جواهرات و از میان آن‌ها طلا، ممکن است پس از مدتی رنگ خود را از دست داده و تیره و کدر شوند. بنابراین باید به مراقبت از این وسایل گرانبها توجه کنید. قطعا شما دوست ندارید با جواهرات تیره و کدر در میهمانی‌ها ظاهر شوید. نگران این موضوع نباشید. ما در این مطلب روش‌های آسان و کاربردی را به شما آموزش می‌دهیم تا جواهراتتان مانند روز اول براق و درخشنده به نظر برسند. شما در این روش‌ها برای تمیز کردن و برق انداختن طلا نیازی به مواد خاص و گران قیمت ندارید و با مواد در دسترس خانگی، می‌توانید جواهرات خود را تمیز و براق کنید. به تمام مراحل دقت کنید و  در این مطلب جالب با ما همراه باشید تا با این روش‌های ساده آشنا شوید.

 

۱ . تمیز کردن و برق انداختن طلا با مایع ظرفشویی

چند قطره مایع ظرفشویی را در یک ظرف محتوی آب ولرم بریزید. این مواد را به آرامی مخلوط کنید. طلا را داخل این مواد قرار دهید. ۱۵ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید.

 

شستشوی طلا با مایع ظرفشویی

 

از یک مسواک نرم برای تمیز کردن قسمت‌های مختلف طلا استفاده کنید. مسواک زبر ممکن است باعث ایجاد خراش‌های ریز شود.

 

شست و شوی جواهرات

 

اکنون نوبت شستن و تمیز کردن طلا است. در این مرحله از آب گرم استفاده کنید. دقت کنید آب مورد استفاده داغ نباشد، به خصوص برای قطعاتی که دارای سنگ‌های قیمتی و شکننده هستند. همچنین از فشار آب زیاد برای شستشوی طلا استفاده نکنید.

در مرحله آخر طلاهایتان را با پارچه یا حوله‌ای نرم خشک کنید و به مدت چند دقیقه آن‌ها را روی پارچه قرار دهید تا رطوبت به طور کامل گرفته شود.

 

پاک کردن جواهرات

 

۲ . استفاده از آمونیاک برای تمیز کردن و برق انداختن طلا

آمونیاک یک تمیزکننده‌ی بسیار قوی است به همین علت به طور مداوم از این پاک‌کننده استفاده نکنید و هرچند وقت یکبار برای پاکسازی عمیق طلاهای خود آن را به کار بگیرید.

آمونیاک به دلیل ترکیب خاصش ممکن است به جواهراتی که در آن‌ها از پلاتین و مروارید استفاده شده است آسیب برساند. در استفاده از آن دقت کنید.

یک بخش آمونیاک را به شش بخش از آب اضافه کنید. به آرامی این ترکیب را مخلوط کنید. قطعه طلا را بیش از یک دقیقه در ترکیب آمونیاک و آب خیس نکنید چون ممکن است باعث خوردگی طلا شود.

شستن طلا با آمونیاک

برای شستن کامل قطعات طلا از یک صافی آشپزخانه استفاده کنید و طلاها را زیر آب گرفته تا شسته شوند و در نهایت با طلاها را با حوله یا پارچه نرم خشک کنید.

 

تمیزکردن طلا

 

۳ . تمیز کردن جواهراتی که سنگ های قیمتی دارند.

جواهراتی که دارای سنگ‌های قیمتی هستند نباید درون آب به خصوص آب گرم غوطه ور شوند. آب گرم و استفاده از مسواک و برس، ممکن است باعث سست شدن چسب بین سنگ و طلا شود. برای شست و شوی این قطعات بهتر است از روش دیگری استفاده کنید.

بهترین روش پیشنهادی این است که پارچه‌ای نرم را به ترکیب آب و صابون آغشته کنید و به آرامی قطعات طلا را تمیز کنید.

 

تمیز نمودن جواهرات

 

۴ . استفاده از آب جوش برای تمیز کردن و برق انداختن طلا

استفاده از آب جوش برای جواهراتی که دارای قطعاتی از مروارید، عقیق و سنگ‌هایی از این قبیل هستند مناسب نیست. زیرا موجب شکستن و یا سست شدن چسب آن‌ها می‌شود. این روش برای قطعاتی که به طور کامل از طلا ساخته شده‌اند مناسب است.

مقداری آب بجوشانید. لازم نیست این مقدار زیاد باشد. فقط در حدی که سطح قطعات جواهر را بپوشاند. آب را در ظرفی بریزید که در اثر حرارت آسیب نبیند (ظروف پیرکس یا فلزی). زمانی که قطعات درون آب قرار گرفته‌اند صبر کنید تا آب خنک شود. می‌توانید قطعات را با مسواک یا برس نرم پاک کنید. سپس آن‌ها را از آب خارج کرده و روی حوله یا پارچه قرار دهید تا خشک شوند.

 

شست و شوی جواهرات در خانه

 

۵ . تمیز کردن و برق انداختن طلا با جوش شیرین

در یک ظرف گود قسمتی از یک فویل آلومینیومی را قرار دهید. درون آن مقداری آب گرم، چند قطره مایع ظرف‌شویی، یک قاشق چای‌خوری نمک و یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین اضافه کرده و مخلوط کنید. قطعات طلا را حدود ۳۰ دقیقه در این ترکیب قرار دهید. می‌توانید از مسواک یا برس نرم برای پاک کردن همه قسمت‌ها استفاده کنید. سپس طلاها را با آب (فشار کم) بشویید و برای خشک کردن از یک حوله یا پارچه نرم استفاده کنید.

 

 

چگونه طلا را تمیز کنیم

 

۶ . تمیز کردن و برق انداختن طلا با نوشابه گازدار

با استفاده از ترکیبی شامل آۤب، نوشابه گازدار و مایع ظرف شویی طلاهای خود را تمیز کنید! این مواد را به میزان کم در یک کاسه ریخته، قطعات طلا را درون آن قرار دهید. می‌توانید با یک مسواک یا برس نرم قسمت‌های مختلف آن را به آرامی بشویید. سپس تمام سطح طلا را با آب ملایم بشویید و با یک پارچه یا حوله نرم اقدام به خشک کردن آن کنید. با این روش شما جواهراتی زیباتر و براق‌تر خواهید داشت!

 

مقالات مرتبط:

  1. شستشو ظروف استیل به صورت اصولی
  2. نحوه برق انداختن ظروف نقره به وسیله‌ی جوش شیرین
  3. برق انداختن و تمیز کردن ظروف مسی با مواد خانگی

 

جواهرات خود را بشویید

 

۷ . تمیز کردن طلا با خمیردندان

یکی از روش‌های ساده و کاربردی برای تمیز کردن و برق انداختن طلا در خانه استفاده از خمیر دندان است. در این روش، مقدار کمی خمیردندان را با دوقاشق آب در یک ظرف مخلوط کنید. سعی کنید از یک برس بسیار نرم برای پاک کردن طلاها استفاده کنید. قطعات طلا را به طور کامل با آب بشویید تا خمیردندان به همراه جرم‌ها، از تمام سطح طلاها پاک شود.

 

تمیز کردن جواهرات

قطعا هیچ کدوم از ما دوست نداریم جواهراتمون پس از مدتی تیره و کدر بشن. امیدوارم با خوندن و به کارگیری مطالب و روش‌هایی که براتون آماده کردم، پس از پاک کردن جواهراتتون، با حس و حال خیلی خوب و ظاهری جذاب‌تر، در جشن‌ها و مهمونی‌هاتون حاضر بشید. از اینکه مطالبم رو دنبال کردید از شما ممنونم 🙂

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

10 ماه پیش پریسا گلی نیا

درباره نویسنده

پریسا هستم. یک زیست شناس شاعر. زاده یک روز پاییزی برگ ریز. از زمانی که خودم را شناخته ام، می‌نویسم. دلنوشته، شعر، متن ادبی، داستان، مقاله. عاشق تجربه‌های جدید هستم. سفر به ماه را دوست دارم.فانتز‌ی‌ام هم‌ برای ادامه زندگی،‌ زیستن در اعماق اقیانوس‌هاست. همیشه دوست داشتم به جای انسان، ماهی به دنیا بیایم. یک ماهی شاعر. حالا یک انسانم...روی این کره خاکی. دوست دارم برجستگی قلم را روی دستانم حس کنم و بوی کاغذ را در هوای اطرافم.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.