با گسترش امکانات پخش خانگی، لذت دیدن فیلم و شنیدن موسیقی، چندین برابر شده است. تلویزیون های غول پیکر Full HD و OLED هر روز نسلی جدید با امکانات بی شمار را به بازار عرضه می کنند. در این بین سیستم های سینمای خانگی، اولین انتخاب بسیاری برای لمس بیشتر صدا و تصویر است. یکپارچگی و تنوع این سیستم ها موجب شده است؛ هر فردی به هر حال یک انتخاب داشته باشد. نصب سینمای خانگی سامسونگ، سونی، مارشال و دیگر برندها پیچیدگی زیادی ندارد. خیلی ساده شما باید سه دستگاه اصلی را مطابق با دفترچه راهنمای آنها به صورت صحیح و با کابل های مناسب به هم وصل کنید.

یعنی پخش تصویر تنها با تلویزیون شما بوده و  صدا مطابق با سیستم توزیع و آمپلی فایر شما از بلندگوها پخش می گردد. در غالب سیستم های سینمای خانگی، پخش کننده ها هم به همراه باندها و آمپلی فایر ارائه می گردند. در همین ابتدای کار یک موضوع مهم را به شما یادآوری می کنیم. اگر شما هم یکی از علاقه مندان سیستم های پخش قدرتمند هستید، حتما به شما توصیه می کنیم، محلی مناسب برای قرار دادن صحیح آنها پیدا کنید.

نصب و تعمیر سینما خانگی

بهترین متخصص با کمترین قیمت

قبل از اینکه هزینه سنگینی بابت یک پخش کننده و سینمای خانگی بدهید، به شما توصیه می کنیم برای آن که عمر دستگاه هایتان را بالا ببرید؛ هرگز آنها را روی هم قرار نداده و به هر دستگاه، فاصله ای مناسب برای گردش هوا بدهید.

اکثر دستگاه های پخش کننده، مصرف انرژی بالائی دارند و این امر موجب می گردد دمای دستگاه، همیشه در میزان بالائی باشد. با قرار دادن دستگاه های مختلف بر روی هم، علاوه بر آسیب فیزیکی، توان دستگاه در خنک سازی خود را نیز کاهش می دهید. در این مطلب با ما همراه باشید.

۱ . نکاتی در مورد نصب سینمای خانگی

 • تا جای امکان تلاش کنید یک هماهنگی میان تلویزیون، سیستم پخش و تقویت کننده صدای شما و باندهایش وجود داشته باشد. در صورتی که تمامی آنها را از یک برند تهیه نمائید، قطعا مراحل نصب راحت تری را دارید و هماهنگی بیشتر این دستگاه ها می توانند خروجی با کیفیت تری به شما ارائه دهند.

۲٫ اتصال سینمای خانگی به تلویزیون با HDMI

 • حتما از کابل HDMI برای اتصال دستگاه ها به یکدیگر استفاده کنید. کیفیت این کابل ها حتی با کابل های یک نسل قبل از خودشان نیز قابل مقایسه نیستند. کابل های HDMI علاوه بر کیفیت بالا، یک ویژگی دیگر هم دارند. آنها بصورت همزمان، تصویر و صدا را به صورت کاملا دیجیتال منتقل می کنند؛ که در کنار کیفیت بالا از تعداد کابل ها و شلوغی آنها نیز می کاهد.

 

نصب سینمای خانگی

 

 • در صورتی که بودجه کافی دارید، پلیری را تهیه کنید که بتواند آخرین فرمت های پخش فیلم را پشتیبانی کند. تفاوت کیفیت ۴K و Blue-Ray با سایر فرمت ها بسیار زیاد است.

نصب سینمای خانگی در منزل

 

 • برخی از سیستم های هوشمند سینمای خانگی و تلویزیون ها، دارای ویژگی های آنلاین جذابی هستند. اگر خیلی اهل اینترنت و شبکه های اجتماعی هستید؛ آنها گزینه های بسیار شگفت انگیزی هستند.
 • برای آنکه در خانه تان فضای بیشتری داشته باشید و ضمنا برای بدست آوردن کمترین امکان تداخل بین دستگاه ها، بهتر است تلویزیونی را انتخاب کنید که قابلیت نصب بر روی دیوار را داشته باشد. در صورتی که تلویزیون دیواری شما دارای نگهدارنده و قلاب دیواری در جعبه اش نیست؛ حتما یک قلاب مطمئن و استاندارد تهیه کنید.

۱-۱ . راهنمای نصب سینمای خانگی تلویزیون 

 • در ابتدا با توجه به فضای منزلتان بهترین محل را برای نصب آن انتخاب کنید. در اولین گام توجه داشته باشید، تلویزیون شما نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد و ضمنا زاویه ای ۹۰ درجه نسبت به پنجره داشته باشد تا بازتاب نور خورشید در آن، مانع نمایش درست تصاویر نباشد. در هنگام محکم کردن اتصالات قلاب به تلویزیون توجه کنید، فشار مضاعفی به پیچ ها وارد نکنید؛ این موضوع می تواند به قاب یا تلویزیون شما آسیب وارد کند. ضمنا به شما توصیه می کنیم قبل از نصب تلویزیون به دیوار، کابل ها را به آن متصل کنید و از صحت عملکرد آنها مطمئن شوید.
 • دو نوع قلاب ثابت و متحرک برای نصب تلویزیون وجود دارد. قلاب های متحرک این امکان را به شما می دهند که بتوانید تلویزیون خود را در جهات مختلف تغییر زاویه دهید.
 • به همراه دستگاه پخش کننده، باید یک پک دیسک فشرده هم برای کالیبره کردن تلویزیون تان داشته باشید. کار با برنامه های کالیبره کردن بسیار آسان است. آنها معمولا به همراه یک فیلم در دستگاه های پخش کننده وجود دارند. کالیبره کردن تلویزیون اصلا کار پیچیده ای نیست و نرم افزار های مربوطه، مراحل نصب را به همراه راهنما به شما ارائه می کنند. تنها کافی است وارد بخش Setup بشوید.

سینمای خانگی-تلویزیون

۱-۲ . نصب سینمای خانگی جایگذاری اسپیکرها 

همچون مراحل نصب تلویزیون، در نصب اسپیکرهای سینمای خانگی نیز به محل نشستن خود توجه ویژه ای داشته باشید. تمامی سیستم های صوتی سینماهای خانگی به گونه ای طراحی شده اند که پس از نصب یک نقطه طلائی در فضای شما به وجود می آورند. این محل دقیقا جائی است که صدا با بالاترین کیفیت و در صحیح ترین جهت شنیده می شود.

پس دوباره یادآوری می کنیم در نصب سینمای خانگی به محدودیت ها و سلائقتان در چیدمان بسیار توجه داشته باشید. چیدمان صحیح سینمای خانگی  به ویژه اسپیکرها، تاثیر قابل توجهی در کیفیت تصویر و صدای خروجی خواهد داشت. پس لطفا توجه ویژه ای به خصوص به زاویه ها و محل قرار گیری اسپیکرها که در ادامه به آن اشاره می کنیم، داشته باشید.

نصب اسپیکر در سینمای خانگی

 • ضمنا در هنگام نصب تلویزیون حواستان باشد حداقل فاصله شما با تلویزیون باید حدود ۲٫۵ متر باشد. این محاسبه باید مورد اهمیت قرار گیرد. زیرا فاصله اسپیکرها از تلویزیون و شما، دارای نسبت و حدودی است که می بایست رعایت شود.
 • ۲ اسپیکر جلوئی که در دو طرف تلویزیون قرار می گیرند، باید حداقل فاصله ای، یک متری از هر طرف آن داشته باشند. به خاطر داشته باشید ارتفاع اسپیکرها هم قابل تنظیم است. پس به گونه ای آنها را تنظیم کنید که ارتفاع آنها، هم سطح گوش شما باشند ( فراموش نکنید که ابعاد اعلام شده و فاصله ها، برای استفاده در یک فضای معمول در نظر گرفته است ). اسپیکرهای جلوئی را باید به گونه ای قرار دهید که زاویه آنها نسبت به شما تیز تر از ۳۰ درجه نباشد. البته با توجه به تعداد اسپیکرها، چیدمان شما دستخوش تغیر خواهد شد، اما استاندارد زوایا و ارتفاع اعلام شده در تمامی سیستم های سینمای خانگی، یکسان است.

نصب اسپیکر

 • در هنگام نصب کردن اسپیکر مرکزی است که قرار دادن تلویزیون بر روی دیوار، اهمیت خود را نشان می دهد. اسپیکر مرکزی سینماهای خانگی، مهمترین اسپیکر است. این اسپیکر نیز باید هم ارتفاع با گوش شما باشد. به همین علت تا جائی که فضای شما اجازه می دهد، تلویزیون را بر روی دیوار نصب کرده تا اسپیکر زیر آن قرار بگیرد. برای پشت اسپیکر مرکزی هم حداقل ۳۰ سانتیمتر فضای خالی در نظر بگیرید.

۱-۳ . راهنمای نصب ساب ووفرها 

 • پس از اسپیکر مرکزی، نوبت به جانمائی ساب ووفرها است. مهمترین شرط در نصب آنها، آزاد بودن اطرافشان است. بهترین مکان برای قرارگیری ساب ووفرها، روبروی محل نشستن شما است؛ جائی بین اسپیکر مرکزی و اسپیکرهای کناری. پس از اتمام نصب سینمای خانگی، حداقل چند بار محل ساب ووفرها را تغییر دهید تا شفاف ترین صدا، با کمترین نویز را پیدا کنید.
 • اسپیکرهای کناری و پشت، آخرین مرحله از نصب شما است. ارتفاع آنها را چیزی در حدود ۴۰ سانتیمتر بالاتر از اسپیکر مرکزی و اسپیکرهای جلوئی، در نظر بگیرید. اسپیکر پشتی باید حداقل دو متر با محل نشستن شما فاصله داشته باشد و بهترین زاویه، زاویه ی مستقیم و ۹۰ درجه است. اسپیکرهای کناری نیز با رعایت همین فاصله تقریبی و دقیقا مستقیم به محل نشستن شما قرار بگیرند. توجه داشته باشید برای دریافت یک صدای فراگیر بی نقص، مهمترین شرط، تنظیم دقیق محل قرار گیری اسپیکرها با توجه به شرایط محل نصب سیستم سینمای خانگی است.

نصب ساب ووفرها

در پایان می خواهیم خیال شما را از یک موضوع به صورت کامل راحت کنیم. بسیاری از خریداران سینمای خانگی تصور می کنند نصب این دستگاه، کاری بسیار دشوار و فنی است. اما با پیروی از گام های ساده­ی موجود در دفترچه های این دستگاه ها که این روزها بسیاری از آنها به زبان فارسی منتشر شده اند، می توانید خودتان کابل کشی و جایگذاری کنید.

تنها کافی است کابل های همرنگ را از دستگاه ها به هم وصل کرده و همانطور که گفتیم، با دقت دفترچه دستگاه را مطالعه کنید. تنها در جایگذاری اسپیکرها، همانطور که بارها تاکید کردیم، به محل نشستن­تان بیشترین توجه را داشته باشید. پس از آن با چندبار جا به جائی قطعا خیلی زود، نتیجه­ ی دلخواه را دریافت خواهید کرد.

امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید. تجربیات خود را با ما در میان بگذارید 🙂

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

2 سال پیش پریسا گلی نیا

درباره نویسنده

پریسا هستم. یک زیست شناس شاعر. زاده یک روز پاییزی برگ ریز. از زمانی که خودم را شناخته ام، می‌نویسم. دلنوشته، شعر، متن ادبی، داستان، مقاله. عاشق تجربه‌های جدید هستم. سفر به ماه را دوست دارم.فانتز‌ی‌ام هم‌ برای ادامه زندگی،‌ زیستن در اعماق اقیانوس‌هاست. همیشه دوست داشتم به جای انسان، ماهی به دنیا بیایم. یک ماهی شاعر. حالا یک انسانم...روی این کره خاکی. دوست دارم برجستگی قلم را روی دستانم حس کنم و بوی کاغذ را در هوای اطرافم.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Behzad 26-01-2020

  سلام میخواستم ببینم سینما خانگی سونی با تلویزیون ال جی ست میشه

   پریسا گلی نیا 03-04-2020

   سلام بهتر هست از نمایندگی و یا فروشنده مدل خریداری شده سوال بپرسید.