مطمئنا رانندگی در یک روز برفی و راه‌هایی که یخ‌زده است برای هیچ‌کس خوشایند نیست. رانندگی در هوای زمستان استرس‌زا است! با این حال، شما با دانستن یک سری نکات ضروری می‌توانید باخیال راحت در این شرایط رانندگی کنید. برای رانندگی در هوای زمستانی، مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما سرویس شده است و باک بنزینتان پر است. به آرامی رانندگی کنید و هنگام توقف و چرخش احتیاط نمایید. برای داشتن اطلاعات بیشتر از نحوه‌ی چگونگی رانندگی در زمستان با ادامه‌ی مطلب از مجله‌ی پین‌ورک همراه باشید.

۱ . قبل از رانندگی ماشین خود را تمیز کنید

هنگامی که قصد رانندگی در زمستان و یک هوای برفی را دارید قبل از شروع باید ماشین خود را کاملا تمیز کنید. این‌کار به شما کمک می‌کند هنگام رانندگی دید کافی داشته باشید. شما نباید فقط شیشه جلو را تمیز کنید، اگر فقط شیشه جلو ماشینتان را تمیز کنید، این کار باعث می‌شود دید شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

 • قبل از ترک منزل، تمام پنجره‌ها و آینه‌ها را تمیز کنید.
 • روی چراغ‌های اتومبیل را نیز تمیز نمایید تا سایر رانندگان بتوانند چراغ‌های جلو، چراغ‌های چشمک‌زن و چراغ ترمز شما را ببینند.
 • کاپوت، صندوق عقب، درب و سقف ماشین را تمیز کنید. اگر پنجره‌ها را تمیز نکنید ممکن است برف دید شما را کاهش دهد و احتمال بروز تصادف را افزایش دهد. در بعضی ایالت‌ها طبق قانون قبل از حرکت شما باید تمام ماشین را تمیز کنید و سپس در جاده حرکت نمایید.

رانندگی در زمستان

۲ . آهسته رانندگی کنید

برای رانندگی در زمستان ممکن است استرس داشته باشید یا دیرتان شده باشد، اما ایمنی شما در درجه اول اهمیت قرار گرفته است. مهم نیست چه مدت رانندگیتان طول می‌کشد اما باید در هوای زمستانی به آرامی حرکت کنید. حتی اگر زنجیرچرخ هم داشته باشید، باز هم ممکن است در صورت سرعت بالا کنترل ماشینتان را از دست بدهید. . با رانندگی آهسته شما نه تنها اتومبیل خود را کنترل می‌کنید بلکه نسبت به ماشین‌های دیگر نیز هشیارتر عمل می‌کنید.

 • پدال گاز و ترمز را به آرامی فشار دهید. سر پیچ‌ها به آرامی حرکت نمایید. برای جلوگیری از توقف ناگهانی، کمی زودتر ترمز کنید.

رانندگی در زمستان

۳ . فاصله طولی را رعایت کنید

توقف در جاده۲های زمستانی بسیار متفاوت از جاده‌های خشک است. رانندگی در جاده‌های زمستانی به دقت و توجه خیلی بیشتری نیاز دارد. در این جاده‌ها حداقل هشت تا ده ثانیه طول می‌کشد تا ماشینتان متوقف شود. به آرامی ترمز کنید و از فشردن پدال ترمز به صورت ناگهانی خودداری نمایید.

 • در صورت امکان ابتدا پای خود را از روی پدال گاز بردارید تا سرعت ماشین کمتر شود و سپس ترمز نمایید.

رانندگی در زمستان

۴ . فاصله ایمنی را با ماشین جلویی حفظ کنید

در رانندگی در زمستان باید همیشه طول مسیری را که معمولاً بین خودروتان و وسیله نقلیه جلوی خود قرار می‌دادید، دو برابر کنید. کاملا حواستان به ماشین جلویی و چراغ ترمزهایش باشد تا متوجه شوید که چه زمانی توقف می‌کند. اگر فاصله خود را حفظ کنید، باید بتوانید به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه دردسری اتومبیل خود را متوقف کنید.

رانندگی در زمستان

۵ . زمان‌که به پیچ نزدیک می‌شوید سرعت نداشته باشید

وقتی به یک پیچ نزدیک می‌شوید، پای خود را از روی پدال گاز بردارید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است ماشین شما چپ شود. بر روی پیچ توقف نکنید چرا که حرکت دوباره شما با دشواری بسیاری همراه خواهد بود. اگر مجبورید پدال گاز را فشار دهید، این کار را به آرامی انجام دهید.

رانندگی در زمستان

۶ . یاد بگیرید هنگام لغزندگی ماشین خود را کنترل کنید

لغزندگی می‌تواند بسیار ترسناک باشد! در رانندگی در زمستان برای کنترل هرگونه لغزش پدال گاز را کمی رها کنید و چرخ‌های خود را به همان جهت که می‌خواهید بروید، خیلی آرام بچرخانید. تا وقتی که در مسیر درست خود قرار نگرفته‌اید از فشار دادن پدال گاز به شدت خودداری نمایید.

 • اگر لغزش ماشین بیش از حد است ابتدا پدال گاز را رها کنید تا ماشین به حالت عادی خود برگردد ولی اگر این کار جواب نداد به آرامی پای خود را روی ترمز فشار دهید. خونسردی خود را حفظ کنید، با این کار مطمئنا می‌توانید ماشین را به مسیر قبلی بازگردانید.
 • اگر با ماشینتان از مسیری که آب در آن جمع شده است عبور می‌کنید، به آرامی گاز را فشار دهید و سعی کنید ماشین خاموش نشود.

رانندگی در زمستان

۷ . از کنترل کروز استفاده نکنید

کنترل کروز، دکمه‌ای جهت ثابت نگه داشتن سرعت در برخی خودروها است. کنترل کروز می‌تواند روشی آرامش‌بخش برای رانندگی باشد. اما در هوای زمستانی نباید از کنترل کروز اتومبیل خود استفاده کنید. این کار باعث افزایش شتاب خودرو و کاهش سرعت‌عمل شما برای کنترل می‌شود. در سطوح لغزنده که دارای برف، یخ یا ماسه است این کار ممکن است باعث شود کنترل ماشین از دستتان خارج گردد.

رانندگی در زمستان

۸ . ماشین خود را سرویس کنید

برای رانندگی در زمستان شما باید مطمئن شوید که ماشین شما در بهترین حالت ممکن قرار دارد. شما نمی‌خواهید که هنگام بارش برف یا دمای زیر صفر درجه دچار مشکل شوید. این موضوع می‌تواند استرس‌زا باشد. ماشین خود را برای بررسی به مکانیکی ببرید یا خودتان به تعمیر و نگهداری دقیق آن بپردازید.

 • موارد متداولی که در طول زمستان باید چک شوند عبارتند از: شلنگ، تسمه، پمپ آب و سیم‌های برق. شما همچنین باید فشار لاستیک را بررسی کنید.

رانندگی در زمستان

۹ . باتری خود را بررسی کنید

شما باید مدام این کار را انجام دهید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید. باتری‌های قدیمی ممکن است در سرما از کار بیافتند، یا سیستم شارژشان ممکن است به درستی کار نکند. درحالیکه سایر قسمت‌های خودرو را چک می‌کنید باید باتری خود را نیز بررسی کنید.

 • اگر نیاز به باتری جدید دارید، اطمینان حاصل کنید که آنقدر قدرتمند است که می‌تواند در زمستان به راحتی دوام آورد. در طول زمستان، ماشین شما نسبت به تابستان با مشکل بیشتری روبرو خواهد شد.

رانندگی در زمستان

۱۰ . ضدیخ را بررسی کنید

برای رانندگی در زمستان ضدیخ برای حفظ اتومبیل در طول زمستان بسیار مهم است. بیشتر اتومبیل‌ها با مخلوطی از آب و ضدیخ بهترین عملکرد را خواهند داشت. در هوای معمولی زمستانی ۶۰ درصد ضدیخ و ۴۰ آب مناسب خواهد بود. در شرایط شدید از ۷۰ درصد ضد یخ و ۳۰ درصد آب استفاده کنید. این کار به سرد نگه داشتن موتور در هنگام فعالیت  کمک می‌کند.

 • کتابچه راهنمای اتومبیل خود را در این زمینه حتما بررسی نمایید.

رانندگی در زمستان

۱۱ . برف پاک کن خود را تعویض کنید

اگر در منطقه‌ای که بارش برف و باران زیاد است زندگی می‌کنید، باید برف پاک‌کن‌های زمستانی را بر روی ماشین خود قرار دهید. این برف پاک‌کن‌ها سنگین هستند و مخصوصاً برای جلوگیری از جمع آوری یخ روی شیشه ها ساخته شده‌اند.

 • قبل از خاموش کردن ماشین، حتماً برف پاک‌کن را خاموش کنید. در غیر این صورت تیغه‌ها می‌توانند بر روی شیشه جلو اتومبیل منجمد شوند، و درصورت استفاده مجدد ممکن است خراب شوند.

رانندگی در زمستان

۱۲ . لاستیک مناسب زمستان بخرید

اگر هر سال در محلی زندگی می‌کنید که باران می‌بارد، لاستیک‌های مناسب بر روی ماشین خود قرار دهید. شما باید لاستیک مناسب ماشین خود را انتخاب کنید تا هنگام رانندگی دچار مشکل نشوید و به راحتی بتوانید خودرو خود را کنترل نمایید.

 • شما می‌توانید در سایر فصول سال از لاستیک‌های معمولی استفاده نمایید و این تایرها را برای زمستان‌ها نگه‌دارید.

رانندگی در زمستان

۱۳ . شیشه‌شوی ماشین خود را همیشه پر نگه‌دارید

بارش برف و یخبندان می‌تواند دید شما را از شیشه جلوی اتومبیل به شدت کاهش دهد و دشوار نماید. اگر پشت یک اتومبیل رانندگی کنید، ممکن است نمک و آهک‌های جاده‌ای نیز روی شیشه جلو اتومبیل شما پاشیده شود. شما باید مایع شیشه‌شوی اتومبیل خود را همیشه پرنگه‌دارید و از منجمد شدن آن جلوگیری نمایید.

رانندگی در زمستان

۱۴ . باک بنزین خود را همیشه پر نگه دارید

یکی از مهمترین کارهایی که می‌توانید در طول زمستان انجام دهید، پر نگه‌داشتن باک بنزین اتومبیل است. اگر در صورت به وجود آمدن اتفاقی ماشین شما خراب شود می‌توانید در این‌صورت به‌راحتی بخاری‌ماشین خود را روشن نگه‌دارید و تا آمدن تعمیرکار خود را گرم کنید.

رانندگی در زمستان

۱۵ . همیشه چند کیسه شن در صندوق عقب ماشین خود داشته باشید

اتومبیل‌های چرخ دنده‌ای ممکن است بیش از سایر اتومبیل‌ها در جاده‌های برفی دچار مشکل شوند. برای رانندگی در زمستان قرار دادن چند کیسه شن در صندوق عقب می‌تواند به ثبات خودرو شما کمک کند.

 • کیسه‌های شن را در وسط صندوق‌عقب اتومبیل خود قرار دهید.
 • از قرار دادن وزن زیاد در قسمت عقب خودرو خودداری کنید زیرا این امر می‌تواند جلوی اتومبیل را بلند کند. وزن حدود ۲۰ پوند را امتحان کنید.

رانندگی در زمستان

۱۶ . لوازم زمستانی را در ماشین خود قرار دهید

شما باید در طول رانندگی در زمستان چند وسیله  اصلی مفید را در ماشین خود ذخیره کنید. یک ابزار یخ شکن  را در ماشین خود همیشه داشته باشید همچنین ممکن است بخواهید بیل و کیسه‌ای از شن را در صندوق عقب نگه‌دارید تا درصورت گیر افتادن بتوانید از آن‌ها استفاده کنید و خود را نجات دهید.

رانندگی در زمستان

۱۷ . کیف کمک‌های اولیه در ماشین خود داشته باشید

در صورت خراب شدن ماشین داشتن یک کیف پر از وسایل دارید که به شما کمک می‌کند خود را گرم نگه دارید. پتو، دستکش، کلاه، غذا، آب و هر دارویی را که ممکن است احتیاجتان شود را در این کیف قرار دهید.

رانندگی در زمستان

۱۸ . در هنگام خستگی از رانندگی خودداری کنید

رانندگی وقتی خسته هستید قدرت واکنش و عکس‌العمل شما را کاهش می‌دهد. علاوه براین منجر به کاهش تمرکز شما می‌شود. این شرایط در زمستان می‌تواند بسیار خطرناک باشد. وقتی خسته هستید و استراحت مناسبی ندارید، سعی کنید در هوای برفی رانندگی نکنید.

رانندگی در زمستان

۱۹ . گزارش‌های هواشناسی را بررسی کنید

قبل از رفتن به جایی، به‌خصوص مسافت طولانی، باید حتما وضعیت هوا را بررسی کنید. اگر قصد دارید رانندگی در زمستان را تجربه کنید و  به مناطق کوهستانی بروید باید این کار را انجام دهید. این به شما کمک می‌کند بدانید چه وسایلی را همراه خود ببرید. اگر هوا بسیار بد است، باید سفر خود را به تعویق بیندازید.

 • هنگامی‌که در شرایط زمستانی مسافرت می‌کنید، به نزدیکان خود اطلاع دهید که کجا می‌روید و چه‌زمانی باید برسید.

رانندگی در زمستان

۲۰ . تلفن همراهتان همیشه باید شارژ داشته باشد

اطمینان حاصل کنید که تلفن‌همراه شما هر زمان که خانه را ترک می‌کنید دارای شارژ کامل است. همچنین بهتر است همیشه یک شارژر در ماشین خود داشته باشید تا بتوانید در صورت امکان از آن استفاده کنید. به این ترتیب در صورت بروز هرگونه مشکلی به راحتی می توانید درخواست کمک کنید.

رانندگی در زمستان

۲۱ . رانندگی در هوای زمستانی را تمرین کنید

اگر با رانندگی در زمستان و شرایط آب و هوایی برفی و یخی ناآشنا هستید، سعی کنید شرایط را برای خود شبیه‌سازی کنید و به تمرین بپردازید. نحوه‌ی ترمز کردن، دور زدن و پیچیدن و نحوه کنترل ماشین را تمرین نمایید. این کار می‌تواند برایتان سرگرم کننده نیز باشد.

 •  در صورت امکان در خانه بمانید. از هوای زمستان به عنوان بهانه‌ای برای در خانه‌ماندن استفاده کنید. حتی اگر توانایی رانندگی کردن در هوای زمستانی را دارید سعی کنید تا حدامکان از بیرون رفتن غیرضروری خودداری نمایید. هوای بارانی و برفی برای رانندگان کاملا حرفه‌ای نیز می‌تواند خطرآفرین باشد.

رانندگی در زمستان


مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک در مورد نحوه‌ی رانندگی در زمستان است. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.