تاحالا به این موضوع فکر کردید که می‌توانید یک درخت آلبالو وسط حیاط خانه‌تان داشته باشید؟ درختی که خود بذر آن را در خاک بکارید و بعد منتظر جوانه زدن و مراحل رشدش باشید. اگر پرورش یک گیاه را قبلا تجربه کرده باشید حتما می‌دانید که آن را مانند فرزند خود دوست خواهید داشت و حس خیلی خوبی از داشتن آن دارید. شاید هم شما بعد از اولین کاشت درخت آلبالو دلتان بخواهد تعداد بیشتری درخت داشته باشید و دلتان بخواهد بدانید چگونه می‌توانید حیاط خانه‌تان را به یک باغ آلبالو تبدیل کنید^_^ با خوندن این نوشته شما قطعا جواب همه‌ی این سوال ها رو خواهید یافت و بعد از چند وقت صاحب فرزندان زیادی در حیاط خونه و باغتان خواهید شد.

برای آموزش روش کاشت درخت آلبالو و نکات مفید درباره‌ی آن به ادامه این مطلب از پین‌ورک توجه داشته باشید.

خدمات باغبانی در محل

بهترین متخصص با کمترین قیمت

درخت آلبالو

فواید داشتن درخت آلبالو

آلبالو یکی از میوه‌های خوش‌طعم تابستان است که از نظر ظاهری بسیار شبیه یک میوه‌ی تابستانی دیگر به نام گیلاس می‌باشد. رنگ آلبالوی رسیده که روی درخت مشاهده می‌کنید باید سرخ و پس از چیدن از درخت و میل کردن آن مزه‌ی ترشی داشته باشد. با کاشت درخت آلبالو، در فصل بهار شاهد شکوفه‌های زیبا و قرمز رنگ آن خواهید بود که به حیاط خانه شما رنگ زیبایی می‌بخشد.

فواید مصرف آلبالو

 • آلبالو اشتهاآور است.
 • مصرف آلبالو باعث ضدعفونی کردن معده می‌شود.
 • مصرف آلبالو برای زیبایی و طراوت پوست عالی است.
 • از آلبالو در تهیه‌ی کمپوت، شربت و مربا استفاده می‌شود.
 • مصرف آلبالو برای افرادی که روماتیسم یا بیماری قلبی دارند مفید است.
 • نوشیدن آب آلبالو بعد از ورزش، درد حاصل از کشیدگی ماهیچه‌ها را کاهش می‌دهد.
 • مصرف آلبالو برای بیماران دیابتی مناسب می‌باشد و باعث کاهش چربی و قند خون می‌شود.

آلبالو

نزدیکی آلبالو و گیلاس از نظر گیاه شناسی

 • آلبالو نسبت به گیلاس مقاومت بیشتری به خاک‌های مرطوب دارد.
 • درخت آلبالو در مقایسه با درخت گیلاس حجم کمتری اشغال می‌کند.
 • نیاز آبی آلبالو با گیلاس برابر است اگر چه مقاومت به خشکی در آلبالو بیشتر از گیلاس است.
 • درخت آلبالو خودش را تلقیح می‌کند و مانند گیلاس احتیاج به تلقیح ندارد و حتی گرده افشانی این گیاه می‌تواند گیلاس را هم تلقیح کند.

نحوه‌ی کاشت درخت آلبالو

کاشت درخت آلبالو، کار دشواری نیست و زمان مناسب کاشت آن اوایل آبان می‌باشد. برای کاشت درخت آلبالو ابتدا باید گلخانه یا فضایی که می‌خواهید درخت آلبالو را در آنجا پرورش دهید انتخاب کنید. فضایی را که انتخاب کرده‌اید باید حداقل روزی ۵ ساعت آفتاب بگیرد.

همچنین درخت آلبالو نیاز به خاک غنی و حاصلخیز با عمق زیاد دارد. درخت آلبالو انواع مختلفی دارد که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارد. بعضی از آن‌ها سریع رشد کرده و دارای شاخه‌های پهنی هستند، برخی دیگر کوچک‌تر و جمع و جورتر هستند. بنابراین برایکاشت چند درخت آلبالو کنار هم باید فاصله آن‌ها را از هم درنظر بگیرید.

کاشت درخت آلبالو

انواع روش‌ کاشت درخت آلبالو

روش کاشت درخت آلبالو بسیار متنوع می‌باشد. از متداول‌ترین روش‌ها می‌توان به روش کاشت بذر، پاجوش و پیوند اشاره کرد. آلبالوهای معمولی به روش پاجوش کاشته می‌شوند ولی آلبالو گیسی و مجارستانی به روش پیوند با آلبالو تلخ و پیوند شکمی تولید می‌شوند. ارتفاع درخت آلبالو بین ۳ تا ۱۰ متر است و بین ۲۵ تا ۳۵ سال بار می‌دهد.

کاشت درخت آلبالو به روش بذر

برای کاشت درخت آلبالو به روش کاشت بذر در گلدان، باید گلدان حاوی این گیاه در فضای سرد نگهداری شود تا سرمای زمستانی به جوانه‌زنی آن در بهار کمک کند. ۶ تا ۸ هفته کافی است تا نیاز سرمایی این گیاه برطرف شود. همچنین این نیاز سرمایی را به طور مصنوعی در یخچال نیز می‌توان برطرف کرد.

روش کاشت درخت آلبالو

کاشت درخت آلبالو به روش هسته

بعد از کاشت بذر بیشترین روشی که برای کاشت درخت آلبالو از آن استفاده می‌شود، روش کاشت هسته است که از سایر روش‌ها بسیار آسان‌تر می‌باشد. در این روش ابتدا هسته‌ی آلبالو را جدا کرده و هسته را می‌شوییم تا گوشت آلبالو روی آن نباشد.

هسته‌‌های آلبالو را در ظرف شیشه‌ای که تا نصفه کود مرطوب وجود دارد قرار داده و روی آن را با کود مرطوب بپوشانید و در ۴ درجه سلسیوس قرار دهید و همواره آن را مرطوب نگه دارید و از خیس کردن لایه‌های آن جلوگیری کنید.

بعد از تمام شدن خطر سرما هسته‌های آلبالو را در فضای باز بکارید به طوری که عمق گودال برای کاشت دو برابر طولش باشد سپس روی آن را ماسه بپوشانید و از سخت شدن خاک روی آن جلوگیری کنید تا مانع جوانه‌زنی نشود. دو ماه کاملا خاکش را مرطوب نگه دارید. پس از دو ماه جوانه‌ها ظاهر می‌شود.

کاشت درخت آلبالو

کاشت درخت آلبالو: پرورش گیاه یک ساله

روش دیگر برای پرورش درخت آلبالو این است که به جای خرید بذر این گیاه، گیاه یک یا دوساله‌ی آن را خریداری کنید و به این نکته دقت کنید که گیاهی که انتخاب کرده‌اید شرایط و محیط رشدش به محیطی که شما در نظر دارید پرورش دهید نزدیک باشد زیرا گیاه به آن محیط عادت کرده است.

روش کاشت درخت آلبالو در اینجا به این صورت است که خاک را به عمق ۶۰ سانتی‌متر حفر کنید و مقداری ماده‌ی آلی در انتهای گودال قرار دهید. ریشه‌ی گیاه را داخل گودال قرار دهید و سطح بالای ریشه‌ی گیاه را با خاک به طور کامل بپوشانید و برای کاهش حرکات احتمالی مانند وزش بادهای شدید بدنه‌ی آن را با طناب چند دور به دو میله‌ای که اطراف آن قرار دادید محکم ببندید.

خاک اطراف درخت را آبیاری کنید تا خاک آن سفت شود. بعد از آبیاری به آن کود دهید. کود را اطراف ریشه درخت بپاشید. درخت آلبالو پس از کاشت، مراقبت زیادی نیاز ندارد. این گیاه رطوبت و آب کافی از محیط اطراف خود دریافت می‌کند اما در روزهای خشک و بدون باران تابستان آن را باید آبیاری کنید.

کاشت درخت آلبالو

 

نحوه‌ی مراقبت از درخت آلبالو

برای کاشت درخت آلبالو نکات ساده‌ای وجود دارد که در صورت دانستن و رعایت آن‌ها باعث تولید محصول خوب و باکیفیت می‌شود.

خاک

نکته‌ی مهم درمورد خاک درخت آلبالو این است که خاک آن باید سبک و مرغوب باشد و همواره مرطوب نگه‌داری شود. این گیاه هم در خاک اسیدی و هم در خاک بازی می‌تواند رشد کند و سازگار است اما برای داشتن یک گیاه خوب، بهتر است خاک اسیدی باشد. خاک این گیاه برای تولید محصول باکیفیت و خوب به ترکیبات پتاس احتیاج دارد و از ازت هم برای جلوگیری از سرمازدگی استفاده می‌کنند.

نور

فضایی که آلبالو در آن کاشته می‌شود باید حداقل به مدت ۵ ساعت آفتاب بگیرد. کاشت درخت آلبالو  در محیطی که نور به آن نمی‌رسد، باعث می‌شود گیاه میوه ندهد و یا مزه‌ی آن بسیار ترش شود.

آبیاری

کاشت درخت آلبالو در محیط‌های خشک آسیب زیادی به آن وارد نمی‌کند اما چون دارای ریشه‌های بلندی است که تا عمق ۵ متری زمین می‌رسد، نمی‌تواند آب را در آن عمق جذب کند. بنابراین در فصل تابستان آبیاری باید به صورت منظم و عمیق انجام شود.

 

مقالات مرتبط:

 1. نحوه کاشت درخت سیب
 2. کاشت درخت گلابی
 3. نحوه کاشت درخت انار
 4. نحوه کاشت درخت پرتقال

نحوه‌ی کاشت درخت آلبالو

هرس

درخت آلبالو معمولا به هرس نیاز ندارد مگر اینکه شاخه‌ای شکسته شده باشد. معمولا میوه در شاخه‌های یک ساله رشد می‌کند و هرچه از عمر درخت می‌گذرد میوه‌دهی آن کم‌تر می‌شود.

افت

آفت این گیاه مگس است و بیماری‌های این گیاه شانکر باکتریایی درختان هسته‌دار و پوسیدگی آرمیلاریایی ریشه است.

کاشت درخت آلبالو

راه‌های مراقبت بعد از کاشت درخت آلبالو

 • اگر برگ‌های درخت خم و حالتی پژمرده بگیرند و یا خاک خیلی خشک شود، به گونه‌ای که ترک بردارد، گیاه را باید به مدت طولانی آبیاری کنید.
 • از هرس کردن و بریدن شاخ‌های درخت خودداری کنید اما در موارد اضطراری معمولا بین ماه‌های سوم تا ششم که رویش گیاه زیاد است مشکلی ندارد.
 • سعی کنید یکبار در سال و تنها در فصل بهار پای گیاه کود بزنید. کود را اطراف ریشه روی خاک بپاشید تا مواد مغذی از طریق ریشه گیاه جذب شود.
 • هر سال درخت آلبالو بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کند و شکوفه‌های درخت آلبالو تنها در سال‌های اولیه رشد می‌کنند و باعث زیبایی گلخانه شما می‌شود.

در این نوشته نکات جالبی در مورد روش کاشت درخت آلبالو و تولید محصول خوب و با کیفیت و همچنین مواردی مفید و ارزشمند درباره‌ی پرورش و نگهداری از درخت آلبالو به شما ارائه شد. شما می‌توانید برای استفاده از خدمات اصولی کاشت درخت آلبالو به صفحه خدمات باغبانی مراجعه و نیروهای ماهر شرکت پین‌ورک را در کنار خود داشته باشید.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

11 ماه پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  ز 07-07-2020

  سلام اگه بخوام یه نهال آلبالو توی حیاط بکارم فاصله اش با نهال شلیل چقدر باید باشه

   و.محمدی 08-09-2020

   سلام، لطفا برای ارتباط با کارشناسان گل و گیاه مجموعه ما، با شماره
   ۸۷۷۰۰۷۷۰ – ۰۲۱ تماس بگیرید

  07-07-2020

  بسیار خوب بود فقط یک نکته، به نظرم رسید که مینویسم. شما معتقد هستین که در خاک اسیدی و قلیایی رشد میکنه ولی من در مطلب دیگری خواندم که بهترین رشد، باید محیط خاک قلیایی باشد. ضمن اینکه پتاس نیز قلیایی است

   و.محمدی 08-09-2020

   سلام، لطفا برای ارتباط با کارشناسان گل و گیاه مجموعه ما، با شماره
   ۸۷۷۰۰۷۷۰ – ۰۲۱ تماس بگیرید

  مجید 11-07-2020

  عالی

  سودابه 30-07-2020

  ممنون از شما خانم ملیحه مطالب عااالی بود ⚘⚘

  مهدی شایان 08-08-2020

  ممنون از راهنمایی دقیقتون