آجر از گذشته تاکنون جزو جذاب‌ترین و پرکاربردترین مصالح در ساختمان‌سازی و ساخت نمای ساختمان‌ها بوده است. در گذشته آجر جزو اصلی‌ترین مصالح برای ساختمان سازی بکار می‌رفت، اما امروزه برای جذاب‌تر کردن نمای ساختمان‌ها و ایجاد بافت نوستالژیک از آن بهره می‌برند. در این مطلب می‌خواهیم با یکی از رفتارهای آجر به نام سفیدک یا شوره آجر آشنا شویم که به چه علت و چگونه پدید می‌آید و روش های از بین بردن آن چیست. این مطلب از پین‌ورک را در مورد سفیدک یا شوره آجر برای شما آورده‌ایم. امیدوارم مطلب مفیدی برای شما باشد.

شوره آجر

شوره یا سفیدک آجر لکه‌های سپید یا خاکستری رنگی که در واقع رسوب نمک‌های محلول در آب است که در اثر تبخیر که با ساخت ساختمان یا مدتی پس از ساخت بر روی نمای ساختمان ظاهر می‌شود و جلوه‌ی ظاهری ساختمان را خراب می‌کند.

شوره آجر

در اصل نمک‌هایی که در ساختار آجر وجود دارند همراه با رطوبت به سطح می‌رسند و با تبخیر آب، تنها رسوبات نمک به صورت کریستال بر جای می‌مانند. وجود شوره یا سفیدک در آجر نشانه‌ی ضعف تدریجی و زوال تدریجی مصالح ساختمانی است. رنگ شوره وابسته به نوع نمکی است که آن را ایجاد می‌کند و در تابستان ممکن است این سفیدک را بر روی نمای ساختمان‌ها نبینیم. درجه حرارت بالا باعث کاهش احتمال ایجاد شوره می‌گردد زیرا باعث می‌شود آب قبل از رسیدن به سطح آجر، بخار شده و از بین برود. برعکس در هوای سرد تشکیل شوره بسیار محتمل می‌شود، زیرا آب زمان کافی برای رسیدن به سطح آجر را خواهد داشت و سپس از ناحیه سطحی تبخیر می‌گردد.

شوره آجر از لحاظ ساختار شیمیایی به چهار دسته تقسیم می‌شود:

 • سفیدک کربناتی
 • سفیدک سولفاتی
 • سفیدک کلروری
 • سفیدک نیتراتی

علت شوره آجر

برای از بین بردن شوره‌ آجر باید ریشه و عامل اصلی بروز شوره را پیدا کنیم. اگر بدون توجه به این موضوع سفیدک‌های آجر را از بین ببریم، مدت زیادی نخواهد گذشت تا دوباره آن‌ها را بر روی آجر مشاهده کنیم. شرایط اصلی شکل‌گیری شوره در نماهای آجری عبارت است از:

 ۱ . وجود نمک‌های محلول در آب

این نمک‌ها ممکن است در خود آجر، ملات، دوغاب، خاک رس مجاور و یا مواد مستحکم کننده پشتی آجر موجود باشد.

۲ . وجود رطوبت برای جابجایی نمک‌های محلول

آب باعث حل شدن نمک‌ها و جابه جایی آن‌ها دخل ساختار آجر می‌شود.

۳ . جابجایی نمک‌ها درون یک ساختار متخلخل

ساختار حفره‌ای دیوارهای آجری باعث انتقال محلول نمک به سطح آن می‌شود.

شوره آجر

هر یک از این سه عامل به تنهایی نمی‌تواند باعث بروز شوره آجر شود بلکه هر سه مورد اگر باهم اتقاق بیفتد شوره بر روی آجر نمایان می‌شود. برای برطرف کردن شوره‌زنی دیوارهای آجری باید منبع اصلی ایجاد شوره‌زنی را پیدا کنیم تا از طریق کنترل منابع مواد به کاهش احتمال بروز شوره کمک کنیم.

نقش ملات در ایجاد شوره

مهم‌ترین منبع آلوده شدن آجر به شوره، تماس با ملات است. ملات تاثیر زیادی در تشکیل شوره دارد و از چهار و گاهی پنج طرف در حالت مرطوب با آجر تماس دارد و به همین دلیل می‌تواند رطوبت و محلول نمک بسیاری را به آجر انتقال دهد. البته میزان انتقال رطوبت به دو عامل میزان جذب رطوبت آجر و میزان آلودگی ملات به نمک‌های محلول مختلف است. بسته به نوع آجر میزان جذب رطوبت متفاوت است. آجرهای معمولی و رسی جذب آب بالایی دارند اما آجرهای نسوز بسته به کیفیت و انطباق کیفیت با استاندارهای مطرح متفاوت است.

شوره آجر

نقش آجر در ایجاد شوره

ممکن است نمک‌های محلول در مواد اولیه آجر موجود باشند و باعث ایجاد شوره در نمای ساختمان‌ها شود. با استفاده از تست شوره آجر مطابق با استاندارد ملی آجر آمریکا، می‌توان پتانسیل آجر را برای شوره زدن مورد بررسی قرار داد. طبق این استاندارد در یک دوره هفت روزه، آجر در آب مقطر قرار داده می‌شود. پس از گذراندن این دوره آجر خشک شده و شوره‌های آن به طور چشمی بررسی می‌شود. در این زمان دو دسته آجر در مقابل ما خواهد بود. آجر شوره‌ زده و آجر بدون شوره. این آزمون چون پیچیده‌تر از شرایط محیط عادی است، آجرهایی که مطابق این آزمون، شوره‌زده ارزیابی می‌شوند، ممکن است در شرایط عادی، شوره نزند. آجرهای رسی پتانسیل شوره زدن را دارند اما زمانی که میزان شوره کم باشد و زیبایی نمای ساختمان را تحت تاثیر قرار ندهد مشکل ساز نخواهد بود و می‌توان آن را برطرف کرد. آجر نسوز به این دلیل که مواد سازنده‌اش سرشار از اکسید آلومنیوم، آهن و سیلس است و نداشتن نمک محلول، امکان زدن شوره در آن وجود ندارد. اما آجرنسوز جذب آب بالایی دارد و سفالی که پشت آجرنسوز کار می‌شود، نمک زیادی دارد یا آبی که جذب می‌کند دارای نمک است. تمام این دلایل باعث می‌شود که رطوبت به سطح آجر برسد و آب تبخیر شود و نمک به صورت شوره بر سطح آجر ظاهر شود.

شوره آجر

از موارد دیگر که آجر در شوره زدن آن نقش دارد، زمان نصب آن است. در فصل زمستان آبی که در ملات ماسه و سیمان وجود دارد یخ می‌زند و در ساعات گرم روز آب می‌شود و دوباره در ساعات سرد دوباره یخ می‌زند. هیدروکسید کلسیم ماده‌ای است که در سیمان و ملات وجود دارد. این ماده وقتی دما کاهش می‌یابد بیشتر حل می‌شود، این عامل مدت زمان خشک شدن ملات را زیاد می‌کند که باعث بروز شوره در سطح آجر می‌شود. همچنین آب باران در فصل‌های پاییز و زمستان باعث نفوذ آب قابل توجهی به آجرها می‌شود.

 • رنگ آجر یکی از عواملی است که می‌توان شوره را با آن محو یا باعث بیشتر نمایان شدن شوره روی آجر شود. چون شوره به رنگ سفید است روی آجرهای رنگ روشن مانند زرد، آجر سفید کمتر دیده می‌شود ولی روی آجرهای قرمز، قهوه‌ای و سیاه بیشتر نمایان می‌شود.

روش‌های پیشگیری شوره آجر

۱ . کاهش سولفات‌های قلیایی در رس که تشکیل دهنده آجر ملات و دوغاب سیمان است.

۲ . جلوگیری از نفوذ آب به داخل دیوار بنایی

 • استفاده از حداقل آب مورد نیاز هنگام ساخت دوغاب و سیمان
 • استفاده از سایه‌بان و درب پوش‌های سنگی روی دیوار
 • استفاده از پوشش‌های آب گریز نانو
 • عایق‌بندی قسمت پایینی دیوار که با زمین در ارتباط است

۳ . کاهش امکان حرکت رطوبت از داخل دیوار به سطح آن

روش‌های رفع شوره آجر

برای از بین بردن شوره و سفیدک آجر در نمای ساختمان‌ها ابتدا باید علت بروز و نوع سفیدک را تشخیص دهیم و سپس برای از بین بردن شوره اقدام کنیم. همچنین این کار باید در فصل‌های گرم سال و زمانی که بارندگی کم است انجام شود تا بهترین نتیجه از انجام کار را داشته باشیم.

۱ . شستشو با آب یا سایر مایعات با فشار آب

شوره‌های موجود بر نماهای آجری را می‌توان با جریان پرفشار از بین برد. پس از شستن نما با فشار زیاد باید دیوار به خوبی خشک شود. در غیر این صورت، آب باقی مانده بر روی سطح موجب بروز دوباره لکه و شوره بر روی سطح شود.

شوره آجر

۲ . برس زنی خشک

برای از بین بردن شوره‌های ناشی از نمک‌های محلول در آب، برس‌زنی نمای آجری است. این کار به وسیله‌ی یک برس سیمی انجام می‌شود.

۳ . ماسه پاشی خشک (سندبلاست)

نمک‌های رسوب کرده بر روی سطح دیوار را با سایش نمای آجری از طریق ماسه‌پاشی می‌توان انجام داد. بهتر است پس از سندبلاست کردن، یک یا چند لایه رزین ضدآب نانو بر روی سطح نما انجام شود.

۴ . شستشو با اسید

برای از بین بردن شوره آجر می‌توان از مواد اسیدی استفاده کرد. برای انتخاب اسید مناسب ابتدا نوع شوره‌ی آجر را تشخیص دهید زیرا برخی نمک‌ها با اسید وارد واکنش می‌شوند و فرآیند شوره‌زدگی را تشدید می‌کنند. سرکه نسبت به سایر مواد شیمیایی ضرر و خطر کمتری دارد و در خانه‌ها در دسترس است. علاوه بر سرکه از محلول جوهر نمک با آب به نسبت ۱ به ۱۲ و محلول اسید فسفریک با آب به نسبت ۱ به ۹ نیز برای از بین بردن شوره آجر بکار می‌رود. پس از شستشو با اسید، باید سطح نما با آب تمیز شود.


مقالات مرتبط:


در این مطلب از بین‌ورک در مورد شوره آجر و روش‌های از بین بردن شوره آجر پرداختیم. شوره آجر را به راحتی با رعایت نکاتی ساده می‌توان کنترل کرد. با استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب، رعایت نکات و کیفیت بالا در ساختمان سازی می‌توان تا حد زیادی شوره را در نماهای آجری کاهش داد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

2 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  کیان رفیعی 30-05-2020

  ما دیوار حیاطخلوتمون شوره زده بود . این کار ها را انجام دادم درست شد

   ملیحه احمدی 07-06-2020

   خوشحالم این مطلب از پین ورک براتون مفید بوده 🙂