می‌شوند.

جنس نخ تار: پلی‌استر، پنبه، جوت (کنف)

جنس نخ پود: پلی‌استر، پنبه، جوت

نخ نایلونی فرش پلی آمید

در این نوشته تلاش کردیم اطلاعاتی درباره جنس فرش‌های دستباف و ماشینی در اختیار شما بگذاریم، امیدواریم مطالعه این مطالب برایتان مفید بوده باشد. از اینکه با ما در پین‌ورک همراه هستید از شما متشکریم.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

2 سال پیش پردیس بیژن زاده

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.