پین‌ورک درخواست آنلاین خدمات منزل

پاک کردن لکه رژ لب از روی دیوار با چند ترفند خاص

حتما تا به حال برایتان اتفاق افتاده که فرزند دلبندتان بعد از کنجکاوی درباره لوازم آرایش مادر خانه یواشکی آنها را برداشته و شاهکارهای از یاد نرفتنی روی در و دیوار و حتی کاغذدیواری منزلتان بر جای گذاشته باشد، گاهی هم بخاطر بی احتیاطی خودمان موقع آرایش لکه‌ای از رژلب روی دیوارها ایجاد می‌شود؛ اگر این اتفاق به تازگی و در بهترین حالت همین چند دقیقه پیش افتاده است نگران نباشید و با ما در پین‌ورک همراه شوید تا راهکارهای پاک کرذن لکه رژ لب از روی دیوارهای مختلف را با شما در میان بگذاریم.

انواع رژلب و ویژگی‌های آنها

رژ لب‌ها انواع مختلفی دارند از جمله رژ لب مایع،جامد (انواع پیچی و مدادی) و پالتی که همه آنها از ترکیب ۳ ماده اصلی موم، چربی و رنگ تشکیل شده اند. میزان چربی و موم معمولا در انواع جامد بیشتر از مایع بوده اما به تازگی تنوع انواع رژ لب آنقدر بالا رفته که درصد ترکیبات در هرکدام از این‌ مدل‌ها می‌تواند کمتر یا بیشتر از دیگری باشد.

نظافت و تمیزی دیوار روح تازه‌ای به خانه می‌بخشد. کافیه دیوارهای کثیف و لکه لکه‌ی منزل‌تان را به پین‌ورک بسپارید تا آن‌ها را پاک و تمیز تحویل بگیرید. برای سفارش در زمان دلخواهتان کافیه اینجا کلیک کنید!

اگر لکه رژلب بر جایی بیفتد، با پاک کردن دو قسمت موم و چربی آن که برای آنها به ترتیب نیاز به یک رقیق‌کننده و حلال هست، معمولا رنگ آن نیز به همراهشان پاک خواهد شد. بالم‌های لب و برق لب معمولا ترکیبات رنگی نداشته ولی طبق توضیحی که داده‌شد به شیوه مشابه رژهای دیگر قابل پاک‌شدن هستند.

لکه رژ لب

نکته: روش‌های مورد استفاده برای مدل‌های براق یا اکلیلی رژ نیز مشابه روش‌های آمده در زیر است ولی اگر در آخر از اکلیل‌های آن چیزی باقی ماند باید پس از از بین رفتن اصل لکه و خشک‌شدن سطح موردنظر با یک دستمال خشک یا نمدار اکلیل‌های آن را نیز از روی سطح زدود.

پاک کردن لکه رژ لب از روی دیوارهای مختلف

بخاطر ویژگی‌های متفاوتی که دیوارهای مختلف دارند نمی‌توان از یک روش یکسان خاص برای تمیز کردن همه آنها استفاده کرد. در ادامه روش‌های پاک کردن لکه رژلب از روی دیوارهای گچی (بدون رنگ)، رنگ روغنی و رنگ پلاستیکی را برایتان شرح خواهیم داد. پیش از شروع فرآیند تمیزکردن باید از جنس رنگ دیوار خود مطمئن شوید.

 لکه رژ لب روی دیوار

 

اگر نمیدونی چجوری لکه‌های مختلف مثل لکه میوه یا رژلب و هزارتا چیز دیگه که روی دیوار‌های اتاقت هست رو پاک کنی، وقتشه که به پین‌ورک سر بزنی. متخصصین پین‌ورک در نظافت منزل برای از بین بردن انواع لکه‌ها از دیوار مهارت دارند. کافیه اینجا کلیک کنی!

 

تمیز کردن لکه رژلب از دیوار گچی

اگر در محلی هستید که دیوارهای آن هنوز رنگ ندارد و به حالت گچی مانده -و قرار نیست به‌زودی روی آن را رنگ بزنید- و روی آن لکه‌ای از رژ لب ایجاد شده، بهترین کار این است که اضافه‌های جرم رژلب اعم از مایع یا جامد را به وسیله یک قاشق پلاستیکی نازک یا کاردی که خیلی تیز نباشد (و مسلما دندانه هم نداشته باشد) از روی دیوار بتراشید تا تنها لکه ای بدون حجم از رژ روی آن بماند (مراقب باشید در زمان انجام این کار لکه و رژ لب را بیشتر به اطراف پراکنده نکنید)؛ سپس یک پارجه نمدار بردارید و روی آن کمی جوش‌شیرین بریزید و لکه باقیمانده را با آن بسابید تا پاک شود (می‌توانید بجای جوش‌شیرین و پارچه از مایع ظرفشویی و اسکاچ استفاده کنید).

سپس یک اسفنج نمدار یا دستمال کمی مرطوب را برداشته و مواد و محلول‌های اضافی روی دیوار را تمیز کنید. سپس برای خشک‌شدن سریعتر دیوار بک پارچه خشک نیز روی قسمت مرطوب آن بفشارید. برای این نوع از دیوار بخاطر سفید بودن رنگ آن می‌توان از محلول رقیق‌شده وایتکس نیز استفاده کرد.

در صورتی که راه‌حل‌های ارائه‌شده پاسخگو نبود و آثار لکه همچنان روی دیوار باقی ماند، راهکار آخر این است که با کاغذ سمباده آن بخش از دیوار را به آرامی بسایید تا دیگر رنگی از رژ باقی نماند؛ سپس یک پارچه نمدار روی آن بکشید تا گچ‌های ریخته‌شده برداشته و دیوارتان یکدست شود.

پاک کردن رژلب از دیوار روغنی

این نوع دیوار از انواع دیگر محکم‌تر و مقاوم‌تر است. برای تمیز کردن لکه روی این دیوارها می‌توانید بعد از برداشتن جرم باقی مانده رژلب از دیوار از مواد شوینده قوی‌تر مانند پاک‌کننده‌های چندمنظوره که برای تمیزکردن انواع لکه‌ها به‌کار می‌روند استفاده کنید. همچنین محلول‌های با حلال چربی مانند اسپری WD-40 یا روغن بچه می‌توانند برای تمیز کردن رژ لب از این دیوراها موثر باشند. به این صورت که باید کمی از آنها را روی لکه پاشید و پس از مدت کوتاهی و بعد از حصول اطمینان از نرم شدن رژ لب آن را با پنبه یا اسفنج پاک کنید. همچنین می‌توانید از چند قطره محلول آمونیاک و یا ترکیب مایع ظرفشویی به تنهایی یا به همراه جوش شیرین و آب به جنگ لکه‌های رژلب روی دیوار روغنیتان بروید.

تمیز کردن لکه رژلب از دیوار پلاستیکی

روی این نوع دیوارها نباید از مواد روغنی یا تمیزکننده‌های قوی استفاده‌کرد؛ برای این موارد نیز باید مانند بقیه روش‌ها ابتدا جرم اضافی رژ لب را با یک جسم لبه‌دار برداشته و سپس محلولی از الکل سفید و آب درست کرد و با استفاده از یک پنبه یادستمال لکه را از روی آن تمیز نمود. در آخر توسط یک پارچه یا اسفنج نمدار موضع را تمیز کرد و به آن اجازه داد تا خشک شود. محلول مایع ظرفشویی و آب و همچنین سرکه رقیق‌شده نیز می‌تواند برای این نوع از دیوار موثر باشد.

پاک کردن لکه رژلب از روی انواع کاغذ دیواری

در مواردی که روی کاغذ دیواری با رژلب لک می‌شود کار کمی مشکل‌تر است، زیرا باید مراقب بود رطوبت به پشت کاغذها نفوذ نکند و با خیس شدن چسب نگهدارنده کاغذها از دیوار جدا نشوند؛ ولی با دقت فراوان می‌توانید از رو‌ش‌های زیر استفاده کنید.

نکته: روش تمیز کردن موردنظرتان را ابتدا روی قسمتی از کاغذ دیواری که خیلی در مرکز توجه نیست (مثلا پایین دیوار یا قسمت‌هایی که پشت وسایل قرار می‌گیرد) امتحان کنید و در صورتی که به آن آسیبی وارد نشد روی محلی که لکه ایجاد شده اعمال کنید.

مقاله مرتبط:

 

پاک کردن لکه رژ لب از روی کاغذ دیواری غیر قابل شستشو

از کاغذهای دیواری معمولی (نازک و از جنس کاغذ) و پارچه‌ای با عنوان غیرقابل‌شستشو  یاد می‌شوند؛ تا حد ممکن نباید آنها را خیس کرد زیرا در مورد اول به احتمال زیاد بافت آن آسیب می‌بیند و در هر دو مورد نیز با خیس‌شدن چسب آنها بی‌اثر شده و از دیوار جدا خواهند شد. به همین علت نیز نمی‌توان انتظار زیادی برای حذف کامل لکه از آنها داشت ولی روش‌ زیر می‌تواند کمک‌کننده باشد:

ابتدا مواد اضافی رژ لب را با یک دستمال کاغذی یا گوش‌پاک‌کن از روی کاغذ دیواری بردارید (از سمت بیرون لکه به داخل و به حالت نیشگون گرفتن؛ مراقب باشید بیشتر از قبل پخش نشود.) با کشیدن گوشه یک اسفنج خشک یا با نم خیلی کم (از محلولی که با ترکیب مقدار خیلی کمی آب گرم و یک ماده شوینده ملایم مثل مایع ظرفشویی یا صابون مایع تشکیل شده) به دفعات فقط در نقطه ای که لک شده سعی کنید آن را تا حدی که امکان دارد از بین ببرید.

مراقب باشید رطوبت به زیر کاغذ نفوذ نکرده و باعث بلندشدن آن نگردد. سپس با فشردن یک پارچه خشک روی محلی که آن را تمیز کردید رطوبت احتمالی آنجا را از بین ببرید.

اگر رژ لبی که لکه داده خیلی چرب است و با روش قبلی از بین نمی‌رود از ترکیب یک پاک‌کننده ملایم و هر نوعی از پودر جاذب رطوبت مانند گچ خیاطی مایه خمیر مانندی بسازید و آن را روی لکه رژلب ریخته و بگذارید تا خشک شود، سپس با یک مسواک یا برس نرم به آرامی آن را از کاغذدیواریتان پاک کنید.

نکته: همانطور که گفته شد احتمال مقاومت لکه مخصوصا اگر مدت زیادی از کثیف‌ شدن کاغذ دیواری گذشته باشد بالاست و در صورتی که با روش‌های ملایم فوق جواب نگرفتید اگر کاغذ دیواریتان را دوست دارید هرگز به سراغ ساییدن آن با سیم یا اسفنج زبر نروید زیرا با این روش‌ها احتمال تخریب و پارگی کاغذتان نیز وجود دارد.

تمیز کردن لکه رژلب از روی کاغذ دیواری‌های قابل شستشو 

کاغذدیواری‌های از جنس پلاستیک، اکریلیک، وینیل یا مشمع و کاغذهای پارچه‌ای با روکش اکریل یا وینیل را با عنوان کاغذهای دیواری قابل شستشو نیز می‌شناسند؛ ولی باید به این نکته دقت کرد که این نام به معنای آزادی عمل کامل برای استفاده از آب و ساید مایعات در مجاورت آنها نیست.

برای از بین بردن لکه رژلبی که روی این کاغذهای دیواری افتاده باشد باید ابتدا با یک دستمال یا حوله خشک رژلب اضافی را از روی آن برداشت؛ سپس به وسیله یک اسفنج، محلولی از آب گرم و کمی مایع ظرفشویی یا صابون را با حرکات عمودی از بالا به پایین و در صورت نیاز به صورت دورانی لکه را برطرف کرد.

دقت کنید اگر از ماده شوینده زیادی استفاده کنید که پس از پاک کردن روی کاغذ بماند، بعدا موجب جذب گردوغبار زیادی توسط آن خواهد شد. پس از پاک شدن لکه رژ لب، به‌وسیله یک پارچه یا اسفنج نمدار محل لکه و کمی اطراف آن را تمیز کرده و سپس با یک پارچه خشک رطوبت ایجاد شده روی کاغذ دیواریتان را بگیرید تا سریع‌تر خشک شود. همچنین می‌توانید پس از تمیزکاری اولیه و بجای اسفنج نم دار از بخارشوی نیز استفاده کنید.

امیدواریم مطالب گفته شده در این پست به شما در از بین بردن لکه رژ لب روی دیوارتان کمک کرده باشد؛ لطفا نظرات و تجربه خود را درباره روش‌های بیان شده در این نوشته با ما در میان بگذارید.

5/5 ( 1 نظر )
۰
نویسنده مطلب پردیس بیژن زاده

بدون دیدگاه