اگر مصرف آب شما در خانه زیاد است، استفاده از فیلتر سرشیری به‌جای فیلتر پارچی شاید نوعی مزیت محسوب شود. نصب این‌گونه از فیلترها بسیار ساده است و در چند دقیقه انجام می‌گیرد. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع نحوه نصب دستگاه تصفیه روی شیر آب و سر شیر آب خانگی می‌پردازیم.

 

قدم اول | نصب دستگاه تصفیه روی شیر آب با آماده کردن شیر

نصب تصفیه آب خانگی

۱ . بسته‌بندی فیلتر خود را بررسی کنید.

برای نصب دستگاه تصفیه روی شیر آب محتویات کیت فیلتر خود را بررسی کنید که آیا تمامی لوازم لازم در آن هست یا خیر. دستگاه فیلتر مهم‌ترین ابزار این کیت است. در کیت شما باید کارتریج قابل تعویض و دو مجموعه از واشر و سرشیر آب. شاید به سرشیر و واشر نیازی نداشته باشید، اما در کیت وجود داشته باشد.

نصب تصفیه سر شیر آب خانگی

۲ . سرشیر را جدا کنید.

قسمت سرشیر یا هوادهی شیر را به‌وسیله دستان خود بازکرده و از شیر جدا کنید. اگر در زیر آن واشر هم وجود داشت، واشر را هم جدا کنید. اگر هنگان جدا کردن سرشیر با دستان خود مشکل‌دارید از حوله خشک برای این کار استفاده کنید.

نصب فیلتر روی شیر آب

۳ . ضایعات شیر آب را تمیز کنید.

قبل از ادامه به انجام کار و نصب فیلتر، شیر آب را از هرگونه آهک تمیز کرده و بررسی کنید که آیا زنگ‌زدگی رخ‌داده است یا خیر. بهترین کار برای تمیز کرده آهک موجود در شیر آشپزخانه استفاده از سرکه است. یک کیسه پلاستیکی را پر از سرکه کنید و آن را روی شیر روی شیر قرار دهید به‌گونه‌ای که دهانه شیر درون کیسه فرو برود و اجازه دهید به مدت یک ساعت در این حالت باقی بماند. سپس سرکه را جدا کرده آب را بازکنید و با مسواک سایر باقی‌مانده‌ها را جدا کنید.

نصب فیلتر تصفیه آب

۴ . بررسی کنید که آیا شیر شما به تبدیل نیاز دارد یا خیر.

برای نصب دستگاه تصفیه روی شیر آب به دهانه شیر خود نگاه کنید اگر شیر دنده بیرون بود به تبدیل نیاز ندارید اما اگر شیر دنده داخل بود به تبدیل نیاز دارید. اگر به تبدیل نیاز نداشتید به‌طور کل از خواندن این بخش صرف‌نظر کنید و بخش نصب فیلتر را بخوانید. اگر شیر شما دنده داخل است، به تبدیل نیاز دارید و احتمالاً این قطعه در کیت فیلتر وجود دارد. اگر شیر شما از نوع دنده بیرون است اما بازهم فیلتر روی آن نصب نمی‌شود با خدمات مشتریان فیلتر تماس بگیرید، تا تبدیل مناسب شیر شمارا معرفی کنند.


مقالات مرتبط :


 

قدم دوم | اتصال تبدیل

نصب تصفیه آب خانگی

۱ . تبدیل متناسب با شیر و فیلتر را انتخاب کنید.

برای نصب دستگاه تصفیه روی شیر آب با کیت فیلتر، دو ست واشر و تبدیل موجود است که باید ابتدا آن‌ها را روی شیر خود امتحان کنید. باید مقیاس شیر و فیلتر خود را بدانید و با آن مقیاس تبدیل مناسب را انتخاب کنید. اگر تبدیل اولی کار نکرد، دومی را امتحان کنید.

تصفیه آب در منزل

۲ . واشر را درون تبدیل قرار دهید.

برای نصب دستگاه تصفیه روی شیر آب واشر مناسبی انتخاب کرده و آن را در انتهای تبدیل قرار دهید. واشر را به‌آرامی و به‌وسیله انگشتان خود به انتهای تبدیل هول دهید.

تصفیه آب سرشیر

۳ . تبدیل را روی شیر بچرخانید.

تبدیل را در زیر شیر قراردادِ و سپس آن را به‌وسیله انگشتان خود در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید تا سفت شود. آن‌قدر تبدیل را بچرخانید تا جایی که امکان چرخاندن آن وجود نداشته باشد. این کار را باید با دستان خود انجام دهید. از انبردست برای سفت کردن تبدیل استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود که دنده‌های تبدیل خراب شود فیلتر روی آن نصب نشود.

 

قدم سوم | اتصال فیلتر سرشیری

تصفیه آب خانگی

۱ . سیستم پایه را زیر شیر آب قرار دهید.

برای نصب دستگاه تصفیه روی شیر آب فیلتر را زیر شیر آب قرار دهید به‌گونه‌ای که قسمت فنجانی فیلتر در سمت چپ شیر آب قرارگیرد. یعنی قسمت بالایی و اصلی فیلتر باید روبروی شما باشد. توجه داشته باشید که این دستورالعمل برای شیرهای با تبدیل هم یکسان است و هیچ فرقی با یکدیگر ندارند.

تصفیه آب سر شیر در منزل

۲ . سرشیر فیلتر را محکم کنید.

فیلتر را با یکدست نگه‌دارید و با دست دیگر سری فیلتر را با سرشیر محکم کنید آن را بچرخانید. برای سفت کردن سری فیلتر از انبردست استفاده نکنید زیرا انبردست باعث می‌شود سری فیلتر خراب یا شکسته شود و باید این کار را با دستان خود انجام دهید. اگر در سفت کردن آن مشکل‌دارید کمی فیلتر را تکان دهید و به بالا فشار آورید تا درجای مناسب قرارگیری، توجه داشته باشید که نباید خیلی سری فیلتر را سفت کرد زیرا ممکن است هرز شود.

نصب دستگاه تصفیه آب

۳ . کارتریج فیلتر را جاسازی کنید.

کارتریج را در بالای سیستم و درون فنجانی فیلتر قرار دهید آن را فشار دهید تا در جای مناسب قرارگیری. در هنگام نصب کارتریج باید با دست دیگر پایه را نگهداری کنید که در هنگام نصب به مشکل نخورید. روی کارتریج شیاری برای نشان دادن زمان تعویض آن وجود دارد که باید روبروی شما قرارگیری. کارتریج باید به‌آرامی و درون محفظه قرارگیری و این کار را نباید با فشار بیش‌ازحد انجام دهید.

نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

۴ . کارتریج را بررسی کنید.

در نصب دستگاه تصفیه روی شیر آب به‌آرامی کارتریج را به بالا بکشید که مطمئن شوید به‌درستی در جای خود قراردادِ شده است. پس‌ازاینکه کارتریج فیلتر به‌درستی در جای خود قراردادِ شود، نشانگر تعویض مجدد خاموش و روش می‌شود و باید یک چراغ سبز چشمک‌زن را مشاهده کنید.

شیرآلات تصفیه آب

۵ . کارتریج را شستشو دهید.

دسته فیلتر را به سمت خود بکشید تا سیستم فعال شود و پس‌ازآن شیر آب را بازکنید تا به مدت ۵ دقیقه آب در آن جاری شود. برای تمیز کردن فیلتر فقط از آب سرد استفاده کنید. اگر می‌بینید که هنگام خارج شدن آب از فیلتر همراه آب با آن گردوغبار و ضایعات دیگری هم خارج می‌شود نگران نباشید و این کاملاً طبیعی است.

 

قدم چهارم | نگهداری از دستگاه

نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

۱ . برای تغییر تنظیمات فیلتر دسته آن را بچرخانید.

در نصب دستگاه تصفیه روی شیر آب برای فعال و غیرفعال کردن دستگاه دسته روی فیلتر را بچرخانید. بیشتر دستگاه‌های فیلتر سرشیری دارای تنظیمات فیلترینگ آب هستند برای فعال کردن آن دسته روی فیلتر را روی علامتی که روی فیلتر مشخص است بچرخانید. در دستگاه‌های دیگر این علامت به شکل قطره آب است که با چرخاندن دسته فیلتر به سمت آن این حالت برای دستگاه فیلتر شما هم فعال می‌شود. در برخی از دستگاه‌ها تنظیماتی وجود دارد که آب فیلتر نشده را در اختیار شما قرار می‌دهد.

نصب تصفیه آب خانگی

۲ . نشانگر فیلتر را بررسی کنید.

نشانگر فیلتر وضعیت فیلتر را به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی باید آن را تعویض کنید، این نشانگر در جلوی دستگاه قرار دارد. زمان دقیق تعویض کارتریج به مدل فیلتر شما بستگی دارد اگر از برند بریتا استفاده می‌کنید به‌صورت زیر است:

  • مدل فیلتر OPFF-100 دارای گنجایش ۳۶۰ لیتر است.
  • مدل فیلتر SAFF-100 دارای گنجایش ۳۷۸ لیتر است.
  • مدل فیلتر FF-100 دارای گنجایش ۳۷۸ لیتر است یا ۴ ماه است.
  • زمانی که دستگاه در حال کار است چراغ نشانگر سبز است.
  • زمانی رنگ نشانگر شما نارنجی بود بدان معنی است که به‌زودی فیلتر به اتمام می‌رسد و حجم باقی‌مانده حدود ۷۵ لیتر است.
  • چراغ‌قرمز رنگ هم بدان معنی است که باید فیلتر بلافاصله تعویض شود.

نصب دستگاه تصفیه روی شیر آب

۳ . در صورت نیاز کارتریج فیلتر را تعویض کنید.

در آخر برای نصب دستگاه تصفیه روی شیر آب وقتی نشانگر رنگ قرمز را به شما نشان داد زمان تعویض کارتریج رسیده است و این کار با بلند کردن کارتریج قدیمی و نصب کارتریج جدید انجام می‌گیرد. درحالی‌که دستگاه خاموش است، دکمه رهاسازی کارتریج را که در زیر آن تعبیه‌شده است را فشار دهید تا کارتریج از جای خود جدا شود و سپس آن را بردارید. طبق همان روشی که در بالا گفته شد کارتریج جدید را نصب‌کرده و از آن استفاده کنید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

11 ماه پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.