در اکثر خانواده ها بیشترین فشار کارهای مربوط به خانه تکانی عید بر دوش مادر خانواده است. اگر شما هم در خانواده‌تان با این مشکل مواجه هستید بهتر است راه حل ترفندهای خانه تکانی شب عید با کمک فرزندان را امتحان کنید. شما می توانید با ارائه راهنمایی، برنامه ریزی و ایجاد انگیزه در کودکانتان علاوه بر انجام سریع کارها، به وی استقلال و توانایی پذیرش وظایف در آینده را نیز آموزش دهید و در نهایت با تشویق و دادن جایزه، اشتیاق وی در همکاری با دیگران و انجام کارهای گروهی را افزایش دهید. پیشنهاد پین ورک به شما اینست که امسال خانه تکانی عید را همراه فرزندتان انجام دهید. خانه تکانی عید همراه با کودکان می توانید سرگرم کننده، آموزشی و چالش برانگیز باشد!

۱- خانه تکانی عید را از کجا شروع کنیم

*ابتدا تمامی کارهایتان را اولویت بندی و برنامه ریزی کرده و آنها را بین اعضای خانواده تقسیم بندی کنید. راجع به برنامه تان برای خانه تکانی، زمان آن و وظایف فرزندتان با وی صحبت کنید و کارهایی را که می توانید به وی بسپارید را مشخص کنید. مثلا بگویید یکشنبه آینده ما آشپزخانه را تمیز می کنیم و وظیفه شما پاک کردن وسایل نقره خواهد بود.

برنامه ریزی و زمان بندی کارها

*فهرست و نموداری برای وظایفتان تهیه کنید و آن را به دیوار آویزان کنید. در این فهرست وظایف خودتان، همسرتان و فرزندتان را جداگانه مشخص کنید و از او بخواهید پس از انجام هر کار یک تیک در کنار آن بزند. برای ایجاد اشتیاق بیشتر از کودکتان برای تهیه این فهرست کمک بگیرید و از طرح های فانتزی استفاده کنید و کنارهای آن را نقاشی کنید. همچنین می توانید هنگام انجام هرکار از وی عکس بگیرید.

ایجاد چک لیست کارهای نظافتی

*وظایف را به طور واضح به فرزندتان شرح دهید. در مورد انتظارات خود از فرزندتان دقیق و جزئی عمل کنید و آنچه را که از وی می خواهید به صورت دقیق بیان کنید. مثلا هرگز به طور کلی نگویید که کارهای مربوط به گردگیری را وی انجام دهد بلکه به ترتیب به او بگویید که اول گردگیری کتابخانه سپس تابلو ها و … را انجام دهد. همچنین برای انجام کارهای پیچیده و استفاده از محصولات پاک کننده، دستورالعمل های مرحله به مرحله را برای وی یادداشت کنید.

شرح واضح وظایف

*اگر سن کودکتان زیر ده سال است، وظایف او را به صورت بخش های کوچکتر به وی یادآوری کنید چرا که به اینصورت برای آنها قابل فهم تر خواهد بود. مثلا اگر می خواهید نظافت اتاق وی را انجام دهید اول از وی بخواهید که توپ هایش را جمع کند و پس از پایان آن، تمیز کردن ماشین هایش را از او بخواهید.

*اگر سن فرزندتان بالاتر است از وی راجع به نحوه ی برنامه ریزی، زمان و ترتیب انجام کارها نظرخواهی کنید. به این صورت برنامه ریزی و اعتماد به خود را به آنها آموزش دهید.

۲- خانه تکانی شب عید با کمک فرزندان : ایجاد انگیزه و اشتیاق در فرزندان

* کارها را بصورت تیمی انجام دهید و حین کار، فوت و فن تمیزکاری را به وی آموزش دهید. برای انجام نظافت هر اتاق، کارها را بین اعضای خانواده تقسیم کنید. برای ایجاد اشتیاق در افراد خانواده باید تقسیم کار شما به نحوی باشد که هر شخص کاری را انجام دهد که در آن بهترین است. همچنین به فرزندتان کارهای هیجان انگیز مانند تغییر دکوراسیون و یا تغییرات باغچه را بسپارید.

انجام کارهای نظافتی به صورت تیمی

*یکی از راههای ایجاد انگیزه در کودکتان استفاده از تایمر است. به بچه تان یادآوری کنید که اگر کارش را قبل از مدت زمان مشخصی انجام دهد به او جایزه خواهید داد. اینکار علاوه بر سرعت بخشیدن به کارها، باعث می شود تا کمتر احساس خستگی کنید.

استفاده از تایمر برای ایجاد انگیزه

*هنگام کار موسیقی شاد پخش کنید و از فرزندتان برای انتخاب آهنگ نظرخواهی کنید. حین انجام کار با یکدیگر آهنگ بخوانید و برقصید تا یک محیط شاد و هیجان انگیز ایجاد کنید.

پخش موسیقی شاد در حین کار

*اگر فرزندتان نوجوان است به او اختیارات بیشتری بدهید. ابزار کار را به وی بدهید و سپس مسئولیت کامل یک کار را به فرزندتان بدهید و به او بگویید که کاملا به وی اعتماد دارید که کارها را بصورت صحیح انجام خواهد داد. حین کار مداوم آنها را تحسین کنید و پس از اتمام کار با دادن امتیازاتی آنها را تشویق کنید.

۳- ترفندهای خانه تکانی شب عید : ایجاد محیط شاد و نشاط آور

*یک جعبه فانتزی مخصوص وسایل نظافتی برای فرزندانتان بسازید. میتوانید بطری های اسپری را با محلول آب و سرکه پر کنید. همچنین دستکش و پیشبندهای کودکانه تهیه و درون این جعبه قرار دهید.

ایجاد جعبه های نظافتی برای بچه ها

*به کودک خود بگویید که آنها مدیر آشپزخانه هستند و باید کارهای مربوط به سازماندهی مواد غذایی، چیدمان وسایل و تفکیک زباله ها را انجام دهند.

سپردن کارهای مدیریتی به بچه ها

*به کمک کودکتان وسایل قدیمی و اضافه‌تان را مشخص و جمع آوری کنید. سپس وسایل قابل فروش را به سمساری تحویل داده و پول حاصل از آن را با فرزندتان تقسیم کنید.

جمع آوری وسایل قدیمی و بلااستفادهاگر میخواهید که در روزهای پایانی سال به جای خونه تکونی عید، زمان بیشتری رو برای تفریح با فرزندانتون سپری کنید و نگران نظافت منزلتون هستید، دیگه جای نگرانی نیست. نظافت خونه رو به پین ورک بسپارید. فقط کافیه روی لینک زیر کلیک کنید و سفارش نظافت منزلتون رو برای خونه تکونی نوروزی ثبت کنید:

نظافت منزل

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

10 ماه پیش فریبا کیتویی

درباره نویسنده

سلام من فریبا کیتویی هستم! یک آذرماهی صبور و مقاوم... عاشق نوشتن، سفر و ادبیات. برای رسیدن به هدف‌هام تلاش می‌کنم و معتقدم که زندگی آسون نمیشه این تویی که سرسخت میشی ... از پین ورک عزیزم برای اعتمادی که بهم کرده ممنونم.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.