می‌توانید با روش‌های گوناگونی موهای خود را صاف کنید اما صاف کردن مو به روش ژاپنی یکی از بهترین روش‌های موجود است. شما با این روش می‌توانید موهای خود را نرم، براق و سالم کنید؛ اما باید چطور برای این روش اقدام کنید؟ مزایای صاف کردن مو به روش ژاپنی چیست و این روش چطور بر روی موهایتان اثر می‌گذارد؟ ما در این مقاله از پین‌ورک به پاسخ تمامی این سؤالات و موارد بیشتر در رابطه با صاف کردن مو به روش ژاپنی پرداخته‌ایم؛ بنابراین تنها با آرامش بنشینید و با خواندن این مقاله هر مقدار اطلاعاتی که می‌توانید در رابطه با این روش کسب کنید.

صاف کردن مو به روش ژاپنی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

صاف کردن مو به روش ژاپنی یک روش دائمی است که با نام فرآیند تغییر گرمایی نیز شناخته می‌شود و به قدر کافی مؤثر است تا بتواند هر یک از تارهای موهایتان را صاف کند. این روش بسیار محبوب است و بسیاری از سالن‌های آرایشی برای صاف کردن موهای موجدار و فر از آن استفاده می‌کنند.

اگر تا به حال موهای صاف ژاپنی را دیده‌اید باید بدانید که به احتمال زیاد از این روش استفاده شده است. به نظر می‌رسد که این مو از ریشه تا پایین مو بدون هیچ موجی کاملاً صاف است.

در روش صاف کردن مو به روش ژاپنی از مشتقات گلیکولیک اسید برای درمان مو استفاده می‌شود. پس از استفاده از محلول مو با سشوار خشک می‌شود و با اتو صاف می‌شود. حال که پیوندهای مو از هم گسیخته است یک خنثی کننده به مو اضافه می‌شود تا مو به صورت دائمی صاف بماند. در اواسط دهه‌ی ۹۰ این روش در میان عموم ژاپنی‌ها بسیار محبوب واقع شد و از این جهت این نام برای آن انتخاب شد. پس از آن دوره این روش از ژاپن به آمریکا انتقال یافت.

سالن‌های موجود در لس‌آنجلس و نیویورک اولین مراکزی بودند که کاربرد این روش را تأیید کردند. این روش گویی یک درمان دائمی و شبیه به معجزه بود که افرادی که از موهای وز خود خسته شده بودند به دنبال آن بودند.

صاف کردن مو

محبوبیت فراگیر روش صاف کردن مو به روش ژاپنی روزبه‌روز فراگیرتر شد و سالن‌های کوچک و بزرگ شروع به استفاده از آن برای مشتری‌های خود کردند.

شایعاتی که در رابطه با صاف کردن برزیلی مو وجود داشت و گفته می‌شد که در آن از مواد شیمیایی مضر (همچون کارسینوژن) استفاده می‌شود به نفع روش ژاپنی تمام شد و باعث شد تا این روش از رقبای خود در این عرصه پیشی بگیرد. از آن زمان به بعد از این محبوبیت کاسته نشد و از هالیوود گرفته تا هر فرد دیگری قابل‌استفاده است و می‌توانید به لطف این روش، آن موی صافی را که همیشه رؤیای آن را در سر داشتید، داشته باشید.

مزایای صاف کردن مو به روش ژاپنی

در این قسمت چند مورد از مزایای استفاده از روش صاف کردن مو به روش ژاپنی وجود دارد.

 • در این روش نتایج فوق‌العاده خواهید گرفت که دوام آن از دیگر روش‌های صاف کردن مو بیشتر است.
 • با این روش مثل آب خوردن از موهای سالم خود نگهداری می‌کنید و آن را مدیریت می‌کنید. این روش باعث می‌شود موهای ابریشمی و صاف براقی داشته باشید که مراقبت از آن آسان است.
 • در این روش مو به طور دائم کاملاً لخت می‌شود. مهم نیست که چه کاری انجام دهید موهای شما دیگر هیچ‌گاه وز نمی‌شود.

روش صاف کردن ژاپنی ممکن است به موهایتان آسیب بزند

استفاده از این روش برای صاف کردن مو همچون ریباندینگ مو با برخی خطرات احتمالی همراه است. اما پیش از آنکه وحشت کنید و این صفحه را ببندید، اجازه بدهید تا ببینیم دلیل این مشکلات چیست.

ابتدا پیش از آنکه از این روش برای صاف کردن مو استفاده کنید باید نوع موی خود را در نظر بگیرید. اگرچه ممکن است بسیار مشتاق باشید تا از این روش استفاده کنید اما باید بدانید که روش صاف کردن ژاپنی برای افرادی که دارای موهای ضعیف و کم‌پشت هستند پاسخگو نیست. چراکه چنین مویی توانایی تحمل گرما و مواد شیمیایی موجود در این فرآیند را ندارد و در حقیقت این روش منجر به مشکلات دیگر خواهد شد.

سالنی که به آن مراجعه می‌کنید مهم است. برای مثال، اگر آرایشگر گرمای بیش از حدی را بر روی موهایتان اعمال کند ممکن است مو شکننده شود و یا حتی بریزد. به بیان دیگر افراد غیرحرفه‌ای می‌توانند کاری کنند که زمانی که در آینه نگاه می‌کنید از موهایتان متنفر شوید.

صاف کردن مو

بنا بر چنین دلایلی ممکن است ریزش مو، شکنندگی و سایر آسیب‌ها را به دنبال استفاده از این روش تجربه کنید. بنابراین به قدر کافی دقت کنید تا پیش از انجام این کار گزینه‌های خود را به خوبی بررسی کنید.

از سوی دیگر این روش موهای زیبای صافی را به شما هدیه می‌کند. برخی از نکاتی که باید به هنگام انتخاب سالن آرایشی در نظر بگیرید به شرح زیر است:

 • به دنبال یک آرایشگر متخصص باشید که در اعمال این روش باتجربه باشد.
 • می‌توانید در اینترنت به دنبال بازخوردهای افرادی که در حقیقت در گذشته از این روش استفاده کرده‌اند بگردید. همچنین می‌توانید به جستجوی توصیه‌هایی در این رابطه بپردازید.

دوام موی صاف حاصل از روش ژاپنی چقدر است؟

این روش می‌تواند تا بیش از شش ماه دوام داشته باشد و برای داشتن موهایی با کیفیت استفاده‌ی از آن توصیه می‌شود. با این روش دائمی برای مدتی طولانی نیاز نخواهد بود که نگران مدل دادن به موهایتان باشید.

چه نوع موهایی می‌توانند از روش ژاپنی بهره ببرند؟

زمانی که می‌خواهید از روش صاف کردن مو به روش ژاپنی استفاده کنید، نوع مو یکی از نکاتی است که باید در نظر بگیرید. نباید بدون اینکه این موضوع را در نظر بگیرید به استفاده از این روش بپردازید و ببینید که آیا برای موهای شما پاسخگو است یا خیر.

صاف کردن مو

تقریباً تمام انواع مو به جز موهای شکننده، ضعیف، رنگ شده و آسیب دیده می‌توانند از این روش دائمی برای صاف شدن بهره ببرند. جدا از تمامی این موارد، بهترین انواع مو برای این روش موهای فر نرم و یا موهای موجدار هستند. افرادی که موهای بسیار فر دارند نیز می‌توانند از این روش نتایج فوق‌العاده‌ای دریافت کنند اما این روش باید بار دیگر برای موهایی که از ریشه رشد می‌کنند استفاده شود.

موهای آفریقایی نیز چندان برای این روش مناسب نیستند و همچنین این روش برای افراد باردار و کسانی که بچه‌داری می‌کنند مناسب نیست (این روش می‌تواند باعث بر هم ریختن تعادل هورمونی شود).

اگر بخواهیم صریح صحبت کنیم باید گفت که در این قسمت انواعی از مو وجود دارد که برای روش صاف کردن مو به روش ژاپنی مناسب نیست:

موهای رنگ شده

اگر اخیراً موهای خود را رنگ کرده‌اید (۶ ماه اخیر) به هنگام روش تغییر گرمایی به مشکل مواجه خواهید شد. این بدین جهت است که این روش بر موهای شما فشار وارد می‌کند و زمانی که مو پایه‌ی پروتئینی لازم را نداشته باشد تا حدودی آسیب رخ خواهد داد.

بنابراین پیش از اینکه از این روش استفاده کنید اطمینان حاصل کنید که از هیچ محصول رنگ کننده‌ای بر روی موهای خود استفاده نکرده‌اید. همچنین پیش از صاف کردن موهای خود به روش ژاپنی باید آن‌ها را شامپو کنید.

 موهایی که تحت تأثیر مواد شیمیایی بوده‌اند

درصورتی‌که مواد شیمیایی بیش از حد استفاده شوند می‌توانند به موهایتان آسیب برسانند. به همین جهت است که نمی‌توانید از روش صاف کردن ژاپنی نو پس از یک فرآیند شیمیایی دیگر استفاده کنید. مو ممکن است همچنان به سبب حمله‌ی مواد شیمیایی گذشته ضعیف باشد و برای گرمای موجود در این فرآیند آماده نباشد.

پیش از اینکه آرایشگر کار خود را شروع کند حتماً به او اطلاع دهید که در گذشته از چه روش‌های شیمیایی بر روی موهای خود استفاده کرده‌اید.

صاف کردن مو

موهایی که مشکل دارند (شوره، خشکی، شکنندگی، ریزش مو)

پروتئین یکی از اجزایی است که باعث می‌شود موها سالم و قوی به نظر برسند. بدون وجود پروتئین، مو شکل خود را از دست می‌دهد و شروع به شکستن و ریزش می‌کند. بدون وجود این آنزیم حیاتی، تغییر حالت مو با روش گرمایی می‌تواند فشار بیشتری بر مو وارد کند و یا به‌طورکلی به نابودی آن بینجامد.

اگر موهایتان هر گونه نشانه‌ای از آسیب را نشان می‌دهد، پس بهتر است که از روش صاف کردن ژاپنی استفاده نکنید. می‌توانید از آرایشگر در رابطه با اینکه پیش از استفاده از این روش باید برای احیای موهای خود چه کنید توصیه بخواهید.

موهای هایلایت شده

هایلایت مو می‌تواند صاف کردن مو را بسیار خطرناک کند. باید آماده‌سازی‌های خاصی صورت بگیرد تا اطمینان حاصل شود که هر قسمت مو کامل شسته، اتو و خشک شده است. حتماً این موضوع را پیش از انجام فرآیند به آرایشگر اطلاع دهید تا کاملاً برای این کار آماده شود.

صاف کردن مو

مقایسه‌ی روش‌های صاف کردن موی ژاپنی، برزیلی و کراتینه

زمانی که موضوع صاف کردن مو پیش می‌آید گزینه‌های متعددی برای شما وجود دارد.

با این حال مقایسه‌ی این گزینه‌ها می‌تواند به شما دیدی کلی در رابطه با چیزی که انتظارتان را می‌کشد بدهد:

 • افرادی که موهایی بسیار فر و وز دارند می‌توانند از روش صاف کردن ژاپنی مو به‌عنوان یک راه حل دائمی استفاده کنند تا از تمامی دردسرهایی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند خلاص شوند. این فرآیند با اضافه کردن مواد شیمیایی شروع می‌شود تا بتوان به کمک آن‌ها پیوندهای مو را گسیخت چراکه یکی از راه‌حل‌های صاف کردن مو ساماندهی پیوندهای مو است. سپس مو با گرمای بالا صاف می‌شود و پس از آن تارهای مو کاملاً لخت خواهند شد.
 • از سوی دیگر روش صاف کردن برزیلی فرمول کراتین مایع استفاده می‌کند تا یک‌لایه‌ی محافظ در اطراف هر یک از تارهای موی شما ایجاد کند. این کار باعث حفاظت از مو می‌شود و وز بودن آن را کاهش می‌دهد. این فرآیند می‌تواند با توجه به هر نوعی از مو تطبیق پیدا کند اما دوام آن به‌اندازه‌ی روش ژاپنی نیست. همچنین مو در روش برزیلی به‌اندازه‌ی روش ژاپنی صاف نمی‌شود و در آن برای کسب نتیجه‌ی دلخواه نیاز به صاف کردن مو با اتو نیست.
 • روش کراتینه نیز دقیقاً مشابه با روش صاف کردن برزیلی است چراکه ماده‌ی اصلی که در آن استفاده می‌شود کراتین است. این فرآیند همچنین از وز شدن مو جلوگیری می‌کند و بر لایه‌ی خارجی مو اثر می‌گذارد. روش کراتینه بر خلاف روش ژاپنی بر ساختار داخلی مو اثر نمی‌کند. کراتینه به جای اثرگذاری بر ساختار داخلی مو، کوتیکول را صاف می‌کند و هر آسیبی را که ممکن است مو با آن مواجه باشد را ترمیم می‌کند. اگر روش ژاپنی برای موهای رنگ‌شده، هایلایت شده و موهایی که تحت روش‌های شیمیایی قرارگرفته‌اند ایمن نیست اما در مقابل شما می‌توانید کراتینه را بدون هیچ مشکلی در این موارد استفاده کنید.

فرآیند صاف کردن مو به روش ژاپنی به چه صورت است؟

برای انجام هر فرآیند زیبایی از ابتدا تا انتها، پیش نیازهای مخصوصی وجود دارد و صاف کردن مو به روش ژاپنی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر در حال شناخت این تکنیک بدون دانستن نکات اساسی آن هستید باید بدانید که در صاف کردن مو به روش ژاپنی گام‌هایی اساسی وجود دارد:

صاف کردن مو

 • پس از اینکه مشاوره‌هایی که در بالا ذکر شد را دنبال کردید، آرایشگر شما بررسی می‌کند که آیا موهای شما برای اعمال این روش به روی آن از سلامت برخوردار است یا خیر. این مرحله‌ی مشاوره است.
 • از شامپو برای شستشوی مو استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید علاوه بر آن از نرم کننده‌ای با پایه‌ی پروتئینی استفاده کنید تا برای روش ژاپنی که پیش رو دارید به موهای خود قدرت و استحکام ببخشید.
 • به موهای شما محلولی اضافه می‌شود که سبب از هم گسیختن ساختار پروتئین مو می‌شود. همچنین تار موی شما تست می‌شود تا مشاهده شود آیا مو از قدرت کافی برای ورود به مرحله‌ی بعدی کار برخوردار است یا خیر.
 • اگر این تست نتیجه‌ی مثبتی داشته باشد، موهای شما آبکشی می‌شود و نرم‌کننده و محافظ گرمایی به مو اضافه می‌شود. در این قسمت مو با دمای معینی اتو می‌شود.
 • سپس محافظ گرمایی بیشتر و نرم‌کننده‌ی حرارتی اضافه می‌شود.
 • در این قسمت باید برای ۴۰ دقیقه زیر سشوار بنشینید و یا اینکه موهای شما با سشوار دستی خشک می‌شود.

مراقبت‌های مورد نیاز پس از صاف کردن مو به روش ژاپنی

پس اینکه چندین ساعت و همچنین هزینه‌ی قابل توجهی را صرف صاف کردن موهای خود با روش ژاپنی کنید، مهم است که بدانید باید چطور از مو مراقبت کنید. شما باید بدانید چه کنید و چه نکنید.

 • برای ۷۲ ساعت پس از این روش از هرگونه رطوبتی بر روی مو خودداری کنید، از لمس کردن موها به هنگام شستن آن‌ها گرفته تا آب باران، استخر، دوش گرفتن و یا حتی تعریق. این موضوع باعث می‌شود تا خنثی کننده حتماً اکسیژن کافی در اختیار دارد تا کار خود بر روی موها را به اتمام برساند.

صاف کردن مو

 • مراقب باشید تا ۷۲ ساعت پس از صاف کردن مو به‌منظور جلوگیری از ورود فشار بر روی مو که هیچ وسیله‌ی جانبی برای حالت دادن موهای خود استفاده نکنید. وسایلی همچون کش های لاستیکی، کلیپس، گیره‌ی سر و یا حتی قرار دادن موها در پشت گوش‌ها می‌تواند سبب ایجاد خمیدگی دائمی در مو شود.
 • یک شامپوی خاص آب‌رسان که برای موهای نرم ساخته شده است و مواد شیمیایی قوی ندارد تهیه کنید. همچنین باید برای چند روز سشوار را کنار بگذارید.
 • پس از صاف کردن مو به روش ژاپنی باید به مدت دو ما از رنگ کردن مو و یا سایر روش‌های شیمیایی خودداری کنید. نادیده گرفتن این موضوع می‌تواند به آسیب‌های جدی مو منجر شود.
 • پس از ۶-۴ ماه برای ترمیم به سالن آرایشی مراجعه کنید تا مطمئن شوید موهایتان صاف مانده است و قسمت‌های فر مو نیز همچنان از قدرت و استحکام برخوردار است.
 • برای محافظت از موهایتان در برابر اشعه ماورای بنفش از محصولات حالت‌دهنده‌ی موی حاوی SPF استفاده کنید.
 • برای حداقل دو هفته پس از این فرآیند، از آب کلر دار و یا هر محیطی که مواد شیمیایی قوی در آن وجود دارد دوری کنید.
 • برای اینکه موهایتان ظاهر براق و سالم خود را حفظ کنند حداقل یک‌بار در هفته از روش‌های تقویت‌کننده‌ی حاوی پروتئین استفاده کنید.

هزینه‌های صاف کردن مو به روش ژاپنی

هزینه‌ی صاف کردن مو به روش ژاپنی در شهرهای مختلف قیمت متفاوتی دارد. این موضوع بیشتر به محل زندگی شما بستگی دارد. برای مثال اگر در شهرهای سطح بالا زندگی می‌کنید هزینه‌ی این روش می‌تواند بین ۴۰۰ تا ۹۰۰ دلار باشد. از سوی دیگر در مکان‌هایی که شهرت کمتری دارند هزینه‌ی این روش می‌تواند به ۱۵۰ دلار نیز خلاصه شود. پیش از اینکه برای انجام این روش به سالن آرایشی مراجعه کنید، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت سالن از قیمت‌های آنان مطلع شوید.

صاف کردن مو


مقالات مرتبط :


در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما این است که برای صاف کردن مو به این روش حتما از مهارت افراد متخصص در این زمینه بهره بگیرید تا موهایی صاف و یکدست و نرم داشته باشید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

11 ماه پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.