مواجه شدن با یک وسیله‌ی بزرگ و یا نصب قطعه‌ای از تجهیزات بسیار ترسناک است و کمتر شرایطی پیدا می‌شود که از این وضعیت ترسناک‌تر باشد. البته دستورالعمل‌هایی برای نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن و این‌گونه تجهیزات وجود دارد، اما آن‌ها اغلب حاوی اصطلاحات ناآشنا هستند و همچنین ممکن است به زبان دیگری نوشته شده باشد. مخصوصاً وقتی صحبت از نصب یک ماشین لباسشویی بزرگ و یا یک خشک‌کن می‌رسد، احتمالاً سر خود را می‌خارانید و با خود فکر می‌کنید که چگونه ممکن است یک فرد دیگر در این دنیا بتواند این کار را انجام دهد. در این مطلب از پین‌ورک به بررسی نحوه نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن می پردازیم و امیدواریم از مطالعه این مطلب جامع لذت ببرید.

نحوه‌ی نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است در این شرایط خود را پیدا کنید. شاید تنها در حال جابه‌جایی به مکان دیگر باشید ، شاید دستگاه قبلی شما خراب شده و یا قدیمی است و شایدم آپارتمان یا خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، هرگز ماشین لباسشویی و یا خشک‌کن نداشته و اکنون می‌خواهید این وضعیت را تغییر دهید.

ازآنجاکه نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن شامل سیستم‌های آب‌، برق و یا گاز شماست، ضروری است که وسایل شما در اولین بار به درستی نصب شوند تا از آسیب دیدن وسایل جدید یا منزل خود جلوگیری کنید.

برای نصب‌های ساده‌تر ، مثلاً زمانی که تمام ابزار لازم برای نصب تجهیزات جدید را در اختیار دارید ، شاید بتوانید نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن را خودتان به تنهایی انجام دهید. اما برای نصب‌هایی پیچیده‌تر مثلاً زمانی که به لوله‌کشی، سیستم تهویه و یا پریز برق نیاز دارید ، احتمالاً مجبور خواهید شد که با یک متخصص تماس بگیرید.

صرف‌نظر از اینکه که چگونه نصب را انجام می‌دهید، درک فرایند این کار و تجهیزات موردنیاز، می‌تواند به شما کمک کند که یک برنامه‌ی مناسبی برای نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن خود ترتیب دهید.

 

چگونه ماشین لباسشویی جدید را نصب کنیم

 قبل از شروع مراحل نصب، باید اطمینان حاصل کنید که به این موارد اساسی دسترسی خواهید داشت.

  • برق

نوع پریز موردنیاز ممکن است به مشخصات ماشین لباسشویی بستگی داشته باشد. به طور کلی ، شما باید یک ولتاژ ۱۲۰ ولت با یک سیم اتصال به زمین داشته باشید تا در صورت وجود هر گونه نقصان در سیستم برقی، یک لایه‌ی محافظتی در برابر آن برای نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن ایجاد شود.

 

  • منبع آب

در حالت ایده آل ، ماشین لباسشویی شما نزدیک آبگرمکن شما نصب خواهد شد تا بتوانید برای تأمین آب سرد و گرم خود به خطوط خروجی و ورودی دسترسی داشته باشید. اگر این امکان میسر نبود از دو لوله‌‌ با قطر ¾ اینچ استفاده کنید که از یکی آب گرم و از دیگری آب سرد عبور کند و آن‌ها را درون دیوار تا پشت ماشین لباسشویی خود بکشید. هر کدام از این لوله‌ها به یک شیر کنترل ختم می‌شود که برای دسترسی آسان‌تر به یک قاب دیواری در بالای ماشین لباسشویی نصب شده است.

 

  • گذرگاه آب

وقتی‌که یک وسیله مانند ماشین لباسشویی، برای انجام کار خود از مقدار زیادی آب استفاده می‌کند، در نتیجه به گذرگاهی برای تخلیه‌ی آن آب نیز نیاز دارد. گذرگاه ماشین لباسشویی استند پایپ (stand pipe) خوانده می‌شود و به درون قطعه‌ای به نام P-trap تخلیه می‌گردد. سپس این قطعه، آب را در مسیر تخلیه و دفع قرار می‌دهد. معمولاً حتی، گذرگاه تخلیه‌ی آب ماشین لباسشویی را با سینک‌ها و توالت به اشتراک می‌گذارند.

بسیاری از ماشین لباسشویی‌ها از برق ۱۲۰ ولت استفاده می‌کنند. اگر اکنون، علاوه بر ماشین لباسشویی، ۳ مورد بالا یعنی پریز برق ۱۲۰ ولت، منبع آب و گذرگاه تخلیه‌ی آب را آماده کرده‌اید، به راحتی می‌توانید مراحل نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن را انجام دهید.

لباسشویی و خشک‌کن

 

۱ . محل تعیین‌شده را آماده کنید.

قبل از شروع نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن، باید مطمئن شوید که فضای کافی برای ماشین لباسشویی وجود دارد. عرض و طول ماشین لباسشویی و محلی که قرار است آن را نصب کنید، اندازه بگیرید و مطمئن شوید که با یکدیگر تطابق داشته باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که آن محل به پریز برق و خطوط آبی که قرار است از آنجا رد شود، نزدیک باشد.

در این مرحله باید کف را نیز بررسی کنید. ماشین لباسشویی‌ها و خشک‌کن‌ها باید روی یک طبقه محکم و مرتب بنشینند . اگر آن‌ها را روی سرامیک و یا کاشی‌کاری ضعیف قرار دهید، ممکن است باعث آسیب به کف زمین شود.

۲ . دستورالعمل را بخوانید.

اینکه با توجه به دستورالعمل‌ نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن پیش بروید می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد. این دستورالعمل‌ها ممکن است پیچیده و درکشان دشوار باشد؛ اما این تنها راهی است که می‌توانید متوجه شوید که آیا ماشین لباسشویی شما، ویژگی غیر معمولی دارد یا خیر . چراکه هنگام مراحل نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن نیاز است که به آن‌ها توجه شود.

۳ . شیر آب را امتحان کنید.

قبل از شروع نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن، شیر آب ورودی به ماشین لباسشویی را باز کرده و درون یک سطل یا وان بریزید . مطمئن شوید که در این لوله‌کشی‌ها هم از آب سرد و هم از آب گرم استفاده می‌کنید. علاوه بر آن این کار باعث می‌شود که هرگونه آشغال ریزی که ممکن است درون لوله‌کشی‌ها باشد ، قبل از نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن بیرون آمده و در آینده مسیر آب ماشین لباسشویی را مسدود نخواهد کرد.

پس از اتمام این مراحل ، آب را ببندید . این کار تنها شامل بستن شیر آب نمی‌شود، یعنی اینکه باید آب را در هنگام نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن از منبع اصلی آن قطع کنید. این مرحله بسیار مهم است چراکه ممکن است در هنگام نصب، به اشتباه آب از طریق شیر بالای ماشین لباسشویی باز شود.

۴ . ماشین لباسشویی را به محل نصب منتقل کنید.

این مرحله ممکن است به بیش از یک نفر نیاز داشته باشد. دستگاه را تقریباً در تمام طول مسیر، پشت به دیوار حرکت دهید. به یاد داشته باشید که ماشین لباسشویی اندکی با دیوار پشت آن فاصله داشته باشد تا بتوانید سیم‌ها و لوله‌های مورد نیاز را به آن وصل کنید . بعد از اتمام مراحل نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن نیز می‌توانید مقداری آن را به سمت دیوار بکشید تا فضای باقی‌مانده پر شود.

ماشین لباسشویی و خشک‌کن

 

 

۵ . لوله‌های تأمین‌کننده‌ی آب را به شیر‌های آن وصل کنید.

در مرحله‌ی بعد، شیلنگ‌های تأمین‌کننده‌ی آب ماشین لباسشویی را به شیر‌های آن وصل کنید. لوله‌ی آب گرم به شیر آب گرم و لوله‌ی آب سر به شیر آب سرد وصل خواهد شد.

در بسیاری از موارد ، لوله‌ها دارای یک کد رنگی هستند تا به تشخیص شما کمک کنند. قرمز برای آب گرم و آبی برای آب سرد خواهد بود. این رنگ‌ها هنگام نصب شیلنگ‌ها به ماشین لباسشویی به شما کمک خواهد کرد. اگر شیلنگ‌های رابط شما کد رنگی ندارد ، این وظیفه‌ی شماست که تشخیص دهید کدام‌یک برای آب گرم و کدام‌یک برای آب سرد است. اگر برچسب و یا کد رنگی نداشت، به دستورالعمل آن نگاه کنید.

انتهای درست شیلنگ‌ها را به شیر آب وصل کنید . سمتی که فیلتر آب در آن ناحیه قرار دارد و سر پیچ‌ها در آن ناحیه سفت می‌شوند ، جایی است که باید به شیر آب متصل شود.

زمانی که لوله‌ها را به شیر آب وصل کردید ، زمان آن رسیده است که اتصال آن‌ها را محکم کنید. این کار را با چرخاندن سرپیچ‌ها در جهت عقربه‌های ساعت انجام دهید . این کار را تا زمانی که سرپیچ‌ها در جای خود کاملاً جفت و جور شود ، ادامه دهید. از یک جفت انبردست برای چرخاندن یک مقدار بیشتر سرپیچ‌ها استفاده کنید. آن‌ها را با دستان خود امتحان کنید تا ببینید که آیا ممکن است به طور تصادفی شل شوند یا خیر. این سرپیچ‌ها باید در جای خود جفت و جور قرار گیرند اما نباید بیش از حد آن‌ها را محکم کنید. ممکن است روزی نیاز داشته باشید که آن‌ها را جدا کنید، اگر بیش از حد سفت باشد، کار را برایتان دشوار خواهد کرد . از طرفی سفت شدن بیش از حد، شرایط را برای نشت کردن آب در آینده فراهم خواهد کرد.

۶ . اتصال شیلنگ‌های آب به پشت ماشین لباسشویی

اکنون‌که شیلنگ‌های رابط به شیر‌های مربوط آن وصل شده است ، وقت آن است که آن‌ها را به ماشین لباسشویی وصل کنید. باز هم در این مرحله نکته مهم اتصال شیلنگ مناسب به ورودی مناسب در پشت ماشین لباسشویی است.

این دفعه، سمتی که شیلنگ رابط باید از آن طرف وصل شود، دارای واشر‌های لاستیکی ساده می‌باشد. اگر شیلنگ رابط شما به هر دلیلی واشر نداشت، بهتر است قبل از اتصال آن به ماشین لباسشویی، واشر تهیه کرده و به شیلنگ وصل کنید. در غیر این صورت مستعد نشتی خواهند بود.

اتصال را دقیقاً مانند قبل محکم کنید . آن‌ها را با دستان خود در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، تا جایی که دیگر توانایی محکم‌تر کردن آن را نداشته باشید، سپس با استفاده از یک انبردست، آن را یک‌چهارم ، بیشتر سفت کنید.

ماشین لباسشویی و خشک‌کن

 

۷ . نشتی‌ها را بررسی کنید.

این مرحله بسیار ساده است. منبع آب و همین‌طور شیر‌ها را باز کنید. بررسی کنید که آیا آب به راحتی جریان پیدا می‌کند و آیا قسمتی از آن نشتی دارد یا خیر . اگر همه چیز آن‌طور که باید بود ، به مرحله‌ی بعد  نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن بروید.

۸ . شیلنگ‌ تخلیه‌ی آب را به ماشین لباسشویی وصل کنید.

در برخی از مدل‌های ماشین لباسشویی ، شیلنگ‌های تخلیه‌ی آب از قبل به آن متصل هستند ، اگر این‌گونه بود ، از این مرحله صرف‌نظر کرده و وارد مرحله‌ی بعد شوید.

اگر در مدل ماشین لباسشویی شما، شیلنگ تخلیه آب از قبل متصل نبود، دقیقاً مشابه همان کاری که در هنگام نصب منبع آب  ماشین لباسشویی انجام دادیم عمل خواهیم کرد با این تفاوت که این دفعه، این شیلنگ به محل تخلیه‌ی آب ماشین لباسشویی پیچ می‌شود . با استفاده از یک آچار پیچ‌گوشتی، آن را در محل خود محکم کنید.

۹ . شیلنگ تخلیه‌ی آب را در محل تخلیه‌ قرار دهید.

این مرحله بسته به وضعیت لوله‌کشی شما ممکن است کمی متفاوت باشد. شاید نیاز باشد که این شیلنگ را درون یک لوله درون دیوار، کف و یا حتی سینک رخت‌شویی خود قرار دهید. ممکن است مجبور شوید اندکی دستورالعمل‌ها را شخصی‌سازی کنید تا به طور متناسب با شرایط خانه‌ی شما تنظیم شود.  اگر از جعبه‌ی اتصال ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید (جعبه‌ای که شیر‌ها و شیلنگ‌ها مربوطه در آن پنهان است) ، احتمالاً فضایی برای وصل کردن شیلنگ تخلیه‌ی آب خواهید داشت.

از ابزار‌های مختلفی که همراه ماشین لباسشویی شما وجود دارد برای نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن استفاده کنید تا لوله‌ی تخلیه را در جای خود تنظیم کنید . از این قبیل ابزار می‌توان تسمه‌های مخصوص و قلاب‌ها را نام برد. دستورالعمل را بررسی کنید تا با توجه به شرایط خاص ماشین لباسشویی خود، بتوانید از این ابزار بهره‌مند شوید.

مهم نیست که شکل و شمایل زه کشی و تخلیه‌ی آب شما چگونه خواهد شد، همیشه چند اینچ بین انتهای شیلنگ و کف محل تخلیه‌ی آب ماشین لباسشویی فاصله بگذارید. شما با این کار از برگشت دوباره‌ی آب تخلیه شده به درون شیلنگ و به تبع آن به درون ماشین لباسشویی جلوگیری خواهید کرد.

ماشین‌ لباسشویی و خشک‌کن

 

۱۰ . دستگاه را به برق متصل کنید.

این مرحله بسیار ساده ‌است . سیم برق ماشین لباسشویی را به نزدیک‌ترین پریز برقی که انتخاب کرده‌اید وصل کنید. با انجام این کار تمام مراحل را انجام داده‌اید و اکنون وقت آن است که آن را به سمت دیوار هل دهید.

 

چگونه یک خشک‌کن جدید نصب کنیم

 

قبل از شروع مراحل نصب، مهم است که شرایط زیر را در نظر داشته باشید:

 

  • دریچه‌ی خروج هوای گرم (EXHAUST VENT)

خشک‌کن‌ها از هوای گرم زیادی برای خشک‌کردن لباس مرطوب استفاده می‌کنند . تمام این هوا باید به جایی برود. این همان چیزی است که دریچه‌ی خروجی‌ هوای گرم برای آن ساخته شده است. دریچه‌ها، ممکن است درون دیوار و یا سقف تعبیه شوند که بسته به اینکه کدام‌یک راحت‌تر و نزدیک‌تر است ، ممکن است فرق داشته باشد. سوراخی را برای تعبیه این دریچه ایجاد کنید و پس از اینکه دریچه درون سوراخ قرار گرفت ، اطراف آن را محکم و منافذ را پرکنید . از یک لوله‌ی فلزی صاف به عنوان مجرای دریچه استفاده کنید  و برای مشخص کردن طول مورد نیاز آن ، دستورالعمل خود را مطالعه کنید.

 

  • منبع برق

نیاز شما به منبع تغذیه بستگی به نوع خشک‌کن شما دارد. بعضی از خشک‌کن‌ها برقی و برخی دیگر گازی هستند . اگر خشک‌کن برقی دارید ، در نزدیکی آن به یک پریز ۲۴۰ ولت نیاز خواهید داشت. برای کنترل این ولتاژ، به مجموعه‌ای از فیوز‌های ۳۰ تا ۵۰ آمپر نیاز خواهید داشت. مشخصات خشک‌کن خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید. اگر خشک‌کن گازی دارید ، به نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن یک خط گاز نیاز پیدا خواهید کرد. این کار  خطرناک است ، بنابراین بهتر است اجازه‌ی دهید متخصصین این حوزه این عملیات را انجام دهند.

زمانی که این پیش‌نیازها را فراهم کردید ، آنگاه می‌توانیم به کار اصلی ، یعنی نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن بپردازیم.

ماشین لباسشویی و خشک‌کن

۱ . فضای خود را آماده کنید.

این مرحله، مانند مراحلی است که برای نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن انجام دادیم. حتماً از فضای مناسب برای جا دادن دستگاه جدید خود اطمینان حاصل کنید. ابعاد خشک‌کن و فضایی که قرار است در آن قرار بگیرد را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید که ابعاد آن‌ها با یکدیگر تطابق دارد. به یاد داشته باشید که خشک‌کن را نمی‌توان کامل به دیوار چسباند ؛ حداقل چهار اینچ بین آن و دیوار فضا نیاز دارد تا امکان تهویه مناسب وجود داشته باشد.

اطمینان حاصل کنید که کف زمین محکم و پایدار است . خشک‌کن را نباید بر روی سرامیک و یا کاشی‌کاری‌هایی که ممکن است آسیب ببینند ، نصب کنید.

۲ . دستورالعمل‌ها را مطالعه کنید.

خواندن دستورالعمل‌ها همیشه به راحتی قابل درک نیستند؛ اما خواندن آن‌ها برای نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن مهم است . حتی اگر تنها چشمتان به نکات مهم بیفتد . به این ترتیب متوجه هرگونه تغییر مورد نیاز و یا هر نوع ویژگی غیر متعارف در دستگاهتان خواهید شد.

ماشی لباسشویی و خشک‌کن

۳ . دریچه‌ی تهویه‌ی خشک‌کن را تمیز کنید.

این یک مرحله اساسی است ، مگر اینکه خانه کاملاً جدید باشد یا هرگز خشک‌کن نداشته‌اید. اگر در حال تعویض خشک‌کن قدیمی هستید ، پس از خارج کردن آن ، دریچه‌‌ی تهویه‌ی خشک‌کن را از هر گونه کثیفی و گردوغبار پاک کنید. دریچه‌ی مسدود شده ، تنها یک دریچه کثیف محسوب نمی‌شود ، بلکه می‌تواند خطر آتش‌سوزی هم باشد.

شما می‌توانید از یک بروس تمیزکننده‌ی دریچه‌ی تهویه‌ی خشک‌کن یا جاروبرقی و یا ترکیبی از این دو ، برای تمیز کردن قسمت داخلی دریچه استفاده کنید. پس از تمیز کردن قسمت داخلی ، به بیرون بروید و قسمت خارجی آن را نیز تمیز کنید. درپوش قسمت بیرونی دریچه را برداشته و آن را از هرگونه کثیفی و گردوغبار که آن را فراگرفته پاک کنید.

اگرچه هنگام نصب یک خشک‌کن جدید زمان ایده آل برای تمیز کردن دریچه خشک‌کن شماست ، اما دیگر نیازی به انتظار طولانی نیست. دریچه‌های خشک‌کن باید هر دو سال یک‌بار تمیز شود تا از حداکثر طول عمر ، ایمنی و نظافت برخوردار باشد.

۴ . خشک‌کن را در محل خود قرار دهید.

پس از تمیز کردن دریچه ، اکنون زمان آن رسیده است که خشک‌کن را به محل اصلی خود منتقل کنیم. آن را به سمت دیواری که قرار است در آن محل نصب شود، هل دهید و البته مقداری فضا برای کار خود نیز بگذارید.

۵ . مجرای تخلیه‌ی هوا را به خشک‌کن وصل کنید.

مجرای تخلیه‌ی هوا باید به دقت روی سوراخ تخلیه‌‌ی هوا که در پشت خشک‌کن تعبیه شده است قرار گیرد. فرایند اتصال آن این دو قطعه با توجه به جنس موادی که از آن ساخته‌ شده‌اند ممکن است اندکی فرق کند. در حالت ایده آل ، این لوله یک مجرای تخلیه‌ی فلزی خواهد بود. انواع دیگر آن ، ورقه‌های پلاستیکی و آلومینیومی شیاردار است . اما این گزینه‌ها تمایل دارند گردوغبار و  پرز‌ها را در شیار خود گیر بیندازند . اگر از مجرای فلزی استفاده می‌کنید ، این مجرا باید بدون هیچ نوار و یا گیره‌ای ، به نرمی بر روی سوراخ تهویه قرار گیرد ؛ مگر اینکه در دفترچه‌ی راهنما ، نکته‌ی خاصی برای نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن را بیان کرده باشد .

اگر به هر دلیلی قصد استفاده از یک مجرای پلاستیکی برای تهویه‌ی خشک‌کن خود را دارید ، از یک گیره‌ی خشک‌کن دایره‌ای استفاده کنید که انتهای مجرا را به خشک‌کن وصل می‌کند. این به نگه‌داشتن آن و جلوگیری از لغزش آن کمک می‌کند . حتی ممکن است دقیقاً برای همین هدف، همراه خشک‌کن شما این گیره‌ها نیز عرضه شود.

ماشین‌ لباسشویی و خشک‌کن

۶ . مجرای تهویه‌ را به مجرا و دریچه‌ی درون دیوار و یا سقف متصل کنید.

اکنون که یک انتهای مجرا به خشک‌کن وصل شده است ، انتهای دیگر باید به دیوار وصل شود . اگر از مجرای فلزی استفاده می‌کنید ، باید آن را به راحتی و بدون نیاز به بست و نوار، در جای خود قرار دهید. اما اگر از یک مجرای انعطاف‌پذیرتری استفاده می‌کنید، یک گیره‌ی دایره‌ای را به کار بگیرید تا این سمت را نیز در جای خود محکم کنید.

۷ . خشک‌کن را به منبع انرژی وصل کنید.

اگر خشک‌کن شما از برق به عنوان انرژی استفاده می‌کند ، احتمالاً به یک منبع ۲۴۰ ولتی نیاز خواهید داشت. اگر فضای در اختیار شما هم اکنون دارای یک پریز برق است که این منبع را تأمین می‌کند، پیش بروید و آن را به برق وصل کنید. در غیر این صورت باید از یک برق‌کار بخواهید که یک پریز ۲۴۰ ولت را برایتان نصب کند.

اما اگر خشک‌کن جدیدتان از گاز به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند، بهتر است برای نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن از یک متخصص بخواهید که یک خط گاز به سمت خشک‌کن برایتان ایجاد کند ، مگر اینکه خودتان تجربه کافی در زمینه‌ی نصب خطوط گاز داشته باشید. قبل از اینکه خطوط گاز را به سمت خشک‌کن تغییر دهید ، مطمئن شوید که شیر اصلی گاز را کاملاً بسته‌اید.

آیا همه‌چیز درست کار می‌کند؟ اگر همه‌ چیز آماده است ، خشک‌کن را به سمت محل نهایی هل دهید . به یاد داشته باشید که حتماً چند اینچ فاصله بین دیوار و خشک‌کن جهت تهویه وجود داشته باشد.

 

 در خانه‌ای که تابه‌حال ماشین لباسشویی و خشک‌کن وجود نداشته، چه باید کرد؟

همه‌ی انواع دفترچه راهنماها فرض می‌کنند که در خانه و یا آپارتمان شما، همه‌ی تجهیزات لازم برای نصب ماشین لباسشویی و یا خشک کن وجود دارد. که البته بخش مهمی از این فرایند مربوط به تجهیزات قبل از نصب می‌باشد. اگر در خانه و یا آپارتمانی زندگی می‌کنید که قبلاً ماشین لباسشویی و یا خشک‌کن نداشته ، چه کار می‌کنید ؟ . یا اگر هیچ‌گونه امکاناتی برای نصب نداشته باشد چه می‌کنید؟

اگر وضعیت شما این‌گونه‌ است ، دیگر نیازی به نگرانی نیست. مراحل نصب کمی پیچیده‌تر می‌شود ، اما هنوز هم قابل انجام است. به احتمال زیاد تمایل خواهید داشت که با یک متخصص تماس بگیرید مگر اینکه تجربه‌ی قبلی داشته باشید.

ماشین لباسشویی و خشک‌کن

نحوه‌ی نصب تجهیزات ماشین لباسشویی

جعبه‌ی خروجی ماشین لباسشویی شامل کلیه‌‌ی تجهیزات مورد نیاز برای نصب و راه‌اندازی ماشین لباسشویی می‌باشد. همچنین شیر‌ها ، لوله‌ها و پریز‌ها را پنهان می‌کند تا به ماشین لباسشویی و خشک‌کن ظاهری منظم و مرتب ببخشد. نصب جعبه‌ی خروجی و تجهیزات مورد نیاز ماشین لباسشویی (washer hookups) شغلی است که به طور کامل توسط متخصصان انجام می‌شود و ما در ادامه ، تنها به مراحل کلی آن نگاهی خواهیم انداخت

۱ . یافتن محل مناسب

نصب جعبه خروجی ماشین لباسشویی با پیدا کردن مکان مناسب شروع می‌شود. جعبه‌ی خروجی را باید بین دو داربست ، در پشت و یا کنار ماشین لباسشویی نصب کرد. اگر ساخت دیوارها به پایان نرسیده است ، کارتان آسان است اما اگر کار ساخت دیوار‌ها تمام شده است ، از یک داربست یاب (stud finder) استفاده کنید تا محل دقیق را پیدا کنید ، سپس آن ناحیه را با مداد علامت بزنید. علاوه بر قرار دادن جعبه‌ی خروجی در بین دو داربست ، باید ۴۲ تا ۴۸ اینچ از زمین فاصله داشته باشد. بنابراین در نقطه‌ای بالاتر و قابل دسترس برای ماشین لباسشویی قرار خواهد گرفت. هنگام مشخص کردن محل جعبه‌ی خروجی ، به راحتی خود نیز توجه داشته باشید. مثلاً این جعبه کجا باشد که در دست و پا نباشد اما از طرفی برای خاموش و روشن کردن شیر آب دستگاه ، به‌راحتی در دسترس باشد. حتی ممکن است به زیبایی آن توجه کنید ؛ حضور جعبه در چه محلی باعث می‌شود جذاب‌تر و زیبا‌تر به نظر برسد.

۲ . محل مورد نظر را آماده کنید.

جعبه را به دقت اندازه بگیرید و آن را درون قسمتی از دیوار که قصد جاگذاری جعبه را دارید برش دهید. دقت داشته باشید که هنگامی‌که دیوار را به اندازه‌ی جعبه برش می‌دهید ، ۱۲ اینچ بیشتر در جهت خطوط آب حرکت کنید.

ماشین لباسشویی و خشک‌کن

۳ . جعبه‌ی خروجی را جاگذاری کنید.

ابتدا قاب بیرونی جعبه را از آن جدا کنید . جعبه را با دقت درون محل انتخاب شده قرار دهید. به آرامی آن را فشار دهید تا به سمت داخل دیوار حرکت کند . جعبه باید بین دو داربست و درون حفره‌ای که ایجاد کرده‌اید قرار بگیرد. برای تناسب کامل ، لبه‌های بیرونی جعبه را به طور کامل به دیوار بچسبانید.

برای سفت شدن جعبه در محل ،  آن را با استفاده از میخ ۸d با داربست محکم کنید و یا از هر وسیله‌ی دیگری که در دفترچه‌ی راهنما آمده است استفاده کنید. اگر بسته‌ی جعبه‌ی خروجی همراه با بست‌های فلزی (strap bracket) ارائه می‌شود ، از آن‌ها نیز برای ایمنی بیشتر استفاده کنید.

۴ . خطوط آب را وصل کنید.

دفترچه‌ی راهنما‌ی ارائه شده با جعبه‌ی خروجی را حتماً بخوانید چراکه سازندگان ممکن است دستورالعمل‌های خاصی ارائه کرده باشند که اختصاصاً مربوط به جعبه‌ی خروجی شماست. این دستورالعمل‌ها شما را از نحوه‌ی اتصال خطوط آب گرم و سرد به سوپاپی که درون جعبه‌ی خروجی تعبیه می‌شود ، آگاه می‌کنند. بسته به نوع جعبه خروجی خریداری شده و نوع سیستم لوله‌کشی منزل شما ، ممکن است نیاز باشد قطعه لوله‌های بیشتری را بهم دیگر بچسبانید تا بتوانید آب گرم و سرد را به جعبه‌‌ی خروجی منتقل کنید.

مانند تمام فرایند‌های گفته شده، به خاطر داشته باشید که این کار نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن ظریف و پیچیده است. مخصوصاً برای این مرحله ، سعی کنید که از یک متخصص کمک بگیرید. اگر تجربه‌ی لوله‌کشی را ندارید ، این کار را خودتان انجام ندهید و به یک متخصص واگذار کنید تا جلوی خسارات بزرگ‌تر را بگیرید.

۵ . خطوط آب ماشین لباسشویی را وصل کنید.

شیلنگ‌های ورودی ماشین لباسشویی را برداشته و با شیر‌های آب درون جعبه‌ی خروجی وصل کنید. مانند همیشه ، مراقب باشید که شیلنگ آب گرم را به شیر آب گرم و شیلنگ آب سرد را به شیر آب سرد وصل کنید. برای اتصال آن‌ها ، ابتدا با دستانتان آن‌ها را محکم کنید و در مرحله‌ی بعد از یک انبردست و یا آچار استفاده کنید. اگر به طور ایمن به یکدیگر وصل نشوند ، باعث نشت آب و آسیب بالقوه به ساختار دیوار آپارتمانتان می‌شود.

اگر جعبه‌ی خروجی شما دارای یک تکه‌ی قابل حذف در قسمت زیرین خود است ، آن را بردارید و از آن قسمت برای نصب خط تخلیه‌ی آب استفاده کنید. اگر تا پنج فوت اول از خط تخلیه‌ی آب، هیچ‌گونه دریچه‌ای برای تخلیه وجود نداشته باشد، نیاز است که خودتان یکی را اضافه کنید. برای این کار، خط تخلیه‌ی آب را ببرید و از یک رابط منشعب (sanitary T) استفاده کنید تا لوله‌ی تخلیه را به سمت منبع تخلیه هدایت کنید.

ماشی لباسشویی و خشک‌کن

۶ . جعبه‌ی خروجی خود را بپوشانید.

قسمتی از دیوار را که برای نصب جعبه‌ی خروجی برش داده‌اید را جدا کنید و پس از قرار دادن جعبه در جای خود ، آن را کاملاً به دیوار محکم کنید . خطوط آب را از بین دیوار و جعبه عبور دهید و آن را سوپاپ وصل کنید .این کار را متخصصان باید به‌گونه‌ای انجام دهند که درز اطراف خطوط آب به طور کامل گرفته شود . لبه‌های بالایی آن را بر روی دیوار بپوشانید به گونه‌ای که اثری از درز بین جعبه و دیوار نباشد . در مرحله‌ی آخر نیز دربی برای جعبه‌ی خروجی خود تعبیه کنید و آن را به جعبه و همچنین دیوار پیچ کنید.

 

چگونه تجهیزات یک خشک‌کن را نصب کنیم

همان‌طور که اشاره شده،  خشک‌کن‌ها یا برقی هستند  یا از گاز به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کنند. اگر خشک‌کن گازی باشد ، نصب جعبه‌‌ی تجهیزات برای آن یک کار کاملاً حرفه‌ای است چراکه کار کردن با گاز یعنی خطر آتش‌سوزی وجود دارد و اگر در این کار حرفه‌ای نباشید، نمی‌توانید به تنهایی از پس آن بربیایید.

به طور مشابه، نصب جعبه‌ی تجهیزات خشک‌کن برقی، کاری بالقوه خطرناک است . خشک‌کن‌های برقی نیاز به پریز ۲۴۰ ولت دارند که توسط مجموعه‌ای از فیوز‌های ۳۰ تا ۵۰ آمپر تأمین می‌شود. اگر نصب این‌چنین پریزی قبلاً انجام نشده ، نباید به تنهایی اقدام به نصب آن کنید. برای اطمینان از درستی کار در نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن، با یک برق‌کار حرفه‌ای تماس بگیرید.

 

نحوه‌ی نصب خط گاز برای خشک‌کن

آنچه در ادامه گفته می‌شود ، یک بررسی کلی در مورد فرایند نصب خط گاز می‌باشد. این بررسی یک دستورالعمل کامل در این زمینه نیست و نمی‌توانید برای بهسازی شخصی خانه‌تان از آن استفاده کنید. این بررسی ، تنها مروری است که متخصصان با آن مواجه می‌شوند

۱ . گاز را ببندید.

این کار بسیار مهم است. هرگز زمانی که شیر گاز باز است ، با خطوط گاز کار نکنید. این کار بسیار خطرناک است . فرایند را تنها زمانی که سوپاپ گاز بسته است ، شروع کنید.

۲ . لوله‌ی گاز را به خشک‌کن وصل کنید.

برای این مرحله، بهترین مواد، لوله‌های انعطاف‌پذیر می‌باشند. اگرچه لوله‌های فولادی برای جلوگیری از نشت گاز مناسب‌تر هستند ، اما آن‌ها باعث ثابت ماندن و راکد شدن خشک‌کن می‌شوند و امکان تغییر محل آن را از دست خواهید داد. برای جلوگیری از نشتی در لوله‌های انعطاف‌پذیر باید از نوار‌های نخی و نسوز استفاده کنید. خط گاز را مستقیماً به خشک‌کن متصل کنید و با استفاده از آچار ، آن را تا حد امکان محکم کنید.

۳ . به دنبال نشتی بگردید.

با استفاده از مخلوطی از آب و صابون در اتصالات لوله، نشتی را بررسی کنید. شیر گاز را باز کنید و مخلوط آب و صابون را با دقت بر روی خطوط اتصال لوله‌ها بمالید. اگر در خطوط اتصال نشتی گاز وجود داشته باشد ، مخلوط آب و صابون کف می‌کند و در آن حباب تشکیل می‌شود. اگر صابون عکس‌العملی نشان ندهد ، اتصالات ایمن است و هیچ نشتی وجود ندارد.

ماشین لباسشویی و خشک‌کن

نحوه‌ی نصب تهویه‌ی خشک‌کن

اگر خانه و یا آپارتمانی که در آن زندگی می‌کنید ، تا به حال خشک‌کن و یا ماشین لباسشویی نداشته است ، احتمالاً نیاز است که برای خشک‌کن خود تهویه ایجاد کنید . در ادامه چند روش کلی برای نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن و انجام این فرایند را توضیح خواهیم داد.

۱ . نقشه‌ی مسیر را طراحی کنید.

بر اساس مکانی که قصد نصب خشک‌کن را دارید ، منظم‌ترین مسیر را برای تهویه جدید خشک‌کن تعیین کنید.  سعی کنید این مسیر کوتاه‌ترین مسیر ممکن باشد و علاوه بر آن چرخش زیادی در مسیر تهویه ایجاد نشود. مسیر را به گونه‌ای تنظیم کنید که بیشتر از ۲۵ فوت لوله برای مسیر تهویه مصرف نشود. برای هر چرخش ۹۰ درجه‌ای که در این مسیر ایجاد می‌شود ، ۵ فوت لوله مصرف می‌شود و برای هر چرخش ۴۵ درجه‌ای ، ۲٫۵ فوت لوله استفاده می‌شود .

۲ . سوراخی برای عبور لوله‌ی تهویه درست کنید.

سوراخ کوچکی را در دیوار با استفاده از مته ایجاد کنید تا متوجه شوید سوراخ دقیقاً از کدام ناحیه بیرون می‌آید. اگر متوجه شدید که مکان سوراخ ایجاد شده بسیار بالا ، بسیار دور و یا بسیار پایین‌تر از محل دلخواه شما است ، بازهم می‌توانید آن را تنظیم کنید چراکه سوراخ کوچکی ایجاد کرده‌اید. موقعیت مناسب را بر اساس سوراخ کوچکی که ایجاد کرده‌اید تنظیم کنید.

پس از رضایت از موقعیت خود، سوراخی با قطر ۴-۴٫۲۵ اینچ ایجاد کنید. برای این کار می‌توانید از هر ابزاری استفاده کنید ، یک گزینه مناسب برای این کار صفحه‌ی اره‌ای فلزی دو سو می‌باشد (bimetal hole saw).

وقتی سوراخ کامل شد ، درپوش دریچه را در آن قرار دهید. قبل از اتصال لوله‌‌ی تهویه‌ی به آن ، مطمئن شوید که درپوش دریچه در جای خود کاملاً محکم شده باشد ، و همه‌ی درز‌های اطراف آن را ببندید. اطمینان حاصل کنید که هر چهارگوشه‌ی آن کاملاً در جای خود محکم و ایمن شده است. از سمت داخل نیز تمام درزهای اطراف سوراخ را بپوشانید.

۳ . دریچه‌ی تهویه را متصل کنید.

به داخل خانه برگردید و  به‌دقت اندازه‌ی مورد نیاز برای اتصال خشک‌کن به منفذ تهویه را اندازه بگیرید و مطابق با آن لوله‌های تهویه را برش بزنید و محل اتصال آن‌ها را نوار بزنید. یک انتهای لوله‌ی تهویه را به قسمت خروجی باد از خشک‌کن وصل کنید و آن را در جای خود محکم کنید . پس از اینکه خشک‌کن را به سمت دیوار هل دادید و در جای مناسب خود قرار گرفت ، انتهای دیگر لوله‌ها را نیز به منفذ خروجی وصل کنید. قسمت چین‌دار لوله را درون منفذی که در دیوار ایجاد کرده‌‌اید قرار دهید و اطراف آن را نوار بزنید تا به طور کامل بسته شود.

در آخر از براکت و قلاب فلزی برای اتصال ایمن و محکم لوله‌های تهویه با دیوار استفاده کنید. با این کار دیگر لوله‌ها شکسته و یا از جای خود کنده نمی‌شوند.

ماشین لباسشویی و خشک‌کن

پاسخ و سؤالات متداول در مورد نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن

زمانی که مراحل نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن به درستی و ایمن انجام شد ، آیا همه‌چیز درست پیش می‌رود یا خیر؟

مهم نیست که چقدر در طول مراحل نصب دقت کنید ، به نظر می‌رسد همیشه مشکلی پیش خواهد آمد. درنتیجه، ممکن است سؤالاتی در رابطه با نصب ، عملکرد ، عدم کارایی یا تعمیر و نگهداری دستگاهتان داشته باشید. در ادامه جواب برخی از متداول‌ترین سؤالات در زمینه‌ی نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن داده شده است.

 

چرا ماشین لباسشویی من هنگام چرخش  به اطراف حرکت می‌کند؟

به‌احتمال‌زیاد ، این به این معنی است که ماشین لباسشویی روی یک سطح یکنواخت قرار ندارد. چون‌که ماشین لباسشویی بر روی یک سطح یکسان و صاف قرار ندارد ، چرخش موتور ماشین لباسشویی ، به‌اندازه‌ای نیرو تولید می‌کند که می‌تواند آن را به جلو و عقب حرکت دهد.

خوشبختانه ، راه‌حل این مشکل آسان است. ماشین لباسشویی را به بالا بکشید و دو طرف سطح زیرین آن را با یکدیگر تراز کنید(از وسایلی با سطح زیاد و ضخامت کم استفاده کنید) ؛ اگر این کار پاسخگو نبود، ممکن است مجبور شوید ماشین لباسشویی را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا زمانی که دو طرف آن به طور کامل با یکدیگر تراز شود.

اگر این کار هم کارساز نبود ، دفترچه‌ی راهنما را مطالعه کنید . ببینید که آیا ماشین لباسشویی شما به پایه‌ها و یا پد‌های اضافی برای ثابت ماندن نیاز دارد یا خیر.

 

اگر شیلنگ‌های آب گرم  و سرد کد رنگی نداشت چیکار کنیم ؟

برخی از شیلنگ‌های رابط ماشین لباسشویی با کد رنگی ارائه می‌شوند که کار را بسیار آسان می‌کند. اما اگر دستگاه شما مجهز به این نکات دیداری نیست ، دیگر نیازی به نگرانی نیست.

یک سطل در زیر یکی از شیلنگ‌ها قرار دهید ، شیر آب را باز کنید، اگر هر کدام از آب‌های گرم و یا سرد از آن خارج شد، سریعاً شیلنگ آب را با رنگ خاصی علامت‌گذاری کنید. با این علامت دیگر نیاز ندارید این تست را امتحان کنید.

 

خشک‌کن من گرم نمی‌شود ، چه‌کاری می‌توانم برای آن انجام دهم ؟

احتمالاً این بدان معنی است که خشک‌کن شما برای به دست آوردن ولتاژ صحیح مشکل دارد. اول از همه بررسی کنید که خشک‌کن به پریز صحیح وصل شده است یا خیر . اگر مشکلی نداشت به سراغ فیوز‌ها بروید و مطمئن شوید که همه‌ی آن‌ها در حالت روشن باشند. اگر این بررسی نیز دلیل مشکل را مشخص نکرد ، به سراغ صفحه‌ی فیوز‌ها بروید و بررسی کنید که آبا فیوزی اتصالی و یا منفجر نشده باشد.

اگر هیچ‌کدام از موارد بالا مشکل نداشته باشد، احتمالاً مشکل از جای دیگری است که از آن می‌توان به عنصر گرمایش ، ترموستات و یا فیوز حرارتی اشاره کرد. همه‌ی این‌ها مشکلات پیچیده‌ای در روند نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن هستند که یک متخصص باید آن‌ها بررسی کند.

ماشین لباسشویی و خشک‌کن

برای نیازهای نصب لوله‌کشی لباسشویی خود با متخصصان  تماس بگیرید

در هر منطقه‌ا‌ی که زندگی می‌کنید، تنها به متخصصانی  که باید هنگام نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن به شما کمک کنند مراجعه کنید. وقتی با آن‌ها  کار می‌کنید ، فرقی نمی‌کند که بخواهید ماشین لباسشویی خود را عوض کنید یا کلاً تا به حال ماشین لباسشویی نداشته‌اید ؛ آن‌ها می‌دانند که چگونه هر دو نوع نصب را انجام دهند و در اولین فرصت آن را به‌درستی انجام خواهند داد.

آن‌ها علاوه بر لوله‌کشی ماشین لباسشویی ، بسیاری از خدمات دیگر مانند زه‌کشی ،سیستم‌های فاضلاب ، تعمیر لوله‌های مسدود شده و یا نشتی لوله‌ها ، تعمیر آب‌گرم‌کن‌ها و بسیاری دیگر از کارهای حوزه‌ی لوله‌کشی را ارائه می‌دهند. اگر صاحب یک تجارت هستید ، آن‌ها خدمات لوله‌کشی سریع و حرفه‌ای را نیز به بخش تجاری ارائه می‌دهند. متخصصان حتی در صورت بروز اتفاقی غیرمنتظره دارای خط تلفن اضطراری هستند که ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به شما عزیزان می‌باشد.


مقالات مرتبط :


در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما این است که اگر شرایط اضطراری در روند نصب ماشین لباسشویی و خشک‌کن برایتان پیش آمد، با شماره‌ی متخصصان تماس بگیرید. گاهی آن‌ها دستمزدشان را دقیقاً پس از خدمات از شما نمی‌گیرند. آن‌ها می‌دانند که موارد اضطراری همیشه در ساعات اداری اتفاق نمی‌افتد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.