ظروف برنجی آلیاژی از روی، مس و سایر فلزات است که به علت دوام، ظرافت و انعطاف پذیری از تمدن های باستان تا به امروز مخصوصا برای ساخت ظروف مورد توجه بوده است. با این حال ظروف برنجی به علت جذب خاک و چربی به مرور زمان کدر و تیره می شوند.  همچنین باید توجه داشته باشید که بعضی از ظروف جنسشان از برنج است و بعضی دیگر فقط دارای روکش برنجی هستند که روش تمیز کردن آنها کاملا متفاوت است. پس در قدم اول باید شما نوع ظرفتان را تشخیص دهید.بعد از خواندن این مطلب شما می توانید با روش برق انداختن ظروف برنجی در منزل شنا شوید.

۱ . روش برق انداختن ظروف برنجی: آماده سازی ظرف برنجی برای تمیزکاری

۱-۱ . تشخیص نوع ظرف برنجی

یک آهنربا را به ظرف نزدیک کنید. اگر آهنربا جذب ظرف نشود پس واقعا ظرفتان برنجی است اما اگر ظرف آهنربا را جذب کند در اینصورت ظرفتان از جنس آهن و یا فولاد با روکش برنجی است.

نظافت منزل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

روش دیگر این است که با یک چاقو خراش کوچکی را روی ظرفتان ایجاد کنید. اگر رنگ قسمت خراشیده شده زرد روشن باشد ظرفتان برنجی است. درصرتیکه رنگ آن نقره ای باشد ظرفتان دارای روکش برنجی است. در ظرفهای با روکش برنج نباید از روش های بالا (مخصوصا استفاده از آمونیاک و صیقل دادن) استفاده کنید چرا که باعث از بین رفتن روکش برنجی ظرفتان می شود.

تشخیص نوع ظرف برنجی با آهنربا

 

۱-۲ .  تشخیص رنگ اصلی ظرف برنجی

رنگ بعضی از ظروف برنجی روشن نیست در نتیجه هرگونه تلاش برای تمیز کردن آن بی فایده است و ممکن است از ارزش آن بکاهد. چرا که بر روی برخی از ظروف برنجی روکشی از مفرغ (رنگ آمیزی فیروزه ای بر روی ظروف برنجی و مسی) قرار می گیرد که ظاهر بسیار زیبایی به آن می دهد. در صورت تمیز کردن نادرست و از بین رفتن روکش ظرفتان شده و از ارزش آن می کاهد. اگر از رنگ اصلی ظرفتان اطلاعی ندارید حتما با یک متخصص در این زمینه صحبت کنید.

تشخیص رنگ اصلی ظرف برنجی

 

۱-۳ . تشخیص اینکه آیا ظروف برنجی تان دارای روکش لاکی است و یا خیر

در ظروف مسی مدرن از روکش لاکی به عنوان یک لایه ی محافظ برای جلوگیری از اکسیداسیون استفاده می شود. اما ظروف قدیمی و عتیقه معمولا فاقد این پوشش هستند. اگر برای تشخیص این روکش مشکل دارید به یاد داشته باشید که برنج لاکی معمولا دارای یک سایه زرد است. شما می توانید با نگاه کردن به سطح ظرفتان وجود این روکش را تشخیص دهید.

روکش لاکی به صورت یک لایه ی روشن در کل سطح ظرفتان مشاهده می شود. برق انداختن ظروف برنجی با روکش لاکی در منزل بسیار آسان است چرا که با محلول آب و صابون به راحتی تمیز می شود مگر اینکه بخواهید سطح زیرین این روکش را تمیز کنید.

تشخیص روکش لاکی برنج از نزدیک

 

 

۲ . روش برق انداختن ظروف برنجی : ظروف برنجی با روکش لاکی

۲-۱ . تمیز کردن ظروف برنجی با دستمال

اولین مرحله برای تمیز کردن ظرف برنجی، پاک کردن گردوخاک و چربی آن با یک دستمال نرم است. سپس یک پارچه ی پنبه ای را به مخلوطی از مواد شوینده مایع و آب آغشته کرده و سطوح ظرفتان را با آن تمیز کنید. در ادامه با آب و یک پارچه ی تمیز تمامی مواد شوینده را از روی سطح ظرف پاک کرده و ظرفتان را خشک کنید. این کار باعث تمیز شن روکش لاکی ظرفتان می شود. اگر مایلید که پوشش زیر این روکش لاکی را تمیز کنید باید سایر مراحل زیر را انجام دهید.

 

برق انداختن ظرف برنجی

 

۲-۲ . حذف روکش لاکی ظرف با آب داغ

آب داغ روکش لاکی ظرفتان را نرم می کند. برای اینکار ظرفتان را درون سینک قرار داده و چند دقیقه آب گرم را بر روی آن باز کنید و یا می توانید ظرفتان را دورن یک قابلمه قرار دهید تا برای چند دقیقه بجوشد. این کار باعث انبساط ظرف و روکش آن می شود. سپس ظرف را از سینک خارج کرده و اجازه دهید تا سرد شود. طی سرد شدن تنها ظرف منقبض می شود. در نتیجه روکش لاکی به راحتی از سطح ظرف جدا می شود.

حذف پوشش لاکی ظرف با آب داغ

۲-۳ . حذف لایه لاکی با پاک کننده ی جلا

ظرف موردنظر را روی یک روزنامه قرار داده و با یک قلمو روی تمامی سطوح ظرفتان،پاک کننده ی جلا بمالید و یک الی دو دقیقه صبر کنید. سپس با یک پارچه ی نرم ظرف را تمیز کنید. از آنجایی که پاک کننده های جلا  جزو مواد شیمیایی قوی است توجه داشته باشید و ممکن است خطرناک باشد در نتیجه  کارتان را در محوطه ی باز و یا دارای تهویه مناسب  انجام داده و حین استفاده حتما از دستکش بپوشید. قبل از استفاده از پاک کننده ی جلا حتما دستورالعمل روی ظرف را با دقت بررسی کنید، سپس طبق دستوالعمل کارتان را انجام دهید.

تمیز کردن ظروف برنجی

۲-۴ . صیقل و جلا دادن ظرف برنجی

قبل از جلا دادن ظرف اطمینان حاصل کنید که تمامی لکه های روی ظرف تمیز شده باشد. انواع مختلفی از جلادهنده های صنعتی برای ظروف برنجی در بازار وجود دارد اما شما می توانید با یک لیمو جلادهنده ی خانگی داشته باشید. برای داشتن جلادهنده ی خانگی یک لیمو را نصف کنید و آب یکی از تیکه های آن را درون یک کاسه ی کوچک بریزید. سپس به آن یک قاشق چایخوری نمک و یا جوش شیرین اضافه کنید. سپس با یک دستمال نرم خمیر را روی سطح ظرف بمالید. در ضمن برای تمیزکردن گوشه می توانید از یک مسواک نرم استفاده کنید.

صیقل دادن ظرف برنجی

۲-۵ . استفاده از پاک کننده های صنعتی برای براق کردن ظرف برنجی

برای ظروف برنجی پاک کننده های صنعتی سازگار با محیط زیست زیادی وجود داردکه بدون آسیب رساندن به این ظروف، باعث از بین بردن لکه ها و براق شدن سطوح می شود. همچنین سرکه و آمونیاک نیز در تمیز کردن ظروف برنجی عتیقه بسیار کاربرد دارد. روش کار به این صورت است که ظرفتان را برای یک ساعت درون سرکه و یا آمونیاک قرار دهید.

استفاده از پاک کننده ی صنعتی

۲-۶ . استفاده از پاک کننده های خانگی

امیدواریم تا اینجای کار مقاله pinwork مفید بوده باشد. اگر شما مایلید که از پاک کننده های خانگی برای تمیز کردن ظروف برنجی استفاده کنید ما چند ماده ی طبیعی که برای اینکار مناسب است را به شما معرفی می کنیم.

 • اولین مورد سس گوجه فرنگی است. با یک پارچه ی نرم، سس را روی سطح مورد نظر بمالید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. سپس با یک پارچه ی مرطوب آن را پاک کنید. در نهایت ظرفتان را بشویید و به طور کامل خشک کنید.
 • اسید لاکتیک موجود در ماست باعث از بین رفتن لکه ظروف برنجی می شود. سطح ظرف را با ماست بپوشانید و اجازه دهید تا خشک شود. سپس آن را با آب بشویید و در نهایت با یک پارچه ی تمیز خشک کنید.
 • استفاده از نمک و سرکه. ابتدا سرکه را روی تمامی سطوح ظرفتان بریزید و در ادامه نمک را روی آن بپاشید. سپس یک پارچه را به سرکه آغشته کرده و بر روی سطوح بمالید. زمانیکه سطحتان کاملا براق شد ظرف را با آب شستشو داده و سپس خشک کنید.

استفاده از پاک کننده ی خانگی

۲-۷ . محفاظت از ظرف برنجی در مقابل آلودگی های آینده

پس از اتمام تمیزکاری، ظرف برنجیتان را با استفاده از یک روکش لاکی از آلودگی های در آینده محافظت کنید. روکش لاکی را طبق دستوالعمل روی آن و با یک قلمو و یا یک تکه پنبه روی سطح بمالید. قبل از لمس ظرف مطمئن شوید که ظرف کاملا خشک شده باشد. حالا دیگر ظرفتان درخشندگی اولیه ی خود را به دست آورده است فقط باید به طور مداوم با یک پارچه ی نرم تمیز شود تا درخشندگیش را برای سالها حفظ کند.

تمیز کردن ظروف برنجی عتیقه

۳ . روش برق انداختن ظروف برنجی در منزل : اشیای دارای روکش برنجی

۳-۱ . ابتدا یک پارچه را به مخلوط صابون و آب سرد  آغشته کرده و به آرامی تمام سطوح شئیتان را پاک کنید.

تمیز کردن ظرف برنجی با آب و صابون

۳-۲ . یک دستمال کاغذی را به کمی مایع ظرفشویی آغشته و روی سطح را با آن تمیز کنید. همچنین می توانید برای تمیز کردن گوشه ها از یک مسواک نرم استفاده کنید.

تمیز کردن ظرف برنجی با مایع ظرفشویی

۳-۳ . شئی دارای روکش برنجی را با آب بشویید. سپس با یک پارچه ی نرم و به آرامی آن را خشک کنید. خشک کردن باید به آرام صورت گیرد تا به روکش آسیبی وارد نکند.

خشک کردن ظروف برنجی با دستمال نرم

امیدوارم با نکات ارایه شده در جهت تمیز کردن ظروف برنجی بتوانید ظروف عتیقه خود را حسابی براق کنید، پیشنهاد می کنیم مقالات جدید مجله پین ورک را برای آموزش های جدیدتر دنبال کنید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

2 سال پیش فریبا کیتویی

درباره نویسنده

سلام من فریبا کیتویی هستم! یک آذرماهی صبور و مقاوم... عاشق نوشتن، سفر و ادبیات. برای رسیدن به هدف‌هام تلاش می‌کنم و معتقدم که زندگی آسون نمیشه این تویی که سرسخت میشی ... از پین ورک عزیزم برای اعتمادی که بهم کرده ممنونم.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  هم خونه 18-12-2018

  خانم عزیز درسته مقاله های خوبی ارائه دادی . ولی قابلمه خودمون ۳ روزه داره خیس میخوره و هنوز نشستیش و باید بندازیم دور…..

   زهرا طباطبایی 19-12-2018

   سلام دوست عزیزم! ممنون که مقاله رو خوندی و نسبت به مقاله های پین ورک نظرت مثبته! بله متاسفانه گاهی برای خود ما هم ممکنه پیش بیاد که به خاطر مشغله زیاد قابلمه ها ۲٫۳ روزی تو سینک ظرفشویی خیس بخورن! ولی دور نمیدازیمشون 😉

  شبنم هستم ازشمال 22-08-2019

  ممنون هستم ازنکات جالب وبجاتون.خیلی برای من پیش اومد.چیزایی نمی دونستم. وازشماکمک خواستم

   فریبا کیتویی 01-10-2019

   سلام دوست عزیز? خوشحالم که مطالب پین‌ورک برای شما مفید بوده.

  بهاره 21-09-2019

  سلام لطف میکنید بگید ک ویترین برنجی چ طور تمیز کنیم …هرچی گعنید انجام دادم ولی سیاه شد

  Samiw 15-10-2019

  سلام سماور من برنجی هستش و بهش گازپاک کن خورده و دون دون سیاه شده میشه بگید چیکارکنم به رنگ اولش برگرده همه این کارارو انجام دادم ولی درس نشد:(

   فریبا کیتویی 28-10-2019

   سلام دوست عزیز? میتونید جوش شیرین رو با آب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کنه بعد روی سماور بکشید. همچنین میتونید از سرکه سفید هم استفاده کنید.

   08-03-2020

   از جلاسنج استفاده کنید از ابزار فروشیها بگیرید

  Samiw 15-10-2019

  سلام سماور من برنجی هستش و بهش گازپاک کن خورده و دون دون سیاه شده میشه بگید چیکارکنم به رنگ اولش برگرده همه این کارارو انجام دادم ولی درس نشد:( لطفا جواب بدید

   فریبا کیتویی 28-10-2019

   سلام دوست عزیز? میتونید جوش شیرین و با آب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کنه بعد روی سماور بکشید. همچنین میتونید از سرکه سفید هم استفاده کنید.

  علی 26-10-2019

  متشکرم ازمطالب خوب وارزنده شما

   فریبا کیتویی 28-10-2019

   ممنون از نظز لطفتون به پین‌ورک

  Az 18-12-2019

  سلام من یه علادین گرفتم روکش برنج داره روشنش کردم ولی دیدم بدنش بواسطه ی حرارت زیاد زرد شد با جوش شیرین و سرکه امتحان کردم زردیش نرفت چیکار کنم اطفا راهنماییم کنید

   فریبا کیتویی 10-04-2020

   سلام دوست عزیز مخلوط آب سرد و صابون رو امتحان کنید.

  علیرضا 27-12-2019

  الان این کارا جواب میده برای براق کردن برنج؟

   فریبا کیتویی 23-02-2020

   سلام بله تمام این روش‌ها امتحان شده و جواب داده.

  01-02-2020

  سلام شاخه گل برنجی خریدم رنگش سفیده ازفروشنده ک پرسیدم گفت جنسش برنجه میشه بگین پس چراسفیده

  زهره هستم ازخراسان جنوبی 01-02-2020

  گل برنجی خریدم ولی رنگش سفیده فروشنده گفت جنسش برنجه میشه بگین پس چراسفیده؟

   فریبا کیتویی 10-04-2020

   سلام دوست عزیز رنگ ظروف برنجی می تواند از قرمز تا سفید متغیر باشد?

  ماهان 04-02-2020

  سلام زیر سماوری و پارچ طلایی رنگ من جای انگشت روش مونده چطور ماک کنم آخه معلوم نیس برنج باشه یا نه لطفا کمکم کنید

   فریبا کیتویی 10-04-2020

   ابتدا با استفاده از آهنربا از برنج بودن ظرفتون اطلاع پیدا کنید سپس با استفاده از روش های گفته شده ظرف رو تمیز کنید?

  شادی 24-02-2020

  سلام ببخشید من یه سرویس سماور طلایی دارم، با قندون و ….؛ موقع خرید فروشنده بهم گفت میتونی با رب گوجه تمیزش کنی؛ منم برا خونه تکونی بعد دستمال کشی سطحش با دست رب گوجه مالیدن دورش، اما چند دقه بعد که ابکشی کردم رنگ وسایلم خراب شده، دورنگ سه رنگ شده بعضی قسمتاش؛ امتحان هم کردم آهن ربا به سطحش نمیچسبه؛ میشه راهنمایی کنید چکار کنم

   فریبا کیتویی 10-04-2020

   بله یکی از روش های پاک کردن ظروف برنجی استفاده از سس قرمز هست و باید پس از ۱۰ دقیقه آبکشی شود. میتونید سایر روش هارو برای تمیز کردن ظروف برنجی امتحان کنید.

  حمید 02-03-2020

  سلام ببخشید روکش لاکی رو چه جوری میشه درست کرد

   فریبا کیتویی 10-04-2020

   در مقالات بعدی پین ورک به طور کامل توضیح میدیم دوست عزیز?

  حمید 02-03-2020

  اسلام ببخشید روکش لاکی باید درست کرد

   فریبا کیتویی 10-04-2020

   بله میشه درست کرد.

  06-03-2020

  من الان با جوش شیرین پاک کردم مابقیه رنگ های سمارمم که طلایی مونده بود پاک شد اخه این چه روشی بود گفتین ؟بدتر خراب شد سماورم …رنگ طلایی سماورم نه تنها پاک نشد بلکه افتضاح ترم شد

   فریبا کیتویی 10-04-2020

   این روش ها برای ظروف برنجی هست. مطمئن هستید که ظرفتون از جنس برنج بوده؟

  زینب 17-03-2020

  خیلی عالی بود من برای شفافیت سماور برنجیم از آبلیمو و نمک استفاده کردم و زود شستم خیلی بهتر شد
  ممنووون از مطالبتان

   فریبا کیتویی 03-04-2020

   خوشحالم که این مطلب برای شما مفید بوده.

  19-03-2020

  سپاس

   فریبا کیتویی 03-04-2020

   سپاس از توجه شما.

  مهسا 30-03-2020

  سلام سینی من برنج هستش ،الکل روش ریخته لکه های سفید زده میشه بگید چیکار کنم لکه ها از بین بره ؟

   فریبا کیتویی 10-04-2020

   سینی دارای روکش لاکی هست؟؟

  مهسا 30-03-2020

  سلام ممنون از مطالب عالیتون .ببخشید سینی من برنج هستش ،الکل روش ریخته لکه های سفید زده میشه بگید چیکار کنم لکه ها از بین بره ؟

   فریبا کیتویی 10-04-2020

   سینی برنجیتون دارای روکش هست؟

  Amin.B 31-03-2020

  سلام وقت بخیر
  ما یه هاون از جنس برنجی(با آهن ربا تست شده برنج خالصه مربوط به ۴۵ سال پیش) داریم گه رنگش کدر و تیره شده بهترین روشی که میشه تمیزش کرد و رنگش زرد بشه چیه؟ ممنونم ???

   فریبا کیتویی 09-04-2020

   سلام دوست عزیز به طور کامل داخل متن توضیح داده شده?

    20-08-2020

    سلام.من ی سینی فلزی طرح هندی دارم آلو شابلون برش خورده گذاشتم داخلش لک سیاه شده سینی چجوری میشه درستش کرد؟

   بیتا 28-06-2020

   سلام گلم
   فقط و فقط از پماد جلاسنج استفاده کن
   ابزار فروشی ها دارن
   معجزه میکنه همه چیز و براق و نو میکنه
   موفق باشی

  تاج 06-08-2020

  سلام.وقت بخیر.من تو نت خوندم که برای شفاف کردن طروف مس یا برنج میشه از سس گوجه برای ۱ساعت رو سماور استفاده کردسرویس سماور زعالیمو که قدیمیه و رنگش به سمت طلایی هست و فک کنم جنسش میشه برنج روشو سس گوجه مالیدم و ۱ساعت بعد شستم و خشک کردم ولی تمام لکه لکه شده میشه لکه هارو رفع کرد و دوباره یه رنگ بشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید که چیکار کنم.فک کنم همشون روکش برنج بودن .سینی که کاملا خط خطی و لکه لکه شده😣

   و.محمدی 08-09-2020

   سلام، برای ارتباط با کارشناسان مجموعه لطفا با شماره
   ۸۷۷۰۰۷۷۰ – ۰۲۱ تماس بگیرید