دوغاب برای نگهداری کاشی‌ها و وسایل و جلوگیری از آب در محل موردنظر مناسب و شگفت انگیز است، اما تمیز کردن آن نیز می‌تواند سخت باشد و برای نگه داری آن از قالب و کپک نیاز به زمان و تلاش دارد. گروت متخلخل است، بنابراین نه تنها به‌راحتی لکه دار می‌شود، بلکه می‌تواند کثیفی، آهک و صابون را نیز به درگیر کند. نکته مهمی که باید هنگام تمیز کردن ریزه کاری به خاطر بسپارید این است که همیشه باید از ساده‌ترین محصول تمیزکننده شروع کنید و فقط در صورت لزوم, از تمیزکننده سخت‌تر کار کنید. این ممکن است به معنای نیاز به زمان اضافی باشد، اما می‌تواند به حفظ عمر وسایل شما برای چند سال دیگر کمک کند، زیرا برخی از پاک‌کننده‌های قوی می‌توانند به‌راحتی آسیب برساند. محصولات و روشهای خیلی کمی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید، اما مثل همیشه بهترین راه برای تمیز کردن ابزار و جلوگیری از کثیف شدن و کپک زدن آن در وهله اول است. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع نحوه تمیز کردن درز کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی می‌پردازیم.

 

قسمت اول | تمیز کردن توسط داروهای آشپزخانه

تمیز کردن دوغاب کاشی‌های سرویس بهداشتی

۱ . پاک‌سازی به کمک بخار

یکی از راه‌های مؤثر و سازگار با محیط زیست برای تمیز کردن، پاک کردن آن با بخار تمیزکننده است. تمیزکننده بخار خود را با نازل کوچک و در صورت امکان با برس قرار دهید. نازل را در قسمت گروت قرار دهید، بخار را روی آن بکشید. حتی اگر بخار تمیزکننده کامل تمیز نمی‌کند، آن را تا حدی تمیز می‌کند، و به شل کردن بقیه قسمت‌ها و مواد کمک می‌کند تا بتوانید با سایر محصولات نظافت بیشتری را انجام دهید.

تمیز کردن دوغاب کاشی‌های حمام

۲ . با جوش‌شیرین و سرکه آن را تمیز کنید.

با جوش‌شیرین و سرکه آن را تمیز کنید. از دو قاشق غذاخوری (۳۰ گرم) جوش‌شیرین استفاده کنید و به از مقدار کافی آب برای تهیه خمیر غلیظ استفاده کنید. یک مسواک تمیز یا قلم‌مو و برس را درون خمیر فروکنید و سپس از مسواک استفاده کنید تا خمیر را پاک‌کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، از یک مسواک جدید با موهای سخت استفاده کنید و ماسوره را با حرکت دایره‌ای به عقب و جلو بکشید. وقتی کار تمیزی را تمام کردید، از یک بطری اسپری استفاده کنید تا منطقه را با مخلوط نیم سرکه و نیم آب اسپری کنید. بگذارید حدود نیم ساعت حباب کند. از مسواک استفاده کنید تا دوباره خمیر جوش‌شیرین و سرکه را درون ‌مایع مخلوط‌کنید. منطقه را با آب تمیز بشویید.

تمیز کردن کاشی‌های حمام

۳ . از جوش‌شیرین و پراکسید هیدروژن استفاده کنید.

از جوش‌شیرین و نسوزید هیدروژن استفاده کنید. در صورت عدم وجود جوش‌شیرین و سرکه، ترکسید هیدروژن را به‌جای سرکه امتحان کنید. یک خمیر نازک با جوش‌شیرین و نسوزید هیدروژن درست کنید و از مسواک استفاده کنید تا خمیر را مخلوط‌کنید. در صورت لزوم مقداری نسوزید اضافی بریزید. پس از اتمام کار, آن با آب گرم بشویید. شما هرگز نباید سرکه و نسوزید هیدروژن را باهم مخلوط‌کنید، بنابراین منطقه را به‌خوبی تمیز کرده و قبل از امتحان این روش چند روز صبر کنید. اگر نسوزید هیدروژن همه کثیفی‌ها و آهک‌ها را از بین نبرد، حداقل با از بین بردن لکه‌ها ظاهر را بهبود می‌بخشد و هر قالب موجود را از بین می‌برد.

دوغاب بین کاشی‌های حمام

۴ . بوراکس و آب‌لیمو را امتحان کنید.

بوراکس و آب‌لیمو را امتحان کنید. در یک کاسه کوچک، یک فنجان (۶۳ گرم) بوراکس، ½ قاشق چای‌خوری (۳ میلی‌لیتر) روغن لیمو، و صابون مایع کافی (مانند صابون کاستیل) را باهم مخلوط‌کنید تا خمیری درست شود. از مسواک خود برای پاک کردن خمیر درون ریزه‌ها استفاده کرده و سپس با آب گرم بشویید.

 

قسمت دوم | تمیز کردن با محصولات قوی‌تر

تمیز کردن دوغاب بین کاشی‌های حمام

۱ . محصولات سفیدکننده اکسیژن را امتحان کنید.

محصولات سفیدکننده اکسیژن را امتحان کنید. این نام دیگری برای پرکربنات سدیم است که ترکیباتی از هیدروژن نسوزید و بلورهای سودا است. محصول را به کمک دستورالعمل سازنده, با آب مخلوط‌کنید. روی قسمت آسیب‌دیده بمالید و بگذارید تا یک ساعت قبل از شستشو و شستشو بنشیند. حتماً از این محصولات در محلی با تهویه مناسب استفاده کرده و از تماس آن با پوست جلوگیری کنید. همیشه برای استفاده از این محصولات, از دستکش استفاده کنید.

همیشه محصولات تجاری را در یک ناحیه کوچک روی سنگ خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید این محصول رنگ را کم نمی‌کند، از بین نمی‌برد یا آسیب نمی‌بیند. از هر نوع محصول سفیدکننده در قسمت‌های دارای رنگ استفاده نکنید.

تمیز کردن درز بین کاشی و سرامیک

۲ . از یک پاک‌کننده تجاری و سفیدکننده تجاری استفاده کنید.

از یک پاک‌کننده تجاری و سفیدکننده تجاری استفاده کنید. بسیاری از پاک‌کننده‌ها وجود دارند که به‌طور خاصی برای گروت طراحی‌شده‌اند و اکثر آن‌ها را می‌توانید در فروشگاه‌های مواد پاک کنده خریداری کنید. حتماً دستورالعمل‌های تولیدکننده را برای استفاده دنبال کنید و تمام نکات ایمنی را رعایت کنید. پاک‌کننده‌های گروت تجاری شامل موارد زیر هستند:

  •  Zep
  •  Goo Gout Grout
  • outrageous
  • tilex tile and grout

تمیز کردن درز بین کاشی‌های حمام

۳ . مراقب ترکیبات شیمیایی باشید.

مراقب ترکیبات شیمیایی باشید. در صورت استفاده از یک ماده شیمیایی و امتحان ماده جدید، حتماً قبل از امتحان کردن ماده جدید، ناحیه را بشویید و چند روز صبر کنید. دقیقاً مانند نسوزید هیدروژن و سرکه می‌توانند اسید پراستیک را تشکیل دهند، همچنین ممکن است پاک‌کننده‌های تجاری برای ایجاد گازهای سمی، مایعات سوزآور و گازهای مضر ترکیب شوند.

تمیز کردن درز کاشی

۴ . عنوان آخرین روش, لکه را به رنگ آغشته کنید.

برای کثیفی‌ها و لکه‌هایی که به‌راحتی پاک نمی‌شوند، رنگ‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای پوشاندن لکه‌ها استفاده کنید منطقه باید خوب و تمیز باشد، اما در صورت یک‌بار تمیز کردن آن با تمیزکننده موردنظر خود, اجازه دهید قسمت موردنظر یک‌شبه خشک شود. مقدار کمی از رنگ کننده گروت را درون یک ظرف بریزید. یک مسواک تمیز یا قلم‌مو را به رنگ آغشته کرده و با استفاده از ضربه‌های یکدست، قسمت موردنظر را به رنگ آغشته کنید. رنگ اضافی را با یک حوله کاغذی برداشته و طبق دستورالعمل سازنده خشک‌کنید.

 

قسمت سوم | تمیز نگه‌داشتن گروت

تمیز کردن درز سرامیک

۱ . آن را با الکل پاک‌کنید.

آن را با الکل پاک‌کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از کثیف شدن ناحیه موردنظر, تمیز کردن آن اغلب با چیزی است که در وهله اول از ایجاد قالب و کپک جلوگیری می‌کند. یکی از این مواد الکل است. یک‌بار در هفته، با استفاده از یک پارچه تمیز، قسمت‌ها را با ایزوپروپیل (مالش) الکل پاک‌کنید.

تمیز کردن درز سرامیک‌های حمام

 ۲ . محلول موردنظر را اسپری کنید.

محلول موردنظر را اسپری کنید. چندین محلول اسپری وجود دارد که می‌توانید با از یک بطری اسپری تمیز، ازجمله سرکه و آب، روغن درخت چای و آب و نسوزید هیدروژن استفاده کنید. دو تا سه بار در هفته، ماسوره را بعد از حمام یا دوش با محلول زیر اسپری کنید: به نسبت نصف و نیم سرکه و آب. بااین‌حال، توجه داشته باشید که استفاده بیش‌ازحد از سرکه در سنگ می‌تواند باعث فرسایش در طی مهروموم‌های طولانی شود.  آب و ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن درخت چای. قبل از هر بار استفاده به‌خوبی آن را تکان دهید. نسوزید هیدروژن خالص در یک بطری اسپری

تمیز کردن درز کاشی و سرامیک

۳ . بعد از هر بار استفاده، قسمت را خشک‌کنید.

بعد از هر بار استفاده، قسمت را خشک‌کنید. از بین بردن آب اضافی از کاشی و پاک کردن بعد از حمام, یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پاک‌سازی تازه است. پس از هر بار استفاده، دیواره‌های دوش را پاک‌کنید یا توسط یک حوله قدیمی یا یک جوراب, پاک‌سازی کنید.

۴ . حمام را خشک نگه‌دارید.

یکی دیگر از راه‌های عالی برای جلوگیری از رشد قالب و کپک در حمام شما، از بین بردن آب است, چون رطوبت باعث رشد آن‌ها می‌شود. اگر حمام شما مجهز به فن تهویه نیست، با باز کردن پنجره و استفاده از یک پنکه ایستاده در پنجره، رطوبت هوا را پس از هر حمام, از بین ببرید.

۵ . گروت را آب‌بندی کنید.

گروت را آب‌بندی کنید. گروت باید هر چند سال یک‌بار مجدداً آب‌بندی شود. درزگیر را می‌توان با یک برس رنگ روی خطوط گروت اعمال کرد. بگذارید خشک شود و سپس با پاک کردن آن‌ها در جهت مورب با پارچه مرطوب یا اسفنج، درزگیر را از روی کاشی جدا کنید. اجازه دهید تا درزگیر حدود سه تا چهار ساعت اثر کند


مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع نحوه تمیز کردن درز کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی می‌پردازیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

11 ماه پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.