خوردن سرب به‌خصوص برای نوجوانان که در حال رشد هستند بسیار خطرناک است. اگر متوجه شدید آب شربتان سرب دارد باید کاری انجام دهید. ابتدا باید ببینید چه مقدار سرب در آب شربتان وجود دارد، سیستم آبتان را تمیز کنید، از فیلتر آب استفاده کنید، و یا لوله‌کشی را عوض کنید. در این صورت می‌توانید آب شربتان را امن نگه‌دارید و بدون نگرانی از آن بنوشید. در این مطلب از مجله پین‌ورک به روش‌های حذف سرب از آب خانگی می‌پردازیم.

 

روش اول | بفهمید چه مقدار سرب در آب وجود دارد!

 حذف سرب از آب

۱ . یک آزمایشگاه آب معتبر نزدیک محل سکونتتان پیدا کنید.

برای این حذف سرب از آب اطمینان حاصل کنید که چه مقدار سرب در آب لوله وجود دارد نیاز دارید که آن را آزمایش کنید. با نمایندگان محله خود تماس بگیرید تا بفهمید کدام آزمایشگاه‌های آب معتبر هستند. نمایندگی محافظت محیطی ایالت شما باید این اطلاعات را داشته باشد.

روش‌های حذب سرب از آب

۲ . دو نمونه از آب شربتان بگیرید.

برای حذف سرب از آب در قدم اول باید اولین قطرات آبی که از شیر خارج می‌شود را جمع کنید. این همان آبی است که در طول شب در لوله مانده است. یک بطری را اول صبح قبل از این‌که هیچ شیر آبی را بازکنید با این آب پرکنید. در قدم بعدی نیاز به آب جاری دارید که در لوله راکد باقی نمانده باشد. شیر آب سرد را برای ۲ دقیقه باز بگذارید سپس بطری را پرکنید.

حذف فلزات سنگین آب

۳ . نمونه‌های آب را به آزمایشگاه ببرید تا بررسی شوند و نتایج مشخص شوند.

با بررسی این دو نمونه، آزمایشگاه قادر خواهد بود به شما بگوید چه مقدار سرب در آب وجود دارد. این کار به شما کمک می‌کند مطمئن شوید که دقیقاً چه‌کاری باید انجام دهید.

 

روش دوم | حذف سرب از آب با تمیز کردن لوله‌ها

 حذف فلزات سنگین از آب

۱ . شیر آب سرد را باز کنید.

اگر هنگام ماندن در لوله مقدار کمی (زیر ۱۵ میلی‌گرم) سرب به خود می‌گیرد می‌توانید این مقدار را با تمیز کردن لوله‌ها قبل از مصرف آب پاک‌کنید. حتماً برای این کار از آب سرد استفاده کنید نه آب گرم. آب داغ سرب را ذوب می‌کند و در خود حل می‌کند پس اگر در آب لوله سرب وجود دارد به‌هیچ‌وجه از آب داغ استفاده نکنید.

حذف سرب از شیر آب خانگی

۲ . بگذارید شیر آب برای ۲ دقیقه باز باشد.

بعد از این که شیر آب رأی ۲ دقیقه باز بود تمام آبی که دارای سرب بوده است باید از لوله خارج‌شده باشد.

حذف سرب از شیرآلات خانگی

۳ . این کار را برای هر شیر آبی که می‌خواهید از آن استفاده کنید تکرار کنید.

وقتی آب را باز می‌گذارید فقط لوله‌های مربوط به آن شیر به‌خصوص را تمیز می‌کنید. نباید انتظار داشته باشید بقیهٔ شیرها هم آب تمیزی داشته باشند. همچنین شما باید هر بار که نیاز به آب دارید این کار را تکرار کنید. اگر یک‌راه حل دائمی می‌خواهید باید به دنبال روش دیگری باشید.

حذف سرب از آب

۴ . آب را برای مصارف بعدی ذخیره کنید.

بطری‌های آب، نوشابه، و شیر را با صابون بشویید و سپس با آب ذخیره‌شده از لوله‌ها آن‌ها را آب‌کشی کنید. این آب را در یخچال و یا محیطی تاریک و سرد نگهداری کنید. در این صورت لازم نیست هر دفعه که به آب نیاز داشتید لوله‌ها را تمیز کنید. اگر تا شش ماه از آب ذخیره‌شده استفاده نکردید، از مصرف آن خودداری کنید.

حذف سرب از شیر آب

۵ . اگر به آب داغ احتیاج دارید آب سرد را گرم‌کنید.

مجدداً تکرار می‌کنم که اگر در آب شربتان سرب وجود دارد نباید آب داغ را باز بگذارید. برای مثال اگر برای آشپزی به آب داغ احتیاج دارید، آب سردی که ذخیره کرده‌اید را بجوشانید.

 

روش سوم | از روش‌های پاک‌سازی آب استفاده کنید

 کاهش فلزات سنگین آب

۱ . برای گرفتن بهترین نتیجه از یک وسیله نفوذکننده معکوس استفاده کنید.

اگر مقدار سرب موجود در آب شربتان بیش از ۱۵ میلی‌گرم بر لیتر سرب دارد باید روش دیگری را انتخاب کنید. انتخاب‌های مختلفم متعددی وجود دارد اما یک وسیله نفوذکننده معکوس معمولاً بهترین نتیجه را خواهد داشت. هرچند تهیه و استفاده از آن هزینه زیادی دارد.

 • این وسیله معمولاً در قسمت پایینی سینک ظرف‌شویی نصب می‌شود و با غشاء نازکی که دارد مواد خطرناک درون آب مانند سرب را از بین می‌برد.
 • همچنین این وسیله هنگام عملکرد خود مقداری آب هدر می‌دهد که باعث می‌شود کمی هزینه‌بر باشد.
 • اگر مقدار سرب موجود در آب لوله بیش از ۱۵ میلی‌گرم در لیتر بود باید حتماً این وسیله را تهیه کنید و مخارج آن را نادیده بگیرید.
 • انجمن کیفیت آب برای یافتن بهترین محصولات منبع قابل‌اعتمادی است.
مقاله پیشنهادی:  راهنمای کامل رفع چکه کردن شیر آب (از صفر تا صد)

تشخیص سرب آّب

۲ . برای کم کردن هزینه‌ها از یک دستگاه تقطیر و یا فیلتر استفاده کنید.

اگر توان خرید وسیله نفوذکننده را ندارید نگران نباشید چراکه وسایل مختلف دیگری هم وجود دارد. نوعی فیلتر وجود دارد که دقیقاً روی شیر آب قرار می‌گیرد و برای استفاده کاملاً مناسب هستند. همچنین دستگاه‌های تقطیری وجود دارد که در طول زمان سرب را از آب جدا می‌کند و آب پاکیزه را در یک پارچ ذخیره می‌کند. به‌غیراز آن نوعی فیلتر برای پایین سینک هم وجود دارد.

 • قبل از خرید دستگاه تقطیر دقت داشته باشید که دارای تأیید انجمن کیفیت آب است. یک فیلتر معمولی برای جداسازی سرب کافی نخواهد بود.
 • اگر می‌خواهید آب به‌محض خروج از شیر تصفیه بشود باید یک فیلتر مخصوص شیر آب تهیه کنید.
 • اگر نمی‌خواهید فضای سینک را با فیلتر اشغال کنید می‌توانید یک دستگاه تقطیر تهیه کنید. معمولاً اکثر این دستگاه‌ها مانند دستگاه تصفیه عمل می‌کنند.

تشخیص سرب در شی آب خانگی

۳ . هنگام نصب دستگاه و استفاده از آن از دفترچه راهنمای مربوطه استفاده کنید.

با این کار شما اطمینان حاصل می‌کنید که به‌درستی از دستگاه استفاده می‌کنید و حداکثر سرب را از آب شرب جدا می‌کنید. دقت داشته باشید که از پیشنهاد‌های مربوط به نگهداری دستگاه نیز بهره ببرید.

 • برای مثال فیلترهای موجود در دستگاه نفوذ معکوس باید هرچند وقت یک‌بار تعویض شوند. دفترچه راهنمای مربوطه باید اطلاعات مربوط به زمان تعویض فیلتر را در بر داشته باشد.
 • برای فیلترهایی که روی شیر آب قرار می‌گیرند باید اولین باری که می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید آب سرد را برای ۵ دقیقه باز بگذارید.

 

روش چهارم | تعویض کردن بخش‌های دارای سرب در لوله‌کشی

 حذف سرب از آب

۱ . منبع سرب در لوله‌کشی خانه را پیدا کنید.

بعضی وقت‌ها در خانه قسمت‌های دارای سرب از قدیم وجود دارد که بر آب نیز اثر می‌گذارند. از یک متخصص که بداند چطور به دنبال منبع سرب بگردد کمک بگیرید. با نمایندگان محلی و یا انجمن‌های مربوط به آب تماس بگیرید و نظر آن‌ها را بپرسید.

 • اگر چاه آب دارید باید از یک فرد قابل‌اطمینان کمک بگیرید.
 • در غیر این صورت می‌توانید به یک کارشناس فنی آب مراجعه کنید.

حذف سرب از آب

۲ . تمام لوله‌های مسی و سرب‌دار را جدا کنید.

این روش گران‌ترین راه برای حذف سرب از آب لوله است اما بااین‌حال مؤثرترین روش نیز هست. برای این‌که اطمینان حاصل کنید که تمام سرب از لوله جداشده است باید از یک لوله‌کش کمک بخواهید چراکه این کار بسیار تخصصی بوده و باید با دقت انجام شود. هزینه انجام این کار بسته به منطقه زندگی و اندازه خانه شما متفاوت است. اما معمولاً چیزی حدود ۴۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ دلار لازم است تا لوله‌های یک‌خانه را تعویض کرد.

حذف سرب از آب

۳ . قسمت‌های فرسوده را با لوله‌های PVC و یا PEX جایگزین کنید.

این محصولات جدید آب را آلوده نمی‌کنند. برای حذف سرب از آب خانگی از زمانی که آن‌ها را نصب می‌کنید دیگر نباید در آب سربی وجود داشته باشد. برای این‌که کاملاً مطمئن شوید هیچ سربی در آب وجود ندارد می‌توانید مجدداً آب را به آزمایشگاه برده و آن را بررسی کنید.


مقالات مرتبط :


در این مطلب از مجله پین‌ورک به موضوع روش‌های حذف سرب از آب خانگی پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم
به اشتراک بگذارید

3 ماه پیش ملیحه احمدی

درباره نویسنده

سلام. من ملیحه احمدی به عنوان یه عضو کوچک از پین ورک در کنار شما هستم تا بتونم مطالب متنوع و جالبی رو با شما به اشتراک بذارم. یکی از ویژگی‌هایی که منو به نوشتن محتواهای جدید ترغیب می‌کنه، روحیه‌ی بالا برای یادگیری مطالب جدید و بکارگیری خلاقیت در نوشته‌هام هست. امیدوارم این مطالب به اندازه کافی براتون جذاب و به دلتون نشسته باشه :)

مطالب مشابه

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.