پین‌ورک درخواست آنلاین خدمات منزل

راهنمای تخصصی و کاربردی تعمیر ماشین ظرفشویی

3 هفته پیش
راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی

آیا می‌دانستید که شما می‌توانید خودتان به تنهایی بسیاری از تعمیرات ماشین ظرفشویی را انجام بدهید؟ در حالی که ماشین ظرفشویی به نظر دستگاه ترسناک و پیچیده‌ای می‌آید، ولی در اصل دستگاه ساده‌ای است که می‌توانید خودتان از تعمیر آن برآیید. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی به طور کامل می‌پردازیم.

راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی

درک اینکه ماشین ظرفشویی شما چگونه کار می‌کند، به شما کمک می‌کند که دستگاه را به آسانی و امنیت تعمیر کنید. ماشین ظرفشویی شما آب را تا دمای F140 در لگن زیرین (ناحیه‌ی زیرین قفسه‌ی پایینی) با یک جسم حرارتی فلزی، گرم می‌کند. بازوهای اسپری، آب را بر روی ظرف‌ها هنگام پخش کردن مواد پاک کننده تلمبه می‌کنند. پس از دومین اسپری ماده‌ی شوینده، جسم حرارتی دوباره شروع به خشک کردن ظرف‌ها می‌کند. دمای بالا و فشار آب به این معنا هستند که در و بقیه‌ی نقاط خروجی احتمالی باید کاملا بسته باشند.

 

۱ . ماشین ظرفشویی در حال سرریز است.

در لگن ماشین ظرفشویی شناور قرار دارد که نعلبکی شکل است و با بالا آمدن آب در لگن بالا می‌آید. وقتی که آب به ارتفاع مشخصی می‌رسد، شناور متصل به ظرفشویی سیگنال می‌فرستد تا جریان آب را قطع کند. اگر شناور حرکت نمی‌کند یا سویچ کار نمی‌کند، آب بالا می‌آید تا سرریز کند.

تعمیر ماشین ظرفشویی

متریک های پروژه :

زمان کار: ۵ تا ۴۵ دقیقه

زمان کلی: ۵ دقیقه تا ۱ ساعت

سطح مهارت: مبتدی تا متوسط

هزینه ی وسایل: تنها اگر سوییچ شناور را عوض کنید.

 

ابزار و وسایلی که نیاز خواهید داشت :

پیچ گوشتی سرتخت

سویچ شناور ماشین ظرفشویی

 

دستور العمل برای راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی :

شناور را دستی آزاد کنید.

معمولا تعمیر کردن شناوری که گیر کرده، تنها نیاز دارد که آن را چندین بار با دست بالا پایین کنیم. شناور نیاز دارد تا آزادانه حرکت کند تا سویچ را فعال کند. اگر این اتفاق نمی‌افتد یا شناور آسیب دیده، کل شناور را تعویض کنید.

سویچ شناور سرریز را چک کنید.

سویچ شناور یک سویچ کمکی کوچکتر از فندک است که به جریان برق ولتاژ پایین اجازه حرکت می‌دهد یا آن را قطع می‌کند. شناور را بلند کنید و به دقت گوش کنید. اگر صدای کلیک فلزی شنیدید، این امکان هست که سویچ به درستی کار می‌کند. اگر نه، این قسمت ارزان را تعویض کنید.

سویچ شناور سرریز را تعویض کنید.

نقاط دسترسی به سویچ شناور در مدل‌های مختلف متفاوت‌اند، پس لازم است که به دفترچه راهنما مراجعه کنید تا مکان آن را پیدا کنید. بر اساس مدل، می‌تواند پشت یا جلوی دستگاه، زیر پاخور قرار داشته باشد. پس از انجام فرایند خاموش کردن، سویچ کمکی را پیدا کنید. تعویض کردن آسان است. سویچ جریان با بسته شدن سویچ جدید، باز می‌شود.


مقالات مرتبط :


۲ . در ظرفشویی در حال نشتی دادن است.

اگر آب در حال نشتی کردن از بقل‌ها یا پایین در ظرفشویی است، به احتمال زیاد آب بندی در، دیگر درست کار نمی‌کند و نیاز به تعویض دارد. در ممکن است حتی درصورت عملکرد درست ماشین نشتی کند، یا ممکن است در ترکیب با مشکلات سرریز کردن نشتی کند.

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

متریک های پروژه :

زمان کار: ۲۰ دقیقه

زمان کلی: ۳۰ دقیقه

سطح مهارت: مبتدی

ابزار و لوازمی که نیاز خواهید داشت :

درزبند جدید

صابون ملایم، آب و اسفنج

سشوار

دستور العمل برای راهنمای تعمیر ماشین ظرقشویی  :

بعد از آن‌که درزگیر در را چک کردید، ممکن است که نیاز باشد تا آب بندی در را تعویض کنید. از آن جا که آب بند یا درزبند در طول زمان در تماس با آب و گرما تخریب می‌شود، این مورد یک چرخه‌ی قابل انتظار در طول عمر ظرفشویی است. آب بندی که بر روی ماشین (نه در) قرار دارد، ارزان است و به راحتی تعویض می‌شود.

درزگیر در را چک کنید.

اگر بعضی اوقات در نشتی می‌کند, ممکن است به این خاطر باشد که دستگاه را به درستی پر نکردید. اجسام بزرگ که بر روی طاقچه‌ی پایینی به سمت بدنه‌ها قرار دارند ممکن است به طور غیرقابل مشاهده‌ای جلوی بسته شدن کامل در را بگیرند. به خاطر همین ممکن است آب نشتی کند. اجسام بزرگ را عقب، دور از در قرار بدهید.

درزگیر را جدا کنید و تمیز کنید.

درزگیر را با دست در بیاورید. از آنجا که آشغال‌ها می‌تواند جلوی چسبندگی درزگیر را بگیرند، کانال را با ترکیب ملایم آب گرم و صابون تمیز کنید. اجازه بدید کانال خشک شود.

درزگیر جدید را آماده کنید.

از آنجا که به خاطر قرار داشتن در بسته بندی خم شده و چروک شده‌اند، از سشوار در حالت حرارت پایین برای صاف کردن درزگیر جدید استفاده کنید.

درزگیر را تعویض کنید.

درزگیر را در کانال قرار بدهید. از بالا شروع کنید و به سمت پایین و چپ و راست حرکت کنید.

 

۳ . ماشین ظرفشویی تخلیه نمی‌شود.

هنگامی که ماشین ظرفشویی شما تخلیه نمی‌شود یا با سرعت پایین تخلیه می‌شود، احتمالا دستگاه شما مسدودشدگی دارد که با دست قابل تمیز کردن است.

شناور ماشین ظرفشویی

متریک های پروژه :

زمان کار: ۲۰ دقیقه

زمان کلی: ۲۰ دقیقه

سطح مهارت: مبتدی

ابزار و لوازمی که نیاز خواهید داشت :

پیچ گوشتی فیلیپس

پیچ گوشتی سرتخت

دستورالعمل برای راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی :

سینک آشپزخانه را خالی کنید.

اول به سینک آشپزخانه نگاه کنید. سینک و ماشین ظرفشویی شما از یک سیستم مشترک تخلیه استفاده می‌کنند. اگر تخلیه‌ی ظرفشویی گرفته، ممکن است سینک هم گرفته باشد.

به لوله ی تخلیه نگاه کنید.

هنگامی که زیر سینک هستید، اطمینان حاصل کنید که لوله‌ی تخلیه‌ی ظرفشویی پیچ نخورده است. باید با یک انحنای کم از ظرفشویی تا آب گذر رفته باشد.

فیلتر تخلیه را چک کنید.

فیلتر تخلیه‌ی ظرفشویی را در انتهای دستگاه در لگن چک کنید. بعضی ذرات غذا از فیلتر رد می‌شوند. ولی فیلتر برای مسدود کردن ذرات بزرگتر طراحی شده است. فیلتر را با خارج کردن ذرات تمیز کنید. (آن ها را با فشار وارد فیلتر نکنید)

فیلتر را خارج و تمیز کنید.

اگر ذرات قابل مشاهده‌ای وجود ندارند، قفسه‌ی فیلتر را با باز کردن دو پیچ در بالای قفسه جدا کنید. بعد از برداشتن قفسه، موانع را تمیز کنید.

لوله ی تخلیه را تمیز کنید.

ماشین را خاموش و جدا کنید. لوله‌ی پلاستیکی متصل به پشت ماشین را پیدا کنید. آن را جدا کنید و در آن فوت کنید. اگر هوا آزادانه از آن خارج نشود، لوله مسدود شده. آن را با وارد کردن آب با فشار در سینک تمیز کنید. اگر ناحیه‌ی مسدود شده باز نمی‌شود یا لوله آسیب دیده, یک لوله‌ی جدید بخرید.

۴ . ماشین ظرفشویی خوب تمیز نمی‌کند.

اینکه ماشین ظرفشویی یک دور کامل کار کند ولی بعد ببینید که ظرف‌ها هنوز کثیف هستند، می‌تواند ناامید کننده باشد. آیا لازم است تا ماشین را دور بیاندازید؟ شاید نه. برای ماشین‌های ظرفشویی که ظرف‌ها را خوب تمیز نمی‌کنند از مراحل زیر پیروی کنید.

علت خشک نکردن ماشین ظرفشویی

متریک های پروژه :

زمان کار: ۳۰دقیقه

زمان کلی: ۴۵ دقیقه

سطح مهارت: متوسط

ابزار و لوازمی که نیاز خواهید داشت :

انبردست

چسب تفلون

دستور العمل برای راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی :

معمولا تمیز کردن بازوهای اسپری برای حل این مشکل کافی است. اگر این کار جواب نداد، لازم است که سرپوش ورودی آب را تعویض کنید. در بسیاری از مدل‌ها، می‌توانید ماشین را جابجا نکنید، با این حال باز لازم است مراحل خاموش کردن را برای امنیت انجام دهید.

بازوهای اسپری را تمیز کنید.

آب باعث جمع شدن مواد معدنی می‌شود. تمام بازوهای اسپری را جدا کنید و آن‌ها را در سرکه خیس کنید تا رسوبات معدنی جدا شوند.

پاخور را جدا کنید.

قاب دسترسی به پاخور را جدا کنید. خط آب که به سرپوش ورودی متصل است را جدا کنید.

قطعه اتصال و اتصال طاقچه‌ای را جدا کنید.

با استفاده از انبردست اتصال برنجی را جدا کنید. سپس اتصال طاقچه‌ای سرپوش را از ماشین جدا کنید. مهارکننده ی الکتریکی متصل شده را جدا کنید.

سرپوش جدید را وصل کنید.

اتصال سرپوش ورودی جدید را وصل کنید و توجه کنید که چسب تفلون را به نخ‌ها متصل کنید. مونتاژ و پاخور را دوباره وصل کنید.

۵ . ماشین ظرفشویی، ظرف‌ها را خشک نمی‌کند.

آیا هنوز پس از چرخه‌ی کامل دستگاه هنوز ظرف‌ها خیس هستند؟ در این راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی وسیله‌ی حرارتی به شکل نعل اسب در پایین ماشین در لگن, وظیفه‌ی خشک کردن را بر عهده دارد. این وسیله‌ی حرارتی نسبتا ارزان است و تعویض آن آسان است.

سیم کشی ماشین ظرفشویی

متریک های پروژه :

زمان کار: ۶۰ دقیقه

زمان کلی: ۹۰ دقیقه

سطح مهارت: متوسط

ابزار و لوازمی که نیاز خواهید داشت :

وسیله ی حرارتی

آچار

دستور العمل برای راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی :

دستگاه را خاموش کنید، اتصال آن را قطع کنید و از جایش جدا کنید تا بتوانید به پشت آن دسترسی داشته باشید.

سیم ها را قطع کنید.

در پشت ماشین، دو سیمی را که به پایانه‌ی وسیله‌ی حرارتی متصل‌اند را پیدا کنید. با یک پیچ گوشتی دوسو، به آرامی سیم‌ها را شل کنید. سیم ها را بر روی زمین بگذارید و به طرز قرارگیری آن‌ها توجه کنید. (چپ یا راست)

سرپیچ نگهدار را باز کنید.

با استفاده از آچار دو سرپیچ نگهدار را جدا کنید. سایز ها متفاوت‌اند ولی معمولا باید از آچار ۴/۳ اینچ استفاده کنید.

وسیله ی حرارتی را جدا کنید.

به جلوی دستگاه برید و آن را تا نیمه به داخل جایش هل بدهید. در را باز کنید و طبقه‌ی پایینی را خارج کنید. وسیله حرارتی را خارج کنید. از آن جا که آن را از قبل از پشت شل کرده‌اید، کافی است تا فقط آن را در بیاورید.

وسیله‌ی حرارتی را تعویض کنید.

تعویض کردن برعکس همین مراحل است. اطمینان حاصل کنید که سرپیچ نگهدار را به دقت سفت می‌کنید تا از شکستن آن‌ها جلوگیری شود.

۶ . خاموش کردن و مراحل جابه‌جایی ماشین ظرفشویی

در راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی برای همه‌ی تعمیراتی که شامل جابجا کردن دستگاه از جایش می‌شود، این مراحل را دنبال کنید.

۱ . مدار شکن را از صفحه‌ی سرویس خاموش کنید.

۲ . از زیر سینک آشپزخانه، جریان آب را قطع کنید. تخلیه‎ی ظرفشویی و خطوط تغذیه را قطع کنید. سیم برق را قطع کنید.

۳ . در را باز کنید. پیچ دستگاه را از نقطه‌ای که به قاب فلزی متصل است باز کنید.

۴ . در را کمی باز کنید تا دسترسی به دستگاه داشته باشید. دو طرف در را نگه دارید. هنگامی که دستگاه را به سمت خود می‌کشید به آرامی آن را تکان دهید.

۵ . هنگامی که ماشین خارج از محل قرارگیری‌اش قرار دارد، در آن را باز نکنید. چونکه می‌تواند به جلو بیفتد و به شما آسیب بزند. آن را تا نیمه به جایگاهش هل دهید تا از افتادن آن جلوگیری کنید.

 

اکثر ماشین ظرفشویی‌ها حول این بنیان‌ها و عملکردهای مرکزی می‌چرخند و تنها نیاز به ابزار ساده و مهارت‌های تعمیراتی پایه دارند. در بسیاری از موارد، یک مشکل ساده است که نیاز به تعمیرات دستی دارد. برای تعمیراتی که شامل درآوردن ماشین ظرفشویی از جایش هستند، در انتهای این آموزش، خاموش کردن‌های امنیتی و مراحل برداشتن آورده شده‌اند. هنگامی که در باز است ماشین‌های ظرفشویی در قسمت بالایی سنگین هستند و پایه‌های آن جدا می‌شوند. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی پرداختیم. در صورتی که موفق به عیب یابی و رفع خرابی ماشین ظرفشویی خود نشدید، به شما توصیه می کنیم حتما از یک تعمیرکار حرفه ای و متخصص پین‌ورک در این زمینه کمک بگیرید. کافیه روی لینک خدمات منزل پین‌ورک کلیک کنید و سفارش خود را ثبت کنید. بسیاری از آن‌ها با تعرفه و اجرت مناسب می‌توانند ماشین ظرف شوئی شما را خیلی سریع و در منزل تعمیر کنند.

5/5 ( 1 نظر )
۴
نویسنده مطلب ملیحه احمدی
سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

۴ دیدگاه

 • یه منتقد
  5 ماه پیش

  سلام پین ورک . منابع اطلاعاتیتون از یوتویوبه؟

  • ملیحه احمدی
   5 ماه پیش

   سلام دوست عزیز.. خیر .

 • ایمان
  4 ماه پیش

  سلام. رو ظروف یه لایه سفید رنگ بسته میشه. نمیدونم چیکار کنم.

  • ملیحه احمدی
   3 ماه پیش

   داخل ظرفشویی کامل تمیز هست؟