خانه تکانی کنیم ولی نه در بهار، با کوتاه شدن روزها و فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان و جمع شدن خانواده در منزل و در کنار همدیگر وقت آن است که یکی از تعطیلات خود را به خانه تکانی منزل آن هم به سبک پاییزی اختصاص دهید و از بودن در محیطی سالم لذت ببرید.
فقط بهار تنها زمان برای تمیز کردن، سروسامان دادن به خانه و دور ریختن وسایل خراب و جمع شده نیست. همیشه افراد بسیاری هستند که خانه‌ تکانی را فقط مختص فصل بهار نمی‌دانند و با رسیدن فصل پاییز و شروع مدارس به استقبال نیمه دوم سال رفته تا بار سنگین تمیز کردن خانه را به انتهای سال موکول نکنند.

پاییز فرصت خوبی برای جمع کردن اسباب‌بازی‌ها، وسایل ورزشی تابستانی و بیرون آوردن لباس‌های گرم از کمدهای لباس است. از آن جا که با سرد شدن هوا بیش‌تر وقت خود را در محیط داخل می‌گذرانید، هرچه بیش‌تر به نظافت منزل بپردازید، از فصل سرما لذت بیش‌تری خواهید برد. کارهای مهم زیر در فصل پاییز، شما را برای فصل های سرد نیمه دوم سال آماده کرده و جبران روزهای کوتاه زمستان را که وقت کافی و انرژی برای انجام کارها قبل از تاریک شدن هوا ندارید، می‌نماید.

از نظافت پشت‌بام شروع خانه تکانی کنید

پشت بام و ناودان‌ها از جاهای مهم ولی فراموش شده در آپارتمان‌های امروزی هستند. تمیز نگه داشتن آن‌ها از تجمع آب در این قسمت و در نتیجه نفوذ آن از درزها جلوگیری کرده، در طول عمر خانه نقش مهمی دارد. توجه به این مورد به سالم ماندن پنجره و در و دیوار کمک کرده، مانع تحمیل هزینه‌های اضافی تعمیر می‌گردد. پس هر گونه کاغذ، نایلون، برگ و چیزهای اضافی را جارو زده، دور بریزید و پشت بام را برای استقبال از اولین باران آماده کنید.

کاربرد اسپری مو در از بین بردن لکه جوهر از روی چوب

به قلب خانه یعنی آشپزخانه نگاهی بیندازید

آشپزخانه را برای فصل های سرد سال آماده کنید. با وجود آن که کار سختی خواهد بود ولی سر زدن به آشپزخانه هر چند وقت یک بار، به تمیز کردن چربی‌ها و این که همه چیز تحت کنترل شما است، کمک می‌کند. همچنین باعث می‌شود همه چیز خوش‌بو بوده، تمیز به نظر برسد. علاوه بر نظافت روزانه، وقت آن است که پرده‌ آشپزخانه را شسته، نایلون داخل کابینت‌ها را عوض کرده، لوستر و چراغ‌های سقفی را تمیز نموده و شیشه‌ها و قوطی‌های اضافی را که زیر سینک را اشغال کرده‌اند، دور بریزید. ممکن است تمیز کردن این قسمت از خانه ابتدا سخت به نظر برسد ولی وقتی شروع کردید، خواهید دید کارها سریعتر پیش می‌رود.

در مرحله بعدی سراغ وسایل آشپزخانه بروید

تمیز کردن یخچال

علاوه بر تمیز کردن لکه‌ها و قطره‌ها، تمام چیزهای داخل یخچال را بیرون آورده، قفسه‌ها و وسایل داخل آن را تمیز کنید. همه چیز را با شوینده‌های ضدباکتری بشویید. تمیز کردن لاستیک دور در را فراموش نکنید. تمیز کردن را به قسمت‌های ظاهری محدود نکنید. پشت یخچال را هم جاروبرقی بزنید. تمیز کردن شبکه پشت یخچال به بهتر کار کردن این وسیله برقی و صرفه‌جویی در مصرف برق کمک می‌کند. قبل از قرار دادن وسایل داخل یخچال، از تازه بودن سس‌ها و تاریخ‌ مصرف مواد غذایی‌ای که قرار است در انتهای یخچال قرار بگیرند، مطمئن شوید. مقداری زغال را داخل جوراب زنانه بریزید یا یک قوطی جوش‌شیرین باز شده را در یکی از طبقات قرار دهید تا بوی یخچال گرفته شود.

تمیز کردن اجاق گاز

هیچ کس مایل به تمیز کردن فر نیست. اما اگر قصد خرید گازی جدید را ندارید، چاره‌ای جز این کار نیست. برای راحت‌تر تمیز شدن فر، یک پیمانه آمونیاک را داخل یک ظرف سرامیکی بریزید و یک شب کامل داخل فر قرار دهید. توجه داشته باشید که حتما از دستکش استفاده کرده و پنجره‌های آشپزخانه را باز بگذارید. روی گاز و هود را هم تمیز کنید. با کشیدن گاز به جلو، چهار طرف آن را که با پاشیدن روغن جرم گرفته است، تمیز کنید.

نظافت ماشین‌ظرفشویی

چه کسی فکر می‌کند، وسیله‌ای که خود برای تمیز کردن و شستن به کار می‌رود، خود این قدر کثیف و آلوده شود؟ با ریختن مقداری جوش‌شیرین روی یک اسفنج نرم، داخل ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. در مورد لکه‌های سفت از اسکاچ پلاستیکی استفاده کنید.

نظافت پارکینگ
به سراغ نظافت پارکینگ و زیرزمین هم بروید

تمیز نگه داشتن پارکینگ برای خیلی‌ها کار سختی است. اما نبود جای کافی برای پارک کردن ماشین، به دلیل وسایل اضافه داخل پارکینگ، انگیزه‌ای برای سروسامان دادن به آن است. اگر خیلی وقت است که این کار را انجام نداده‌اید، کار سختی در پیش دارید. افراد بسیاری هستند بسیاری از افراد که از پارکینگ اختصاصی خانه ویلایی خود برای قرار دادن بسیاری از وسایل یا در واقع به عنوان انباری و زیرزمین استفاده می‌کنند.

فهرستی از کلیه وسایل موجود در پارکینگ و این که دوست دارید چطور به نظر آید، را تهیه کنید. در این فهرست، وسایل دورریختنی مانند اسباب‌بازی‌های کهنه و چیزهایی که هرگز استفاده نمی‌کنید را از بقیه جدا کنید. با توجه به فضای موجود، وسایل مورد نیاز مانند ابزارها را و این که کدام جلوتر و در دسترس باشند را علامت زده و چیزهایی را که برای شش ماه آینده نیازی به آن‌ها ندارید، با یادداشتی در کنار آن‌ها که کجا قرار است بگذارید مشخص کنید.

کنار لیست یک یادداشت بگذارید که چه چیزی را کجا گذاشته‌اید. اگر هنوز خرت‌وپرت زیادی از فهرست باقی مانده که نمی‌توانید آن‌ها را جمع‌وجور و در فضای موجود جا دهید، از طبقات فلزی یا سطل‌های دردار کمک بگیرید. برای قفسه بندی پارکینگ، حتما لازم نیست از جنس گران قیمت استفاده کنید، همین که وسایل از روی زمین جمع شوند، متوجه می‌شوید که جای زیادی برای شما باز خواهد شد. چادر مسافرتی، لوازم ورزشی و ابزارهای بزرگ و مختلف را می‌توانید به دیوار بزنید یا روی بالاترین طبقه قفسه‌ها قرار دهید.

برای راحت‌تر شدن کار ابتدا وسایل را به تفکیک داخل چند جعبه قرار دهید. کف پارکینگ را تمیز کرده، قفسه‌ها را وصل کنید. حالا می‌توانید به سلیقه خود و با توجه به نیازتان به وسایل، آن‌ها را طبقه‌بندی کرده، روی قفسه‌ها قرار دهید. درست است که این کار یکی از تعطیلات آخر هفته شما را می‌گیرد ولی بعد از آن، تمیز نگه داشتن پارکینگ آسان بوده و نهایت استفاده را از فضا خواهید برد.


اگر وقت نظافت پارکینگ رو نداری ، میتونی روی متخصصین پین ورک حساب کنی . کافیه روی لینک زیر کلیک کنی و رایگان قیمت بگیری


 

کارواش سیار

جای آخری که باید تمیز کنید اتومبیل شماست

درست است که این مرحله به خانه و تمیزی آن ربطی ندارد ولی حالا که برای تمیز کردن همه چیز آماده شده‌اید، بهتر است داخل ماشین را نیز از قلم نیندازید. بعد از مسافرت‌های مختلف تابستانی در حالی که یک روز گرم را به شستن بیرون اتومبیل خود اختصاص می‌دهید، از تمیزی داخل آن نیز غافل نشوید.

تابستان با وجود خاطرات به یادماندنی‌ای که دارد، ریخت‌وپاش‌های زیادی به همراه دارد. قبل از آن که زمستان شما را با شن و ماسه‌های ساحل، کاغذهای شکلات، کرم‌های ضدآفتاب و کفش‌های راحتی اضافی داخل ماشین حبس کند، یک ساعت را به تمیز کردن و جاربرقی زدن داخل ماشین اختصاص دهید و خود را با چیزهایی که ظرف چند ماه آینده به آن‌ها نیاز دارید، مانند یخ‌شکن، چتر، پتو نازک و دستکش‌های گرم مجهز کنید.

محصولات زیادی برای تمیز کردن داخل اتومبیل از جمله  تمیز کردن داشبورد به بازار آمده است. اما اگر به دنبال راه‌حلی ارزان هستید می‌توانید از یک صابون رختشویی کوچک و یک تکه پارچه استفاده کنید. چیزی که در بسیاری از کارواش‌ها استفاده می‌شود.

داخل اتومبیل را خوب جاروبرقی بزنید. برای تمیزتر شدن قسمت‌های باریک و لا‌به‌لای ماشین از یک قلم موی نقاشی تمیز استفاده کنید و گردوغبار و خرده نان‌های باقی‌مانده را با آن تمیز نمایید. هرگونه وسیله حجیم اضافه و غیر قابل‌مصرف را بیرون آورده و جا را برای وسایل ضروری، مورد نیاز و سبک باز کنید.

مرتب نگه داشتن داشبورد در هر زمان از سال را فراموش نکنید. با بیرون کشیدن وسایل داخل داشبورد از مهلت بیمه و مرتب بودن مدارک ماشین مطمئن شده، چیزهای اضافه مانند رسیدهای قدیمی، چنگال فست‌فود را دور بریزید. مرتب کردن وسایل را بخشی از تمیز کردن بدانید.

در پاییز و زمستان به دلیل بستن در و پنجره‌ها به خاطر سرما؛ گردو غبار، کپک و پُرز، بیش‌تر از همیشه در محیط باقی می‌ماند و همین می‌تواند باعث بیماری ما شود. قبل از بستن درزها و در و پنجره‌هااز تمیز بودن خانه مطمئن شوید. برای این منظور:

  • روبالشتی و ملحفه‌های تخت را با آب داغ ۱۳۰ درجه فارنهایت (۵۴٫۴ درجه سلیسیوس) یا بالاتر بشویید تا گرد و غبار و باکتری‌های آن از بین برود. در زمستان هفته‌ای یک بار این کار را انجام دهید.
  • فرش‌ها را شامپو بزنید، روی فرش‌ها را قبل و بعد از شامپو زدن چند بار جارو بزنید. بهتر است پاکت جاروبرقی نو باشد تا کاملا گرد وغبار فرش را بگیرد.
  • پرده و کرکره‌ها را تمیز کنید. اگر یک‌سال از آخرین شستشوی آن‌ها می گذرد، آن‌ها را کاملا باز کرده در صورتی که چوبی نباشند با صابون ملایم بشویید. روی آن‌ها آب بگیرید و بگذارید کاملا خشک شوند. کرکره‌های چوبی را با مواد مخصوص چوب تمیز کنید.
  • فیلتر هود و هواکش را عوض کرده، هواکش را تمیز کنید. در طول زمستان ماهی یک‌بار این کار را انجام دهید.
  • جاهایی را که مدتی خیس باقی می‌مانند مانند زیر دوش، سینک و نزدیک فاضلاب را با جرم‌گیرهای آماده یا دست‌ساز و خانگی مثلا مقداری مایع سفیدکننده و مایع ظرفشویی تمیز کنید.
  • در صورت دیدن هرگونه سوسک، مورچه، کک و حشرات موذی سریع‌تر اقدام کنید.

به این ترتیب مطمئن باشید خانه شما، امسال زمستان، برای شما و دوستانتان گرم، پذیرا و صمیمی‌تر از سال‌های گذشته خواهد بود چون نکات خانه داری را به خوبی اجرا کرده‌اید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

4 سال پیش زهرا طباطبایی

درباره نویسنده

زهرا طباطبایی هستم! از روز های اول فعالیت "مجله پین ورک" دست به قلم شدم و نوشتم و یاد گرفتم و با بزرگ شدنش من هم بزرگ تر شدم... و توی این مدت، به قول " آنتوان کلیما " همیشه برام خود نوشتن مهم بوده; خیلی مهم تر از انتشارش!!! امیدوارم قلمم رو دوست داشته باشید :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.