امروزه برای مراقبت و زیبایی بیشتر کف اتاق و نزدیکی حس و حال فضای خانه با محیط زیست می‌توانید از کف پوش‌ها استفاده کنید. کف پوش‌ها انواع مختلفی دارند و نصب آن‌ها آسان است. اگر دستی در انجام این کارها دارید با خواندن این مطلب، اصول حرفه‌ای آموزش نصب کفپوش‌ پارکت و لمینیت را فرا خواهید گرفت.

در این مطلب از پین‌ورک نصب کفپوش پارکت چوبی و لمینت را به طور حرفه‌ای آموزش می‌بینید. با ما همراه باشید.

نصب کف پوش

باید برای نصب کفپوش‌ها حرفه‌ای عمل کنید. قطعات کف پوش را باید در کنار هم قرار دهید بدون اینکه هیچ مشکلی در نصب آن‌ها پیش بیاید و بین قطعات نباید فاصله یا ترک ایجاد شود. در این مطلب به طور جداگانه شیوه‌ی نصب کفپوش‌ پارکت و لمینت را آموزش می‌دهیم.

نصب کفپوش پارکت و لمینیت

ابتدا باید با انواع کفپوش‌ها آشنا شوید و متناسب با فضای اتاق یکی را انتخاب کنید. پارکت یک نوع کفپوش چوبی است. چوب آن از درختانی چون بلوط، افرا، کاج، صنوبر می‌باشد. پارکت از قطعات چوبی با طرح‌های مختلف تشکیل شده است. نوع دیگر کفپوش‌ها استفاده از کفپوش‌های لمینتی است که از الیاف فشرده چوبی HDF ساخته شده است که بسیار به پارکت شبیه است.

تفاوت پارکت با لمینت

تنها تفاوت پارکت با لمینت در نحوه‌ی نصب کردن آن‌ها است. پارکت با استفاده از چسب‌چوب به کف اتاق چسبانده می‌شود. این روش نیازمند دقت و وقت بالایی است. این روش اگر به درستی انجام نشود، قطعات پارکت در اثر فشارهای کوچک، سریع شکسته می‌شوند. اما اگر با رعایت نکات و اصول حرفه‌ای این کار را انجام دهید، این کف پوش‌ها بسیار طبیعی و با دوام بالا استفاده می‌شوند.

نصب پارکت و لمینیت

لمینت توسط نر و مادگی که به آن‌ها کلیک می‌گویند، در هم قفل می‌شوند. به قطعات کف پوش، تایل گفته می‌شود. برای نصب لمینت‌ها، کافی است تایل ها را در کنار هم روی کف اتاق قرار دهید. این شیوه‌ی نصب کردن باعث آسان و سریع نصب شدن کف پوش می‌شود. اگر نصب کف‌پوش‌ها با رعایت نکات کلیدی که در این متن آورده شده است، انجام دهید باعث دوام و ماندگاری بیشتر کف پوش‌هایتان خواهید شد.

زیر ساخت لازم برای نصب کف پوش‌ها

باید قبل از نصب کف پوش‌ ها، زیرسازی و آماده‌سازی‌های لازم را انجام دهید. آماده‌سازی معمولا با سیمان انجام می‌شود.

نصب پارکت و لمینیت

حتما توجه کنید که کف اتاق صاف و بدون برآمدگی یا فرو رفتگی باشد. اگر هم سطح زیر کف پوش سرامیک است حتما بازبینی‌های لازم از جمله لق نبودن و عدم شکستگی آن‌ها را در نظر بگیرید.

کف اتاق را قبل از نصب کف‌پوش به خوبی تمیز کنید تا عاری از گرد و خاک شود.

اگر سیستم گرمایش از کف اتاق دارید، نیاز است زیرسازی متفاوتی انجام دهید. این زیرسازی‌ها برای این انجام می‌شود که کف پوش‌ها در اثر رطوبت باد نکنند و فرم ظاهری‌شان بهم نریزنند و عایق بندی به درستی انجام شود.

نکته‌ی دیگر قبل از نصب کف پوش‌ها، سم پاشی است. این کار را به دقت، جاهایی که نیاز به سم پاشی دارد حتما انجام دهید.

نکته‌ی دیگر در زیرسازی، در رابطه با قرنیزهایی است که باید بعد از نصب کف پوش‌ها در کنج و پایین دیوارها استفاده شود.

قطعات کف پوش پارکت و لمینت را باید دو روز قبل از نصب در محل نصب آن‌ها قرار دهید. تا با دما و شرایط آب و هوایی محیط متناسب شوند. حتما باید میزان دما و رطوبت را برای انتخاب کف پوش مناسب در نظر داشته باشید.

قبل از نصب، توجه کنید که هیچ نوع کف پوشی از قبل وجود نداشته باشد.

پس از انجام زیرسازی‌های لازم، قبل از نصب کف‌پوش‌ها، با فوم مخصوص را کف اتاق را بپوشانید تا به عنوان عایق برای سطح کف پوش ایجاد شود.

لوازم مورد نیاز برای نصب کف پوش‌ها

لوازم مورد نیاز برای نصب کف‌پوش‌ها کاردک، چکش، اره، متر، گوه و دستکش‌های مخصوص می‌باشد.

نصب پارکت و لمینیت

مراحل نصب پارکت

نصب پارکت باید با دقت و حوصله انجام شود تا بعد از نصب دچار مشکل مثل باد کردگی و شکستن نشود.

نصب پارن و لمینیت

برای نصب پارکت ابتدا مقداری چسب چوب را به کف اتاق بزنید.

قطعات پارکت چوبی را به دقت در کنار هم بر روی کف اتاق قرار دهید و فاصله درز کنار آن‌ها را با چسب بهم بچسبانید.

در آخر بخش اضافی یا کم آمده‌ی قطعات پارکت را اندازه بگیرید و به مقدار لازم برش دهید و در سر جایش نصب کنید.

باید فاصله‌ای حدود ۱ سانتی متر بین قطعه‌ی آخر با دیوار قرار بدهید تا در اثر گرمای محیط و انبساط، پارکت‌های چوبی فشاری بهم وارد نکنند. در صورت رعایت نکردن این فاصله برآمدگی و به اصلاح شکم انداختن در پارکت بوجود می‌آید. همچنین این فاصله بین آخرین قطعه و دیوار را، با قرنیز می‌توانید پر کنید.

پس از نصب کف پوش‌ها، سطح آن‌ها را به آرامی پاک کنید و از نظر برآمدگی و فرو رفتگی آن را کاملا بررسی کنید. باید مطمئن شوید که کاملا سطح پارکت یکدست است. در صورت نیاز می‌توانید از لاک مخصوص پارکت و سمباده برای رفع درزها استفاده کنید.

در آخر در صورت نیاز زمانی که چسب مخصوص نصب پارکت خشک شد و قطعات پارکت در سر جای خود محکم شدن، سطح آن‌ها را پولیش بزنید.

مراحل نصب لمینت

نصب لمینت نسبت به نصب پارکت بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود. کف پوش‌های لمینت با داشتن کلیک، کار نصب را آسان‌تر کرده‌اند.

نصب پارکت و لمینیت

ابزارهای مورد نیاز برای نصب لمینت

گرده ماهی

استفاده‌‌ی این ابزار در پایان کار،برای پایان دادن و بستن کار می‌باشد.

 میانه

از این ابزار برای نصب لمینت بین ۲ اتاق استفاده می‌کنند.

اسکوتی

زمانی که ارتفاع دیوار کمتر از ۷ سانتی متر است مانند زیر درب سرویس بهداشتی، به جای استفاده از قرنیز از این ابزار استفاده می‌کنند.

نصب پارکت و لمینیت

 • برای نصب این کف پوش‌ها ابتدا کف اتاق را خوب تمیز کنید تا عاری از هر گونه گردوخاک باشد.
 • طول و عرض اتاق را اندازه بگیرید و توجه داشته باشید که سطح اتاق صاف و بدون برآمدگی و فرورفتگی باشد. اختلاف سطح تا ۲ میلی‌متر قابل قبول است.
 • لمینت‌ها را به مدت دو روز در محیط اتاق قرار دهید تا با محیط سازگاری پیدا کنند. دمای اتاق شما باید بین ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد و رطوبت اتاق بین ۴۵ تا ۶۵ درصد باشد.
 • بهتر است برای اتاق‌های مربعی کف پوش‌های لمینتی را در جهت نور نصب کنید و برای اتاق‌های مستطیلی جهت نور را در نظر نگیرید و به در راستای طول اتاق لمینت‌ها را نصب کنید.
 • رول فوم را در جهت بزرگ‌ترین سطح دیوار اتاق پهن کنید. استفاده از فوم زیر کف پوش باعث جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب و همچنین عایق هوا نیز می‌باشد.

نصب پارکت و لمینیت

 • هنگام نصب لمینت باید ۱ سانتی‌متر از لبه‌ی دیوار فاصله داشته باشد. این فاصله را به دلیل انقباض لمینت که در فصل سرما و گرما اتفاق می‌افتد، قرار می‌دهند تا کف پوش‌ها آسیب نبینند.
 • لمینت‌ها طوری طراحی شده‌اند که از چپ نصب کنید و زمانی که به تایل آخر رسیدید، تایل آخر را با اره ببرید.
 • برای چفت شدن لمینت‌ها با چکش ضربه بزنید. اما برای جلوگیری از شکسته شدن لمینت‌ها از چکش پلاستیکی یا گوه مخصوص این کار را انجام دهید.
 • برای جلوگیری از بلند شدن پارکت‌های ردیف اول، چند بسته از لمینت‌ها را روی آن‌ها قرار دهید.
 • کف پوش‌ها را در ردیف‌های پشت سرهم به صورت آجری بچینید و تا انتها ادامه دهید و بعد از نصب به آرامی روی آن ضربه بزنید.
 • بعد از نصب کف پوش‌ها، نوبت نصب قرنیزها می‌باشد. قرنیزها، فاصله ۱ سانتی متری لبه‌ی دیوار تا کف پوش‌ها را می‌پوشاند.
 • چیدمان تایل‌های لمینت، می‌تواند به شکل آجری،درهم و پله‌ای باشد.

مراقبت از کف پوش‌ها

بازبینی و پولیش و برق انداختن کف پوش‌ها باید هر یک سال یک‌بار انجام شود. کفپوش‌ها در برابر رطوبت به طور جدی آسیب پذیرند و رطوبت باعث تغییر شکل آن‌ها می‌شود.

نصب پارکت و لمینیت

زمانی که نیمی از کار تمام شد و نصف تایل‌ها نصب شدند می‌توانید مبلمان را بروی آن‌ها قرار دهید، در زیر پایه‌های مبلمان، از فوم استفاده کنید. برای جابه جایی مبلمان، آن‌ها را روی سطح کف پوش نکشید.

برای تمیز کردن کف پوش‌ها از محلول‌های شستشوی مخصوص استفاه کنید. این محلول‌ها خاصیت نفوذ ناپذیری دارند. هیچ زمانی برای تمیز کردن سطح کف پوش‌ها از برس‌های زبر، واکس و پولیش استفاده نکنید مگر اینکه تولید کننده استفاده از آن‌ها را بلامانع بداند.

 


مقالات مرتبط :


در این مطلب از پین‌ورک نصب کف‌پوش‌ پارکت و لمینت آموزش داده شد. مورد آخر که به شما پیشنهاد می‌کنیم این است که رنگ پارکت لمینت خود را می‌توانید با پس زمینه کاغذ دیواری ست کنید. این کار فضای اتاق را جذاب‌تر می‌کند. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

10 ماه پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.