لایه‌برداری پوست شما می‌تواند باعث نرم‌تر شدن پوست شود و همچنین می‌تواند به بهبود عملکرد پوست کمک کند. بااین‌حال شما باید از لایه‌بردار مناسب با توجه به نوع پوست خود استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید و از تحریک پوست خود جلوگیری کنید. بهتر است در مورد نحوه لایه‌برداری صورت خود با متخصص پوست مشورت کنید. به‌طورکلی تعدادی از محصولات و روش‌های پزشکی برای لایه‌برداری پوست وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید و حتی برخی از داروهای طبیعی در منزل وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در این مطلب از پین‌ورک به روش‌های متنوع برای لایه‌برداری پوست می‌پردازیم.

روش اول| لایه‌برداری مناسب در خانه

لایه برداری پوست

۱ . موهاتونو به عقب بکشید!

اگر موهای بلندی دارید تمام موهای خود را از صورت خود کنار بزنید و با یک تل مو موهای خود را به عقب ببرید. اگر موهای چتری دارید ممکن است شما نیاز به یک دستمال سر داشته باشد تا آن‌ها را از صورت خود دورنگه دارید.

۲ . دستمال پارچه‌ای را با آب گرم مرطوب کنید!

آب باید گرم باشد اما نه آن‌قدر گرم که پوست شمارا بسوزاند. پارچه را به مدت یک یا دو دقیقه روی صورت خود قرار دهید تا منافذ پوست را باز شود. روش دیگر این است که ابتدا دوش آب گرم بگیرید و چند دقیقه پوست خود را در بخار خیس کنید.

۳ . صورت خود را بشویید!

بعد از باز کردن منافذ خود به‌آرامی صورت خود را با پاک‌کننده معمولی بشویید. شما به شستشوی بسیار سخت نیاز ندارید شما فقط می‌خواهید یک چهره تمیز و زیبا برای لایه‌برداری داشته باشید.

۴ . یک قسمت از صورت خود را با اسکراپ امتحان کنید!

قبل از استفاده از یک محصول جدید باید یک تست انجام دهید تا مطمئن شوید که واکنش آلرژیک ندارید. مربع یک اینچی را در کنار صورت یا چانه خود انتخاب کنید. آن قسمت را مرطوب کنید و از لایه‌بردار استفاده کنید. حدود پنج یا ده دقیقه صبر کنید اگر آن قسمت از صورت خود شروع به سوختن کرد سریع آن را بشویید و استفاده از آن محصول را ادامه ندهید اما اگر هیچ واکنشی رخ نداد می‌توانید از آن در بقیه قسمت‌های صورت خود استفاده کنید.

۵ . اسکراب لایه‌بردار خود را به کل صورت بمالید!

هر آنچه را که می‌خواهید استفاده کنید آماده داشته باشید. ممکن است شما تصمیم گرفته‌اید که اسکراب لایه‌بردار را در خانه درست کنید یا شاید محصولی را در فروشگاه خریداری کنید. درهرصورت خمیر لایه‌بردار را روی پوست تمیز و مرطوب خود بمالید. از دو انگشت یا از یک دستمال تمیز و مرطوب با آب گرم استفاده کنید. خمیر را به‌آرامی در حرکات دایره‌ای بر روی تمام‌صورت خود مالش دهید تا از شر پوست مرده خلاص شوید.

 •  اگر از قلم‌مو یا اسفنج استفاده می‌کنید حدود ۳۰ ثانیه از ضربه‌های آرام و کوتاه استفاده کنید.
 • اگر بریدگی، زخم، آفتاب سوختگی یا تب‌خال دارید لایه‌برداری انجام ندهید.

۶ . صورت خود را با آب ولرم بشویید!

تمام خمیر لایه‌بردار را با آب ولرم بشویید نه با آب داغ. سپس به‌صورت خود آب سرد پاشیده تا منافذ پوست را ببندد همچنین مطمئن شوید که تمام اسکراب ها شسته شده است در غیر این صورت پوست شما از اسکراب باقی‌مانده چسبناک یا دون دون می‌شود.

۷ . صورت خود را خشک‌کنید!

برای تمیز کردن صورت خود از یک حوله تازه و تمیز و نرم استفاده کنید. پوست خود را مالش ندهید چون ممکن است پوست شما بعد از لایه‌برداری کمی حساس شود و شما نباید با مالیدن آن را بیشتر تحریک کنید.

۸ . مرطوب‌کننده را با ضد آفتاب برروی صورت بزنید!

پس از انجام لایه‌برداری از مرطوب‌کننده غیر کومودوژنیک با ضد آفتاب برای حفظ صافی پوست، جلوگیری از جوش زدن و محافظت پوست در برابر اشعه مضر UV استفاده کنید. آسیب دیدن پوست تازه در اثر آفتاب بسیار آسان است بنابراین در صورت گذراندن اوقات خارج از خانه حتماً از ضد آفتاب استفاده کنید.

 • از مرطوب‌کننده با حداقل SPF 15 کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

۹ . زمان لایه‌برداری

اگر پوستی چرب و سفت دارید می‌توانید بدون هیچ مشکلی روزانه لایه‌برداری کنید. از طرف دیگر افرادی که پوست حساس یا خشک دارند باید میزان لایه‌برداری در منزل را به یک یا دو بار در هفته محدود کنند. اگر پوست شما قرمز و تحریک‌شده است تعداد لایه‌برداری را کم کنید و با پزشک خود مشورت کنید.


مقالات مرتبط :


روش دوم|خرید محصولات پوستی

لایه‌برداری پوست

۱ . نوع پوست خود را بشناسید!

قبل از خرید محصول لایه‌بردار مشخص کنید که پوست چرب – پوست معمولی یا پوست خشک دارید. پوست خشک غالباً پوسته‌پوسته یا دارای خارش است درحالی‌که پوست چرب می‌تواند چرب یا براق به نظر برسد. بسیاری از افراد در مناطق مختلف ترکیبی از این دو نوع پوست رادارند که باعث می‌شود از محصولاتی مخصوص پوست معمولی یا از محصولاتی که برای نوع پوستی که بیشتر شما دارید استفاده کنند.

۲ . محصول ماسب برای پوست خود را انتخاب کنید!

اگر پوستی چرب یا معمولی دارید محصولی را انتخاب کنید که حاوی بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک باشد. این مواد می‌توانند به بهبود و جلوگیری از شیوع کمک کنند. همچنین می‌توانید از یک ماده با پاک‌کننده آلفا هیدروکسی اسید استفاده کنید که به از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. از محصولاتی با اسید رتینوئیک برای تعادل رنگ پوست و کاهش چین‌وچروک استفاده کنید.

 • اگر پوست خشکی دارید از استفاده از محصولات فوق و لایه‌بردارهای قوی حاوی اسید گلیکولیک خودداری کنید. به‌طورکلی از هرگونه محصولات شیمیایی خودداری کنید و محصولاتی را که خطر کمتری دارند انتخاب کنید.
 • از محصولاتی که بیش از ۱۰% اسید گلیکولیک یا ۲% اسید سالیسیلیک دارند دوری‌کنید.
 • اگر به آسپرین حساسیت دارید نباید از هیچ محصول حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید.

۳ . محصولات دانه‌دار را برای پوست حساس یا خشک انتخاب کنید!

اگر پوست حساسی دارید به دنبال محصولاتی باشید که دارای برچسب مخصوص برای پوست‌های حساس باشند. محصولی را با دانه‌های لایه‌برداری مصنوعی و نرم انتخاب کنید. این محصولات برای پوست‌های خشک یا تحریک شدن آسان پوست مفید است. همچنین اگر پوست شما چرب است محصولی را با دانه‌های درشت و سفت انتخاب کنید که پوست شمارا کاملاً لایه‌برداری کند.

۴ . از لایه‌بردار برقی استفاده کنید!

ابزارهایی ایجاد کرده‌اند که می‌توانند برای از بین بردن لایه بیرونی پوست Clarisonic برندهایی مانند مرده یا از بین بردن خشکی از صورت شما استفاده شوند. این برس ها از فرکانس سونیک برای از بین بردن کثیفی بر روی صورت شما بدون تحریک پوست استفاده می‌کنند. اگرچه به‌اندازه یک روش درمانی میکرودرم ابریژن حرفه‌ای مؤثر نیست اما این ابزارها بسیار ارزان هستند.

روش سوم|درست کردن اسکراب‌های طبیعی صورت

ساخت اسکراب‌های خانگی

۱ . جوش‌شیرین را با آب مخلوط کرده و آن را صورت خود بمالید!

جوش‌شیرین بسیار لایه‌بردار است. اجازه دهید ۱۰ دقیقه روی صورت بماند و سپس با استفاده از آب ولرم و لیف آن را بشویید.

 • همچنین می‌توانید یک ترکیب عسل و جوش‌شیرین را امتحان کنید.
 • برای پوست‌های حساس جوش‌شیرین و آلوئه ورا را امتحان کنید.

۲ . ماسک آووکادو عسل و شکر درست کنید!

یک آووکادو را رنده کرده و آن را با دو قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری شکر مخلوط‌کنید. درحالی‌که عسل و آووکادو پوست شمارا تغذیه می‌کنند، شکر باعث ایجاد لایه‌برداری ملایم می‌شود.

 • اگر پوست چرب دارید یک یا دو قاشق چای‌خوری آب‌لیمو تازه اضافه کنید تا به سفت شدن پوست و خشک شدن منافذ کمک کند.
 • اجازه دهید ماسک قبل از شستشوی کامل ۱۵-۲۰ دقیقه روی صورت شما بماند.

اسکراب طبیعی برای لایه‌برداری پوست

۳ . یک روغن طبیعی را با شکر ترکیب کنید!

گزینه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید هنگام انتخاب روغن برای مخلوط کردن در اسکراب لایه‌بردار خود انتخاب کنید. روغن‌های حاوی مواد مغذی آجیل که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند را برای سفت شدن و جوان‌سازی پوست انتخاب کنید. حدود دو قاشق غذاخوری روغن را با یک قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای یا سفید مخلوط‌کنید و از یک پارچه برای گذاشتن آن روی صورت خود استفاده کنید و در دایره‌های کوچک صورت خود را مالش دهید سپس با آب گرم بشویید. بعضی از روغن‌های توصیه‌شده شامل:

 • روغن نارگیل
 • روغن بادام
 • روغن‌زیتون
 • روغن دانه انگور
 • روغن بابونه
 • روغن آووکادو
 • روغن گلرنگ

تهیه اسکراب طبیعی

۴ . یک اسکراب بر پایه آجیل یا آرد ذرت را امتحان کنید!

دو یا سه قاشق غذاخوری از آرد ذرت یا نوعی وعده غذایی مغذی آجیل مانند مغز بادام یا گردو را با مقدار کمی آب ترکیب کنید. شما می‌خواهید که اسکراب چسبناک باشد. مقدار زیادی از آن را روی صورت بمالید و اجازه دهید حدود ۱۵ دقیقه قبل از شستشو با آب گرم روی صورتتان بماند. اگر به آجیل حساسیت دارید از این استفاده نکنید.

ساخت اسکراب خانگی

۵ . صورت خود را با قهوه شاداب کنید!

بافت ناهموار قهوه همراه با اسید کافئیک موجود در آن، آن را به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده مناسب تبدیل می‌کند. کافئیک اسید خاصیت ضدالتهابی دارد و به افزایش تولید کلاژن کمک می‌کند و پوست شمارا صاف و سالم می‌کند.

 • یک قاشق غذاخوری قهوه را با یک قاشق غذاخوری آب یا روغن‌زیتون مخلوط کرده و آن را روی صورت خود بمالید. اگر پوست چرب دارید به‌جای روغن‌زیتون از آب ساده استفاده کنید. اجازه دهید ماسک حدود ۱۵ دقیقه روی صورت شما بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید.
 • حتماً از دانه‌های قهوه تازه استفاده کنید، نه قهوه فوری. قهوه فوری بلافاصله در آب حل می‌شود.
 • یک گزینه جایگزین برای بخار دادن صورت خود در ۲۰ دقیقه برای باز کردن منافذ است.۱ قاشق غذاخوری پودر قهوه را با شیر یا عسل مخلوط‌کنید تا خمیر غلیظ شود. این خمیر را با حرکت دایره‌ای روی صورت خود بمالید. به مدت ۲۰ دقیقه آن را بگذارید و سپس با آب سرد بشویید تا منافذ بسته شود.

تهیه اسکراب طبیعی

۶ . پوست خود را با اسکراب جو دوسر نرم کنید!

مخصوصاً برای افرادی که پوست خشک دارند بسیار مفید است اسکراب جو دوسر می‌تواند هنگام تغذیه پوست شمارا لایه‌برداری کند.

 • قاشق غذاخوری جو دوسر پیمانه را با یک قاشق چای‌خوری نمک یا شکر و یک قاشق غذاخوری آب یا روغن‌زیتون مخلوط‌کنید. اگر پوست چربی‌دارید، نمک و آب را به‌عنوان افزودنی انتخاب کنید. اگر پوست خشکی دارید، برای کمک به آب‌رسانی پوست، از شکر و روغن خودداری کنید.
 • این مخلوط را روی پوست خود بمالید و بگذارید حدود ۱۵ دقیقه قبل از شستشو با آب گرم بماند.

روش چهارم|سعی در ارائه خدمات حرفه‌ای

لایه‌برداری پوست با اسکراب

۱ . صورت خود را با آب گرم درمان کنید!

قسمت‌هایی از صورت خود را که بخشی از یک روز استراحت آبگرم است لایه‌برداری کنید. آبگرم بسیاری از خدمات پوستی را در صورت از لایه‌برداری تا درمان‌های پاک‌سازی عمیق ارائه می‌دهند. هرچند وقت یک‌بار از یک روز آرامش‌بخش لذت ببرید درحالی‌که آنجا هستید خودتان را با ماساژ نیز درمان کنید.

۲ . روش درمانی میکرودرم ابریژن را تجربه کنید!

میکروودرمابراسیون همچنین به‌عنوان لایه‌برداری مکانیکی یا میکرو تجدید محل استفاده می‌شود برای خلاص شدن از لایه‌های مرده یا خشک پوست از یک لوله مکش مکانیکی با نوک لایه‌بردار استفاده می‌کنند. باعث پاک شدن منافذ و جوان‌سازی پوست می‌شود، اگرچه برای حفظ اثرات مثبت لازم است هرچند هفته یک‌بار این روند تکرار شود.

 • این کار درحالی‌که می‌تواند نسبتاً گران باشد اما بی‌خطر است و توسط پزشک متخصص پوست انجام می‌شود.
 • یک‌روال درمانی معمول هر ۲-۳ هفته با حداقل ۶-۱۰ درمان برای دستیابی به نتایج دائمی انجام می‌شود.
 • اگر پوستتان به‌راحتی زخم می‌شود و یا در مدت ۶ ماه از داروی ایزوترتینوئین استفاده کرده‌اید میکرودرمابراسیون نکنید.
 • اگر به هر نوع داروی آکنه مبتلا هستید قبل از انجام هرگونه روش میکرودرم ابریژن، از متخصص پوست خود بپرسید.

۳ . لایه بردار شیمیایی را امتحان کنید!

اگر پوستی خشک یا حساس ندارید، ممکن است شما هر ۴ تا ۶ هفته یک‌بار کاندید برای لایه‌برداری شیمیایی از متخصص پوست شوید. محلول‌های پوست شیمیایی حاوی غلظت بالایی از اسید سالیسیلیک و اسید رتینوئیک هستند که به‌سرعت در بازسازی سلول کمک می‌کنند. چند روز بعد از لایه‌برداری شیمیایی پوست شما لایه‌برداری می‌کند و بعدازآن شروع به بهبودی خود و ایجاد پوستی تازه و صاف می‌کند.

 • این روش‌های درمانی معمولاً می‌توانند بین ۱۵۰ دلار برای یک‌لایه برداری سبک و ۶۰۰۰ دلار برای یک‌لایه برداری عمیق هزینه داشته باشد.
 • لایه‌برداری شیمیایی با توجه به نتایج دلخواه شما می‌تواند در سطح سبک، متوسط یا عمیق انجام شود. لایه‌برداری‌های عمیق مدت بیشتری طول می‌کشد تا بهبود یابد.
 • قرمزی به‌طورمعمول پس از لایه‌برداری شیمیایی رخ می‌دهد. سایر خطرات کمتر متداول شامل زخم، تغییر در رنگ پوست و عفونت است. لایه‌برداری‌های عمیق به دلیل استفاده از مواد شیمیایی مورداستفاده، خطر آسیب به قلب یا کبد شمارا دارند.
 • با پزشک خود در مورد تاریخچه سلامتی خود و اینکه باید لایه‌برداری شیمیایی انجام دهید یا خیر صحبت کنید چون آن‌ها ایده خوبی برای همه نیستند.

در این مطلب از مجله پین‌ورک با موضوع روش‌های متنوع برای لایه‌برداری پوست با ما همراه بودیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

2 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.