اگر حیاط یا محوطه ی باز دارید میدانید که هیچ چیز مانند سرسبزی و گیاهان آن را زیبا نمی کند. هر چقدر که خود را در باغبانی و مراقبت از چمن و گیاه بی استعداد بدانید اهمیتی ندارد. پین ورک علاوه بر اینکه باغبان های ماهری دارد و میتواند کارهای باغبانی شما را انجام دهد، برای کارهایی مانند مراقبت از چمن رازهایی دارد که با شما درمیان می گذارد:

۱)پسماند چمن را دور نریزید.

پسماند چمن

اینکه می گویند پس از کوتاه کردن چمن ها باید پسماند ان را دور ریخت تا مشکلی برای زمین پیش نیاید، درست نیست. این پسماندها علاوه بر اینکه ضرری ندارند برای مراقبت از چمن و سلامت زمین مناسب نیز هستند.

۲) هوادهی برای مراقبت از چمن بسیار مهم است.

هوادهی چمن

اکثر زمین های چمن یک لایه خاکستر مرغوب دارند. پس از مدتی به دلیل کوتاه کردن چمن ها، خرابکاری حیوانات خانگی، فوتبال بازی کردن در زمین و … خاک فشرده شده و آبرسانی و تغذیه ی ریشه ها بسیار سخت می شود. بنابراین برای نگهداری چمن باید خاک را احیا کنید. برای این کار می توانید یک دستگاه هوادهی اجاره کنید.

۳) مراقب تیغه های کند ماشین چمن زن باشید.

تیغه ماشین چمن زنی

کوتاه کردن چمن با تیغه ی کند کار اشتباهی ست زیرا ساقه ی گیاه به جای برش خوردن دچار پارگی می شود. معمولا قسمتی از چمن هایی که اینگونه کوتاه می شوند زرد می شود و با چشم هم قابل دیدن است. بهتر است تیغه ی چمن زن خود را همواره تیز نگهدارید.

۴) آبیاری روزانه چمن ممنوع !

آبیاری چمن

اگر روزانه چمن ها را آبپاشی کنید به این کار عادت می کنند و با ایجاد وقفه ای دو روزه ممکن است آسیب ببینند. بهتر است به جای روزی ۱۵ دقیقه آبیاری چمن، یک روز در هفته یک ساعت به انها آب بدهید. در طول این یک ساعت چمن به خوبی آب را جذب می کند و رشد بهتری نیز خواهد داشت.

۵) کاهگل را جدا کنید.

کاهگل چمن

کاه یا به عبارتی کاهگل در چمن، لایه ای از ریشه ها و چمن های قدیمی هستند که به ارامی تجزیه می شوند و بر اثر زیاد ماندن روی سطح خاک به لایه های پایین تر رفته اند. این لایه ها برای لایه های چمن تازه ضرر دارند و ممکن است انها را از بین ببرند. معمولا چمن هایی که به خوبی هوادهی نمی شوند و یا بیش از اندازه آبیاری می شوند این مشکل را بیشتر دارند. تراکم کاهگل از رسیدن آب و مواد مغذی به خاک جلوگیری میکند و پس از مدتی مشکلاتی ایجاد می کند که ممکن است مجبور شوید از آفت کش ها استفاده کنید.
برای مراقبت از چمن قسمتی از آن را بردارید و اگر کاهگل آن زیاد بود برای از بین بردن این مشکل دست به کار شوید.

۶) مراقبت از چمن در زمستان و مناطق ابری

چمن در زمستان

معمولا چمن در قسمت هایی از زمین که آفتاب کمتری دارد کمتر رشد می کند اما با روش های درست باغبانی می توان رشد ان را به تعادل رساند. در مناطق سردسیر کاشتن بذر بیشتر از چمن های اماده نتیجه می دهد. در نواحی شمالی بهتر است در تابستان و یا اواسط پاییز بذرها را بکارید تا برای فصول سرما آماده باشند.

۷) در مناطق ابری، چمن را بارور نکنید.

چمن در مناطق سرد

بارور کردن چمن در زمستان و مناطق مرطوب و ابری ضرر زیادی به ان خواهد زد. در این مناطق چمن نیاز کمتری به آب و باروری دارد زیرا آفتاب کمتری دریافت می کند و فرصت رشد چندانی ندارد.

۸)رطوبت خاک را چک کنید.

رطوبت چمن

بعد از اینکه احساس کردید زمین خشک است، آن را برای حدود ۳۰ دقیقه آبیاری کنید. سپس یک بیل را در زمین فرو کرده و مقداری از خاک را کنار بزنید تا عمق رطوبت خاک را چک کنید. خاک مرطوب رنگ تیره تری دارد و آبیاری باید به مقداری باشد که آب حدود ۳ تا ۴ اینچ در زمین نفوذ کند. اگر با ۳۰ دقیقه آبیاری خاک به اندازه ی کافی مرطوب نشد ۱۵ دقیقه ی دیگر به آبیاری ادامه دهید. به این ترتیب و با روش آزمون و خطا و البته با توجه به جنس خاک و فشار آب، مدت زمان لازم برای آبیاری هفتگی را پیدا می کنید. خاک سنگین و خاک شنی به مقدار زمان بیشتری برای آبیاری و مرطوب شدن نیاز دارند.

۹) چمن را مرحله ای کوتاه کنید.

کوتاه کردن چمن

ممکن است پس از مدتها از سفر بازگشته اید و با چمن های بسیار بلند حیاط مواجه شده اید. در این زمان احتمالا باید حجم زیادی از چمن را کوتاه کنید اما سعی کنید این کار را طی چند روز انجام دهید. مثلا چند سانتیمتر از چمن را همان روز بزنید و بعد از یکی دو روز وقفه، بار دیگر چمن ها را کوتاه کنید. بسته به اندازه ی چمن، این کار را حتی میتوانید در سه مرحله انجام دهید اما بین هر کدام، بیش از دو روز وقفه نیندازید.

۱۰) بذر پاشی را فراموش نکنید.

بذرپاشی چمن

اگر وسعت چمن شما کم نیست بذرپاشی آخر هفته ها ممکن است به صرفه باشد. بهتر است از یک ماشین بذرپاش استفاده کنید . برای مراقبت از چمن پس از بذرپاشی، حدود یکماه هر روز خاک را آبیاری کنید.

مقاله مرتبط: کاشت سبزیجات در باغچه منزل

 

۱۱) چمن را خیلی کوتاه نکنید.

اندازه چمن

گونه های مختلف چمن، اندازه های مختلفی در حالت نرمال باید داشته باشند. ساقه با به اصطلاح تیغه ی چمن منبع تغذیه ی آن است و اگر بیش از حد کوتاه شود غذارسانی به طور کافی صورت نمی گیرد. از طرفی ساقه ی بلند خاک را مرطوب نگه می دارد و امکان رشد علف هرز را کم کرده و خاک بیشتر مرطوب می ماند.

۱۲) هربار جهت چمن زنی را عوض کنید.

جهت ماشین چمن زن

هربار جهت چمن زنی را عوض کنید. مثلا از بالا به پایین، از پایین به بالا و مورب. اینکه هربار از یک جهت چمن ها را بزنید باعث می شود که در یک جهت زاویه دار رشد کنند و پس از مدتی کار چمن زنی سخت تر شود.

۱۳) چمن خیس را کوتاه نکنید.

چمن خیس

هرس چمن خیس سخت تر است و برای چرخ های ماشین چمن زن نیز مشکل ایجاد می کند.

۱۴) در استفاده از علف کش ها به دمای هوا دقت کنید.

علف کش

لازم است هراز گاهی علف های هرز را کوتاه کنید. زیرا علف کش ها جذب علف هرز می شوند و به تدریج آن را از بین می برند. در هوای سرد علف هرز کمتر رشد می کند بنابراین علف کش ها نیز کمتر جذب می شوند و به خاک آسیب می زنند. در هوای خیلی گرم نیز علف کش ها به خاک آسیب می زنند.  بنابراین در استفاده از علف کش ها باید به دمای هوا و خاک بسیار دقت کنید.

پیشنهاد ویژه: اگر دارای باغچه و باغ هستید می‌توانید از خدمات باغبانی منزل پین‌ورک استفاده کنید.

۱۵)زمین را زیادی بارور نکنید.

بارور کردن زمین

اگر قصد دارید خاک، مخصوصا خاک شنی را بارور کنید آن را به طور مناسب پخش کنید و در غذارسانی زیاده روی نکنید زیرا هدر میرود. بارور کردن بیش از حد همیشه راه حل خوبی نیست.

۱۶) ببین کاراتو !

اوره در خاک

گاهی پیش می آید که سگ ها در چمن عزیز شما خرابکاری کنند و حدود ۴ تا ۸ اینچ از چمن سبز را از بین ببرند که البته اثرات ادرار بعد از مدتها معلوم می شود و چمن را زرد می کند. در این وضعیت باید در آن محل دوباره چمن بکارید. ابتدا باید اوره ی موجود در خاک را از بین ببرید و ان ناحیه را به خوبی با آب بشویید.

۱۷) کمپوست را فراموش نکنید.

کمپوست

چمن را به خوبی با کمپوست با کیفیت بپوشانید. کمپوست خاک را احیا کرده و ریشه ی گیاه را قوی می کند. یک قاشق چایخوری از کمپوست حاوی میلیون ها ذره ی مغذی ست که برای خاک مفید است و کمک می کند تا آب و هوا بهتر جذب زمین شود.
کمپوست را با بیل روی زمین چمن بپاشید تا لایه ای به ضخامت تقریبا ۱٫۵ سانتیمتر ایجاد شود و با شن کش آن را پخش کنید. کمپوست در مراکز فروش گیاهان و محصولات باغبانی پیدا می شود اما اگر زمین چمن بزرگی دارید بهتر است به جای بسته بندی، کمپوست فله ای بخرید.

۱۸) برگ های پاییزی دوست چمن هستند.

برگ پاییزی

برگ های پاییزی بسیار برای مراقبت از چمن و خاک مفید هستند زیرا مواد ارکانیگ فراوانی دارند و به باروری و رشد چمن کمک می کنند. برگ ها دشمن علف هرز هم هستنند و رشد آنها را کم می کنند. اگر حجم برگها زیاد است بهتر است بخشی از آن را بردارید و بقیه را به خوبی روی چمن پخش کنید.

مجله پین ورک امیدواره با این مقاله به جامعه ی چمن داران 🙂 کمکی کرده باشه…

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش ریحانه یزدانی

درباره نویسنده

كولي هاي اسپانيايي وقتي از سفرشون به اقيانوس آرام جنوبي برمي گشتن، بهت سلام رسوندن و گفتن: "ما كل دنيارو گشتيم و ديديم كه آدماي كمي حاضرن به هر قيمتي شده به روياشون برسن" حالا شايد من كه براي پين ورك مطلب مينويسم در راه رسيدن به افسانه ي شخصي خودمم.. شايد تويي كه ميخوني يه افسانه ي شخصي داري... ازش نگذر، مال خودته

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  حسین 25-09-2019

  مرسی از مطلبت -افسانه چی هست

  قاسم 28-02-2020

  عالی بود

   ریحانه یزدانی 08-03-2020

   سپاس از نظر لطفتون.

  سیاره سرسبز 14-03-2020

  سلام مقالتون بینظیر بود و نکته های مهمی درونش نهفته بود . سپاس از شما

   ریحانه یزدانی 03-04-2020

   ممنون از انرژی خوبتون?

  محسن 24-06-2020

  ازراهنمایی شمابسیارسپاسگذارم خسته نباشید

  موسوی 24-07-2020

  سلام ضمن تشکر بفرمایین گونه های چمن مقاوم به کم ابی هر چند روز نیاز به ابیاری دارند..و نام گونه ها؟

   و.محمدی 08-09-2020

   سلام، برای ارتباط با کارشناسان باغبانی و گل و گیاه مجموعه، لطفا با شماره
   ۸۷۷۰۰۷۷۰ – ۰۲۱ تماس بگیرید

  کامران 28-07-2020

  ممنون خانم مهندس