طرح ها و رنگ های متنوع و زیبای کاغذدیواری نمای زیبایی به محیط زندگیمان می بخشد. حتی اگر شما آدم دقیقی هم باشید ممکن است هنگام تمیز کردن خانه، کاغذ دیواری ها را فراموش کنید. کاغذ دیواری پس از مدتی آلودگیها و گردوخاک را به خود جذب می کند بنابراین بهتر است هنگام انتخاب کاغذدیواری، حتما انواع قابل شستشو را انتخاب کنید. البته برای تمیز کردن انواع غیرقابل شستشو نیز روشهایی وجود دارد. با پین ورک در این مقاله همراه باشید تا شما را با بهترین روش تمیز کردن کاغذ دیواری و شستشو و لکه بری آن آشنا کنیم. البته ما قبلا در مقاله ” روش های تضمینی تمیز کردن کاغذ دیواری و پاک کردن انواع لکه ” به طور کامل به روش های پاک کردن انواع لکه از روی کاغذ دیواری اشاره کرده ایم که به شما پیشنهاد می‌کنم این مطلب را نیز از دست ندهید!

تمیز کردن کاغذ دیواری با چند روش ساده و کاردبردی

اولین کاری که شما باید انجام دهید اینست که نوع کاغذ دیواریتان را بشناسید. به طور کلی کاغذ دیواریها به دو نوع کاغذدیواری قابل شست و شو و کاغذ دیواری غیر قابل شست و شو تقسیم می شودند.

نظافت منزل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

شستن و تمیز کردن کاغذ دیواری قابل شستشو

شستن کاغذ دیواری قابل شستشو به هیچ عنوان کار دشواری نیست و شما به راحتی می توانید آن را با یک پارچه ی نرم و مقداری محلول آب و صابون تمیز کنید. البته در ادامه و در بخش ” بهترین روش شستشوی کاغذ دیواری ” به طور کامل تری این روش را توضیح داده ایم.

طرز تمیز کردن و شستن کاغذ دیواری غیرقابل شستشو

کاغذدیواری های ساده یا کاغذی قابل شستشو نیستند و انها را نباید خیس کرد و در صورت امکان باید به صورت نقطه ای تمیز کنید.البته گاهی این کاغذ دیواری ها با روکشی از وینیل پوشیده می شود که این کار باعث شستشوی آسان آنها می شود. شما میتوانید با یک پارچه ی نرم و البته خشک، گرد و خاک روی این کاغذ دیواری ها را تمیز کنید. در ادامه مقاله به طور کامل به نحوه‌ی تمیز کردن کاغذ دیواری غیر قابل شستشو پرداخته ایم.

 

تعیین نوع کاغذ دیواری

بهترین روش تمیز کردن کاغذ دیواری غیرقابل شست و شو

 ۱- تمیزکردن کاغذ دیواری با جاروبرقی

بهترین روش تمیز کردن کاغذ دیواری غیرقابل شست و شو ، جاروبرقی است. قبل از شروع، برس مخصوص دیوار را به لوله ی جاروبرقی وصل کنید تا از خراشیده شدن کاغذ دیواری جلوگیری کنید. برای دسترسی به نقاطی که قدتان نمی رسد از چهارپایه استفاده کنید. از قسمت های بالا به سمت پایین گردگیری را انجام دهید و این کار را تا زمانیکه کل دیوار تمیز شود ادامه دهید. استفاده از جاروبرقی برای کاغذدیواری های پارچه ای بسیار مناسب است.شما می توانید با جاروهای میکروفیبر دیوارتان را تمیز کنید. جارو را از بالا به پایین بکشید و تمام گردوخاک های گوشه های دیوارها را به دقت تمیز کنید. اگر گردو غبار روی کف زمین ریخت آن را نیز تمیز کنید.

تمیز کردن کاغذدیواری با جاروبرقی

۲- تمیز کردن کاغذدیواری با طی های پارچه ای

شما می توانید با جاروهای میکروفیبر دیوارتان را تمیز کنید. جارو را از بالا به پایین بکشید. و تمام گردوخاک های گوشه های دیوارها را به دقت تمیز کنید. اگر گرد و غبار روی کف زمین ریخت آن را نیز تمیز کنید.

تمیز کردن کاغذ دیواری با طی

۳- تمیز کردن کاغذ دیواری با دستمال

شما می توانید با یک پارچه ی تمیزکاغذدیواری را گردگیری کنید ولی باید حواستان باشد که زمانی که پارچه کثیف شد، آن را تعویض کنید. چرا که پارچه ی کثیف دیوارتان را کثیف تر خواهد کرد.

تمیز کردن کاغذ دیواری با دستمال

نحوه ی صحیح شستشوی کاغذ دیواری

دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک سطل آب گرم مخلوط کنید. سپس یک پارچه ی نرم و تمیز را به مخلوط آغشته و آب آن را بگیرید. ابتدا با پارچه یک قسمت را که در دیدرس نیست تمیز کنید تا از آسیب نرسیدن به کاغذ دیواری در تمیز کردن کاغذ دیواری مطمئن شوید سپس شروع به تمیزکاری کنید. حواستان باشد که این کار را با فشار انجام ندهید. همچنین استفاده ی بیش از حد از صابون باعث کثیف تر شدن دیوار می شود.

نحوه ی صحیح شستشوی کاغذدیواری

شوینده و محلول شستشوی کاغذ دیواری

یک کاسه و یا تشت کوچک از آّب گرم را به همراه مواد شوینده مخلوط کنید. مواد شوینده می توانند با توجه به آلودگی و کثیفی کاغذ دیواری متفاوت باشند. این مواد شوینده شامل پودر لباسشویی، صابون و یا مایع ظرفشویی است.

 • یک پارچه و یا اسفنجی در محلول خیس کنید. هرگز از اسکاچ و یا پارچه هایی که دارای بافت زبر هستند استفاده نکنید زیرا به بافت کاغذ دیواری آسیب می‌رساند.
 •  آب آن را کاملا با فشردن و تکاندن پارچه کاملا خارج کنید. این مساله برای اینکه هنگام کشیدن پارچه به سطح کاغذ دیواری اهمیت پیدا می کند. چرا که آب نباید از کاغذ دیواری نفوذ کرده و به قسمت پشت کاغذ دیواری که چسب خورده است برسد. زیرا باعث سست شدن چسب کاغذ دیواری خواهد شد!

آب کشی و خشک کردن کاغذ دیواری

یک پارچه ی تمیز را به آب آغشته و شروع به پاک کردن اثر مایع از روی دیوار کنید. حواستان باشد که آب پارچه را به خوبی بگیرید تا دیوار خیلی مرطوب نشود. سپس با یک حوله آب باقی مانده ی روی دیوار را بگیرید تا از رطوبت و آسیب کاغذ دیواری جلوگیری کنید.

نحوه ی آبکشی و خشک کردن کاغذ دیواری

شستشوی کاغذ دیواری با بخار شو

علت تاکید بر استفاده از بخارشو به جای اسپری و مواد شوینده که اغلب مواد سمی هستند این است که بخارشو هیچ بویی از خودش متصاعد نمیکند و صرفا با قدرت بخار ناشی از تبخیر آب کار میکند. دقت کنید برای شستشوی کاغذ دیواری با بخار شوی در فضای غیر مرطوب کار کنید وگرنه کارایی لازم را نخواهد داشت!

شستشوی کاغذ دیواری با بخار شو

بهترین روش پاک کردن انواع لکه از روی کاغذ دیواری

۱- پاک کردن لکه مداد شمعی از روی کاغذ دیواری با اتو

برای تمیز کردن لکه مداد شمعی از روی کاغذ دیواری ابتدا از یک کاردک استفاده کنید و بخش های نرم تر لکه را بردارید. سپس یک دستمال کاغذی را روی آن قرار دهید و با اتویی که روی کمترین درجه تنظیم شده، روی دستمال قرار دهید. یک دقیقه صبر کنید تا باقی مانده ی لکه به دستمال کاغذی بچسبد. سپس اگر کاغذدیواریتان قابل شستشو است شما باید با یک محلول آب و مایع ظرفشویی دیوار را شستشو دهید تا بطور لکه کامل ناپدید شود.

تمیز کردن لکه های مداد شمعی روی کاغذ دیواری

۲- تمیز کردن لکه ی چربی از روی کاغذ دیواری

قبلا در مقاله ای مفصل به (نحوه پاک کردن لکه چربی از کاغذ دیواری) پرداخته ایم. ابتدا یک دستمال کاغذی روی لکه قرار دهید سپس با یک اتویی که روی کمترین درجه تنظیم شده بر روی آن بیاورید. چربی به راحتی جذب دستمال کاغذی می شود. برای خواندن مقاله کامل تر روی عنوان مقاله بالا کلیک کنید!

پاک کردن لکه های چربی با اتو

۳- پاک کردن لکه میوه و آبمیوه از روی کاغذ دیواری

اگر به صورت تصادفی مقداری آب میوه روی کاغذ دیواری ریخت، ابتدا به سرعت آب اضافی را خشک کنید. سپس برای مقداری مایع شوینده ملایم لباس را بدون آنکه با آب رقیق شود، توسط تکه ای اسفنج روی لکه ها بکشید و آن ها را پاک کنید. درآخر با یک دستمال و مقداری آب، مواد شوینده را از روی کاغذ دیواری پاک کنید و آن را خشک نمایید. برای خواندن مطلب کامل تر روی مقاله زیر کلیک کنید!

فوت و فن از بین بردن لکه میوه از روی کاغذ دیواری

فوت و فن از بین بردن لکه میوه از روی کاغذ دیواری

۴- پاک کردن لکه خون از روی کاغذ دیواری

یکی از سرسخت ترین لکه ها، لکه خون است و اوضاع زمانی بدتر می شود که اتفاقی یک پشه را روی کاغذ دیواری بکشید یا تصادفا انگشت بریده شده تان با کاغذ دیواری برخورد کرده و یک لکه سرخ رنگ برجای بگذارد. نگران نباشید! به راحتی می‌توانید این لکه را با نوشابه، سرکه و یا هیدروژن پراکسید پاک کنید.  برای خواندن مطلب کامل تر روی مقاله زیر کلیک کنید!

” پاک کردن لکه خون از روی کاغذ دیواری “

پاک کردن لکه خون از روی کاغذ دیواری

۵- پاک کردن لکه رنگ از روی کاغذ دیواری

خوشبختانه بسیاری از لکه های رنگ را می توان در دقایق اولیه به سادگی پاک کرد. اما از بین بردن لکه رنگ از روی کاغذ دیواری کمی تفاوت دارد. چون استفاده از رطوبت زیاد حتی به کاغذ دیواری های قابل شستشو هم آسیب می زند.  از یک شوینده دست ساز خانگی معجزه آسا کمک بگیرید. یک پیمانه سرکه سفید را با دو پیمانه آب ترکیب کنید و برای از بین بردن لکه رنگ از روی کاغذ دیواری از آن استفاده کنید. برای خواندن مطلب کامل تر روی مقاله زیر کلیک کنید!

از بین بردن لکه رنگ از روی کاغذ دیواری با یک محلول جادویی

از بین بردن لکه رنگ از روی کاغذ دیواری با یک محلول جادویی

۶- پاک کردن لکه جوهر از روی کاغذ دیواری

اگر تصادفا لکه ای از جنس جوهر روی کاغذ دیواری منزلتان ایجاد کرده اید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که کاغذ دیواری قابل شستشو باشد. سپس از الکل، آب لیموترش و یا گچ خیاطی برای تمیز کردن لکه استاده کنید. برای خواندن مطلب کامل تر روی مقاله زیر کلیک کنید!

از بین بردن لکه جوهر از روی کاغذ دیواری فوری

ز بین بردن لکه جوهر از روی کاغذ دیواری فوری

۷- پاک کردن لکه قهوه از روی کاغذ دیواری

در صورتی که لکه قهوه تازه است و هنوز ماندگار نشده، با استفاده از یک دستمال کاغذی یا دستمالی از جنس نخ پنبه و آب سرد برای از بین بردن لکه قهوه از روی کاغذ دیواری کمک بگیرید. سعی کنید دستمال را فقط روی لکه بکشید تا از پخش شدن آن به سایر قسمت های کاغذ دیواری جلوگیری شود. در صورتی که مدت زیادی از پاشیدن قهوه نگذشته باشد، آب سرد آن را کاملا تمیز خواهد کرد.  برای خواندن مطلب کامل تر روی مقاله زیر کلیک کنید!

از بین بردن لکه قهوه از روی کاغذ دیواری

 از بین بردن لکه قهوه از روی کاغذ دیواری

۸- پاک کردن لکه شمع از روی کاغذ دیواری

اگر شمع بر روی کاغذ دیواری چکید و کاغذ دیواری غیرقابل شستشو است ، اول شمع را با کارد از روی دیوار جدا کنید . سپس با مداد پاک کن آن را خوب تمیز کنید.

پاک کردن لکه شمع از روی کاغذ دیواری

۹- پاک کردن اثر انگشت از روی کاغذ دیواری

چربی و آلودگی که با اثر انگشت‌تان روی دیوار ایجاد شده، به‌وسیله‌ی این پاک‌کن ازبین می‌رود. اگر کاغذ دیواری‌تان قابل شستشو است، می‌توانید از صابون و آب برای شستن اثر انگشت استفاده کنید. یک دستمال را در کاسه‌ی حاوی محلول خیس کنید و سپس دیوار را با آن تمیز کنید.

پاک کردن اثر انگشت از روی کاغذ دیواری

۱۰- پاک کردن لکه خودکار از روی کاغذ دیواری

از الکل سفید و یک دستمال خشک و بی رنگ استفاده کنید. دقت کنید دستمال بیش از حد مرطوب نباشد. زیرا چسب کاغذ دیواری را از بین می‌برد!

 پاک کردن لکه خودکار از روی کاغذ دیواری

رفع سیاهی کاغذ دیواری

برای از بین بردن سیاهی روی کاغذ دیواری نیز می‌توانید از محلول آب و سرکه با نسبت مساوی استفاده کنید! فراموش نکنید از اسفنج و دستمال سفید استفاده کنید تا به کاغذ دیواری رنگ پس ندهد!

امیدوارم که این روشها برای تمیز کردن کاغذ دیواری موثر باشد. خوشحال می شیم نظراتتون رو با ما به اشتراک بگذارین 🙂

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

4 سال پیش فریبا کیتویی

درباره نویسنده

سلام من فریبا کیتویی هستم! یک آذرماهی صبور و مقاوم... عاشق نوشتن، سفر و ادبیات. برای رسیدن به هدف‌هام تلاش می‌کنم و معتقدم که زندگی آسون نمیشه این تویی که سرسخت میشی ... از پین ورک عزیزم برای اعتمادی که بهم کرده ممنونم.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  سارا 27-07-2019

  سلام من فردا باید به منزلی اثاث کشی کنم و امشب که خونه رو دیدم متوجه شدم که کاغذ دیواری بسیار کثیفی داره یه سوال ازتون دارم لطفا سریع جواب بدین به نظر شما من کاغذ دیواری رو با چه مخلوطی تمیز کنم؟چون کثیفی های کاغذ دیواری هم چربی هست هم دوده و گرد و خاک و در یک دسته ی مشخص جا نمیشه.

  مونا 05-02-2020

  من امروز کارگر آوردم دیوارمو بشوره دیوار خونم کاغذ دیواری شده کارگر به اشتباه وایتکس ریخته با تاید ودیوارو شسته کلا لکه های سیاه مونده رو دیوار توروخدا بگید چیکار باید کنم ???

   فریبا کیتویی 23-02-2020

   سلام دوست عزیز. داخل این مطلب به طور کامل توضیح داده شده.