خرید گربه و نگهداری از آن در عین این‌که می‌تواند کار بسیار هیجان‌انگیز و فوق العاده‌ای باشد، نیازمند یکسری برنامه‌ریزی برای خرید و نگهداری آن است. قبل از خرید حتما باید به این موضوع توجه کنید که شما قصد خرید چه نوع گربه‌ای را دارید تا بدانید از کجا باید آن را خریداری کنید. جاهای رایج برای خرید گربه پانسیون‌های حیوانات، فروشگاه‌های حیوانات خانگی و پرورش دهندگان حیوانات خانگی است. قبل از آوردن گربه به منزل، شما می‌توانید تمام نیازهای او را برآورده کنید و همچنین یک دامپزشک خوب برای او در ذهنتان در نظر بگیرید.

در این مطلب از پین‌ورک نکاتی طلایی پیرامون خرید گربه و نحوه‌ی نگهداری از گربه شرح گفته شده است. با ما همراه باشید 🙂

صحبت با اعضای خانواده قبل از خرید گربه

همه اعضای خانه باید با خرید گربه کنار بیایند و بتوانند در نگهداری از گربه به شما کمک کنند، بنابراین شما باید یک زمانی را اختصاص دهید تا با آن‌ها صحبت کنید. نکته‌ای که مهم است تا اعضای خانه بدانند این است که شما تمام تحقیقات لازم را برای خرید و مراقبت از گربه را انجام داده‌اید.

خرید گربه و نگهداری از آن

 • عمر گربه‌های خانگی بین ۱۵ تا ۲۰ سال و حتی بیشتر است. پس باید افراد خانه را متقاعد کنید که در طول این مدت مشکلی با نگهداری گربه نداشته باشند و از ارائه غذا و سرپناه و علاقه به او دست نکشند زیرا رها کردن گربه و به وجود آوردن تغییرات بزرگ در زندگی گربه مانند تعویض صاحب و خانه، می‌تواند برای حیوان بسیار استرس‌زا باشد.
 • گربه‌های خانگی عمر طولانی‌تری نسبت به گربه‌هایی که در محیط بیرون زندگی می‌کنند دارند زیرا آن‌ها را حوادثی چون بیماری، تصادف، شکار توسط حیوانات دیگر و … تهدید می‌کند.
 • باید زمانی را برای گربه‌تان کنار بگذارید. گربه‌ها به طور کلی وابسته نیستند و می‌توانند بخشی زیادی از روز را تنهایی سپری کنند این در صورتی است که گربه همچون سایر حیوانات خانگی نیاز به عشق، علاقه و توجه کافی دارد. زمانی که خانه هستید گربه دوست دارد نزدیک‌تان باشد و با او بازی کنید و او را درگیر هیجانات جسمی و روانی کنید.
 • برای گربه محیطی مهیج بوجود آورید. به گربه اجازه دهید که گوشه و کنار خانه را کشف و جست و جو کند. این کار به گربه حس امنیت در خانه را می‌دهد.

 

انتخاب نوع گربه

همانطور که می‌دانید گربه‌های بسیار متنوعی وجود دارند. برخی از افراد به نژاد خاصی از گربه علاقه دارند. برای خرید گربه اگر به دنبال نژاد خاصی از گربه هستید حتما راجع به آن‌ها اطلاعات خوبی را جمع آوری کنید. به این دلیل که هر یک از این نژادها ظاهر و رفتار خاص خودشان را دارند. اما گربه‌های با نژاد مخلوط نیز حیوانات وفادار و خوبی هستند. همچنین آن‌ها را بسیار راحت‌تر با قیمت بسیار پایین‌تر از یک نژاد خاص می‌توان پیدا کرد.

خرید گربه

 • اگر از یکی از گربه‌ها خوش‌تان آمد حتما قبل از قبول نگهداری از او تاریخچه پزشکی آن را بپرسید و پس از قبول نگهداری، گربه مدام باید توسط دامپزشک چک‌آپ و واکسیناسیون شود.
 • در صورت سالم بودن گربه اگر گربه از نژاد خاصی باشد می‌تواند مشکلات ژنتیکی از خود نشان دهد. مثلا در گربه‌های اسکاتلندی مشکلات تنفسی رایج است. گربه‌هایی هم که از یک نژاد خاص نیستند اغلب نسبت به گربه‌های خالص مشکلات پزشکی بیشتری دارند.
 • گربه باید از ساس، کک و … در امان باشد و باید به بهداشت او توجه کنید.
 • گربه باید عقیم شود.
 • همیشه مشخصات و هویت گربه را همراه او قرار دهید.
 • به گربه غذای کافی و مغذی همراه با عشق و علاقه به او بدهید و از بازی کردن با او غافل نشوید.
 • انتخاب کنید که از یک بچه گربه می‌خواهید نگه داری کنید یا از یک گربه بالغ! گربه‌های بالغ آرام‌تر از بچه گربه‌ها هستند و بچه گربه‌ها اغلب باعث خراشیدگی بر روی پوست صاحب‌شان می‌شوند. اما گربه‌های بالغ ممکن است شرایط پزشکی خاصی داشته باشند.

 

فراهم کردن لوازم مورد نیاز گربه

بعد از انتخاب گربه‌ی دل‌بندتان ^_^ تدارکات لازم را قبل از این‌که او را به خانه جدیدش ببرید، تهیه کنید. تدارکاتی شامل مواد غذایی، ظرف آب فلزی یا سرامیکی، جعبه‌ی خاک گربه، اسباب بازی و یک جعبه برای حمل او برای مراجعه به دامپزشک که باید تهیه شوند.

خرید گربه

 • بعد از خرید گربه، خانه را برای گربه فضای امنی قرار دهید و مراقب باشید که در منزل چیزی باعث آسیب به گربه شما نمی‌شود. مانند گیاهان سمی، پاک کننده‌های شیمیایی، سیم و …
 • گربه را با جعبه خاکش آشنا کنید و همیشه آن را در دسترس او قرار دهید و دیگر جایش را تغییر ندهید. جعبه خاک گربه باید به گونه‌ای باشد که او به راحتی درون جعبه برود و با پنجه‌هایش عملیات حفاری خاک، چمباتمه زدن، پوشاندن مدفوع و چرخش به اطراف را به راحتی انجام دهد. جعبه خاک گربه را حداقل روزی دوبار باید تمیز شود.

 

توجه به بهداشت گربه

برای داشتن حیوان خانگی حتما باید به بهداشت فردی او اهمیت دهید. پس از خرید گربه، تند تند او را نشویید زیرا گربه‌ها علاقه‌ای به حمام و شستشو با آب ندارند و در واقع نیازی هم به حمام ندارند. گربه‌ها خود را مرتبا تمیز می‌کنند. تنها در صورتی گربه‌ها نیاز به حمام دارند که وقتی از بیرون به داخل خانه بیایند و آلودگی و کثیفی سرتاپایشان را گرفته باشد. نکته‌ای که باید در حین حمام گربه به آن توجه کنید این است که آب نباید داخل گوش گربه شود.

خرید گربه و بهداشت گربه

 • کارهای دیگری که باید برای حفظ بهداشت گربه رعایت کنید این است که حداقل هفته‌ای یک‌بار دهان گربه‌تان را مسواک بزنید. گربه‌ها از بیماری دندان می‌توانند رنج ببرند. برای گربه‌تان یک مسواک نرم و خمیر دندان مخصوص حیوانات تهیه کنید. از خمیر دندان انسان استفاده نکنید زیرا فلورایدی آن ممکن است برای حیوان مضر باشد.
 • مسواک را با زاویه کمی بالا و روی خط لثه حرکت دهید و دایره‌های کوچک در امتداد خطوط دندان ایجاد کنید.
 • بهتر است گربه خود را عقیم کنید. عقیم کردن برای گربه مزیت‌های زیادی دارد مثلا از بیماری‌هایی مانند پیومتر، از حاملگی ناخواسته، اسپری کردن ادرار گربه جلوگیری می‌کند. بهترین زمان برای عقیم کردن گربه بین ۲ تا ۶ ماهگی است که باید به دامپزشک گربه مراجعه نمایید.

خرید گربه و بهداشت گربه

 • موهای گربه را با یک برس نرم شانه بزنید تا پوشش نرم و سالم و براقی داشته باشد. اگر گربه شما موهای بلندی دارد چندین بار در هفته موهای او را شانه بزنید و اگر موهای کوتاهی دارد کافی است هفته‌ای یک‌بار موهایش را شانه بزنید. این کار باعث جلوگیری از ریزش موی گربه در خانه می‌شود و همچنین گربه دچار گلوله‌مویی نمی‌شود.
 • پوست گربه را در حین شانه‌زدن زیر نظر بگیرید و در صورت مشاهده قرمزی، کک یا انگل و یا توده‌ و ورمی به دامپزشک مراجعه کنید.
 • گربه‌ها مانند کودکان نیستند که در صورت بروز مشکل یا دردی آن را به ما اطلاع دهند. پس بهتر است به طور منظم به دامپزشک مراجعه  کنید. حداقل یک بار در سال باید چک‌آپ کامل شود و از نظر سلامت فیزیک دندان‌ها، گوش‌ها، چشم‌ها، قلب مورد بررسی قرار بگیرد و از واکسن‌های تقویت کننده و ضدانگلی بهره‌مند شود.

 

نحوه‌ی رفتار با گربه در خانه

۱ . گربه‌ها به بستر و جعبه‌ی خاکی خود علاقه دارند و آن را به فضای کل خانه ترجیح می‌دهند، پس هنگام خرید همیشه سایز بزرگ آن را برای گربه‌تان انتخاب کنید تا فضا برای حرکت به اندازه کافی داشته باشد. وقتی گربه جعبه‌ی خود را شناخت دیگر جای آن را تغییر ندهید و به طور مرتب آن را تمیز کنید.

 • برای هر گربه‌ای که دارید، یک جعبه جداگانه تهیه کنید.
 • جعبه‌های عطردار برای گربه‌تان تهیه نکنید زیرا ممکن است گربه از عطر آن خوشش نیاید و کمتر سراغ جعبه خود برود.

خرید گربه

۲ . گربه‌ها عادت به چنگ زدن و خراش دادن دارند. جایی را برای کشیدن ناخن‌های گربه‌تان در نظر بگیرید. برای در امان ماندن وسائل چوبی خانه‌تان، محلی را برای خراش دادن و چنگ انداختن گربه انتخاب کنید تا با این کار گربه با رفتارهای طبیعی خودش رشد کند.

برای دور نگه داشتن گربه از مناطقی از خانه که نمی‌خواهید گربه‌تان آن‌جا وارد شود از صدا استفاده کنید. مثلا به محض این‌که به سمت آن‌جا رفت با صدای بلند “نه” بگویید و او را از آن منطقه دور کنید. یا می‌توانید یک بطری نوشابه را از سنگ‌ریزه پر کنید و زمان نزدیک شدن به منطقه ممنوعه آن را به سمتش جوری که آسیب نبیند پرتاب کنید.

خرید گربه

۳ . غذای گربه‌‌ها بسیار متنوع است اما انواع رایج آن غذاهای خشک، نیمه مرطوب و کنسرو شده است. گربه‌ها غذای نیمه مرطوب و کنسروی را بیشتر دوست دارند اما غذای خشک امکان ذخیره‌ی آن وجود دارد.

خرید گربه

باید به غذای گربه توجه داشته باشید که مغذی و خوب و سالم باشد و حتما از دامپزشک برای تهیه غذای باکیفیت کمک بخواهید. گربه‌ها نیاز حتمی به گوشت و پروتئین حیوانی دارد تا از سوء‌تغذیه در امان بمانند. غذاهایی که مقدار زیادی گوشت حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، بوقلمون یا ماهی باشند را برای گربه‌تان انتخاب کنید.

در مورد چگونگی غذا دادن به گربه با دامپزشک مشورت کنید. گربه‌ها با توجه به سن و وزن‌شان تغذیه می‌شوند. معمولا گربه‌ها ترجیح می‌دهند وعده‌های غذایی کم حجم اما به دفعات در طول روز بخورند.

 

هزینۀ نگهداری گربه

قبل از خرید گربه به هزینه‌های داشتن آن فکر کنید. این هزینه می‌تواند تا ۱ میلیون تومان برای شما خرج داشته باشد. پولی که شما برای او پرداخت می‌کنید شامل واکسیناسیون کامل او، مورد آزمایش قرار گرفتن سلامتی و عقیم شدن او است و تمام این موارد بر روی قیمت حیوان تاثیر دارد. علاوه بر این‌ها هزینه‌هایی برای غذا، بستر، اسباب‌بازی و هزینه‌های پزشکی او کنار بگذارید.

خرید گربه


مقالات مرتبط:


در این مطلب از پین‌ورک در مورد نحوه‌ی انتخاب و خرید گربه و همچنین چگونگی رفتار با گربه خانگی آموزش داده شد. امیدوارم این مطلب برای شما به اندازه‌ی کافی جذاب و مفید بوده باشد 🙂

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

5 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.