پین‌ورک درخواست آنلاین خدمات منزل

هایفوتراپی صورت و توضیحات تکمیلی در مورد این روش درمانی

هایفوتراپی صورت

هایفوتراپی صورت (HIFU) یا درمان با امواج متمرکز ماورای صوت با شدت بالا یک درمان زیبایی تقریباً جدید در زمینه سفت کردن پوست صورت است که یک جایگزین کم عوارض و بی درد برای لیفتینگ صورت محسوب می‌شود. این روش درمانی از انرژی ماورای صوتی برای تحریک تولید کلاژن استفاده می‌کند که در نتیجه آن پوست سفت‌تر می‌شود. در این مطلب از پین‌ورک به بررسی روش درمانی هایفوتراپی صورت و نکات خاص این روش می پردازیم. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت ببرید و برای شما سودمند باشد.

آیا هایفوتراپی یا سونوتراپی فشرده می‌تواند جایگزین لیفتینگ صورت شود؟

هایفو به طور گسترده‌ای در زمینه درمان تومورها شناخته شده است. اولین گزارش از استفاده از هایفو برای موارد زیباسازی در سال ۲۰۰۸ ارائه شد. سپس هایفو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۲۰۰۹ به منظور لیفتینگ ابروها مورد تائید قرار گرفت. همچنین استفاده از این وسیله توسط FDA در سال ۲۰۱۴ برای بهبود و رفع خطوط و چین‌وچروک‌های ناحیه فوقانی سینه و خط دور گردن به تائید رسید.

هایفو

چندین مورد آزمایش بالینی بی‌خطر بودن و مؤثر بودن روش هایفو را در لیفتینگ صورت و رفع چین‌وچروک‌ها به اثبات رسانده‌اند. افراد چند ماه بعد از درمان بدون اینکه مجبور به تحمل عوارض مربوط به جراحی باشند می‌توانند نتایج هایفوتراپی صورت را مشاهده کنند.

در حالی که این فرایند به منظور جوانسازی کلی صورت، لیفتینگ، سفت کردن پوست و طراحی روی بدن نیز استفاده می‌شود اما این موارد جزو کاربردهای احتمالی هایفو به شمار می‌روند یعنی FDA هنوز استفاده از هایفو برای چنین اهدافی را تائید نکرده است.

شواهد بیشتری لازم است تا معلوم شود که این روش درمانی بیشتر برای چه کسانی مناسب خواهد بود. هایفو در حال حاضر یک درمان نوید بخش است که می‌تواند جایگزین لیفتینگ صورت به ویژه در افراد جوانی که خواهان خطرات و گذراندن دوره نقاهت مربوط به جراحی‌های زیبایی نیستند، باشد. هایفو برای افرادی که پوستشان شدیداً شل و افتاده شده است زیاد مؤثر نیست.

هایفوتراپی صورت

هایفو از انرژی ماورای صوت متمرکز برای هدف قرار دادن لایه‌های پوستی دقیقاً زیر لایه سطحی پوست استفاده می‌کند. انرژی ماورای صوت سبب می‌شود که بافت پوست به سرعت داغ شود.

هایفو

بعد از اینکه سلول‌های نواحی موردنظر به دمای معینی می‌رسند کم‌کم صدمات سلولی خود را نشان می‌دهد. در حالی که این امر ممکن است بر خلاف درمان به نظر برسد اما در واقع صدمات واردشده سلول‌ها را تحریک می‌کنند تا کلاژن بیشتری تولید کنند که یک نوع پروتئین ایجاد کننده ساختارهای پوستی است.

افزایش در تولید کلاژن منجر به ایجاد بافت پوستی سفت‌تر و محکم‌تر با چروک‌های کم‌تر می‌شود. از آنجایی که اشعه‌های فراصوت با شدت بالا روی ناحیه بخصوصی از بافت پوست در زیر لایه سطحی متمرکز است بنابراین صدمه‌ای به لایه‌های فوقانی پوست و بافت مجاور آن وارد نمی‌شود.

روش هایفوتراپی ممکن است مناسب همه نباشد. عموماً این روش روی افرادی بهتر جواب می‌دهد که بیشتر از ۳۰ سال سن داشته باشند و پوستشان به مقدار کم تا متوسط شل شده باشد. افرادی با پوست آسیب‌دیده یا کسانی که پوست صورتشان تا حد زیادی شل شده باشد ممکن است نیازمند چندین دوره درمان با هایفو باشند. استفاده از هایفو برای افراد مسن‌تر با پیری پوست شدیدتر، افتادگی شدید پوست یا پوست کاملاً شل در ناحیه گردن مناسب نیست و ممکن است این افراد نیازمند جراحی باشند.

هایفو برای کسانی که دچار عفونت و زخم‌های باز روی نواحی موردنظر پوستشان هستند، جوش‌های شدید یا کیست مانند دارند و یا در نواحی تحت درمان پوستشان از ایمپلنت‌های فلزی استفاده شده است مناسب نخواهد بود.

مزایای هایفوتراپی

طبق گزارش جامعه جراحان پلاستیک و زیبایی آمریکا (ASAPS)، استفاده از هایفو و سایر جایگزین‌های غیر جراحی برای لیفتینگ صورت در چند سال اخیر با رشد فزاینده‌ای رو به رو بوده است. مجموع دوره‌های درمانی انجام گرفته با این روش‌ها بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ به میزان ۶۴/۸ درصد رشد داشته است.

هایفو

مزایای مرتبط با زیبایی هایفوتراپی صورت شامل موارد زیر است:

 • کاهش چین‌وچروک
 • جمع‌کردن و سفت کردن پوست ناحیه گردن که گاهی با عنوان گردن بوقلمونی شناخته می‌شود
 • لیفتینگ گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها
 • رفع خطوط دور فک
 • سفت کردن پوست شل شده صورت
 • نرم کردن پوست

نتایج مطالعات انجام گرفته نویدبخش است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ با مشارکت ۳۲ کره‌ای نشان داد که هایفو بعد از ۱۲ هفته به طرز چشم‌گیری سبب بهبود کشسانی پوست گونه‌ها، ناحیه شکمی و کشاله‌های ران شد. در یک مطالعه گسترده‌تر با حضور ۹۳ نفر، ۶۶ درصد از کسانی که تحت هایفو تراپی قرار گرفته بودند بعد از ۹۰ روز شاهد بهبود در ظاهر صورت و گردنشان بودند.

هایفو در مقابل لیفتینگ صورت

در حالی که روش هایفو دارای ریسک و هزینه‌های کمتری نسبت به لیفتینگ صورت با عمل جراحی است اما نتایج حاصله ممکن است به اندازه جراحی ماندگار نبوده و نیازمند تکرار درمان باشید. در ادامه به تفاوت‌های عمده بین این ۲ روش اشاره شده است:

میزان عوارض هزینه طول مدت دوره نقاهت خطرات مؤثر بودن اثرات طولانی‌مدت
هایفو بدون عوارض بدون نیاز به جراحی به طور متوسط ۱۷۰۱ دلار ندارد قرمزی و تورم ملایم پوست در یک مطالعه انجام گرفته ۹۴ درصد از افراد گفتند ۳ ماه بعد از هایفوتراپی صورت شاهد بهبود در سفت‌تر شدن پوستشان بوده‌اند همان مطالعه دریافت که بهبودیافتگی ظاهر پوست به مدت حداقل ۶ ماه ماندگاری داشته است. احتمالاً بعد از شروع پروسه طبیعی پیر شدن پوست نیازمند هایفوتراپی صورت مجدد خواهید بود.
لیفتینگ صورت با جراحی روش با عوارض که نیازمند جراحی و شکافتن پوست است. به طور متوسط ۷۵۶۲ دلار ۲ الی ۴ هفته         خطرات مرتبط با بیهوشی

خونریزی

عفونت

لخته شدن خون

درد یا جراحت

ریزش مو در ناحیه جراحی شده

 در یک مطالعه ۹۷/۸ درصد از افراد گفتند که بعد از ۱ سال شاهد بهبود یافتگی عالی یا حتی فراتر از انتظار در ظاهر پوستشان بوده‌اند نتایج ماندگاری طولانی دارند. در یک مطالعه ۶۸/۵ درصد از افراد ۱۲ و خورده‌ای سال بعد از جراحی پوستشان به بهبودی حاصل از این روش رتبه بسیار خوب یا فراتر از انتظار دادند.

هزینه هایفوتراپی صورت

طبق گزارش جامعه جراحان پلاستیک و زیبایی آمریکا، در سال ۲۰۱۷ هزینه متوسط روش‌های درمانی بدون عوارض برای سفت کردن پوست صورت ۱۷۰۷ دلار بوده است. این میزان هزینه، تفاوت چشم‌گیری با روش جراحی برای لیفتینگ صورت دارد که هزینه‌اش به طور متوسط ۷۵۶۲ دلار است.

هایفو

نهایتاً هزینه‌ها به ناحیه موردنظر از پوست صورت و محل زندگی شما و همین‌طور به تعداد کلی دوره‌های هایفوتراپی صورت بستگی دارد که جهت کسب نتایج مطلوب باید انجام شوند. به منظور برآورد دقیق‌تر هزینه‌ها لازم است با یک متخصص در زمینه هایفو تراپی در محل زندگی خود تماس بگیرید. هایفو تراپی تحت پوشش بیمه درمانی نیست.

هایفوتراپی چه حسی دارد؟

ممکن است طی هایفو تراپی اندکی حس ناراحتی روی پوستتان داشته باشید. برخی از افراد حس خود را این‌گونه توصیف می‌کنند که انگار جریان‌های ریز برق از پوستشان عبور کرده است یا حس خراشیده شدن داشته‌اند. اگر در مورد درد ناشی از هایفو نگران هستید پزشک ممکن است قبل از درمان استفاده از مسکن‌هایی مثل استامینوفن یا داروهای غیراستروئیدی ضد تورم مثل ایبوپروفن را پیشنهاد دهد. بلافاصله بعد از درمان ممکن است قرمزی یا تورم ملایمی در پوستتان تجربه کنید که به‌تدریج طی ساعات آتی برطرف خواهند شد.

روش اجرای هایفوتراپی روی صورت

آمادگی خاصی قبل از تحت درمان قرار گرفتن با هایفو تراپی لازم نیست. شما باید قبل از درمان تمام مواد آرایشی و بهداشتی را از نواحی موردنظر صورتتان کاملاً پاک کنید.

موارد لازم قبل از درمان با روش هایفو:

 1. پزشک یا متخصص ابتدا نواحی مورد نظر برای درمان را پاک می‌کند.
 2. قبل از شروع ممکن است از یک پماد موضعی بی‌حس‌کننده استفاده شود.
 3. سپس پزشک یا متخصص ژل مخصوص سونوتراپی را روی نواحی موردنظر استعمال می‌کند.
 4. دستگاه هایفو مقابل پوست قرار می‌گیرد.
 5. پزشک یا متخصص با استفاده از نمایشگر سونوتراپی اقدام به تنظیم موقعیت صحیح دستگاه می‌کند.
 6. سپس انرژی ماورای صوت به شکل امواج کوتاه به مدت ۳۰ الی ۹۰ دقیقه به نواحی مورد نظر ارسال می‌شود.
 7. در پایان دستگاه از پوست جدا می‌شود.

اگر درمان‌های بیشتر مورد نیاز باشد شما برای دوره بعدی درمان وقت خواهید گرفت. در حین استفاده از انرژی ماورای صوت ممکن است حس گرما و سوزش داشته باشید. درصورتی‌که تحمل درد برایتان ممکن نباشد می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. بلافاصله بعد از هایفوتراپی صورت می‌توانید به خانه بازگشته و فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.

عوارض جانبی هایفوتراپی صورت

هایفوتراپی صورت در صورتی که توسط یک متخصص آموزش دیده و واجد صلاحیت اجرا شود کاملاً بی‌خطر است. بهترین قسمت از این روش درمانی این است که شما می‌توانید بعد از ترک مطب پزشک بلافاصله فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید. ممکن است پوستتان مقداری قرمز شده یا متورم شود اما خیلی زود از بین خواهد رفت و به حالت عادی برمی‌گردد. ممکن است یک سوزش جزئی در ناحیه تحت درمان وجود داشته باشد که چند تا هفته طول بکشد. به‌ندرت ممکن است کرختی یا ناراحتی‌های جزئی و موقت در پوست حس کنید اما این عوارض جانبی معمولاً بعد از چند روز رفع می‌شوند.

هایفو

قبل و بعد از هایفوتراپی

سونوتراپی متمرکز با شدت بالا یا هایفو از امواج ماورای صوت برای تحریک کلاژن سازی و افزایش کشسانی پوست استفاده می‌کند تا ظاهر جوان‌تری در پوست ایجاد کند.

خلاصه مطالب

هایفو به‌عنوان یک روش درمانی بی‌خطر، مؤثر و بدون عوارض برای جمع‌کردن و سفت‌تر کردن پوست صورت در نظر گرفته می‌شود. مزایای این روش درمانی نسبت به جراحی لیفتینگ صورت انکار ناپذیر است. در این روش نیازی به شکافتن پوست، ایجاد زخم و گذراندن دوره نقاهت نیست. همچنین هایفو نسبت به جراحی لیفتینگ صورت هزینه بسیار کمتری در پی دارد.

اکثر افراد ۳ ماه بعد از انجام دوره نهایی درمان شاهد نتایج کامل آن خواهند بود. اگر به دنبال یک روش درمانی سریع، بدون درد و بدون عوارض هستید هایفو یک گزینه عالی در مقایسه با لیفتینگ صورت و جراحی خواهد بود.

البته هایفو برای روند پیری پوست معجزه نمی‌کند. این روش برای بیمارانی که پوستشان به طور به مقدار کم تا متوسط شل شده است و ممکن است هایفوتراپی صورت را ۱ الی ۲ سال به طور مستمر و هم‌زمان با ادامه یافتن پروسه طبیعی پیر شدن پوست تکرار کنند، مناسب است.


مقالات مرتبط :


در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما این است که اگر سنتان خیلی بالا بوده و پوستتان شدیداً شل و پر از چین‌وچروک است هایفوتراپی صورت نمی‌تواند به رفع این مشکلات کمکی کند و باید به دنبال روش زیبایی و درمانی دیگری باشید.

0/5 ( 0 نظر )
۰
نویسنده مطلب فرزانه شریعتی
فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

بدون دیدگاه