چه یک جوجه‌تیغی در باغچه خود داشته باشید یا یک جوجه‌تیغی خانگی در داخل خانه به محله زندگی امن و دنج نیاز دارند. یک محفظه ساده با استفاده از یک جعبه چوبی درست کنید تا جوجه‌تیغی‌ها از حیوانات وحشی و درنده در امان باشند. برای درست کردن یک‌خانه برای جوجه‌تیغی در داخل خانه یک محوطه مناسب را انتخاب کنید و آن را با وسایلی که جوجه‌تیغی شما به آن‌ها نیاز دارد پرکنید. در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع نحوه ساخت خانه جوجه تیغی می‌پردازیم.

روش اول | ساخت خانه جوجه تیغی در فضای باز

ساخت خونه جوجه تیغی

۱ . یک جعبه چوبی ۲ در ۲ فوت (۰٫۶۱ در ۰٫۶۱ متر) یا یک جعبه چوبی بزرگ‌تر پیدا کنید.

در ساخت خانه جوجه تیغی استفاده مجدد از جعبه چوبی قدیمی یک روش عالی برای بازیافت است و باعث می‌شود سریع و آسان جوجه‌تیغی خود در باغچه صاحب‌خانه شود. ممکن است یک جعبه چوبی که به آن نیاز ندارید در خانه داشته باشید و اگر این‌چنین نیست در فروشگاه‌های مواد غذایی محلی خود بررسی کنید تا ببینید جعبه چوبی خالی دارند یا خیر.

 • مطمئن شوید که جعبه دارای دهانه‌هایی بین شکاف‌ها است تا به تهویه مطبوع در خانه جوجه‌تیغی کمک کند.

نکته: اگر نمی‌توانید یک جعبه چوبی پیدا کنید می‌توانید با استفاده از چوب تراشیده شده یک جعبه بسازید. بااین‌حال از استفاده از چوب‌هایی که از قبل اصلاح‌شده‌اند خودداری کنید زیرا می‌تواند برای جوجه‌تیغی خطرناک باشد. در صورت امکان از چوب داگلاس- صنوبر- سرو قرمز یا چوب لچک استفاده کنید.

 

ساخت خونه جوجه تیغی

۲ . یک برش ۱۷ در ۱۷ سانتی‌متری (۶٫۷ در ۶٫۷ اینچ) در جعبه چوبی ایجاد کنید.

در ساخت خانه جوجه تیغی برای پیدا کردن این ابعاد از یک نوار سنج یا خط کش و مداد استفاده کنید. سپس جعبه را با ۲ خط علامت بزنید تا مشخص شود که در آنجا برش ایجاد می‌شود. دهانه را در وسط قسمت بالای تخته قرار دهید سپس از اره دستی برای بریدن تخته و ایجاد شکاف استفاده کنید.

 • برای اینکه این اندازه روی جعبه ایجاد شود فقط باید ۱ عدد برش را روی جعبه انجام دهید.
 • قبل از شروع برش جعبه را روی یک سطح صاف و محکم قرار دهید.

خانه جوجه تیغی

۳ . سه تیکه از چوب را ۱۷ و ۳۰ سانتی‌متر (۶٫۷ در ۱۱٫۸) به هم بچسبانید.

در ساخت خانه جوجه تیغی برای این ابعاد می‌توانید از چوب قدیمی یا برش چوب جدید استفاده کنید. ۲ تیکه چوب را در طرف خود و ۱ قطعه را در بالای این دو قرار دهید تا قطعات شکلی تونل مانند بسازند. یک میخ را در دو طرف گوشهٔ صفحهٔ بالایی تونل بزنید.

 • اگر نمی‌خواهید تونل چوبی ایجاد کنید می‌توانید از آجر برای تشکیل یک طاق در ورودی خانه جوجه‌تیغی استفاده کنید. بعدازاینکه خانه را روی زمین گذاشتید ۲ آجر را در دو طرف خانه قرار دهید که از دهانه خارج می‌شود سپس ۳ آجر کنار هم و عمود بر این ۲ آجر قرار دهید تا یک تونل تشکیل شود.
 • خانه جوجه‌تیغی را هرگز بدون تونل یا طاق ایجاد نکنید. نداشتن تونل یا طاق دسترسی حیوانات شکارچی را به خانه آسان می‌کند و جوجه‌تیغی را از خانه بیرون می‌کشد.

خونه جوجه تیغی

۴ . جعبه را در یک مکان خنک و سایه‌دار در حیاط خود قرار دهید.

جوجه‌تیغی جاهای سایه‌دار مانند زیر بوته‌ها و درختان را دوست دارد همچنین می‌توانید خانهٔ جوجه‌تیغی را در پشت یا در نزدیکی حصار در گوشه‌ای از باغ خود قرار دهید.

 • از قرار دادن جعبه درجاهای پر رفت‌وآمد و یا در نزدیکی جایی که حیوانات خانگی مکرر در باغ شما هستند خودداری کنید سعی کنید به جوجه‌تیغی خود حریم شخصی دهید.

خونه جوجه‌تیغی

۵ . چند آجر و یا چند سنگ را روی خانه بگذارید تا سنگین شود.

اگر باد به جعبه چوبی برخورد کند ممکن است آن را تکان دهد با قرار دادن چند ماده سنگین در بالای آن جعبه را در جای خود نگه‌دارید همچنین می‌توانید لبه‌های جعبه را با مواد سنگین برای محافظت بیشتر در برابر شکارچیان خط‌کشی کنید.

 • مطمئن شوید که وزن بیشتری را روی جعبه نمی‌گذارید که نتواند تحمل کند. برای نگه‌داری آن چند آجر یا سنگ کوچک کافی است.

ساخت خانه برای جوجه تیخی

۶ . جعبه را با برگ، چوب و یونجه احاطه کنید.

جوجه‌تیغی دوست دارد خانهٔ خود را با مواد یافت شده مخصوص خود پر کند بنابراین چیزی را برای آن‌ها قرار ندهید و آن را خالی بگذارید. اما مواد لانه‌سازی را در اطراف جعبه قرار دهید تا از آن‌ها استفاده کنند.

 • سعی کنید وسایل باغ خود را در کنار جعبه قرار دهید مانند شاخه‌هایی از بوته‌هایی که هرس کرده‌اید یا برگ‌هایی که ریخته‌اید و سایر مواردی که ممکن است ماده لانه‌سازی خوبی برای جوجه‌تیغی باشد.

روش دوم | ساخت یک‌خانه سرپوشیده برای جوجه‌تیغی

آماده کردن خانه برای جوجه تیغی

۱ . یک قفس ۴ در ۲ فوت (۱٫۲۲ در ۰٫۶۱ متر) با تهویه مناسب و کف محکم و سفت را انتخاب کنید.

جوجه‌تیغی برای بازی نیاز به فضای زیادی دارد بنابراین به محفظه‌های بزرگی احتیاج دارند. حداقل اندازه برای یک جوجه‌تیغی ۴ در ۲ فوت (۱٫۲۲ در ۰٫۶۱ متر) است اما بزرگ‌تر برای آن‌ها همیشه بهتر است. محفظه‌ای را انتخاب کنید که هوا بتواند آزادانه از آن عبور کند. مانند قفس با دیواره‌های سیمی. بااین‌حال از قفس‌هایی که کف آن سیم دارد خودداری کنید زیرا ممکن است پای جوجه‌تیغی شمارا آزار دهد.

 • همچنین ممکن است شما بخواهید به دنبال قفسی باشید که دارای چندین سطح باشد تا جوجه‌تیغی شما بتواند بالا برود. این‌یک ضرورت نیست اما باعث می‌شود جوجه‌تیغی شما اتاق اضافی برای کشف داشته باشد.

آماده کردن خانه جوجه‌تیغی

۲ . قفس را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

جوجه‌تیغی‌ها دوست دارند در یک محیط راحت و خنک و سایه دارد باشند بنابراین از قرار دادن جوجه‌تیغی خود در هر نقطه با درجه حرارت شدید یا نور زیاد خورشید خودداری کنید. سعی کنید دمای محیط فضای جوجه‌تیغی خود را حدود ۷۲ درجه فارنهایت (۲۲ درجه سانتی‌گراد) نگه‌دارید. قفس را در محلی آفتابی یا هر جای دیگری که گرم یا بیش‌ازحد سرد باشد قرار ندهید.

 • به‌عنوان‌مثال شما ممکن است بخواهید قفس جوجه‌تیغی خود را به‌جای کنار پنجره ِ یا راهرو در کنار دیوار داخلی قرار دهید.

ساخت خونه برای جوجه تیغی

۳ . کف قفس را با کاغذ خردشده یا بستر یونجه خط کنید.

برای ساخت خانه جوجه تیغی توجه کنید که جوجه‌تیغی دوست دارد لانه‌های کوچکی بسازد، و روزنامه خردشده یا بستر یونجه برای آن عالی است. حدود (۲٫۵ سانتی‌متر) را برای رختخواب در قسمت زیر محفظه جوجه‌تیغی خود قرار دهید.

 • روزنامه خردشده ساده‌ترین روش برای تمیز کردن است. شما می‌توانید به‌راحتی روزانه مدفوع و ادرار را تمیز کنید.
 • از استفاده از تراشه‌های چوبی به‌عنوان تختخواب خودداری کنید زیرا این ممکن است برای جوجه‌تیغی مضر باشد.

نکته: اگر می‌خواهید موارد قابل‌استفاده مجدد باشد، آسترهای فلانل یا پارچه نخی نیز گزینه‌ای برای تخت خواب جوجه‌تیغی‌ها هستند. نکته منفی این گزینه این است که جوجه‌تیغی شما قادر به لانه کردن نخواهد بود، همچنین برای شستن ادرار و مدفوع نیز باید روزانه پارچه را تغییر دهید.

۴ . یک مکان مخفی را به جوجه‌تیغی خود اختصاص دهید.

شما می‌توانید جاهای مخفی برای جوجه‌تیغی خود در فروشگاه حیوان خانگی مانند ایگلوهای کوچک و جعبه‌های کوچک خریداری کنید حتماً حداقل یک مورد از این‌ها را در محفظه جوجه‌تیغی خود قرار دهید تا هنگامی‌که می‌خواهد بخوابد یا استراحت کند به مخفیگاه برود.

 • داشتن محلی مخفی در محفظه جوجه‌تیغی شما نیز به افزایش احساس امنیت آن کمک خواهد کرد زیرا جوجه‌تیغی در هنگام احساس تهدید به داخل سوراخ‌های خود عقب می‌رود.

۵ . برای جوجه‌تیغی خود آب و غذا تهیه کنید.

جوجه‌تیغی‌ها می‌توانند غذای خشک کم‌چرب را بخورند تا بسیاری از نیازهای غذایی خود را برآورده کنند. یک ظرف سرامیکی کوچک را با غذا پرکنید و به جوجه‌تیغی اجازه دهید تا آزاد باشد. همچنین باید یک بطری آب یا ظرف سرامیکی پر از آب نیز در آن قرار دهید.

 • جوجه‌تیغی همچنین از خوردن میوه‌های تازه یا برش‌های سبزیجات – جیرجیرک یا کرم‌های خشک‌شده لذت می‌برند. سعی کنید روزانه غذاهای مختلف را در محوطه جوجه‌تیغی خود قرار دهید.

۶ . اسباب‌بازی و سایر موارد غنی‌سازی را تهیه کنید.

برای ساخت خانه جوجه تیغی جوجه‌تیغی موجودی بازیگوش است بنابراین قرار دادن برخی از اسباب‌بازی‌ها راهی عالی برای کمک به احساس آن در خانه است. برای جوجه‌تیغی خود یک چرخ ورزش که قطر آن ۱۲ در ۳۰ سانتی‌متر است تهیه کنید. همچنین تونل‌ها – رمپ‌ها – توپ‌ها و زنگ‌ها اسباب‌بازی‌های خوبی برای جوجه‌تیغی‌ها هستند.

 • به فروشگاه حیوان خانگی خود بروید تا اسباب‌بازی و سایر موارد غنی‌سازی را که برای جوجه‌تیغی خود موردنیاز است پیدا کنید.

مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع نحوه ساخت خونه جوجه تیغی پرداختیم. امیدوارم اینن مطلب برای شما مفید باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  حسین‌ الکعبی 13-07-2020

  من جوجه تیغی دارم گاز میگره برای چیه