یکی از نکاتی که همه ما باید در منزل به آن توجه کنیم تمیزی شیشه پنجره‌هاست. خانه‌ای با پنجره‌های آلوده و گرد گرفته تصویر بسیار نامناسبی را از آن نشان می‌دهد. پنجره‌های منازل از انواع مختلفی از شیشه‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های متفاوت ساخته می‌شوند. شیشه‌ مشجر نوعی از این شیشه‌هاست.

شیشه‌های مشجر دارای ناهمواری‌های روی سطح خود هستند که باعث کدر به نظر رسیدن سطح آن می‌شود، در نتیجه سمت دیگر شیشه دیده نمی‌شود. در واقع این ناهمواری‌ها باعث شکست نور می‌شوند. ساکنین منازل از این شیشه‌ها برای بخش‌هایی از خانه که نمی‌خواهند دیده شود استفاده می‌کنند. بخش هایی نظیر دستشویی و حمام و حتی شیشه‌ی بالکن.

این شیشه‌ها گاها برای زیبایی بیش‌تر نما در اجرای دکوراسیون داخلی و شیشه‌ی گلخانه‌ها نیز استفاده می‌شود، زیرا در رنگ‌ها و شکل های متفاوت و زیبایی تولید می‌شوند. امروزه استفاده از این شیشه‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت در منازل، ادارات، رستوران‌ها و … رواج پیدا کرده است. این شیشه‌ها دارای انواع برفی سیمی، مشجر الماسی، مشجر درختی و … هستند. تمیز کردن این شیشه‌ها دارای اهمیت فراوانی است. در اینجا با روش تمیز کردن این نوع از شیشه‌ها آشنا می‌شوید. همچنین می‌توانید تمیز کردن شیشه‌های منزل خود را به شرکت‌های معتبر نظافت منزل بسپارید و از تمیزی پنجره های خود لذت ببرید.

در این مطلب همراه ما باشید تا با شیشه مشجر و راه های تمیز کردن آن بیش‌تر آشنا شوید.

۱ . اهمیت تمیز کردن شیشه های مشجر

شیشه‌های مشجر در مقایسه با سایر شیشه‌ها اندکی گران‌تر هستند. آلودگی و کثیفی روی این شیشه‌ها اغلب به چشم نمی‌آید. این مسئله هم بعد مثبت دارد و هم منفی. از یک طرف به نظر می‌رسد نیاز نیست به طور پیوسته شسته شوند و معمولا تمیز به نظر می‌رسند. از طرف دیگر کثیفی‌هایی که روی شیشه ظاهر نشده‌اند ممکن است باعث بروز آلودگی در فضای منزل شوند. همچنین اگر مدت زمان طولانی از تمیز نکردن شیشه‌ها بگذرد کدر و کثیف بودن را روی آن‌ها احساس می‌کنید و این صحنه احساس بدی را القا می‌کند.

۲ . راهنمای تمیز کردن شیشه مشجر در چند مرحله

۱-۱ . مرحله اول

وسایل مورد نیاز را برای تمیز کردن شیشه جمع کنید. این وسایل شامل موارد زیر است:

 • دستکش پلاستیکی
 •  پاک‌کننده شیشه حاوی آمونیاک
 • روزنامه
 • کاغذ سنباده تر و خشک
 • پاک‌کننده پنجره
 • پارچه بدون کرک
 • اسفنج

چگونه شیشه های مشجر را تمیز کنیم

 

اکنون برای آغاز دست به کار شوید. دستکش‌های خود را بپوشید و پاک‌کننده شیشه حاوی آمونیاک را روی بخشی از پنجره اسپری کنید.

۱-۲ . مرحله دوم

تکه‌ای روزنامه بردارید و شروع به کشیدن آن در سطح شیشه کنید. در این مرحله، استفاده از روزنامه نسبت به پارچه بیش‌تر توصیه می‌شود. روزنامه را با حرکات دایره‌وار روی شیشه بکشید و به تمیز کردن آن بپردازید.

پاک کردن شیشه مشجر

 

۱-۳ . مرحله سوم

در این مرحله از اسفنج زبر استفاده می‌کنیم. ترجیحا زمانی از اسفنج استفاده کنید که شیشه شما کاملا کثیف بوده و دارای لکه‌های مشخص است. اسفنج را با فشار کم روی سطح شیشه بکشید. دقت کنید اگر در اطراف شیشه قاب از جنس چوب یا غیره هست، اسفنج روی آن کشیده نشود.

تمیز کردن پنجره با اسفنج

۱-۴ . مرحله چهارم

در این مرحله از کاغذ سنباده برای پاک کردن لکه‌های ناشی از رنگ یا هرگونه لکه‌ی محکمی استفاده می‌کنیم. در استفاده از کاغذ سنباذه دقت کنید. شیشه‌های مشجر در سختی‌های مختلفی تولید می‌شوند. سعی کنید از کاغذ سنباده‌ای استفاده کنید تا هماهنگ با زبری شیشه شما باشد. در غیر این صورت، به جای تمیز کردن شیشه باعث خراشیده شدن آن خواهید شد. در این مرحله نیز از حرکات دایره وار برای پاک کردن لکه‌ها استفاده کنید.

پاک کردن شیشه مشجر

 

۱-۵ . مرحله پنجم

اکنون می‌توانید از هرگونه پاک‌کننده شیشه برای تمیز کردن شیشه مشجر خود استفاده کنید. در نهایت از یک پارچه بدون کرک و پرز برای پاک کردن شیشه بهره بگیرید.

شستن پنجره

مقاله مرتبط:

 

 

۳ . چند نکته در مورد تمیز کردن شیشه مشجر

 • ‌فاصله‌‌ی بین زمان‌های تمیز کردن شیشه‌ها را کوتاه کنید تا آلودگی ها بیش‌تر نشوند.
 • سعی کنید از دستمال‌هایی که حالت سه بعدی دارند استفاده کنید تا فرورفتگی‌های شیشه را به خوبی تمیز کنید.
 • بهتر است از مواد شوینده با کیفیت استفاده کنید تا باعث ایجاد لکه روی شیشه نشوند.
 • می‌توانید از  محلول سرکۀ سفید ، آمونیاک خانگی، آرد ذرت و آب نیز برای تمیز کردن شیشه‌های مشجر استفاده کنید.

در این مطلب با شیشه‌های مشجر و نحوه‌ی تمیز کردن آن‌ها آشنا شدید. امیدوارم این مطالب برای شما مفید واقع شود و شیشه‌هایی زیبا و تمیز داشته باشید. اگر تجربه‌ای در زمینه تمیز کردن پنجره دارید با ما در میان بگذارید 🙂

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

10 ماه پیش پریسا گلی نیا

درباره نویسنده

پریسا هستم. یک زیست شناس شاعر. زاده یک روز پاییزی برگ ریز. از زمانی که خودم را شناخته ام، می‌نویسم. دلنوشته، شعر، متن ادبی، داستان، مقاله. عاشق تجربه‌های جدید هستم. سفر به ماه را دوست دارم.فانتز‌ی‌ام هم‌ برای ادامه زندگی،‌ زیستن در اعماق اقیانوس‌هاست. همیشه دوست داشتم به جای انسان، ماهی به دنیا بیایم. یک ماهی شاعر. حالا یک انسانم...روی این کره خاکی. دوست دارم برجستگی قلم را روی دستانم حس کنم و بوی کاغذ را در هوای اطرافم.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.