فر دائم مو شاید اسمش دائم باشد، ولی طول عمر در این مدل مو انواع مختلفی دارد. فر دائم بسته به جنس موها و نحوه نگه‌داری از آن، معمولاً از ۳ تا ۶ ماه دوام دارد. انجام دادن این نوع فرها زمان زیادی می‌برد و اکثراً حدود یک الی پنج ساعت طول می‌کشد. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که تا ۴۸ ساعت پس از فر کردن، به موها دست نزده و آن‌ها را خشک نگه‌دارید.

چه عواملی در دوام فر مو مؤثر هستند؟

می‌توانید فر دائم مو را در خانه انجام دهید ولی یک آرایشگر حرفه‌ای، تخصص بیش‌تری در این کار داشته و دانش زیادی هم از مواد شیمیایی که استفاده می‌کند دارد.

نظافت منزل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

فر مو دائمی

تلاش شما در نگه‌داری از فر مو نیز نقش به سزایی دارد. تا جای ممکن از اتو مو استفاده نکنید و از تماس مواد شیمیایی با مو خودداری کنید تا فرمویتان سالم بماند. آخرین نکته که از اهمیت خاصی هم برخوردار است این هست که اگر اهل باشگاه یا استخر هستید باید مراقبت بیشتری از موهایتان انجام دهید. آب کلردار اثرات مخربی روی فر مو داشته و همچنین تعریق و رطوبت باعث وز شدن موها می‌شود.

انواع مختلف فر دائم مو

دو نوع اصلی فر دائم مو می‌توان به فر دیجیتالی و فر سرامیکی اشاره کرد. در هر دو نوع از مواد شیمیایی خاصی برای اصلاح کردن تارهای مو استفاده می‌شود و همچنین میله‌های مختلفی که در این دو نوع فر مورداستفاده قرار می‌گیرد باعث ایجاد تفاوت بین آن‌ها می‌شود.

نکات فر دائم مو

بسته به کوتاه یا بلند بودن مو، از میله‌هایی با اندازه‌های مختلف به‌منظور ایجاد حلقه‌های متمایز استفاده می‌شود. نحوه قرار دادن میله روی مو، در ساختار فر و قسمتی که فر می‌شود تأثیر دارد.

فر موی دیجیتال یا داغ، با حرارت دادن به مو همراه است. ابتدا مو را با میلهٔ داغ حالت می‌دهیم. سپس آن را آغشته به یک مایع اسیدی کرده تا ساختار دی‌سولفید مو را از بین ببرد.

فر موی سرامیک یا سرد، روش حرارتی نداشته و از مواد مخرب قلیایی کم‌تری استفاده می‌شود. روش سرد یا همان سرامیک، فر مویی مستحکم و باکیفیت را ایجاد می‌کند، درحالی‌که فر موی حرارتی طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. در هر دو روش از خنثی کردن حالت اصلی مو برای ایجاد فر دائم استفاده می‌شود.

 

نوع فرنحوه انجاممناسب برای کدام افرادنتیجه نهاییمیزان نگه‌داری
موج زمینه‌ایروش حرارتی، مو را به دور میله‌های بزرگ‌تر پیچانده و به‌صورت نامرتبی رهایشان می‌کنیم تا ظاهر طبیعی‌تری داشته باشند.برای افرادی که فری طبیعی و محدود می‌خواهند، همچنین کسانی که موهایشان حالت می‌گیرد.فری نرم و شل و طبیعی.نیاز به مقداری مراقبت دارد، تا حد ممکن از وسایل حرارتی استفاده نکنید.
موج چندتاییروش حرارتی، میله‌هایی با اندازه‌های مختلف برای فر کردن مو استفاده می‌شوند.مناسب برای افرادی که فر طبیعی و فنری می‌خواهند و مناسب برای موهای بلند.فری طبیعی با اندازه‌های مختلف.مراقبت خاصی ندارد، اما از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید.
موج نیمهروش حرارتی، فقط قسمت‌های انتهایی ساقه مو فر خواهد شد.بهترین انتخاب برای موهای متوسط رو به بلند و کسانی که مدل موی انعطاف‌پذیر می‌خواهند.قسمت‌های بالایی و وسطی مو طبیعی و نوک ساقه دارای مقداری حجم بیش‌تر.مراقبت بسیار کم
موج ریشه‌ایروش سرد، ۴ تا ۶ سانتی‌متر از موهای نزدیک جمجمه فر شده و بقیه مو حالت طبیعی خود را دارد.مناسب برای افرادی که مقداری حجم در ناحیه ریشه مو می‌خواهند.ریشه مو فر ولی بقیه مو به حالت کاملاً طبیعی خود.دوام این نوع فر چند هفته بیش‌تر نبوده درنتیجه مراقب خاصی ندارد.
موج نقطه‌ایروش حرارتی یا سرد، میله‌ها در قسمت‌های مشخصی از مو بسته به این‌که کدام قسمت باید فر بشود، قرار می‌گیرند.مناسب برای افرادی که موهایشان فر مرتبی ندارد و فر را در قسمت‌های مشخصی مثل ریشه و یا نوک ساقه می‌خواهند.فقط قسمت‌های مشخصی از مو فر می‌شود. موج‌ها می‌توانند بسته به علاقه فرد، سفت و یا شل باشند.اگر از روش حرارتی استفاده شده مراقبت زیادی ندارد. حالت‌دهنده‌های قوی می‌توانند مفید باشند.
موج متراکمروش حرارتی، میله‌هایی با اندازه‌های مختلف در قسمت‌های وسط و پایین مو قرار می‌گیرند.مناسب برای افرادی که موهای خرد ندارند و موهایشان یکدست است. انتخاب خوبی برای موهای متوسط و بلند.بالای مو صاف باقی می‌ماند، درحالی‌که موج‌ها حالت لایه‌ای به بقیه مو می‌دهند.مراقبت محدودی دارد، با توجه به پیشنهاد آرایشگر از ژل‌های حالت‌دهنده استفاده کنید.
صافمو را به مواد صاف کننده آغشته می‌کنیم تا ساختار سیستین آن بشکند. سپس با یک پلاستیک آن را می‌پوشانیم و روی آن سشوار می‌کشیم. درنهایت همه مراحل را از ابتدا تکرار می‌کنیم.مناسب برای کسانی که موهای فر و یا موج‌دار دارند و موهای صاف را ترجیح می‌دهند.موهایی کاملاً صاف که تا حدود سه ماه ماندگاری دارد.نیاز به مراقبت بیش‌تری نسبت به بقیه مدل‌ها دارد، تا ۷۲ ساعت به موها دست نزنید تا از پیچ‌وتاب خوردن آن جلوگیری کنید. استفاده از حالت‌دهنده‌ها هم ضروری است.
موج مارپیچیروش سرد، مو را دور میله‌های ظریف و بلند، به‌صورت عمودی می‌پیچیم.مناسب برای افرادی که قد موهایشان حداقل ۱۶ سانتی‌متر باشد.موج‌های زمینه‌ای و مرتب با اندازه‌ها و طول‌های مختلف.مراقبت معمولی رو به زیاد و نیاز به استفاده از حالت‌دهنده.

موارد دیگری که برای فر دائم مو باید بدانید!

میله

ابزاری که برای فر کردن هر بخش از مو استفاده می‌کنید. میله‌ها اندازه‌های مختلفی دارند، میله‌های کلفت فرهای شل‌تر و میله‌های نازک فرهای سفت و محکم‌تری را ایجاد می‌کنند.

محلول

معمولاً حاوی ماده شیمیایی آمونیوم تیو گلیکولات است. می‌تواند اسیدی و یا قلیایی باشد، و موها را با شکستن ساختار پروتئینی صاف می‌کند.

خنثی‌کننده

این محلول در پایان کار به مو زده می‌شود. خاصیت آن برگرداندن مو و PH آن به حالت اولیه است.

آیا آمادگی خاصی برای انجام فر موی دائم لازم است؟

آمادگی برای انجام فر دائم به معنی وقت گرفتن و ملاقات آرایشگر است. به آرایشگاه منتخب خود سر بزنید و مدل موهای مورد علاقه‌تان را نگاه کنید. در این صورت آرایشگر می‌تواند مطمئن شود که مدلی که انتخاب کردید برای موهایتان مناسب است و مدل دلخواهتان را برایتان درست کند.

فر دائم مو

آرایشگر اطلاعات دقیق‌تری به شما می‌دهد ولی نکات کلی عبارت‌اند از:

  • در ماهی که قرار است فر دائم را انجام دهید، از رنگ و هایلایت کردن مو خودداری کنید.
  • دو روز قبل، از یک حالت‌دهنده قوی نظیر ژل ۲۴ ساعته استفاده کنید.
  • از یک روز قبل به موهایتان دست نزنید.

آیا کاری می‌توان انجام داد که دوام فر مو بیش‌تر شود؟

اگر موهایتان بیش‌ازحد خشک و وز شد، فر دائم مو شما دچار آسیب برگشت‌ناپذیری می‌شود که تنها راه درست شدن آن گذر زمان است.

فر دائم مو

حال به چند راه که به کمک آن‌ها می‌توانید فر مو را تا چند ماه سالم نگه‌دارید اشاره می‌کنیم:

نوک موها را مرتب کوتاه کنید

فر با بلند شدن مو کیفیت خود را از دست می‌دهد. دقت کنید که هر سه یا چهار ماه یک‌بار برای کوتاهی مو وقت بگیرید تا فر مویتان در بهترین حالت خود بماند.

موها را کم‌تر بشویید، بیش‌تر از محلول حالت‌دهنده استفاده کنید

شست و شوی بیش‌ازاندازه موها باعث از بین بردن روغن طبیعی مو می‌شود. تحقیقات انجام‌شده که در مجله بین‌المللی تریکولوژی (سلامت مو) منتشر شده، ثابت کرده‌اند که این روغن طبیعی برای سلامت مو ضروری است. برای جلوگیری از خشک شدن ناخواسته مو، از دفعات استفاده از شامپو کاسته و سعی کنید بیش‌تر از محلول حالت‌دهنده استفاده کنید.

از محلول‌های پروتئینی استفاده کنید

استفاده از مواد شیمیایی به ساختار پروتئینی مو آسیب شدیدی وارد می‌کند. بعد از اتمام عمل فر، از مواد موردنیاز جهت برگشت به ساختار طبیعی مو استفاده می‌شود ولی می‌توان از محصولات تغذیه مو بیش‌تر استفاده کرد. محصول محافظت از موی “Olaplex”برای ترمیم رشته‌های آسیب‌دیده و سولفید از بین رفته مناسب بوده و انواع مختلفی برای جنس موهای متفاوت دارد. همچنین شما می‌توانید ماسک موی پروتئینی خود را در خانه درست کنید. با مخلوط کردن تخم‌مرغ و ماست و یا آوا کادو و آب نارگیل.

از حالت‌دهنده‌های قوی استفاده کنید

استفاده از محلول روزانه خود هم می‌تواند مفید باشد. محصولی مثل ماسک موی روغنشی که مرطوب‌کننده و میوه‌ای است می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. برای نتیجه گرفتن، یک الی دو بار در هفته از آن استفاده کنید.

شانه موی خود را عوض کنید

استفاده از شانه معمولی خود باعث می‌شود در یک چشم بر هم زدن فر مو خراب شود. از یک شانه چوبی که دندانه‌های آن از هم فاصله دارند استفاده کنید و به‌آرامی موها را درحالی‌که مرطوب هستند شانه کنید. وقتی مو خشک بود، از یک شانه نرم برای از بین بردن گره‌ها استفاده کنید.

با چند محصول جدید آشنا شوید

به دنبال شامپوهای بدون سولفات که مناسب برای موهای فر هستند بگردید. تقویت‌کنندهٔ موی مناسب موهای فر TIGI از برند کتس واک فر مو را سالم نگه داشته و از آن در برابرهوای مرطوب حفاظت می‌کند.

عادت‌های خواب خود را تغییر دهید

فر مو در درجه اول صبح‌ها نامرتب به نظر می‌رسد. برای حل این مشکل می‌توانید موهارا با یک روسری ابریشمی بپوشانید و یا از بالش جنس ابریشم استفاده کنید تا فر مویتان مرتب و بدون وز شدن باقی بماند.

از مواد شیمیایی استفاده نکنید

حداقل تا یک ماه بعد از فر کردن موها از مواد شیمیایی دوری کنید.

سؤالات متداول

فر دائم مو

آیا فر دائم به مو آسیب می‌رساند؟

فر کردن مو به اندازه دکلره کردن برای مو مضر نیست. ولی با توجه به تحقیقات “پیر جی” این کار می‌تواند باعث ضعیف و خشک شدن مو بشود. اگر موهای شما آسیب‌دیده است، احتمال شکننده‌تر شدن مو برای شما بیش‌تر است.

آیا بافت و مدل مو اهمیتی دارد؟

فر دائم را می‌توان روی اکثر مدل‌های مو انجام داد. هرچند این روند برای افرادی با موهای ضخیم‌تر و موج‌دار آسان‌تر خواهد بود. کسانی که موهای نازک و کاملاً صافی دارند باید از یک متخصص کمک بگیرند.

آیا میزان بلندی مو مهم است؟

هرچه مو بلندتر، فر کردن آن دشوارتر خواهد بود. میله و مواد شیمیایی مناسب هر دو برای نتیجه‌گیری هرچه بهتر ضروری هستند، پس اگر موهای بلندی دارید بهتر است فر دائم را در خانه انجام ندهید. همچنین کار با لایه‌های مو بخصوص در قسمت کوتاه‌تر آن آسان نخواهد بود.

آیا می‌توان موهای رنگ‌شده را فر دائم کرد؟

پاسخ مثبت است ولی در نظر داشته باشید که فر کردن باعث کم‌رنگ شدن مو می‌شود. همچنین فر کردن موهایی که رنگ یکدست دارند به‌مراتب آسان‌تر از کار با موی هایلایت شده است؛ زیرا این موها به‌سرعت وز می‌شوند.

آیا می‌توان بعد از فر کردن مو را رنگ کرد؟

شما باید برای انجام عمل جدی روی مو حداقل یک ماه بعد از فر کردن صبر کنید. می‌توانید موهای فر شده را رنگ کنید اما قبل از انجام هر کاری با آرایشگر خود مشورت کنید.

آیا بعد از فر دائم مو می‌توان از وسایل حرارتی استفاده کرد؟

قبل از انجام چنین کاری ابتدا فر مو را تقویت کنید. از محصولاتی مثل اسپری خشک‌کننده Kenra Platinum استفاده کنید و روی سشوار خود پخش‌کننده نصب کنید. این کار باعث می‌شود حرارت در یک قسمت متمرکز نباشد و موج‌های مو در جای خود باقی بمانند.

وقت‌ترمیم باید چه زمانی باشد؟

آرایشگر شما برایتان مشخص می‌کند که فر مویتان تا چه زمانی دوام دارد. برای بعضی از افراد این زمان شش ماه بوده و برای برخی سه ماه است. متأسفانه برای چند هفته ریشه موها صاف خواهد بود ولی ارزش آن را دارد که موها را سالم نگه‌دارید.


مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع فر دائم مو می‌پردازیم. با مراقبت مناسب، فر موی جدید برای ماه‌ها ماندگاری خواهد داشت. و اگر سوال مهمی داشتید که نیاز به پاسخ سریع داشتید با ما به اشتراک بگذارید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

2 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.