کاهو به سبب آنکه دارای ویتامین آ است و طعم خوبی دارد و همچنین معمولاً در باغچه‌ها کاشته می‌شود، جزو سبزیجاتی است که علاقه‌مندیم در این قسمت به آن بپردازیم. این گیاهان باید در فصل بهار و دو هفته پیش از سرما کاشته شوند. همچنین در فصل پاییز باید ۸ هفته پیش از اولین سرمای پاییزی کاشته شوند، با ما برای یادگیری نحوه کاشت کاهو همراه باشید. در این مطلب از پین‌ورک به بررسی نحوه کاشت کاهو می‌پردازیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما سودمند باشد.

همه چیز در مورد نحوه کاشت کاهو و پرورش آن

کاهو گیاهی مخصوص فصل سرما است و در بیشتر نواحی در فصول بهار و پاییز به خوبی رشد می‌کند. جوانه‌های کاهو حتی می‌توانند سرمازدگی اندک را تحمل کنند. هر زمان که دمای خاک بالاتر از ۴۰ درجه فارنهایت باشد می‌توان این گیاه را کاشت. بذرها در دماهای بین ۵۵ تا ۶۵ درجه فارنهایت بهترین جوانه دهی را دارند و جوانه‌ها تنها در مدت ۷ تا ۱۰ روز پدیدار می‌شوند. از آنجایی که کاهو به سرعت رشد می‌کند، هر بار مقدار کمی بذر بکارید می‌توانید کاشت این محصول را به صورت کم اما متوالی انجام دهید.

خدمات باغبانی در محل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

کاهو

کاشت

نحوه کاشت کاهو

پیش از آنکه بذرهای کاهو را بکارید، نقطه‌ای آفتابی پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید که خاک آماده است.

خاک باید نرم و نفوذپذیر باشد تا بدون آنکه خیس بماند، رطوبت خود را حفظ کند. برای حاصلخیزی خاک یک هفته پیش از آنکه بذر گیاه را بکارید یا آن را پیوند بزنید، به خاک کود حاوی مواد ارگانیک اضافه کنید. از آنجایی که بذرهای کاهو بسیار کوچک هستند، بستر آن‌ها باید خوب شخم زده شود. سنگ و کلوخ‌های موجود در خاک از جوانه‌زنی جلوگیری می‌کنند و برای نحوه کاشت کاهو به صورت اصولی مناسب نیست. در مورد آماده‌سازی خاک برای کاشت بیشتر مطالعه کنید.

کاهو نمی‌تواند به خوبی در مکانی که علف هرز وجود دارد رشد کند. پیش از شروع کاشت، مطمئن شوید که زمین آماده است. اگر هر سال زمین مورد استفاده را تغییر دهید بسیاری از آفات کنترل می‌شوند. همچنین اگر گیاهان دیگری مابین کاهوها کاشته شوند رشد علف‌های هرز کنترل می‌شود.

اگر می‌خواهید بذرها را مستقیماً بکارید می‌توانید به محض اینکه زمین آماده می‌شود کار خود را شروع کنید. اگر می‌خواهید محصولاتتان سریع‌تر به بار بنشیند می‌توانید ۴ تا ۶ هفته پیش از آخرین سرمای بهاری بذرها را در مکانی سرپوشیده بکارید.

از آنجایی که بذرها در دمای ۵۵ تا ۶۵ درجه فارنهایت بهترین جوانه دهی را دارند و در طول ۷ تا ۱۰ روز نمایان می‌شوند، می‌توانید آن‌ها را پس از آنکه دمای خاک به ۴۰ درجه فارنهایت رسید بکارید.

بذرها باید در عمق ۶ تا ۱۲ میلی‌متری خاک کاشته شوند و باید زمانی که بذرها ۳ تا ۴ برگ بزرگ درآوردند، انواع ضعیف‌تر حذف شوند تا فضا برای رشد گیاهان قوی‌تر فراهم شود.

اگر گیاه را پیوند می‌زنید، تعداد برگ‌ها باید به ۴ تا ۶ عدد برسد و پیش از آنکه آن را بیرون بکارید باید ریشه‌های خوبی داده باشد. اگر از بذر استفاده می‌کنید باید کاشت را ۲ تا ۳ هفته زودتر شروع کنید.

در هر دو حالت استفاده از بذر و یا پیوند، باید بین هر ردیف از گیاهان ۳۰ تا ۳۸ سانتی‌متر فاصله باشد.

کاهو

فاصله‌ی بین ردیف‌ها باید در کاشت کاهوی برگی ۱۰ سانتی‌متر، در کاهوی لوس هد ۲۰ سانتی‌متر و در کاهوی فرم هد ۴۰ سانتی‌متر باشد.

بذرها را با ۶ تا ۱۲ میلی‌متر خاک بپوشانید.

در زمان پیوند آن‌ها را کاملاً آبیاری کنید.

برای کنترل شته‌ها بین کاهوها ردیف‌هایی از سیر و پیازچه بکارید. این گیاهان حکم حصار را برای کاهو دارند.

اگر مایلید کاهو را در داخل خانه بکارید، این نکات را در مورد کاشت کاهو در فضای سرپوشیده بررسی کنید.

در برخی از مناطق می‌توانید دومین نوبت کشت کاهو را در پاییز و حتی اوایل زمستان آغاز کنید. در اینجا در مورد کاشت دومین نوبت کاهو اطلاعات کسب کنید.

نگهداری

نگهداری از کاهو

سه هفته پس‌ازاینکه گیاهان را به باغچه‌ی اصلی منتقل کردید، به آن‌ها کود دهید. کاهو برای رشد بهتر باید در خاک غنی از مواد ارگانیک، کمپوست و نیتروژن کافی کاشته شود. می‌توانید از کود بلغور آلفالفا و یا کودهایی که به آرامی جذب گیاه می‌شوند استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که خاک مرطوب اما نفوذپذیر است.

ظاهر کاهو نشان می‌دهد که چه زمانی به آبیاری نیاز دارد. اگر برگ‌ها پژمرده هستند همان موقع حتی در آفتاب آن‌ها را آبپاشی کنید. این کار باعث خنک شدن آن‌ها شده و سرعت تبخیر آب را در آن‌ها پایین می‌آورد.

کاهو

استفاده از مالچ ارگانیک به حفظ رطوبت، جلوگیری از رشد علف‌های هرز و خنک نگه‌داشتن دما در طول ماه‌های گرم‌تر کمک می‌کند.

علف‌های هرز را با دست بکنید اما از آنجایی که کاهوها در عمق کمی از خاک قرار دارند، دقت کنید که به ریشه‌ی آن‌ها آسیب نزنید.

کاهو را در نقطه‌ای از باغچه بکارید که در زیر سایه‌ی گیاهان بلندتری همچون گوجه یا ذرت قرار بگیرد. این کار از داغ شدن گیاه در تابستان جلوگیری می‌کند.

در طول فصول مناسب برای کشت می‌توانید برای داشتن مداوم محصول هر دو هفته یک‌بار به‌صورت متوالی بذر بکارید.

برای اینکه در پاییز کاهو بکارید خاک را در مرداد و شهریورماه مرطوب کنید و با کاه بپوشانید تا خنک شود. یک هفته‌ی بعد خاک موجود در زیر کاه حدود ۱۰ درجه فارنهایت (۶ درجه سانتی‌گراد) خنک‌تر از بقیه‌ی نقاط باغچه خواهد بود. هر چند هفته ردیفی ۹۰ سانتی‌متری از بذرهای کاهو بکارید و توجه داشته باشید که هرچند وقت بک بار نقطه‌ی تحت کاشت را تغییر دهید.

آفات و امراض کاهو

 • شته
 • گوش خیزک
 • کرم برنده
 • قارچ انگلی سفید
 • موش‌خرما
 • خرگوش

برداشت و انبار محصول کاهو

چگونگی برداشت کاهو

کاهو باید زمانی که کاملاً بزرگ شد چیده شود. البته نباید کاملاً رسیده باشد. چراکه برگ‌ها زمانی که جوان و لطیف هستند طعم خیلی خوبی دارند.

می‌توان قبل از اینکه کاهوها کاملاً برسند برگ‌های رسیده‌تر را جدا کنید و صبر کنید تا برگ‌های موجود در وسط گیاه به رشد خود ادامه دهند.

در برداشت کاهوهای باترهد یا رومی می‌توانید برگ‌های بیرونی را بچینید، گیاه را به‌طور کامل دربیاورید و یا گیاه را از فاصله‌ی ۲٫۵ سانتی‌متری سطح خاک ببرید. درصورتی‌که از روش اول یا سوم استفاده کنید رشد گیاه در نوبت دوم میسر می‌شود.

کاهو

کاهوی فری زمانی چیده می‌شود که وسط آن سفت شده باشد.

کاهوهایی که رسیده باشند تلخ و سفت می‌شوند و خیلی زود خراب می‌شوند، برای همین هر روز به باغچه سر بزنید تا برگ‌های آماده برای برداشت را بچینید.

بهتر است که کاهو را به هنگام صبح و در زمانی که هنوز در معرض نور آفتاب قرار نگرفته است بچینید.

با مرور زمان و ضعیف شدن گیاه بهتر است به جای آنکه منتظر رشد برگ‌های جدید باشید، بار دیگر بذر بکارید.

می‌توانید کاهو را در کیسه‌ی پلاستیکی جادار به مدت ۱۰ روز در یخچال نگهداری کنید.

انواع کاهوی مناسب برای کشت

برخی از انواع کاهو که موردعلاقه‌ی ما است در زیر آمده:

کاهوی فری یا کریسپ هد: کینگ کراون، میشن

کاهوی رومی: والوپ، پاریس وایت کوس

کاهوی لوس هد: برپی بیب

کاهوی برگ قرمز: رد سیل (مناسب هوای گرم نیست و رنگ‌دانه‌های قرمز گرمای بیشتری را جذب می‌کند.)

همچنین انواع دیگر بسیاری وجود دارد که می‌توانید جستجو کنید.

برای یافتن انواع مختلف کاهو و سایر گیاهان مخصوص سالاد سبز که می‌توان آن‌ها را در باغچه‌های سرپوشیده کاشت در اینترنت جستجو کنید.

کاهو

نکات جالب و کاربردی

آیا می‌دانستید که کاهو و آفتابگردان به یک گروه تعلق دارند؟ هر دو گیاه به خانواده‌ی کاسنیان مربوط می‌شوند.

آیا کاهوی شما پلاسیده شده است؟ برگ‌ها را به مدت ۱۵ دقیقه در یک کاسه آب سرد قرار دهید و به آن قطعات یخ اضافه کنید.

خوردن کاهو به هنگام شام می‌تواند آرام‌بخش باشد و استرس را کاهش دهد.

از سبزیجات سبز زیاد استفاده کنید. در مورد خواص گیاهخواری و طرز تهیه‌ی سایر گیاهان سبز در باغچه‌تان بیشتر بدانید.

نکته آشپزی

کاهو می‌تواند برای هر نوعی از سالاد پایه‌ی خوبی باشد.

کاهو

در آخر پیشنهاد پین‌ورک به شما مطالعه و بررسی منابع شناخته شده و معروف در رابطه با نحوه کاشت کاهو می‌باشد. اگر شما به درستی با نحوه کاشت کاهو آشنا شوید می‌توانید در باغچه حیاط منزل‌تان این گیاه مفید برای سلامتی و بدن را بکارید و از طعم خوش‌مزه‌اش لذت ببرید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

8 ماه پیش فرزانه شریعتی

درباره نویسنده

فرزانه شریعتی هستم. همیشه عاشق خوندن کتاب و مقاله بودم و به دنبال یاد گرفتن موضوعات جدیدم. دانشگاه مدیریت خوندم ولی به هنر و صنایع دستی علاقه ی زیادی دارم. تولید محتوا کار فعلی منه و ازش لذت میبرم. امیدوارم تو این کار موفق بشم و شما هم از خوندن مطالب من لذت ببرید!

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  عبادی 11-12-2019

  من هم به خواندن کتاب علاقه دارم انشالا که موفق باشید

   فرزانه شریعتی 23-02-2020

   سلام دوست عزیز. شما هم همینطور