سگ‌ها حیوانات خانگی فوق‌العاده‌ای هستند. آن‌ها همراهانی عالی هستند و می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشند. شاید همیشه دوست داشته‌اید که سگ داشته باشید اما فکر می‌کردید که آپارتمان مکان مناسبی برای نگهداری از سگ نیست و این سوال نحوه نگهداری سگ داخل آپارتمان در ذهنتان شکل گرفته باشد. اگر سگ مناسبی را انتخاب کنید و تلاش و تعهد کافی داشته باشید، می‌توانید با سگتان با شادی در خانه زندگی کنید. همچنین می‌توانید به سگ فعلی خود کمک کنید تا به یک مکان جدید عادت کند. راه‌های مختلفی وجود دارد که با در پیش گرفتن آن‌ها می‌توانید با خوشحالی و در کمال سلامت از سگ خود در آپارتمان نگهداری کنید. در این مطلب از پین‌ورک به معرفی روش‌های مناسب برای نگهداری سگ داخل آپارتمان می‌پردازیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع شود.

روش اول | یک سگ مناسب انتخاب کنید

اولویت‌های خود را لیست کنید!

اگر از پیش سگ دارید، پس حتماً می‌دانید که چه سگی برای شما مناسب است؛ اما اگر به دنبال آوردن یک سگ جدید هستید، کمی تأمل کنید تا دریابید چه سگی بهترین هماهنگی را با زندگی و آپارتمان شما دارد. ویژگی‌هایی را که در یک سگ به دنبال آن‌ها هستید بر روی کاغذ بنویسید.

درخواست نظافتچی منزل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

 • یکی از اولین نکاتی که باید به آن توجه شود این است که سگ بالغ می‌خواهید یا توله‌سگ. به خاطر داشته باشید که تمرین دادن به توله‌سگ‌ها بیشتر زمان می‌برد.
 • آیا سگی می‌خواهید که به توجه زیادی نیاز داشته باشد؟ یا اینکه به دنبال یک سگ مستقل‌تر هستید؟ این‌ها سؤالات خوبی هستند که می‌توانید از خود بپرسید.
 • آیا سگ شما قرار است با کودکان وقت سپری کند؟ برخی از گونه‌های سگ در روابط با کودکان بهتر عمل می‌کنند.

سگ داخل آپارتمان

به دنبال سگ‌های کوچک‌تر باشید!

خوب است که با توجه به محل زندگی خود نوع سگ خود را انتخاب کنید. اگر در مکان کوچکی مثل آپارتمان زندگی می‌کنید، بهتر است گونه‌ای از سگ را انتخاب کنید که خیلی بزرگ نشود. اگر از قبل یک سگ بزرگ دارید پس به دنبال یک آپارتمان بزرگ هم بگردید.

 • تحقیق کنید و به سایت‌های مختلف سر بزنید تا در رابطه با گونه‌های مختلف سگ اطلاعات جمع‌آوری کنید.
 • اگر می‌خواهید یک توله‌سگ بیاورید حتماً به نژاد آن پی ببرید. سعی کنید بدانید که زمانی که کاملاً بالغ می‌شود چقدر وزن خواهد داشت.
 • گونه‌های محبوب سگ عبارت‌اند از بولداگ فرانسوی، چی واوا و یورک شایر تریر. همچنین می توانید داکسهوند را هم مدنظر داشته باشید.

سگ در آپارتمان

یک‌گونه‌ی ساکت را انتخاب کنید!

زمانی که در آپارتمان زندگی می‌کنید احتمالاً به همسایگان خود بسیار نزدیک هستید. در صورتی که در آپارتمانی که دارای عایق صدای عالی است زندگی نمی‌کنید، باید به هنگام انتخاب سگ میزان سروصدای او را مدنظر بگیرید. اگر از قبل سگ دارید، راه‌هایی را امتحان کنید که منجر به کاهش واق واق او شود.

 • چندین گونه‌ی سگ وجود دارند که به ساکت بودن معروف‌اند. می‌توانید در مورد نژادهایی همچون بوستون تریر یا پاگ تأمل کنید.
 • نژاد کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل انتخاب خوبی برای آپارتمان خواهد بود. این سگ‌ها کوچک و ساکت هستند.
 • اگر از قبل سگی دارید که زیاد واق واق می‌کند، به یک مربی سگ مراجعه کنید. می‌توانید راه‌هایی پیدا کنید تا سگ شما به مکان جدید زندگی خود عادت کند و شما بتوانید به نگهداری سگ داخل آپارتمان بپردازید.

سگ در آپارتمان

سطح انرژی سگ را در نظر بگیرید!

گونه‌های مختلف سگ نیز همچون انسان‌های گوناگون دارای سطح متفاوتی از انرژی هستند. زمانی که در آپارتمان زندگی می‌کنید سگ شما احتمالاً نمی‌تواند مثل زمانی که در یک‌خانه‌ی بزرگ با حیاط شخصی زندگی کند به جست‌وخیز بپردازد. سعی کنید سگی با سطح انرژی کمتر انتخاب کنید تا بتوانید از او در آپارتمان نگهداری کنید.

 • به دنبال سگی باشید که مدام نیاز به تحرک نداشته باشد. برای مثال سگ‌های باست هوند سطح انرژی پایینی دارند.
 • شاید از قبل یک سگ پرانرژی دارید و حالا مجبورید که به آپارتمان نقل مکان کنید. در این صورت باید حتماً چند بار در روز او را به پیاده‌روی ببرید و حداقل هفته‌ای یک‌بار به او تمرین‌های شدید بدهید.

سگ در آپارتمان

با صاحب‌خانه‌ی خود صحبت کنید!

پیش از آنکه به نگهداری سگ داخل آپارتمان بپردازید باید مقررات را در نظر بگیرید. برخی از آپارتمان ها اجازه‌ی نگهداری از حیوانات خانگی را نمی‌دهند و برخی دیگر هم مقررات خاصی در این رابطه دارند.

 • از صاحب‌خانه‌ی خود در مورد محدودیت‌های مربوط به حیوانات خانگی سؤال کنید. حتماً تمام جزئیات را بپرسید.
 • برای مثال شاید نگهداری از سگ‌ها بلامانع باشد؛ اما در مورد محدودیت‌های مربوط به‌گونه‌ای خاص و یا وزنی خاص سؤال کنید.
 • دریابید که آیا کرایه‌خانه به حیوان خانگی تعلق می‌گیرد یا خیر. گاهی اوقات باید یک‌بار مبلغی را که غیرقابل استرداد است به صاحب‌خانه بدهید. برخی از صاحب‌خانه‌های دیگر هم به‌صورت ماهیانه مبلغی را به‌عنوان اجاره دریافت می‌کنند.

سگ در آپارتمان

به یک پناهگاه محلی سر بزنید!

زمانی که تصمیم گرفتید که چه گونه‌ی سگی برای شما مناسب است، زمان پیدا کردن حیوان خانگی‌تان فرامی‌رسد. با پناهگاه محلی خود تماس بگیرید. سؤال کنید که چه گونه‌هایی از سگ‌های آرام و ساکت در پناهگاه و مناسب برای نگهداری سگ داخل آپارتمان موجود است.

 • به پناهگاه بروید و چند ساعتی از آنجا بازدید کنید. با چندین سگ مدتی زمان بگذرانید.
 • سؤالات زیادی بپرسید. از کارکنان پناهگاه و داوطلبان موجود در رابطه با سگ‌های مختلف و ویژگی‌های شخصیتی‌شان سؤال کنید.
 • افرادی دیگری را هم با خود به پناهگاه ببرید. هر شخصی که قرار است در آینده با این سگ زندگی کند باید قبل از آوردن آن سگ به خانه فرصت ملاقات با او را داشته باشد.

سگ در آپارتمان

روش دوم | مکانی صمیمی برای زندگی سگ بسازید

همه‌ی اتاق‌ها را ایمن سازید!

اگر یک توله‌سگ جدید دارید یا از قبل یک سگ قدیمی دارید باید بدانید که نیاز است آپارتمان برای ورود او آماده شود. اولین قدم این است که تمام آپارتمان را به محیطی ایمن تبدیل کنید. به تمام اتاق‌های آپارتمان بروید و اطمینان حاصل کنید که برای ورود سگ امن هستند تا بدین گونه بتوانید به نگهداری سگ داخل آپارتمان بپردازید.

در آشپزخانه و سرویس بهداشتی کابینت‌های پایینی با قفل‌های کودک ایمن سازید. حتماً نمی‌خواهید که پنجه‌های سگ در کابینت‌هایی را که حاوی تمیزکننده‌ها و داروها هستند باز کند.

در اتاق‌های دیگر سیم‌های لخت و آویزان را ایمن‌سازید. این سیم‌ها برای سگ‌ها خطرناک هستند چون ممکن است آن‌ها را بجوند. اگر از گیاهان آپارتمانی استفاده می‌کنید آن‌ها را از دسترس سگ خارج کنید. سگ‌ها ممکن است گیاهانی که برای آن‌ها مضر است را بجوند.

سگ در آپارتمان

خط قرمزهایی را تعیین کنید!

سگ‌ها ساختاربندی را دوست دارند. یک صاحب خوب برای سگ خود قوانین و دستورالعمل‌هایی را تعیین می‌کند. این کار برای زمانی که با سگ خود در یک مکان کوچک زندگی می‌کنید مفید خواهد بود.

تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید به سگ اجازه بدهید بر روی لوازم منزل برود یا خیر. این یک تصمیم شخصی است اما زمانی که می‌خواهید به همراه یک سگ به آپارتمان نقل مکان کنید باید تصمیم درستی بگیرید. اگر سگ شما اجازه ندارد که از لوازم منزل استفاده کند این موضوع را شفاف کنید. از فرمان‌ها و سیگنال‌های واضح استفاده کنید تا از روی مبل پایین بیاید.

به سگ خود زندگی در منزل را آموزش دهید. اگر سگ شما از قبل در خانه زندگی می کرده است همچنان باید دانست که زندگی در آپارتمان برای او تجربه‌ای متفاوت خواهد بود و باید خود را با آن وفق دهد. مطمئن شوید که سگ شما می‌داند چه موقع زمان پیاده‌روی، ادرار و مدفوع است. اگر سگ شما با وفق دادن خود به شرایط جدید مشکل دارد با دامپزشک خود مشورت کنید.

سگ در آپارتمان

برای سگ خود مکانی در نظر بگیرید!

سگ‌ها حیواناتی هستند که دوست دارند خلوتگاهی داشته باشند. این به این معنا است که دوست دارند یک مکان مخصوص برای خودشان داشته باشند. برای سگ محلی در نظر بگیرید تا بتواند در آن احساس امنیت کند و کمی از اوقات خود را به تنهایی سپری کند.

 • به سگ برای ماندن در پارک حیوانات آموزش دهید. حیوان شما می‌تواند زمانی که سرکار هستید و یا در منزل نیستید به داخل پارک برود.
 • در رابطه با اندازه و نوع این پارک با دامپزشک خود مشورت کنید. سگ‌های کوچک‌تر پارک‌های کوچک‌تر را ترجیح می‌دهند.
 • همچنین می‌توانید برای پیدا کردن یک خلوتگاه برای سگ خود خلاقیت به خرج دهید. برای مثال جای خواب او را زیر میز قرار دهید. این مکانی امن برای او خواهد بود که می‌تواند در آن خلوت کند.

سگ در آپارتمان

سگ خود را تربیت کنید!

سگ‌ها کارهای عادی را دوست دارند. کمی زمان برای تربیت و آموزش به او اختصاص دهید. این موضوع به هر دوی شما کمک می‌کند تا به زندگی با یکدیگر در یک فضای کوچک عادت کنید.

 • سگ خود را به کلاس‌هایی که در آن به رام شدن حیوانات کمک می‌شود ببرید. یک فرد حرفه‌ای می‌تواند به سگ شما کمک کند تا در انجام برخی مهارت‌ها ماهر شود و در نتیجه با خوشحالی در آپارتمان زندگی کند.
 • کلاس‌های گروهی معمولاً ارزان‌تر هستند. همچنین راهی عالی برای اجتماعی شدن سگ شما و مراوده‌ی او با سایر سگ‌ها هستند.
 • یک مربی مناسب پیدا کنید. در این مورد از دامپزشک خود راهنمایی بخواهید. همچنین می‌توانید از دوستان، اعضای خانواده و همکاران خود سؤال کنید تا ببینید مایل به معرفی کسی در این زمینه هستند یا خیر.

سگ در آپارتمان

به اضطراب جدایی توجه داشته باشید!

یکی از مشکلات بزرگ نگهداری سگ داخل آپارتمان، اضطراب جدایی است. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد سگ‌ها به هنگامی‌که آن‌ها را به مقصد کار و یا فعالیت‌های اجتماعی تنها می‌گذارید، به خوبی با شما همکاری نخواهند کرد. این مشکل در آپارتمان می‌تواند خیلی جدی باشد چراکه ممکن است سگ شما برای همسایگان مزاحمت ایجاد کند.

 • واق واق کردن و زوزه کشیدن از نشانه‌های معمول اضطراب جدایی است. متأسفانه ممکن است تا زمانی که همسایگان اعتراض نکنند به این مسئله پی نبرید.
 • سعی کنید به سگ خود بفهمانید که بدون حضور شما در منزل هم می‌تواند لحظات خوبی را سپری کند. برای مثال می‌توانید به او اسباب‌بازی، جورچین و غذاهای سالمی مثل کره‌ی بادام‌زمینی کم‌چرب بدهید. خوردن این خوراکی به ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد.
 • از مربی که کار او رام کردن و فرمان‌بردار کردن حیوان است در این رابطه کمک بخواهید. او می‌تواند به سگ شما آموزش دهد تا خود را با تنهایی وفق دهد.
 • به دامپزشک مراجعه کنید. باید مطمئن شوید که سگ شما مشکل پزشکی پنهانی ندارد.

سگ در آپارتمان

روش سوم | سگ خود را سالم و خوشحال نگه دارید

 

یک برنامه‌ی روزمره برای او ترتیب دهید!

سگ‌ها زمانی که در چارچوب خاصی زندگی کنند بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند. زمانی که چارچوب‌های قابل‌اعتمادی برای سگ خود فراهم کنید، می‌توانید به او کمک کنید که خود را با زندگی آپارتمانی وفق دهد. برای مثال هر روز رأس ساعتی مشخص به او غذا دهید.

 • زمانی مشخص در صبح و عصر برای غذا دادن به سگ خود انتخاب کنید. او از اینکه بداند وعده‌ی غذایی بعدی او دقیقاً سر چه ساعتی حاضر است راضی خواهد بود.
 • یک زمان‌بندی ثابت را برای پیاده‌روی در نظر بگیرید. سعی کنید هر روز صبح و غروب رأس ساعتی خاصی او را به پیاده‌روی ببرید. اگر در طول روز واکر سگ دارید، از او بخواهید که هر روز غروب تقریباً در ساعتی مقرر به دنبال سگ شما بیاید.
 • در زمان مقرری با سگ بازی کنید. مطمئن شوید که سگ شما می‌داند که آخر هفته‌ها قرار است یک زمان عالی را سپری کند و حتی به پارک سگ‌ها برود.

سگ در آپارتمان

 

در طول روز از فردی در نگهداری از سگ کمک بگیرید!

یکی از معایب نگهداری سگ داخل آپارتمان این است که سگ شما اغلب به صورت نامحدود به حیاط دسترسی نخواهد داشت. به همین جهت باید اقداماتی کنید تا مطمئن شوید سگ به‌اندازه‌ی کافی در فضای آزاد وقت سپری می‌کند. درصورتی‌که به‌صورت تمام وقت در خارج از خانه کار کنید، این موضوع می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

 • در رابطه با در اختیار گرفتن واکر سگ فکر کنید. شاید سگ شما بتواند ۱۰ ساعت را بدون رفتن به سرویس بهداشتی سپری کند اما نمی‌تواند از هوای آزاد محروم بماند.
 • یک نفر را استخدام کنید تا در میانه‌ی روز سگ را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به پیاده‌روی ببرد. بیشتر شهرها خدمات مرتبط با این مسئله را به صورت قابل‌اعتماد و با قیمت مناسب ارائه می‌دهند.
 • یک مرکز مراقبت از سگ را امتحان کنید. شاید سگ شما دوست داشته باشد از خانه بیرون برود و کمی در اجتماع وقت بگذراند.
 • به دنبال یک مرکز مراقبت از سگ قابل‌اطمینان و معتبر در نزدیکی خانه‌ی خود باشید. می‌توانید ۲ تا ۳ روز در هفته بسته به شرایط اقتصادی خود سگ را به آنجا بسپارید.

سگ در آپارتمان

 

بر روی لوازم مناسب سرمایه‌گذاری کنید!

سگ شما برای شاد و سلامت ماندن به برخی از لوازم نیاز دارد. ابتدا مطمئن شوید که غذای خوبی برای او می‌خرید. در رابطه با نوع غذایی که بهترین انتخاب برای سگ شماست با دامپزشک مشورت کنید.

 • اسباب‌بازی‌های زیادی بخرید. سگ‌ها بازی کردن را دوست دارند و بیشتر آن‌ها به جویدن علاقه‌مندند. برای آن‌ها اسباب‌بازی‌هایی فراهم کنید که بتوانند با آن‌ها سرگرم شوند و انرژی خود را تخلیه کنند.
 • سگ‌ها شخصیت‌های گوناگونی دارند. اگر سگ شما به یک نوع از اسباب‌بازی علاقه نشان نمی‌دهد، گزینه‌های مختلف را تا جایی که توجه و علاقه‌ی او جلب شود امتحان کنید.
 • یک جای خواب سگ بخرید. سگ شما از اینکه در جایی که مخصوص به اوست قرار بگیرد لذت می‌برد. اگر سگ شما اجازه ندارد که از مبل استفاده کند تهیه‌ی یک جای خواب برای او ضروری است.

سگ در آپارتمان

 

اوقات خوبی را با سگ خود سپری کنید!

بهترین راه برای شاد و سلامت نگهداری سگ داخل آپارتمان توجه کردن به اوست. هر روز زمانی را مختص به او در نظر بگیرید. راه‌هایی را به جز غذا دادن برای ایجاد ارتباط با او بیابید.

 • حتماً با او به پیاده‌روی‌های طولانی بروید. زمانی که کار سگ تمام شد بلافاصله او را به داخل نبرید.
 • با او بازی کنید. بازی‌های همچون فچ یا قایم باشک ترتیب دهید.
 • با هم به پارک بروید. سگ شما دوست دارد که آزادانه بدود و همچنین در پارک هردوی شما فضای بسیاری برای بازی کردن با هم خواهید داشت.

در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما این است که به افرادی که به نگهداری سگ داخل آپارتمان می‌پردازند مراجعه کنید و از نزدیک شاهد رفتار و آموزش و نحوه تربیت این حیوان باشد سپس راجع به نگهداری سگ داخل آپارتمان تصمیم بگیرید.

 

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.