کالای خواب شامل مواردی نظیر تشک، روتختی، بالشت، ملحفه، پتو و لحاف است. این‌ها مواردی که شما بخشی از زمان زندگی‌تان یعنی زمان خواب را با آن‌ها در ارتباطید. پس حتما می‌دانید که مراقبت، نگهداری و حفظ اصول بهداشتی و تمیزی این وسایل چقدر با اهمیت است! می‌دانید اگر بخشی از پتو یا بالش خود را در مقیاس کوچک‌تر مثلا زیر میکروسکوپ نگاه کنید چه تعدادی از ذرات و موجودات ریز را خواهید دید که قطعا با دیدن تصاویر میکروسکوپی آن‌ها حس بدی به شما دست خواهد داد! همچنین تعریق می‌تواند محیطی مرطوب و مناسب را برای رشد انواع قارچ‌ها فراهم کند.

مواردی نظیر چربی پوست و بزاق دهان نیز وضعیت را بدتر می‌کند. بله…پس از گذشت مدتی از استفاده‌ی کالای خواب وجود آلودگی و میکروب‌های مختلف روی آن‌ها بدیهی است. وجود این آلودگی‌ها در مدت زمان تقریبا طولانی می‌تواند باعث ایجاد حساسیت و بیماری در افراد شود! در کنار تعویضِ هرچند وقت یکبار کالای خواب، شستن پتو، ملحفه، بالشت و…دارای اهمیت بالایی است. بهتر است با روشهای شستشوی کالای خواب بیش‌تر آشنا شوید تا بتوانید با رعایت گام‌های اصولی و بهداشتی وسایلی تمیز و بادوام برای خواب داشته باشید!

در این مطلب با پین‌ورک همراه باشید تا با نکات جالب و کاربردی در زمینه‌ی روشهای شست و شوی کالای خواب وشستن پتو، ملحفه، بالشت بیش‌تر آشنا شوید و خوابی آرام و آسوده را تجربه کنید! همچنین شما می‌توانید تمیز کردن کالای خواب خود را به خشک‌شویی معتبر بسپارید

۱ . زمان شستشوی کالای خواب

هرچند زمان شستشوی کالای خواب بستگی به میزان استفاده، بهداشت فردی و … دارد، اما از نظر بهداشتی، بهتر است این زمان کوتاه باشد. شاید شستن پتو، ملحفه، بالش و سایر کالای خواب در مدت زمان‌های کوتاه به نظرتان سخت باشد! اما بهتر است فاصله زمانی بین شستشوی کالای خواب را تا جای ممکن کوتاه کنید تا آلودگی‌های آن‌ها از بین رفته و برایتان مشکل ساز نشود. اگر بتوانید هر دوهفته یکبار ملحفه و روبالشی‌هایتان را بشویید از شر آلودگی ها خلاص خواهید شد. شاید این زمان برای پتو، تشک، لحاف و بالش زمان کوتاهی باشد. می‌توانید زمان شست و شو را برای این موارد کمی به تعویق بیندازید! چون در این میان موضوع صرفه‌جویی در مصرف آب نیز مطرح است! به طور کلی بهتر است زمان بندی مناسب و دقیقی را برای شستشوی کالای خواب خود انتخاب کنید.

شست و شوی کالای خواب

۱-۱ . شستن ملحفه، روبالشی و روتختی

بهتر است برای شستشوی کالای خواب نظیر ملحفه، روبالشی و روتختی از ماشین لباس شویی و شوینده‌های مناسب استفاده کنید. سعی کنید ملحفه، روبالشی و روتختی را با سایر لباس‌ها درون ماشین لباس‌شویی نیندازید. همچنین کالای خواب با رنگ‌های متفاوت را در دفعات جداگانه بشویید تا رنگ آن‌ها تغییر نکند. برای شستن ملحفه، روبالشی و روتختی می‌توانید از نرم کننده‌های خیلی ملایم و سایر شوینده‌های مناسب استفاده کنید. همچنین اضافه کردن مقدار کمی سرکه سفید هنگام شستن می‌تواند موثر باشد. دمای مناسب برای شست و شوی ملحفه‌ها حدود ۳۰ درجه است. هرچند استفاده از مواد سفید کننده ممکن است به بافت ملحفه‌ها آسیب برساند، اما گاها می‌توانید از این مواد برای شستن ملحفه سفید استفاده کنید.

شستن کالای خواب

نکات مهم

 • ممکن است هر یک از موارد فوق هنگام شست و شو تغییر رنگ دهند. در این صورت بهتر است آن‌ها را به خشک‌شویی تحویل دهید.
 • سعی کنید برای خشک کردن، کالای خواب را به طور کامل در مقابل آفتاب پهن کنید. اما بهتر است نور آفتاب خیلی مستقیم نباشد. اتو کردن نیز از مراحلی است که پس از خشک کردن باید به آن توجه کرد.
 • برای شستن رو تختی‌ها با جنس‌های مختلف از روش‌های مخصوص آن جنس استفاده کنید. برای مثال برای شستن روتختی‌های پنبه‌ای که بافت ظریفی دارند، از آب سرد استفاده کنید. برای شستن روتختی‌های توری که بافتی بسیار حساس دارند، هرگز از دمای بالای ۳۰ درجه استفاده نکنید. دمای ۳۰ درجه و دور شستشوی ملایم ماشین لباس شویی می‌تواند برای شستن روتختی‌های ابریشمی و کتان مناسب باشد.
 • برای شستن رو بالشی ترجیحا از دمای سرد آب استفاده کنید.
 • اگر کالای خواب به خصوص روبالشی، روتختی و ملحفه توسط فرد بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهتر است آن‌ها را هر روز ضدعفونی کرده و بشویید تا از گسترش بیماری جلوگیری شود.
 • برای سفید شدن روتختی‌ها می‌توانید از مقدار مناسبی از آمونیاک نیز استفاده کنید.
 • بهتر است برای شستن موارد فوق از شوینده‌های آنزیم دار استفاده نشود، چون ممکن است به بافت آن‌ها آسیب برساند.

شستن بالشت

۱-۲ . شستن لحاف

برای شستن لحاف نیز می‌توانید از ماشین لباس‌شویی و مواد شوینده مناسب استفاده کنید. اما اگر لحاف‌های شما از نوع پنبه‌ای است، ترجیحا بهتر است آن را با دست بشویید. برای داشتن خیالی آسوده در مورد آسیب ندیدن رنگ و بافت لحاف‌ها به خصوص لحاف‌هایی که از جنس مخمل یا ابریشم هستند، شستن  آن‌ها را به خشک‌شویی بسپارید.

نکته: در صورتی که قصد دارید در مدت زمان فصول گرم لحاف‌ها را درون کمد بگذارید، بهتر است به طور کامل آن‌ها را شسته و تمیز کنید و سپس اقدام به بسته بندی آن‌ها کنید.

شستشوی کالای خواب

۱-۳ . شست و شوی پتو

پتوها را بر اساس رنگ و جنس با روش‌های متفاوتی بشویید. تحویل پتوها به خشک شویی نیز روش مناسبی برای تمیز شدن آن‌هاست. چون به دلیل وزن بالا، همانند لحاف شستن آن‌ها با ماشین لباسشویی ممکن است به دستگاه شما آسیب برساند. اما اگر محدودیت وزنی نداشتید، می‌توانید پتو را با ماشین لباس شویی بشویید. فقط به این نکته توجه کنید که برای مثال پتوی موهر با بهتر است به خشک شویی تحویل دهید.

برای شستن پتو بهتر است به جای شوینده‌های پودری، از شوینده‌های مایع استفاده کنید تا ذرات پودر در بافت پتو باقی نماند. این ذرات حتی ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی و تنفسی در افراد شوند.

شست و شوی پتو

۱-۴ . شستن تشک خوشخواب

برای شستشوی تشک بهتر است ابتدا کاور آن را جدا کرده و بشویید. لکه‌های موجود روی تشک را در بسیاری از موارد می‌توان با اسفنج، حوله یا دستمال خیس از بین برد. برای لکه گیری می‌توانید از مقدار کمی مایع شوینده نیز استفاده کنید.

شستن تشک

پس از لکه‌بری می‌توانید از جاروبرقی تمیز برای حذف گرد و خاک از روی تشک استفاده کنید. پس از انجام این مراحل تشک را در هوای آزاد قرار دهید.

تمیز کردن تشک

با رعایت نکات و اصول بهداشتی در شستشوی کالای خواب می‌توانید خوابی آرام و بی دغدغه را تجربه کنید. اگر وقت شست و شو و تمیز کردن کالای خواب خود را ندارید اصلا نگران نباشید. خشک‌شویی پین‌ورک و اتوشویی همراه شماست.

ممنونیم که در این مطلب همراه ما بودید. تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید 🙂

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش پریسا گلی نیا

درباره نویسنده

پریسا هستم. یک زیست شناس شاعر. زاده یک روز پاییزی برگ ریز. از زمانی که خودم را شناخته ام، می‌نویسم. دلنوشته، شعر، متن ادبی، داستان، مقاله. عاشق تجربه‌های جدید هستم. سفر به ماه را دوست دارم.فانتز‌ی‌ام هم‌ برای ادامه زندگی،‌ زیستن در اعماق اقیانوس‌هاست. همیشه دوست داشتم به جای انسان، ماهی به دنیا بیایم. یک ماهی شاعر. حالا یک انسانم...روی این کره خاکی. دوست دارم برجستگی قلم را روی دستانم حس کنم و بوی کاغذ را در هوای اطرافم.

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  میم 14-08-2019

  باسلام و تشکر از مطلب خوبتون میخواستم ببینم خشک شویی تشک خوشخوابی که نجس شده رو هم میشوره؟ لطفا جواب رو به ایمیلم بفرستید.باتشکر