ما تقریبا ۳۰ سال از عمر خود را روی تشک‌هایمان می‌گذرانیم. بنابراین تشک جزو یکی از کالاهای خانگی است که باید در مراقبت و تمیز نگه داشتن آن بکوشیم. تشک برای استراحت و خواب بهتر شماست اما زمانی‌که یک تشک عمر خود را کرد باعث اختلال در خواب و گرفتگی‌های عضلانی و کوفتگی بدن می‌شود. پس بهتر است زمان تعویض تشک و المان‌های یک تشک خوب را بشناسیم.

در این مطلب از پین‌ورک در مورد زمان تعویض تشک و تمام نکات طلایی در مورد یک تشک خوب را شرح داده‌ایم. امیدوارم این نوشته برای شما مفید و جذاب باشد.

زمان مناسب برای تعویض تشک

بسیاری از افراد متخصص در این زمینه معتقدند که ۱۰ سال عمر مناسب و مفید برای یک تشک است. اما توجه به این مسئله نیز مهم است که برای هیچ چیز نمی‌توان زمان دقیق از کار افتادگی و فرسودگی را در نظر نظر گرفت. بسیاری از تشک‌ها وجود دارد که اولیت برای مصرف کننده تنها قیمت است. این تشک‌ها ممکن است عمر کمتر از ۱۰ سال داشته باشند. اما تشک‌هایی که کیفیت حرف اول در آن‌ها را می‌زند، حداقل ۱۰ سال عمر می‌کند و تا ۱۵ سال نیز با ماندگاری بالا و کیفیت خوب برای مصرف کننده کار می‌کنند. در همه‌ی این موارد نحوه‌ی مراقبت از تشک توسط مصرف‌کننده نیز اهمیت دارد و به عمر تشک اضافه می‌کند.

زمان تعویض تشک

در ادامه‌ی این مطلب به بررسی انواع تشک‌ها و زمان تعویض تشک می‌پردازیم تا مسیر شما را برای انتخاب یک تشک دلخواه و خوب هموار کنیم.

بعد از تمام شدن عمر مفید یک تشک و پیدا شدن علائمی در تشک که سلامتی شما را به خطر میندازد باید به فکر خرید یک تشک جایگزین باشید چون سلامتی شما ارزش بیشتری نسبت به خرید یک تشک نو دارد. اما بعضی از افراد تعلق خاصی به تشک خود دارند و حاضر نیستند آن را با هیچ چیز عوض کنند. اما این تفکر کاملا اشتباه است. با فناوری‌های جدیدی از تشک‌ها که وارد بازار شده‌اند قطعا تشک‌های با کیفیت بهتری نسبت به تشک فعلی خود پیدا خواهید کرد.

علائم نیاز به تشک جدید

هنگامی که زمان تعویض تشک فرا می‌رسد نباید خودتان را اذیت کنید و مسئله تعویض و انتخاب یک تشک خوب را نادیده بگیرید. این کار باعث می‌شود به سلامتی خود لطمه بزنید و پس از بیدار شدن از خواب حس شادابی و سرحالی را مثل قبل نداشته باشید. ممکن است به اشتباه فکر کنید این علائم بخاطر فشار و شرایط زندگی است اما من به شما می‌گویم که با انتخاب یک تشک خوب و داشتن یک خواب راحت و باکیفیت، همه چیز برای شما تغییر می‌کند. در ادامه نشانه‌های تعویض تشک را برای شما آورده‌ایم.

زمان تعویض تشک

 • زمانی‌که روی تشک دراز می‌کشید و احساس راحتی را مثل قبل ندارید و پس از بیدار شدن حس خستگی و درد در بدنتان حس می‌کنید.
 • پس از دراز کشیدن روی تشک فنرهای آن صدا می‌دهند و نشانه‌هایی از پارگی یا ساییدگی و بیرون زدن فنرهای تشک روی آن مشاهده می‌کنید.
 • زمانی‌که سروته کردن تشک برای ایجاد حس راحتی بی‌فایده باشد.
 • وجود گرد و غبار و لکه روی تشک که به راحتی برطرف نمی‌شوند و باعث بوجود آوردن آلرژی و حساسیت در شما شده است.
 • ایجاد فرو رفتگی در تشک که هر ۶ ماه یکبار در صورت سروته و برعکس نکردن تشک بوجود می‌آید. برطرف نشدن این مورد باعث کمردرد می‌شود و بر سلامتی شما اثر می‌گذارد.

تعویض تشک

 • وجود حشرات موذی مانند ساس در تشک، خوابیدن و استراحت روی آن را سخت می‌کند. در این شرایط حتما باید به تعویض تشک اقدام کنید.
 • اگر از زمانی که تشک را خریداری کرده‌اید، زمان زیادی می‌گذرد و بدن شما تغییرات زیادی نسبت به آن زمان پیدا کرده است، بهتر است تشک خود را عوض کنید.
 • تجمع سلول‌های مرده، مایعات بدن، گردو غبار و یا موی حیوانات از دلایل اصلی تعویض تشک پس از مدت زمان مشخص می‌باشد. در صورت مشاهده این موارد اگر اقدام به تعویض تشک نکنید، به بیماری‌های پوستی دچار می‌شوید.
 • در صورتی که تخت خود را عوض کرده‌اید و تشک فعلی شما در حد نو می‌باشد نیازی به تعویض آن نیست. اگر سایز تشک به تخت نمی‌خورد کافی آن را به فروشگاه‌های تعمیرات تشک ببرید تا این مشکل شما را حل کنند.

انتخاب تشک مناسب برای خرید

برای خرید یک تشک مناسب بهتر است خودتان وارد عمل شوید و تنها پیشنهادات دیگران را در نظر نگیرید. شما باید تشک مناسب با عادات و بدن خودتان را انتخاب کنید و تشکی که توسط فرد دیگری انتخاب شود گزینه‌ی مناسبی برای شما نخواهد بود. کیفیت خواب شما به کیفیت تشک و بالش بستگی دارد. هر چقدر با تشک و بالش‌تان احساس راحتی کنید خوابی باآرامش و مفید خواهید داشت. مواردی که باید در انتخاب تشک در نظر بگیرید را در ادامه‌ی این متن برای شما آورده‌ایم.

تعویض تشک

راحتی

اولین چیزی که در انتخاب تشک باکیفیت باید در نظر بگیرید این است که تشک به اندازه‌ی کافی برای شما راحت باشد.

زمان تعویض تشک

 • کف دو دست‌تان را روی تشک قرار دهید و فشار دهید. یک تشک باکیفیت باید در برابر فشار دست شما مقاوم باشد و فرو نرود.
 • حتما قبل از خرید تشک روی آن دراز بکشید و از راحتی آن مطمئن شوید. یک تشک سالم نباید به ماهیچه‌های کمر و ستون فقرات شما آسیب بزند.
 • پس از بلند شدن از روی تشک باید دقت کنید که تشک به حالت اولیه‌ی خود بازمی‌گردد یا فرورفته باقی می‌ماند. تشک سالم و با کیفیت باید پس از بلند شدن از روی آن به حالت اولیه بازگردد.
 • تشک باید گودی گردن تا گودی کمرتان را به خوبی پر کند و باعث بروز آسیب به بدن نشود.
 • باید این نکته را خاطر نشان کنیم که تشک سفت بهتر از تشک نرم است. ولی نباید بیش از حد تشک سفتی انتخاب کنید.

کیفیت

کیفیت باعث دوام بالاتر محصول می‌شود. انتخاب تشک باکیفیت برای سلامتی شما در نظر گرفته شده است، پس بهتر است اولویت خریدتان بجای قیمت، کیفیت محصول باشد تا بتوانید مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید.

زمان تعویض تشک

ارتفاع تشک

سعی کنید تشکی که انتخاب می‌کنید ارتفاع بیشتری از تخت داشته باشد. این المان نشان می‌هد که تشک از مرغوبیت بهتری برخوردار است و هم باعث زیبایی بیشتر روتختی می‌شود.

زمان تعویض تشک

جنس تشک

اگر فکر می‌کنید به جنس لاتکس حساسیت دارید بهتر است از این جنس انتخاب نکنید. زیرا پس از خرید تشک به دلیل حساسیت نمی‌توانید تشک را به فروشنده پس دهید. در هر حال الیاف لاتکس در داخل تشک به کار رفته است و ارتباط مستقیم با پوست و بدن شما ندارد.

تعوییض تشک

ابعاد تشک

امروزه تشک‌ها در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. برای خرید تشک باید سن و وزن مصرف کننده توجه کنید و بر اساس آن تشک مناسب را انتخاب کنید. از لحاظ قدی تشک باید ۲۰ سانت از قد مصرف کننده بلندتر باشد.

زمان تعویض تشک

یک فکر اشتباه بین والدین وجود دارد که تشک فرزاندنشان را از بین تشک های بزرگسالان انتخاب می‌کنند در صورتی آن تشک برای وزن و اسکلت‌بندی کودک طراحی نشده و از ستون فقرات و عضلات او به خوبی حمایت نمی‌کند و این انتخاب اشتباه باعث بروز مشکل در اسکلت‌بندی کودک می‌شود. در صورت انتخاب تشک اشتباه برای فرزندان‌تان به فکر تعویض تشک باشید.

انواع تشک

تشک‌های فنری متصل

در تشک‌های فنری متصل، فنرها در سراسر تخت به یکدیگر متصل شده‌اند و در لایه‌ای از فوم و الیاف قرار گرفته‌اند. این موضوع باعث راحتی و انعطاف بیش از حد این تخت‌ها شده است. این تشک‌ها از قدیمی‌ترین نوع تشک‌هاست که در حال حاضر نیز تولید می‌شوند و نسبت به سایر انواع تشک‌ها قیمت کمتری دارد. این تشک‌ها به طور متوسط بین ۷ تا ۱۰ سال عمر می‌کنند.

زمان تعویض تشک

وجود فنر در این تشک‌ها موجب نرمی زیاد آن‌ها شده است که برای کودکان و افرادی که عارضه مفصلی و استخوانی ندارند خوابیدن را بسیار لذ‌ت‌بخش می‌کند. همچنین وجود فنرهایی با قدرت ارتجاعی بالا و پوشش سطحی متراکم‌تر باعث کیفیت بیشتر و گران‌تر شدن این تشک‌ها می‌شود. بسیاری از تشک‌های فنری دوطرفه هستند و در صورت پارگی یا ساییدگی از طرف مقابل آن می‌توان استفاده کرد.

زمان تعویض تشک

اما در کنار همه‌ی این ویژگی‌های مثبت ذکر شده این تشک معایبی نیز دارد.

 • اولین ویژگی منفی این تشک‌ها احتمال تولید صدا به دلیل انحراف فنرها و یا اصطحکاک آن‌ها با یکدیگر است. البته این مورد حتمی نیست و ممکن است به دلیل کیفیت بالای تشک با چنین مشکلی روبرو نشوید.
 • ویژگی بعدی که باعث بروز مشکل می‌شود این است که در تشک‌های دونفره فنری، حرکت یکی از افراد، فرد دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. و گاهی به دلیل فشاری که قسمت باسن و شانه‌ها بر تشک می‌گذارد، باعث فرو رفتن تشک در قسمت زیر کمر و ستون مهره‌ها می‌شود که این موضوع باعث بروز مشکلات در بدن فرد می‌شود.

تشک‌های فنری منفصل

پس از شناخت معایب تشک‌های فنری متصل طراحان به این نتیجه رسیدند که فنرها را به صورت منفصل در تشک قرار دهند. در این نوع تشک‌ها فنرها به صورت سیم‌پیچ در پاکت‌هایی کنار هم قرار دارند.

زمان تعویض تشک

به همبن دلیل در تشک‌های فنری منفصل مشکل سر و صدا ناشی از فنرها وجود ندارد و همچنین به دلیل آرایش منفصل بودن فنرها در تشک‌های دو نفره مشکل مزاحمت در اثر غلت خوردن برای فرد دیگر وجود ندارد و افراد با آرامش بیشتری روی این تشک‌ها می‌خوابند. همچنین این تشک‌ها از کمر و ستون فقرات پشتیبانی بهتری می‌کنند.

تشک‌های مموری فوم

تشک‌های مموری فوم یا فوم حافظه‌دار از فوم پلی‌اورتان تهیه شده است و متناسب با فشار و حرارتی که فرد به آن وارد می‌کند تغییر شکل می‌دهد. این تشک‌ها به گرما حساس هستند و بر اثر دراز کشیدن فرد، این تشک شکل بدن فرد را به خود می‌گیرد و پس از بلند شدن از روی آن به شکل اولیه باز می‌گردد. بنابراین افراد مختلف می‌توانند تجربه‌ی یک خواب راحت را روی این تشک‌ها داشته باشند.

زمان تعویض تشک

طول عمر این تشک‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ سال است و در صورت مراقبت از این از آن‌ها ماندگاری بیشتری می‌توانند داشته باشند. این تشک‌ها نیازی به پشت و رو کردن ندارند اما گاهی برای کاهش تاثیر وزن بر تشک بهتر است سر و ته شود. در این تشک‌ها چون به قسمت‌های مختلف بدن فشار متفاوتی وارد می‌شود عمل خون‌رسانی در بدن بهتر انجام می‌شود و از عضلات و ستون فقرات بهتر پشتیبانی می‌کند و خاصیت طبی دارد.

در تشک‌های دو نفره مموری فوم، در صورت غلت زدن، برای فرد دیگر مزاحمت ایجاد نمی‌کند و کاربران با آرامش در کنار یکدیگر می‌خوابند. قیمت این تشک‌ها در مقایسه با مدل‌های فنردار گران‌تر است.

تشک‌های مموری فوم ژل‌دار

تشک‌های مموری فوم ژل‌دار همان ویژگی‌های تشک مموری فوم را دارا هستند. علاوه بر آن ژل داخل آن خاصیت خنک کنندگی را برای کاربر بوجود می‌آورد. ماندگاری این تشک‌ها نیز بین ۱۰ تا ۱۵ سال است و سرو ته کردن این تشک‌ها باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود.

زمان تعویض تشک

تشک‌های لاتکس

تشک‌هایی که از فوم طبیعی لاتکس با تراکم بالا تهیه شده‌اند یکی از بادوام‌ترین تشک‌ها که حدود ۱۵ سال ماندگاری دارند. تشک‌های لاتکس نسبت به تشک‌های مموری فوم انعطاف بیشتری دارند اما ضخامت کمتری دارند که این مورد باعث کاهش وزن تشک‌های لاتکس شده است.

زمان تعویض تشکبعضی از افراد تصور می‌کنند که این تشک‌ها به دلیل وجود لاتکس، تشک‌های راحتی نیستند و موجب بروز حساسیت می‌شوند. در صورتی که لاتکس داخل تشک بکار رفته و دارای یک روکش پلاستیکی می‌باشد. همچنین تشک‌های دو نفره لاتکس انرژی غلت زدن یک فرد را به فرد دیگر منتقل نمی‌کند که خواب راحت و باکیفیتی را به ارمغان می‌آورد.

تشک‌های بادی

تشک‌های بادی از هوا پر می‌شوند و اولین نمونه‌های آن به عنوان یک وسیله‌ی تفریحی در استخرها و مراکز گردشگری مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این تشک‌ها دارای یک محفظه‌ی داخلی است که با هوا پر می‌شود و روی آن روکشی از فوم و الیاف قرار دارد. میزان نرمی و سفتی این تشک‌ها با فشار هوا کنترل می‌شود و می‌توان بهترین حالت ممکن، متناسب با عادات و شرایط بدن را بوجود آورد. فشار هوای تشک‌های بادی توسط یک پمپ برقی تامین می‌شود.

تعویض تشک

تشک‌های آبی

تشک‌های آبی از آب پر می‌شوند. این تشک‌ها در کنار فوم و الیاف و از آب در یک محفظه‌ی داخلی استفاده شده است. این تشک‌ها خاصیت درمانی دارند و برای افرادی که از کمردرد یا گرفتگی عضلات رنج می‌برند بسیار مناسب است و باعث کاهش درد و احساس آرامش در زمان خواب افراد می‌شود.

چگونه عمر تشک را افزایش دهیم؟

پس از انتخاب تشک مناسب، با آموزش نحوه‌ی مراقبت از تشک و رعایت این نکات که در متن زیر برای شما آورده‌ایم موجب می‌شوید که تعویض تشک خود را چند سال از زمان مقرر به تاخیر بیاندازید.

زمان تعویض تشک

 • در زمان جابه‌جایی تشک آن را بر روی زمین نکشید. برای این کار از پتو استفاده کنید و همیشه تشک خود را در وضعیت مسطح و صاف قرار دهید.
 • اگر متوجه شدید که تشک بوی بدی می‌دهد، مقداری جوش شیرین روی آن بپاشید و با یک برس یا دستمال مرطوب، جوش شیرین را روی تشک پخش کنید. پس از ۱۰ دقیقه با جاروبرقی روی تشک را تمیز کنید. جوش شیرین به جذب رطوبت و ترشحات به جا مانده کمک می‌کند.
 • حتما جایی که می‌خواهید تشک را رویش پهن کنید یک ملحفه زیرش استفاده کنید تا از کثیف و لکه دار شدن آن جلوگیری کنید و عمر تشک‌تان را افزایش دهید.
 • بهتر است قبل از استفاده از تشک، برای آن کاور ضدآب تهیه کنید. اینکار علاوه بر حفظ شکل و ظاهر تشک از کثیف شدن آن جلوگیری می‌کند. در صورت کثیف شدن به راحتی کاور را بیرون می‌کشید و آن را شستشو می‌دهید.

مقالات مرتبط:


در این مطلب از پین‌ورک در مورد زمان تعویض تشک و راه هایی برای محافظت از تشک بیان کردیم. امیدوارم ازین مطلب لذت ببرید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

10 ماه پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.