تمیز و مرتب بودن اتاق و خانه‌ی که در آن زندگی می‌کنیم از اهمیت زیادی برخوردار است. همه ما دوست داریم در فضای زندگی کنیم که همه چیز بر اساس نظم و ترتیب در جای خود قرار گرفته است. تمیز بودن محیط اطراف حس آرامش روحی را برای ما فراهم می‌کند، همچنین در فضاهای آرام و مرتب می‌توانیم با تمرکز بیش‌تری به انجام کارهایمان بپردازیم. از طرفی تمیز بودن ظاهر اتاق به نوعی نشان‌دهنده سلیقه و نظم ما است.

اتاقی نامرتب و کثیف تصویر بدی را از ما در ذهن مخاطبانمان ایجاد می‌کند. تصور کنید یکی از دوستانتاند را برای گذراندن عصری دلپذیر به خانه خود دعوت کرده اید. او را برای صحبت کردن به اتاق خودتان هدایت می‌کند. یک اتاق نامرتب و کثیف! این صحنه چقدر می‌تواند برای دوست شما ناخوشایند باشد. شاید هم دفعه‌ی دیگر دست رد به سینه شما زده و دعوتتان را نپذیرد. تمیز بودن فضای اتاق برای خانواده شما نیز دارای اهمیت است. گاهی مشغله های کاری و ذهنی مانع ایجاد برنامه‌ریزی دقیق برای مسا‌ئلی مانند تمیز کردن اتاق می‌شود. اما نباید فراموش کرد که تمیزی اتاق یکی از نشانه‌های سلیقه و شخصیت شماست.

پس بهتر است در میان مشغله‌های خود، برنامه منظمی برای تمیز کردن اتاق خود بچینید. در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با روش‌های ساده و سریع تمیز و مرتب کردن اتاق آشنا کنیم.

۱ . مرتب کردن تخت

تمام وسایل اضافی را از روی تخت بردارید. ملحفه‌ها را جمع کرده و بشویید. در مدت زمانی که ملحفه‌ها در حال شستشو هستند وسایلی که روی زمین و کف اتاق ریخته‌اند جمع کنید. پس از اتمام شست‌ و شو ملحفه‌ها را روی تشک خود پهن کنید. بالشت‌ها را به طور منظم رو تخت بچینید. تمیز و مرتب بودن تخت نمای اتاق شما را زیباتر می‌کند.

تمیز کردن اتاق

۲ . تمیز کردن پرده‌ها

پرده‌ی پنجره‌ها جدا کرده و بشویید. پرده‌های آلوده و کدر نمای اتاق را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در شستن پرده‌ها به جنس و نوع آن توجه کنید و از شوینده‌های مخصوص استفاده کنید تا آسیبی به بافت پرده نرسد.

نظافت اتاق

۳ . مرتب کردن اتاق و میز کنار تخت

ابتدا تمام وسایل روی میز را بردارید. سپس سطح میز را با دستمال تمیز کنید. پس از تمیز شدن میز می‌توانید وسایل خود را روی آن قرار دهید. سعی کنید میز کنار تختتان خیلی شلوغ نباشد و تنها وسایل ضروری خود را روی آن بگذارید.

نظافت اتاق خواب

۴ . مرتب کردن میز تحریر

مرتب بودن میز تحریر یکی از بخش های مهم تمیز کردن اتاق است. شما روی این میز به مطالعه می‌پردازید پس نیاز دارید که مرتب باشد. تمام وسایل روی میز را بردارید. روی میز را کاملا تمیز کنید تا گرد و خاک و آلودگی‌ها پاک شوند. وسایل اضافی را داخل کشوها قرار دهید و فقط وسایل و ابزاری که بیش‌تری به آن‌ها نیاز دارید روی میز قرار دهید تا میز تحریری مرتب داشته باشد. می‌توانید میز کار خود را با یک گلدان و چند شاخه گل زیباتر کنید تا در فضای لذت‌بخش‌تری کار کنید.

اتاق خود را تمیز کنید

۵ . مرتب کردن کتابخانه

در تمیز کردن اتاق از مرتب کردن کتابخانه خود غافل نشوید. قرار است پس از تمیز کردن اتاق با یک فنجان چای داغ پای یک کتاب هیجان انگیز بنشینید و از خواندنش لذت ببرید. پس کتابخانه‌یتان را مرتب کنید. کتاب‌ها را از قفسه ها خارج کنید. سطح قفسه‌ها را به طور کامل تمیز کنید. کتاب‌ها را مرتب تر از قبل روی قفسه‌ها بچینید. از گذاشتن هرگونه وسیله نامرتبط با کتابخانه روی قفسه‌ها اجتناب کنید.

نظافت

۶ . تمیز کردن کمد لباس

در این مرحله لباس‌ها را از کمد خارج کنید. ترجیحا همه لباس‌ها را بشویید. لباس‌های اضافی را به طور کامل کنار بگذارید. تمام قفسه‌ها را کاملا تمیز کنید. لباس‌ها را پس از خشک شدن و اتوکشی درون کمد آویزان کنید. لباس‌های بافتنی را درون کشوها قرار دهید. لباس‌هایی که برایتان کاربرد کمتری دارد کنار بگذارید تا فضای بازتری برای بقیه لباس‌ها و راحتی خودتان ایجاد شود. لباس‌های مشابه را کنار هم آویزان کنید (شلوارها کنار هم، سویشرت‌ها کنار هم و …). قفسه کفشهایتان را نیز مرتب کنید. اکنون کمدی زیبا و مرتب دارید.

تمیزکردن اتاق‌ها

۷ . مرحله نهایی تمیز کردن اتاق

در این مرحله تمام وسایل دیگری که در اتاق دارید نظیر آینه، کامپیوتر و … را تمیز کنید. ابتدا سطح زیرین این وسایل سپس خود وسایل را تمیز کنید. سطل زباله را خالی کنید. دقت کنید هرچیزی که متعلق به اتاق شما نیست از آن خارج کنید تا فضای دلبازتری داشته باشید. کف اتاق را جارو بکشید و پنجره‌ها را از گرد و غبار پاک کنید تا منظره زیباتری را شاهد باشید. اکنون می‌توانید یک اسپری خوشبو کننده‌ی اتاق بزنید، روی صندلی بنشینید و از تمیزی و زیبایی اتاق خود لذت ببرید.

 

امیدوارم از این مطلب استفاده کرده و اتاقتون رو زیبا و تمیز نگه دارید و در نهایت آرامش به انجام کارهای شخصیتون بپردازید. اگه تجربه خاصی در این زمینه دارید برامون کامنت بذارید. ممنون که همراهم بودید 🙂

 

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش پریسا گلی نیا

درباره نویسنده

پریسا هستم. یک زیست شناس شاعر. زاده یک روز پاییزی برگ ریز. از زمانی که خودم را شناخته ام، می‌نویسم. دلنوشته، شعر، متن ادبی، داستان، مقاله. عاشق تجربه‌های جدید هستم. سفر به ماه را دوست دارم.فانتز‌ی‌ام هم‌ برای ادامه زندگی،‌ زیستن در اعماق اقیانوس‌هاست. همیشه دوست داشتم به جای انسان، ماهی به دنیا بیایم. یک ماهی شاعر. حالا یک انسانم...روی این کره خاکی. دوست دارم برجستگی قلم را روی دستانم حس کنم و بوی کاغذ را در هوای اطرافم.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.