کمتر کسی پیدا میشود که توت فرنگی دوست نداشته باشد. این میوه را شما ممکن است بخاطر استفاده از کودهای شیمیایی یا قیمت بالا، از خریدن آن خودداری کنید. پس چرا خودتان این میوه‌ی خوش طعم را در گلدان نکارید؟ توت فرنگی گیاهی است که درصورت وجود نور کافی به آسانی رشد می‌کند و به راحتی با توجه به یک سری نکات می‌توانید کاشت توت فرنگی را در گلدان‌تان امتحان کنید.

در این مطلب از پین‌ورک روش کاشت توت فرنگی آموزش داده شده است. با ما همراه باشید.

روش کاشت توت فرنگی

توت فرنگی گیاهی است که بخاطر پرپشت بودن و کم جا گرفتن ریشه، آن را هم داخل گلدان و هم داخل باغچه خانه می‌توانید بکارید. کاشت توت فرنگی در گلدان باعث می‌شود که باکتری و قارچ کمتری به گیاه حمله کند.

کاشت توت فرنگی

باید توجه داشته باشید که در صورت کاشت گیاه داخل گلدان، باید گلدان زهش خوبی باشد و تنها یک بوته‌ی توت فرنگی را در یک گلدان بکارید. اگر گیاه را در باغچه می‌کارید باید خاک باغچه زهکشی خوبی داشته باشد.

حداقل سایز گلدان برای کاشت گلدان قطر ۳۰ سانتی متر و عمق ۲۰ سانتی متر است. در صورت انتخاب گلدان کوچک باید دفعات آبیاری را افزایش دهید. د رصورت کاشت و پرورش بوته‌ی توت فرنگی به ریشه‌ی آن دقت کنید که سالم و قوی باشد. برای تشخیص سالم بودن ریشه به رنگ آن توجه کنید. هرچه سفیدتر و افشان‌تر باشد، ریشه‌ سالم و قوی‌تر است.

زمان کاشت

بهترین زمان برای کاشت توت فرنگی از اواخر پاییز تا اوایل بهار است. اگر گیاه توت فرنگی را در پاییز بکارید و در معرض سرمای زمستان قرار بگیرد با میوه‌های خوشمزه‌تری در تابستان مواجه می‌شویم.

اما در صورت کاشتن گیاه توت فرنگی در بهار باید برای کیفیت محصول بیشتر به آن توجه کنید. در آخر نیز پس از ۳ تا ۴ سال گیاه مثل قبل محصول نمی‌دهد و برای داشتن توت فرنگی‌های خوشمزه باید یکبار دیگر آن را بکارید.

کاشت گیاه توت فرنگی

برای کاشت توت فرنگی باید مراحل زیر را طی کنید:

۱ . ابتدا خاک گلدان یا باغچه را خوب زیر و رو کنید و به مقدار زیاد آبیاری کنید به طوری که آب از زیر گلدان چکه کند، زیرا که ریشه‌ها در خاک مرطوب بهتر حفظ می‌شوند.

۲ . کاشت توت فرنگی را می‌توان از نشاء یا دانه شروع کرد. قبل از کاشت بذر توت فرنگی آن را ۲ هفته در فریزر قرار دهید. این‌کار باعث بهبود جوانه زدن دانه‌ها می‌شود.

کاشت توت فرنگی

۳ . گیاه توت فرنگی باید در سطح خاک کاشته شود و گیاه روی خاک قرار بگیرد. سپس روی ریشه‌ها را با خاک بپوشانید و آن را آبیاری کنید.

۴ . در صورت کاشت بوته‌ی گیاه برگ‌های کهنه را از آن جدا کنید.

۵ . بذرها را در خاک با عمق ۱٫۵ سانتی متر خاک کنید.

۶ . خاک باید مخلوطی از خاک برگ و خاک همراه با کود حیوانی باشد. یک چهارم خاک از خاک برگ و سه چهارم خاک از خاک کود حیوانی تشکیل دهید.

کاشت توت فرنگی

۷ . بذرها را باید در خاک مرطوب قرار دهید و روی بذرها را با خاک برگ بپوشانید.

۸ . پس از گذشت ۲ الی ۳ هفته دانه‌های توت فرنگی شروع به جوانه زدن می‌کنند. پس از جوانه زدن دانه‌ها، صبر کنید تا اولین برگ واقعی ظاهر شود. سومین برگ همان برگ واقعی است.

۹ . پس از ظاهر شدن برگ سوم که برگ واقعی است می‌توانید گیاه را به گلدان دیگر منتقل کنید.

۱۰ . بوته‌ی گیاه را به آرامی به گلدان دیگری منتقل کرده، خاک باید مرطوب باشد و روی ریشه خاک بریزید و کمی با دست فشار دهید و به مقداری که آب از ته گلدان چکه کند آن را آبیاری کنید.

۱۱ . گلدان توت فرنگی را در جایی که نور آفتاب می‌خورد قرار دهید زیرا توت فرنگی در مکانی که گرم و پر نور است بهتر رشد می‌کند.

کاشت توت فرنگی

داشت گیاه توت فرنگی

پس از کاشت توت فرنگی باید یک سری نکات برای نگهداری از آن را رعایت کنید. که این نکات به ترتیب در ادامه آورده شده است.

کاشت توت فرنگی

۱ . پس از کاشت گیاه باید هفته‌ای یک یا دو بار آن را آبیاری کنید.

۲ . آفات و علف‌های هرز آن را کنترل کنید را گیاه بهتر رشد کند. استفاده از خاک پوش مالچ برای برای جلوگیری از آفات مناسب است و ساقه‌هایی که مرتب رشد می‌کنند و به اصطلاح رونده هستند را کوتاه کنید. زیرا این ساقه باعث می‌شود میوه دهی کاهش پیدا کند.

۳ . سطح خاک را با خاک اره یا کاه بپوشانید تا رطوبت خاک از دست نرود.

۴ . برای جلوگیری از ورود حلزون به خاک گیاه، پوسته تخم مرغ یا سنگ ریزه به پای گیاه‌تان بریزید.

۵ . برای جلوگیری از حمله‌ی پرندگان به میوه‌ی توت فرنگی لایه‌ای پلاستیکی روی بوته‌ها بکشید.

۶ . پس از رشد کامل توت فرنگی و قرمز شدن آن، یک روز فرصت بدهید تا میوه آبدار و خوشمزه شود سپس آن را بچینید.

مقالات مرتبط:

نکات طلایی برای کاشت توت فرنگی

خاک

خاکی که گیاه توت فرنگی به آن نیاز دارد باید سبک و نرم و سست باشد. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد یعنی هم آب را در خود نگه دارد و هم آب اضافی را خارج کند. PH خاک حدودا بین ۵٫۵ الی ۶٫۵ خوب است.
کاشت گیاه توت فرنگی

نور

گیاه توت فرنگی برای رشد و باردهی به نور فراوان خورشید نیاز دارد. این گیاه حداقل روزی ۶ تا ۸ ساعت نور آفتاب را می‌خواهد. اگر هم در گلدان گیاه‌تان را کاشته‌اید آن را در مکانی نورگیر قرار دهید.
کاشت توت فرنگی

آفات

گیاه‌تان چه در باغچه و چه در گلدان باشد در هر صورت خطر حمله‌ی آفات به آن وجود دارد. وجود پرندگان، حلزون، سوسک‌های ژاپنی، کنه‌های عنکبوتی و حشرات ریز باعث کاهش کیفیت باردهی گیاه می‌شود. برای جلوگیری از این آفات می‌توانید از فنس یا توری برای جلوگیری از حمله پرندگان و از سموم ارگانیک برای از بین بردن حشرات استفاده کنید.
کاشت توت فرنگی

نکته‌ی مهم برای از بین بردن حشرات

 • استفاده از کاهو خرد شده در سطح خاک برای از بین بردن حشرات ریز
 • استفاده از سیر خرد شده و اسپری روغن دانه‌ی نئین برای از بین بردن سوسک ژاپنی
 • استفاده از توری و فنس یا استفاده از بادکنک با چشمان وحشتناک برای از ترساندن پرندگان

آبیاری

نکته‌ی مهم در مورد آبیاری این گیاه این است که خاک گلدان سریع‌تر از خاک باغچه خشک می‌شود و نباید خاک خشکی را تجربه کند و باید همواره خاک این گیاه را مرطوب نگه داشت.
نحوه ی کاشت توت فرنگی
هر میوه‌ی گیاه بزرگ‌تر باشد و گلدان کوچک‌تر و هوا گرم‌تر در هر یک از ین موارد به طور جداگانه دفعات و میزان آبیاری باید بیشتر شود. آبیاری در کیفیت محصول اثر می‌گذارد به همین خاطر خاک این گیاه باید به طور متوسط ولی مرتب و روزانه آبیاری شود.
در این مطلب از پین‌ورک با نحوه‌ی کاشت توت‌ فرنگی و نکات طلایی برای کیفیت محصولی بهتر آشنا شدید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد 🙂

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 سال پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  31-07-2019

  خیلی خوب بود مطلبت..واقعا استفاده کردم

  یزدان 04-04-2020

  مطالب خوب بود ولی جزییات کاشت کم بود .واین که در مزرعه میشه کاشت.

   ملیحه احمدی 10-04-2020

   سلام دوست عزیز امیدوارم سایر مطالب پین ورک براتون مفید باشه?